Hlavní wimbledonský zahradník Neil Stubley má zase bezesné noci. Řeší se kondice největší hvězdy Wimbledonu, kterou je už přes sto let tráva. Dva úvodní upršené dny turnaje byly podle pořadatelů nejvlhčí za posledních deset let, pod zataženou střechou centrkurtu se měnil zelený koberec v největšího soupeře tenistů. Serenu Williamsovou doslova zahubil, po šesti gamech se zranila a slzíc musela skrečovat hned první zápas.
Už v pondělí Novak Djokovič, tenhle elastický fakír ze Srbska, líčil, že ještě nikdy v životě tolik nepadal. Andy Murray prohlásil, že je centr extrémně kluzký.
Hotová pohroma přišla až v úterý. Francouz Adrian Mannarino podklouzl za základní čarou. „Uslyšel jsem prasknutí v koleni,“ děsil se zranění vazů. V tu chvíli již neřešil, že mu výborně rozehraný zápas s Rogerem Federerem uniká, strachoval se spíš o budoucnost.
„Je to nepříjemné. Ukazuje to, jak jeden úder může změnit zápas, celou sezonu nebo kariéru. Doufám, že se rychle uzdraví. Mohl ten zápas vyhrát, byl na kurtu lepším hráčem, já měl spíš kliku,“ věděl Federer, jenž prohrával 1:2 na sety, když se Francouz zranil. A po prvním bodu páté sady Mannarino neschopný pohybu zápas vzdal.
Hned v dalším utkání přišel turnaj o jednu z největších hvězd. Podklouzla i Serena Williamsová a poranila si hamstring, tedy zadní stranu pravého stehna. Plačíc musela odmávat své tažení ve Wimbledonu po pouhých šesti gamech za stavu 3:3. Devětatřicetiletá hvězda skončila v úvodním kole grandslamu teprve podruhé v kariéře. „Hrůza, co se děje. Dva zápasy za sebou skončí takhle, ještě to postihne Serenu. Nemůžu tomu uvěřit,“ zhrozil se Federer, když byl na tiskové konferenci informovaný o úrazu Američanky.
Pořadatelé z All England Clubu okamžitě spustili obranný mechanismus a snažili se vysvětlit, že nic nepodcenili. „Počasí bylo po první dva dny nejvlhčí, jaké jsme zažili téměř za dekádu. Vyžadovalo zavření střechy po dlouhou dobu nad centrkurtem a kurtem číslo 1. Na začátku turnaje je vždy tráva nejzelenější a nejšťavnatější, což způsobuje, že je tenhle přírodní povrch také vlhčí,“ uvedli v prohlášení.
Ač mají oba zastřešené stadiony v All England Clubu klimatizaci, ani ta nezabrání kondenzaci vody. Klíčový je ale fakt, že se jedná o začátek turnaje, kdy nejsou ještě prostory za základními čarami vyšlapané, tráva je nejhustší a také nejnebezpečnější. „S každým odehraným utkáním budou kurty pevnější,“ uvedli pořadatelé. Australský šampion z roku 1987 Pat Cash prohlásil pro BBC, že wimbledonská tráva prochází během turnaje třemi stadii – nejprve je velmi kluzká, pak už jen kluzká a nakonec po ní zbude jen prach.
Toho už se dočkají jen ti nejlepší. A také nejšťastnější, jimž se vyhne na tomhle kluzišti zranění.
Zprávy ze dne 3. července 2021
Barbora Krejčíková: „Cítila jsem se blbě, bylo to na mě hodně vidět už od rána. Není to spojené s ničím v turnaji, ale s tím, co se u holek každý měsíc děje. S tím se nedá bojovat, člověk to musí nějak přežít. Nejraději bych se viděla v posteli, ležela bych a nic bych nedělala. Dneska to bylo strašně náročný, jsem hodně vyčerpaná.“ Celý rozhovor čtěte ZDE>>>
PATNÁCTÁ VÝHRA V ŘADĚ! Barbora Krejčíková nakonec umořila vzdorující Lotyšku Anastasii Sevastovovou 7:6 (1), 3:6, 7:5 po 2 hodinách a 30 minutách. Šampionka Roland Garros triumfuje navzdory zdravotní indispozici a 57 nevynuceným chybám. A pondělní osmifinále bude stát za to. Čeká ji v něm buď světová jednička Ashleigh Bartyová nebo deblová parťačka Kateřina Siniaková.
Zřejmě jde o nevolnost, Krejčíkové meří teplotu. „Potřebuji něco na žaludek,“ říká lékaři.
Na kurt číslo 3, tedy tam, kde vyhrála obě předešlá kola, se za chvíli vrátí Barbora Krejčíková. Čeká ji zkušená Lotyška Anastasia Sevastovová. Zápas začne už brzy.
Zprávy ze dne 1. července 2021
Tahle holka prostě zapomněla prohrávat. Čtrnáctá výhra je na světě, Barbora Krejčíková poráží Andreu Petkovicovou 7:5, 6:4. Využila 4 z 5 brejkbolů, soupeřku převýšila chytrostí i přehledem. Ve 3. kole čeká buď mladá Ukrajinka Kosťuková nebo zkušená Lotyška Sevastovová. V osmifinále možná světová jednička Bartyová.
Barbora Krejčíková vykročila k čtrnácté výhře v řadě. S Andreou Petkovicovou získala těsnou první sadu 7:5. Ve výměnách je lepší, tohle by snad mělo dobře dopadnout.
Zprávy ze dne 29. června 2021
Barbora Krejčíková připisuje třináctou výhru za sebou, při wimbledonské premiéře si vedla jako mazák. Osmnáctiletou Dánku Claru Tausonovou vyřídila 6:3, 6:2. Ani jednou si neprohrála podání, suverénním výkonem moc mile překvapila.
Zprávy ze dne 28. června 2021
Deset let poté, co Petra Kvitová vybojovala první wimbledonský titul, česká tenistka prohrála už v prvním kole proti americké soupeřce Sloane Stephensové. Po porážce 3:6, 4:6 potvrdila, že kdysi zaslíbený Wimbledon je od roku 2015 jejím jasně nejhorším grandslamem. (ROZHOVOR S PETROU KVITOVOU PO PROHŘE ČTĚTE ZDE>>>)
Petra Kvitová končí už v úvodním kole Wimbledonu. Sloane Stephensová ji poráží 6:3, 6:4.
Petra Kvitová prohrává v zápase podruhé servis a se Sloane Stephensovou ztrácí 2:4.
- 1
- 2