18. ledna 2016 • 12:10

Djokovič promluvil: Prodat zápas? I mně nabízeli velké peníze

Autor:
TOP VIDEA
Pokorný: Byli bychom srabi, kdybychom se nepokusili o titul Pokorný: Byli bychom srabi, kdybychom se nepokusili o titul
Rozesmátá Sáblíková po úspěšném návratu: Děsně jsem se bála propadáku Rozesmátá Sáblíková po úspěšném návratu: Děsně jsem se bála propadáku
VŠECHNA VIDEA ZDE

V den zahájení prvního grandslamu roku třímá bílým sportem obrovský skandál. Britská BBC a portál BuzzFeed přišly s informací, že někteří tenisté čelili v minulých letech obvinění z manipulování zápasů a ATP (tenisová asociace) nezasáhla. "Prostřednictvím lidí v mém týmu mi v minulosti bylo nabídnuto asi 100 000 liber (3,6 milionu korun). Hrozně mě to naštvalo, pro takové věci není prostor v žádném sportu," uvedla světová jednička Novak Djokovič po prvním zápase na Australian Open.


REKLAMA
digi tv

Srbský tenista přiznal, že před lety se ho pokusili někteří lidé uplatit částkou 100 000 liber, aby ovlivnil utkání. Djokovič měl za úkol prohrát v prvním kole na turnaji v Petrohradě, ačkoliv tam nakonec nestartoval.

"Nenabídli mi to přímo, ale přes lidi, kteří tehdy pracovali v mém týmu," uvedl Djokovič na tiskové konferenci po postupu do druhého kola Australian Open. "Samořejmě jsme to hned odmítli. Ten člověk se snažil mluvit i se mnou, ale k tomu nedošlo."

BBC a BuzzFeed News mají údajně k dispozici tajné dokumenty z vyšetřování v roce 2007. Z nich má vyplývat, že skupiny sázejících v Rusku, v severní Itálii a na Sicílii sázely statisíce dolarů na tenisové zápasy, které považovaly za zmanipulované.

"Bohužel v té době probíhaly nějaké debaty, pohybovali se kolem nás různí lidé, řešilo se to. Ale v posledních šesti, sedmi letech jsem o něčem podobném neslyšel," prohlásil Djokovič.

"Samozřejmě mě to hrozně naštvalo, s něčím podobným nechci být nikdy spojovaný. Pro mě je to jasný sportovní zločin. Nepodporuju to, v žádném sportu by pro takové věci neměl být prostor, speciálně v tenise," prohlásil vítěz tří loňských grandslamů.

Federer: V našem sportu to nemá místo

Djokovič důrazně odmítl, že by se někdy během své kariéry na něčem podobném angažoval. "Vždycky jsem byl obklopený lidmi, kteří respektovali základní sportovní hodnoty, od nich jsem se tohle učil. K tomu jsem celý život vedený a naštěstí jsem nebyl nikdy zahrnutý do podobných praktik," dodal současný vládce světového tenisu.

Djokovič také uvedl, že o aktuálním ovlivňování zápasů ve svém okolí nic neví. "Podle mých informací k prodávání zápasů nebo něčemu podobnému na nejvyšší úrovní nedochází. Nevím, co se děje na challengerech nebo menších turnajích. Tam možná ano, možná ne," zamyslel se Djokovič. 

"Je to vždycky na volbě tenisty nebo jakéhokoliv jiného sportovce. Vždycky máte možnost se rozhodnout, zda přijmete, nebo nepřijmete základní pravidla férového boje. Já vždycky zvolím ten správný přístup, ale můžu mluvit jen sám za sebe."

Roger Federer přistoupil ke zprávě BBC rezervovaně. "Rád bych znal jména. Šlo o hráče nebo jeho doprovod? Kdy? Byla to dvouhra nebo čtyřhra? Jaký grandslam?" uvedl hvězdný Švýcar. Bez odpovědí na tyto otázky jde o čisté spekulace, navíc podle něj nejde o nic nového.

"V sobotu na schůzce jsem se dozvěděl, že tuhle historii zase vytáhnou," řekl vítěz rekordních 17 grandslamových turnajů ve dvouhře.Podobné jednání ale jinak odsoudil. "V našem sportu to nemá místo a nemám pro to pochopení. Je důležité zachovat bezúhonnost tenisu," prohlásil Federer.

Djokovič zdraví fanoušky v Melbourne po postupu do druhého kola
Djokovič zdraví fanoušky v Melbourne po postupu do druhého kola

Vše o zimních olympijských hrách 2018 najdete zde >>

 Klasická verze
Mobilní verze