US Open: Veselý nezvládl maraton, padl i Berdych. Muchová i Plíšková slaví

0
V čem se Pardubice zlepšily? Pánik - bez komentáře. Marinčin by chyběl hodně
PRVNÍ DOJEM: Vsetín by si měl pomoct přesilovkami. Naskočí do baráže Jágr?

Tomáš Berdych vypadl na US Open stejně jako ve Wimbledonu v 1. kole. V New Yorku prohrál s domácím Jensonem Brooksbym (394. hráč na žebříčku ATP) 1:6, 6:2, 4:6 a 4:6. Karolína Plíšková se v duelu s Terezou Martincovou hodně trápila a vyhrála dvakrát 7:6, Karolína Muchová porazila dvakrát 6:4 Kazašku Rybakinovou. Jiří Veselý byl dva míče od postupu, ale zápas do vítězného konce nedotáhl. S Litevcem Ričardasem Berankisem prohrál v pěti setech 6:4, 6:7, 6:3, 6:7 a 4:6.

Levou rukou hrající Veselý prošel do soutěže z kvalifikace a blízko výhře se ocitl ve čtvrtém setu. Za stavu 5:4 podával na vítězství, dostal se ze stavu 15:40 na shodu, ale vzápětí udělal dvě dvojchyby a připravil se o šanci zápas dokončit.

Duel mohl skončit po třech hodinách a deseti minutách, ale hrál se ještě hodinu a pět minut. Veselý ve čtvrté sadě ztratil tie-break a v pátém rozhodla sedmá hra, v které přišel o podání. Odvrátil pak tři mečboly, ale při čtvrtém dal Litevec eso.

Třiatřicetiletý Berdych se v prvním setu na rychlou hru o patnáct let mladšího soupeře nechytal. Za dvanáct minut prohrával 0:4 a set už nezachránil. Ve druhé sadě se ale dostal do hry, razantním forhendem jako kdysi soupeře zatlačil a dvakrát mu vzal servis. Třetí a čtvrtý set rozhodla vždy koncovka, Berdych v ní shodně za stavu 4:5 ztratil podání a vypadl v 1. kole jako ve Wimbledonu.

"Zápas nemá vůbec cenu rozebírat," podotkl Berdych. Nemohl totiž kvůli zdravotním problémům hrát, jak by si představoval. "Podobnou situaci jsem zažil v Indian Wells, kdy byl zápas v podobných větrných a relativně chladnějších podmínkách. A dopadlo to stejně. To se pak nedá hrát, když vás i takové maličkosti tak moc ovlivní," řekl Berdych.

Na grandslamech Berdych vypadl dvakrát za sebou už v 1. kole podruhé v kariéře. Poprvé se mu to stalo před 15 lety na Roland Garros a ve Wimbledonu.

Před startem US Open Berdych řekl, že v sobě našel nový impulz, a snaží se o třetí návrat v sezoně. Po nadějném úvodu roku ho ze hry znovu vyřadily problémy se zády a kyčlí a často nehrál. Po sezoně se bude rozhodovat, jestli neukončí kariéru.

Plíšková bojovala s Martincovou 90 minut

Turnajová trojka Plíšková, jedna z favoritek turnaje, se v duelu s kvalifikantkou Martincovou trápila. Šestkrát ztratila servis, udělala 32 chyb, ale dokázala nasázet 35 vítězných míčů.

Plíšková začala svůj oblíbený turnaj na kurtu Louise Armstronga špatně na servisu. V první sadě vyhrála až své čtvrté podání a v tie-breaku set získala poměrem 8:6. Ve druhém setu sice vedla 3:0, ale v páté hře škobrtla a spadla. Hráčka z kvalifikace Martincová hrála odvážně, tlačila se hodně do bekhendu finalistky US Open z roku 2016, skóre otočila a vedla 5:4.

V tie-breaku ale byla opět pevnější Plíšková, vyhrála ho 7:3 a zápas uzavřela po hodině a půl. "Bylo obtížné hrát s Terezou. Nikdy jsme se nepotkaly a navíc to bylo v nervózním prvním kole. Ona hrála dobře, bylo vidět, že je rozehraná z kvalifikace, a odehrála slušný zápas," pochválila Plíšková soupeřku.

"Já jsem nebyla nadšená, že jsem si v úvodu prohrála třikrát servis, to se už nesmí stát. Ale jsem ráda, že jsem našla cestu, jak vyhrát. To je pozitivní a z toho se musím odrazit," řekla Plíšková. Její další soupeřkou bude znovu hráčka z kvalifikace, tentokrát bude čelit grandslamové debutantce Mariam Bolkvadzeové z Gruzie.

Muchová rozhodla první set brejkem na 4:3, za stavu 5:3 soupeřka odvrátila esem setbol, ale Češka o game později při svém podání uspěla. Ve druhé sadě Muchová ztrácela 2:4, ale ve zbylých gamech povolila soupeřce jen čtyři body. Ve druhém kole bude čelit nepříjemnému stylu tchajwanské hráčky Sie Šu-wej.

Tenisový grandslamový turnaj US Open v New Yorku (tvrdý povrch, dotace 57,24 milionů dolarů):