Jan Jaroch
4. září 2015 • 18:43

Trénoval Berdycha, teď cepuje Strýcovou: Bere mě jako chlapa!

Autor:
Barboru Strýcovou trénuje kouč Tomáš Krupa, který dlouhá léta vedl Tomáše Berdycha
TOP VIDEA
SESTŘIH: Bayern Mnichov - Brémy 4:2. Favorit skolil Pavlenkův tým až v závěru utkání SESTŘIH: Bayern Mnichov - Brémy 4:2. Favorit skolil Pavlenkův tým až v závěru utkání
Sáblíková po bronzu: Uspěchávala jsem to, ke konci se mi to trošku vymstilo Sáblíková po bronzu: Uspěchávala jsem to, ke konci se mi to trošku vymstilo
VŠECHNA VIDEA ZDE

PŘÍMO Z US OPEN | Šest let cepoval vysokého siláka, jednoho z nejlepších tenistů světa, který usiloval o grandslamové tituly. Dnes má Tomáš Krupa, bývalý trenér Tomáše Berdycha, v rukách jiný materiál. Drobná slečna Barbora Strýcová se snaží pod jeho bičem oživit kariéru a její nový kouč s úžasem poznává, jak jiný je dámský tenis. Experiment se zatím daří, Strýcová je již ve 3. kole US Open.


REKLAMA
digi tv

Stojíme před vstupem do budovy stadionu Arthura Ashe. Tomáš Krupa se po dlouhém přemlouvání uvolil promluvit o své nové roli, když v tom kolem prochází Barbora Strýcová po vyhraném deblu s kamarádkou Michaellou Krajicekovou. „Už je tady, krasavice. Juniorko, udělej si R2 a já dorazím. Je to vojna,“ prohodí k ní trenér. Na tváři strniště, pod kšiltovkou ironický pohled, při kterém nevíte, zda vtipkuje, či mluví vážně.

Dvaačtyřicetiletý Krupa je jedním z nejlepších tenisových koučů v Česku. Tři roky trénoval Ctislava Doseděla, poté necelých sedm let Radka Štěpánka, se kterým se dostal až na 8. místo žebříčku. Šest posledních sezon stál po boku Tomáše Berdycha, nejlepšího českého tenisty tohoto tisíciletí. Vedl ho do finále Wimbledonu a k dalším úspěchům.

„Je to výborný trenér, napadl mě jako první. Jsem vděčná a pokorná k tomu, že mě vzal,“ popisuje Strýcová, jak přemýšlela, když hledala náhradu za svého francouzského kouče Jeroma a zastihla Krupu doma v Přerově v době, kde ho pomalu začínaly svrbět ruce. Listopadový konec s Berdychem přišel bez varování a nebylo snadné ho skousnout.

Ženský tenis? Jiný sport

Obtížné bylo i kývnout na přestup od mužského tenisu k tomu ženskému. „Ať se holky nezlobí, ale je to jiný sport. Chápu ženský, že nechtějí být diskriminované a chtějí stejné peníze, ale s mužským tenisem se to nedá srovnat,“ podotýká Krupa.

Ač přišly ještě jiné nabídky, Strýcová se ozvala první a trenér dodržel slovo. Jsou domluvení do konce sezony, vyrazili spolu na severoamerické betonové turné a kouč začal z první ruky poznávat, co vše nová práce obnáší.

Místo Berdycha, urostlého chlapa se servisem, jako když kopne kůň, teď vede drobnou slečnu. Když seděl u prvního dámského deblu, žádal, jestli by na ně nemusel chodit.

První kolo Strýcové na US Open proti Švýcarce Bacsinszké a v něm 12 brejků ve dvou setech? „To nic není proti Cincinnati, kde jsem viděl zápas, jaký už asi nezažiju,“ vzpomíná na žíly rvoucí duel Strýcové proti Varvaře Lepchenkové. 5:1 ve třetím, další mečboly a stejně nic. To byl zápas snů, byl jsem jak v Jiříkově vidění,“ popisuje. „Snažil jsem se jí pomoct, držela se statečně, ale stejně to s ní na dalším turnaji zamávalo.“

Ne nadarmo se říká, že trenéři žen musí být velmi zdatní psychologové. „Což já teda určitě nejsem. Pořád jsem spíš jako voják, co má rád tvrdý režim,“ uznává Krupa, táta dvou synů.

Zapomíná, že jsem ženská

Divá Bára je však holka od rány s prořízlou pusou, dobře k sobě pasují. „Makáme dost. Někdy si říkám, že mě bere jako chlapa,“ praví 42. tenistka žebříčku. „Ze začátku mě skloňoval v mužském rodu a zapomínal, že jsem ženská. Říkal: Musíš si to uhrát sám. A já: Sama! To se mi moc nelíbilo,“ usměje se s tím, že život pod Krupovým bičem je osvěžující a zároveň tvrdý.

„Je přísný. Někdy si píchne do ženského tenisu, což musím chápat. Má vlastně pravdu, my někdy ty zápasy tak pokadíme…“ praví Strýcová, jež dostává pokuty. „Už jsem 370 dolarů v plusu, Bára platí za sprostá slova, zlomené rakety a tak. Když se chová neslušně na kurtu, mám z toho profi t,“ směje se trenér.

Strýcové vtlouká do hlavy, aby svůj tenis zjednodušila. Nebuď tak komplikovaná, to si muži často u žen přejí. „Platí to i v tenise, který si holky zbytečně komplikují, moc se v něm nimrají,“ srovnává Krupa, bývalý deblista, jenž nehodlá dělat ramena. Mezi muži měl proskautované skoro všechny soupeře, ve světě ženského tenisu je ztracený. „Totálně.
Nevím, s kým hraje, kdo jsou ta jména. Asi jsem zajímavý případ, pro ostatní kouče ženských to musí být zábavné.“

Kuriózní je i veletoč, který za poslední měsíce udělal nejen on, ale také jeho parťák David Vydra, letitý kondiční trenér Berdycha. Oba jsou dnes v ženském tenise, Vydra pracuje s Petrou Kvitovou. Smějí se dnes osudu? „Úplně do smíchu mi není, člověče. To tam napiš. Život si s tebou sem tam krásně zahrává.“

Vše o zimních olympijských hrách 2018 najdete zde >>

 Klasická verze
Mobilní verze