Jan Jaroch
23. ledna 2023 • 08:00

Ach ty dvojchyby. Fruhvirtová si sama odstřelila čtvrtfinále grandslamu

Autor: Jan Jaroch
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Zimák k play off NHL. Lener i analytik tipují postup Bostonu. V čem se Nečas blíží Pastovi?
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Sebevědomí z největšího grandslamového výsledku mladé kariéry. A také poznání, na čem musí ještě zapracovat. To si z Australian Open odnese sedmnáctiletá česká naděje Linda Fruhvirtová. Tu dělil jediný set od čtvrtfinále australského grandslamu. Bylo v jejích silách postoupit mezi elitní osmičku a porazit Donnu Vekičovou, kdyby sama netorpédovala své snažení. Jedenáct dvojchyb, z toho dvě při klíčovém brejku soupeřky na 5:3 v rozhodující sadě, nad ní ale udělalo v turnaji kříž. Fruhvirtová padla 2:6, 6:1, 3:6 a končí.Z arény Margaret Courtové odcházela po boji dlouhém 2 hodiny a 7 minut s úsměvem na tváři. Než zmizela v šatně, zamávala tribunám. Starší ze sester Fruhvirtových přesto musela opouštět Australian Open s vědomím, že bylo na víc. Snaživá Chorvatka Vekičová, až 64. tenistka žebříčku, byla k poražení, kdyby…

Česká teenagerka hrála největší zápas kariéry, na kurtu navíc nepříjemně pofukovalo. Tréma a těžké podmínky možná zapříčinily nepovedený start a těžší ruku. V úvodní sadě si Fruhvirtová třikrát prohrála podání, v každém z těchto gamů při tom darovala soupeřce dva fiftýny po dvojchybách.

Byl to styl proti stylu. Vekičová tloukla agresivně do míčků, nasbírala 42 vítězných úderů, ale také udělala 40 nevynucených chyb. Fruhvirtová ukazovala, že je na velký tenis připravená tvrdým drilem. Až na podání hrála spolehlivě, čile komunikovala s publikem, několikrát zvedla ukazováček na znamení povedeného míče, jindy zase vyzývala tribuny, ať povstanou. Žádná zakřiknutá teenagerka.

Linda Fruhvirtová během osmifinále grandslamu. Na Australian Open si udělala jméno
Linda Fruhvirtová během osmifinále grandslamu. Na Australian Open si udělala jméno

Výborný pohyb, velmi solidní údery z obou stran, zaťatost a bojovnost do posledního míče. Takovým tenisem se prezentovala. Na rozdíl od Vekičové, jež ve slunečném dni působila postupem času unaveněji, mladá Češka neumdlévala.

Ve velkých zápasech však dělá rozdíl pár míčů. A na druhý servis Fruhvirtové, jež už spáchala 11 dvojchyb v předchozím kole proti krajance Markétě Vondroušové, nebylo spolehnutí. Podepsána pod tím byla i Vekičová, jež mohutnými returny trestala každé pomalejší podání a dostávala při něm Češku pod ještě větší tlak.

Ač vedla Fruhvirtová v třetím setu s brejkem 2:1, vzápětí své podání odevzdala. Na brejkbol udělala dvojchybu. To samé se opakovalo za stavu 3:4. Mladá Češka nejprve double faultem vybídla Chorvatku k vedení 15:30, proti brejkbolu za stavu 30:40 pak pojedenácté a naposledy neuvedla servis ani na jeden pokus do hry a věnovala Vekičové klíčový brejk.

Přesto opouští Melbourne se životním úspěchem. Ve virtuálním žebříčku se momentálně pohybuje na 51. místě, suverénně nejvýš v kariéře. A odměna 338 250 australských dolarů (5,1 milionu korun) jí dá také slušnou svobodu do financování tenisové budoucnosti.

Vstoupit do diskuse
0
Aktuální zápasy
Články odjinud


Články odjinud