Evropská liga - 1. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Braga : AEK Atény - 22. října 2020   21:00

Braga
Braga
44' Galeno (Esgaio) • 78' Paulinho (Galeno) • 88' R. Horta (Paulinho)
3:0
(1:0)
AEK Atény
AEK Atény
Braga
Matheus – Esgaio, Carmo, B. Viana, Sequeira – Galeno (84. Elmusrati), R. Horta (90+2. Novais), A. Castro (90+2. Schettine), I. Medeiros (59. A. Horta) – Paulinho, Fransérgio (84. Moura).
T. Sá – Schettine, A. Horta, Zé Carlos, R. Silva, Ruiz, Vítor Tormena, Moura, Gaitán, Novais, Rolando, Elmusrati.
Buquet – Debart, Berthomieu
Estádio AXA, Braga (kapacita: 30.286 diváků)
AEK Atény
Tsintotas – H. Lopes, Nedelcearu, Čihrinskij (61. Livaja, 89. Macheras), Svarnas – Mantalos, Šachov, Krstičić, Vasilantonopoulos – Ansárífárd (61. Tanković), Oliveira.
Athanasiadis, Theocharis – Emanuel Insúa, Šabanadžović, Christopoulos, Laci, Livaja, Hníd, Tanković, Macheras, Botos, Mitaj.

On-line přenos je u konce. Děkujeme za pozornost.
Držení míče: 53 % : 47 %.
Střely na branku: 8:3. Střely mimo: 9:8. Rohy: 4:5. Ofsajdy: 1:0. Fauly: 14:13.
Úvodní utkání skupiny G v rámci Evropské ligy je u konce. Domácí převálcovali svého soupeře rozdílem třídy, v koncovce jednali mnohem chladněji a zcela zaslouženě si odnáší první tři body. Na trefu Galena ze závěru prvního poločasu navázal v 78. minutě Paulinho, kterého na listině střelců ještě o deset minut později doplnil Ricardo Horta. Další velké šance zvládl vyřešit brankář Panagiotis Tsintotas, nebýt jeho slušného představení, výsledný debakl mohl být mnohem ostudnější. Takhle světelná tabule ukazuje „jen“ skóre 3:0, čisté konto i přes mírné komplikace udržel Matheus. Souběžně se zápasem Braga – Atény se hrál také druhý duel skupiny G. Favorit na postup z Leicesteru si poradil s ukrajinským celkem Zorja Luhansk totožným výsledkem 3:0. On-line reportáž z tohoto zápasu najdete rovněž na našem webu.
90+5'
90+4'
Ještě jeden zákrok mimo rámec pravidel. Ionut Nedelcearu tvrdě vrazil do Nuna Sequeiry.
90+3'
Ricardo Esgaio vymyslel průnikovou přihrávku po pravém křídle, nepovedl se ovšem následný centr z nohy Elmusratiho.
90+2'
Další změny v sestavě Sportingu. Svou šichtu ukončili Ricardo Horta i Castro a šanci v posledních vteřinách zkusí využít João Novais a Guilherme Schettine.
90+1'
Ve druhé půli se nehrálo určitě déle než čtyři minuty, ale sudí již nechce řecký tým trápit, a tak nastavuje právě tuto časovou porci.
89'
Chybující Livaja okamžitě odchází ze hřiště a nahradí jej mladík Theodosis Macheras. Zřejmě ale nejde pouze o reakci na předcházející situaci, nýbrž o zranění kulhajícího útočníka.
88'
Braga právě vstřelila branku!
Hosté budou muset do dalšího zápasu Evropské ligy leccos změnit. Jejich neschopnost demonstroval Marko Livaja, který si zcela naivně navedl míč mezi dva soupeře a pak už jen sledoval, jak Paulinho a RICARDO HORTA dokončují vyvedený ťukes, zakončený nekompromisně k levé tyči. V Braze se dnes bude slavit úvodní tříbodový zisk. Asistence: Paulinho.
86'
Tanković vyslal přihrávku na Lopese, jenž neuspěl se svým centrem vinou Bruna Viany. Nezaprší ani z rohového kopu, který Řekové tentokrát přetáhli.
84'
Fransérgiově sebevědomému výkonu dnes scházel pouze gól, už ho ale nepřidá, protože musí na hřiště pustit Mouru. Galeno prožil produktivnější večer, užije si potlesk publika a přenechá své místo Elmusratimu.
83'
Velmi slušnou hlavičku musel řešit Matheus, ve skrumáži se zřejmě k zakončení procpal Muamer Tanković, ovšem trefil brankáře Sportingu.
82'
David Carmo ve vzduchu znovu precizní, bude se ovšem kopat rohový kop.
81'
Atény se odmítají vzdát bez boje, Muamer Tanković ovšem nedosáhl na vlaštovku mířící na malé vápno a pak jen neúspěšně otravoval rozehrávajícího Sequeiru.
80'
Zápas se v klidu určitě dohrávat nebude, Galeno se teď svíjí nejen kvůli únavě, ale hlavně vinou ostrého zásahu Stavrose Vasilantonopoulose.
78'
Nuno Sequeira sice nevytěžil standardní situaci a pálil jen vedle, jenže Braga pokračovala v nastoleném tlaku. Galeno z míče udělal svůj soukromý majetek, protáhl se kolem trojice protihráčů a jako správný fotbalový šéfkuchař servíroval přihrávku do vyložené šance pro PAULINHA. Tomu stačilo netrefit brankáře, míč nicméně dokonale umístil okolo pravé tyče. Asistence: Galeno.
76'
Panagiotis Tsintotas musí postavit zeď po dalším zbytečném zákroku před vápnem. Přijdou Portugalci s dalším originálním řešením?
75'
Pod tlakem rozehrávající Panagiotis Tsintotas málem přišel o míč, presujícímu Galenovi by pak jen stačilo zamířit do odkryté brány. V poslední chvíli se podařilo brankáři AEK posunout míč na kopačku obránce Lopese.
74'
Dobrou obrannou práci vykonal André Horta, který pokryl kutálející se míč vlastním tělem a našetřil cenné vteřiny.
72'
Braze se nedaří zabít poslední hřebíček do řecké rakve. Ricardo Horta zpracoval luxusní přihrávku z produkce Paulinha, jenže pak jakoby se polekal obrovské šance a střelu poslal jen nad horní tyč hostující svatyně.
71'
V pokutovém území si centrovaný míč vyhledal Paulinho, gólman Panagiotis Tsintotas ovšem pouze nastavil koš, do kterého zachytil nevýrazný pokus útočníka Sportingu.
69'
S výrokem francouzského rozhodčího nebyl vůbec spokojený Ricardo Esgaio a přidává se na seznam potrestaných beků Bragy. Žlutý kartonek i pro něj.
68'
Nakonec si přece jen déle poležel Matheus, už je ale zpátky ve své kanceláři a připravený likvidovat další šance soupeře.
67'
Vypadá to, že hůře ze souboje vyšel na zemi stále ležící Nélson Oliveira, který se drží za břicho. To ho ale neuchrání od žluté karty, kterou vidí za své předešlé počínání.
66'
Bolestivou srážkou si prošel brankář Matheus a Nélson Oliveira, kteří se střetli ve vzdušném souboji o míč. Úspěšnější byl znovu domácí brankář, který teď dostane chvilku na oddych.
65'
Jevhen Šachov hraje povedený zápas, na svou poslední příhru ovšem vzpomínat nebude. Postupný útok AEK totiž zmařil nepřesným řešením.
63'
Muamer Tanković málem ihned připravil vyrovnávací trefu. Po jeho průniku pálil z ostrého úhlu Nélson Oliveira, který rozvlnil pouze boční síť. Tato příležitost se určitě dala proměnit, Matheus by na míč nedosáhl.
61'
Dvojité střídání připravil trenér Atén. Dohrál Dmitro Čihrinskij i útočník Karím Ansárífárd, nové síly reprezentuje Marko Livaja společně s Tankovićem.
61'
Hra se nám krásně otevírá. Panagiotis Tsintotas musel řešit další dalekonosnou ránu a Galeno mohl po jeho zákroku přidat druhý gól v zápase. Jenže minul odkrytou klec.
60'
Atény rozehrávají všechny své rohové kopy na bližší tyč, jejich nebezpečnost je ovšem nulová. Míč se poté vrátil do vápna, ze vzduchu ho pro změnu stáhl Matheus.
59'
Je tu první střídání v utkání. Stopku trenér vystavil pro nevýrazného Iuriho Medeirosa a po hřišti tak budou pobíhat dva Hortové, příchozí André a již hrající Ricardo.
58'
Míč dopadl ve vápně na ruku Ionuta Nedelceara, jenže o penaltě nemůže být řeč. Nedelcearu měl svou končetinu zodpovědně u těla.
57'
Fransérgio poslal míč přímo na nohu Nuna Sequeiry, kterému se nabídl prostor ke střele z obrovské dálky. Bek Bragy neodolal a pořádně protáhl Panagiotise Tsintotase, který musel vyrážet na roh.
56'
Sudí by rád vymýtil nepovolené a hlavně zbytečné zákroky. David Carmo zatáhl Karíma Ansárífárda za dres a vidí žlutou kartu. Během dvaceti vteřin se tak dva obránci portugalského celku dostali pod hrozbu vyloučení.
55'
Tentokrát se přehnaného zákroku dopustil Nuno Sequeira, vidí tím pádem žlutou kartu.
55'
Galenovi se svezl centr na branku, a tak má Panagiotis Tsintotas další zásah.
54'
Sporting se uklidňuje kombinací kolem středového kruhu, moc dobře si uvědomuje, že by mu jedna vstřelená branka nemusela stačit.
53'
Na druhé straně dostal parádní možnost Paulinho, míč poslal až za zadní tyč, jenže mrzet ho to tentokrát tolik nemusí. Sudí zvedá praporek, šlo o jednoznačný ofsajd.
52'
AEK perfektně reaguje na inkasovaný gól a zdá se, že Braga marně hledá cestu z problémů. Po sólové akci se nedobrovolně vzdal míče Galeno a agilní Šachov málem zvládl potrestat jeho zaváhání zakončením ze střední vzdálenosti. Bohužel pro něj v rozhodující chvíli upadl.
50'
Velmi kvalitní centr se ve skluzu snažil zasáhnout Dmitro Čihrinskij. Sváteční střelec ovšem dostál své pověsti, když jen posunul míč do rukavic Matheuse. Zákrok z kategorie nadmíru jednoduchých.
50'
Jevhen Šachov provedl míč středem hrací plochy, bude z toho zajímavý přímý kop, ze kterého se ale patrně zakončit nedá. Vzdálenost od branky se dá odhadnout na 35 metrů.
49'
S centrem na přední tyč moc dobře počítal Nuno Sequeira, předvedl správně načasovaný výskok a odvrátil nebezpečí.
48'
Sledujeme podobný obraz hry jako v počátku poločasu prvního. Atény vhazovaly po nepřesné přihrávce, centr Nélsona Oliveiry sebral znovu Hélder Lopes a po jeho souboji s Ricardem Esgaiem následuje roh.
48'
Hélder Lopes se chtěl znovu jako štírek protáhnout po levé straně trávníku, nezvládl však souboj s přesilou bílých dresů.
47'
Ani pád Fransérgia po zákroku Héldera Lopese neměl penaltový potenciál, míč si může sebrat gólman Panagiotis Tsintotas.
46'
Matheus se znovu musel vydat na výlet před vlastní pokutové území, ovšem nezmatkuje a odkládá tak případnou práci. Řekové měli doposud jediný pokus na jeho bránu.
46'
Domácímu celku patřila úvodní půle, v níž předvedl celkem 13 střeleckých pokusů a dostával se také do vyloženějších šancí. Úvodní minuty sice provázela řada nepřesných zákroků, postupem času ale Braga našla recept na důrazný přístup fotbalistů AEK a v 38. minutě dostal monstrózní šanci otevřít skóre Fransérgio. Z hranice malého vápna neseřídil mířidla a hlavou minul prostor tří tyčí. Naštěstí pro něj ho už o šest minut později nenapodobil Galeno, který v samotném závěru prvního poločasu hlavou trknul míč do sítě a využil tak dokonalé zásilky z kopačky Esgaia. Portugalské mužstvo vede zásluhou spolupráce zmíněných borců 1:0, Řekové se zatím nedokázali srovnat s jejich výkonem a vidět byl snad jen Nélson Oliveira.
45'
44'
Teď se ovšem ve vápně dostal k hlavičce GALENO a konečně se mu daří naplno zužitkovat aktivitu domácích. Exkluzivní asistenci si připisuje Ricardo Esgaio, který od pravé postranní čáry perfektně načasoval svůj centr, co dopadl rovnou na hlavu úspěšného střelce. Míč se do branky snášel velmi pomalu, Panagiotis Tsintotas k němu měl nicméně opravdu daleko a těžko mohl reagovat. Asistence: Ricardo Esgaio.
43'
AEK dělají v obraně maximum, nejprve Ionut Nedelcearu perfektně zblokoval další střelecký pokus a pak také Dmitro Čihrinskij pomohl svou hlavičkou.
42'
Nélson Oliveira je jednoznačně nejaktivnějším mužem Řeků, míč si teď navedl do vápna na svou pravou nohu, ovšem střela mu hrubě nevychází a navštíví maximálně omezené množství diváků na tribuně.
42'
Domácí se sice hlasitě dožadují penalty po pádu Paulinha, ten ale situaci dost přifilmoval.
40'
Absolutorium si zaslouží brankář Matheus, který perfektně přečetl vzdušný pas z pravé strany, jenž by uvolnil nabíhajícího Nélsona Oliveiru. Matheus nemohl zasahovat rukou, protože byl dávno před vápnem, ovšem ukázal, že ani hra nohama mu není cizí.
38'
Fransérgio si musí vyčítat, že neproměnil největší šanci úvodní půle. Po skvělém náběhu měl odkrytý prostor k hlavičce, z hranice malého vápna ovšem selhal a ani neohrozil gólmana Tsintotase. Zbyla mu jen hlava v dlaních.
37'
Na konci zajímavé rozehrávky měl stát krajní bek Hélder Lopes, jenže Matheus měl k míči blíže. Iuri Medeiros se na druhé straně dokázal vytočit ke střele, jenže Panagiotis Tsintotas měl s přízemním pokusem velmi snadnou práci.
36'
Nélson Oliveira si dokáže velmi dobře pokrýt míč, na což teď narazil i André Castro. Po jeho faulu mají Atény dlouho očekávanou možnost ohrozit svého soupeře.
35'
Standardní situaci rozehráli domácí na zadní tyč, David Carmo sice vyskočil ze všech fotbalistů nejvýše, jenže už mu scházela rychlost. Jeho pokus se lobem snesl za brankovou čáru, Panagiotis Tsintotas si užije ničím nerušený odkop od brány.
34'
Nešikovně si v souboji jeden na jednoho počínal Ionut Nedelcearu, svůj loket zvedl příliš vysoko, a třebaže šlo o neúmyslný zákrok, žlutá karta je jasným východiskem.
33'
Bruno Viana hlavičkou sice trefil ruku soupeře, takže se zdálo, že by se mohla pískat penalta. Jenže sudí zřejmě viděl prohřešek proti pravidlům ještě předtím, než došlo k inkriminované chvíli. Nechal tak roh opakovat a Braga k opakovanému ohrožení branky nedospěla.
32'
Špatná přihrávka posunula Bragu do zajímavé možnosti, Dmitro Čihrinskij navíc při odkopu znervózněl a místo do autu poslal míč na roh.
31'
Na celkové střelecké pokusy vítězí Braga 6:4, na branku však mířila jedna střela na obou stranách. Statistiku neposunul ani Paulinho, když pouze otestoval dolní končetiny blokujícího Ionuta Nedelcearua.
30'
Pohledem zkontroloval frmol ve vápně Nuno Sequeira, následně tak neměl problém vyslat přesný centr, který z pokutového území po chvilkovém zmatku vyvezl Petros Mantalos.
28'
Atény si zahrály bago na středu hřiště, balon se dostal k Lopesovi, jehož zajímavý centr ukořistil Karím Ansárífárd. Střela už tak atraktivní nebyla, po rychlé otočce totiž útočník hostí nedokázal prosadit razanci.
27'
Nenad Krstičić postával za vápnem, aby hrozil po rohovém kopu, jenže odražený míč se dostal pouze na jeho hlavu a skórovat touto částí těla z 20 metrů je opravdu složitý úkol. Není divu, že míč míjí prostor tří tyčí.
26'
Řecký tým se osměluje a Matheus musí své spoluhráče pořádně seřvat. Nélson Oliveira totiž zůstal na křídle hodně volný a Braze vůbec neklapla ofsajdová past.
25'
Rychlonohý Hélder Lopes v dnešním zápase brousí lajnu tam a zpět, z jeho svědomité práce mohl těžit Jevhen Šachov, jenže ani přes skvělý náběh nedokázal merunu hlavou trknout směrem k zařízení. Portugalcům se následně daří odkop.
24'
A ani o půl minuty později Braga neuspěla. Jedovatou přihrávku do vápna trestuhodně promáchl Galeno, který měl přitom nejbližšího strážce dobrý metr od svého těla. Skóre se mohlo poprvé změnit.
24'
Bruno Viana se vrhl do ofenzivy a bude ještě nějakou chvíli litovat, že nevyslal přesnější pas do vápna. Míč se stává snadnou kořistí Tsintotase.
23'
Za pět minut dvanáct zasáhl Dmitro Čihrinskij před nabíhajícím Paulinhem. To smrdělo slušnou příležitostí.
22'
Po přisunutí Karíma Ansárífárda poslal navštívenku do vápna Hélder Lopes, centr ovšem mířil na území bílých dresů. Kontr se domácím nevyvedl.
21'
Taktický faul předvedl Fransérgio, za ním se totiž nebezpečně otevíral volný prostor pro potenciální únik.
20'
Třetí celek portugalské ligy se zatím nedokáže propracovat za obranný blok soupeře. Také Ricardo Horta vypálil pouze z prostoru mimo šestnáctku a jeho tečovaný pokus neohrozil Tsintotase.
19'
Petros Mantalos se nepoučil, znovu vlétl do souboje v neutrální zóně s přehnanou vervou a bude vůbec prvním hráčem, který uvidí v tomto utkání žlutou kartu. Nutno říct, že šlo hlavně o součet předchozích zásahů, rozhodně se nejednalo o nějaký zákeřný moment.
18'
Braga předvedla slušnou bojovnost před pokutovým územím, ke střele se ovšem nepropracoval Galeno ani nikdo po něm. Útočnou snahu bílého celku trhá faul Paulinha na středu hrací plochy.
17'
No a podívejme se. Odvážnost Nélsona Oliveiry dovedla řecký celek až před vápno, jenže útočník AEK svůj pokus namířil nad branku. Matheus se protáhl, od zákroku ho ale dělilo několik metrů.
16'
Čtvrthodina hry uplynula, zatím jsme viděli jediný střelecký pokus na branku. Týmy se doposud spíše seznamují, hru navíc trhá nepovolený zásah z produkce Karíma Ansárífárda.
15'
A další nepřesnost v mezihře Atén. Stratos Svarnas špatně načasoval svou přihrávku, která uvízla v autu.
14'
Řekové se snaží udržet na míči, jelikož ho nějakou dobu nehýčkali. Špatná přihrávka ovšem poskytla možnost Galenovi, který se po stahovačce na střed a velmi nepřesné střele z hranice vápna omlouvá spoluhráčům.
13'
Tak to bylo skvělé čtení situace v podání Davida Carma. Stoper Bragy vystoupil až k půlící čáře a odmítl dobře se rozvíjející akci soupeře jistým odkopem.
12'
André Castro měl už ve svém životě určitě i šťastnější pohled, než jaký předvedl po ostrém zákroku Petrose Mantalose. Braga bude znovu diktovat tempo následujících vteřin.
11'
Sporting vsadil na netradiční rozehrávku a od rohového praporku putoval míč po zemi rovnou do vápna. Parádní skluz Ionuta Nedelcearua hatí další šanci.
11'
Postupný tlak končí u Lopese, který zvládl zblokovat centr do vápna. Čeká nás první roh v utkání, ještě předtím ale sudí uklidňuje strkající se hráče.
10'
Ricardo Esgaio protáhl míč po pravé straně, nakonec se ale obloukem vrací k obranné linii svého týmu.
9'
Braga sice potvrzuje roli favorita utkání, ovšem ani rána z produkce Galena nenašla plánovaný cíl. Výborně totiž zapracoval Jevhen Šachov, který se vrhl proti letícímu míči.
8'
Hra se od samotného začátku dost kouskuje. Totéž platí po faulu Mantalose, který za dres zatáhl rozehrávajícího Fransérgia.
7'
Srážka na středu hřiště, po níž má francouzský sudí Buquet co říct Petrosi Mantalosovi, jenž orodoval o žlutou kartu a následně ukázal svérázné gesto.
6'
Na zemi leží další hráč v bílém dresu, brankář Matheus pošle míč do hry z prostoru rohového praporku.
5'
Vypadá to, že portugalský zástupce se nebude bát zakončovat ze střední vzdálenosti. Paulinho dostal volnou chvíli na středu, kterou okamžitě využil k rázné střele, co minula branku jen o kousek.
4'
Dobrá výměna míče na levé straně a Jevhen Šachov centrem perfektně vyzval ke skórování Nélsona Oliveiru. Ten se sice nehlídán ve vápně prolétl jako superman, k razantnějšímu zásahu míče mu ale scházelo několik centimetrů.
3'
K volnému míči se prodral André Castro a poprvé odzkoušel pozornost Panagiotise Tsintotase, který si balon zkušeně pokryl v rukavicích.
1'
Na zemi je po zákroku Karíma Ansárífárda David Carmo, rozehrávat může portugalský tým.
1'
Brankář Matheus poslal míč až k půlící čáře, hlavičkový souboj ale vyzněl ve prospěch žlutočerných.
1'
AEK ATÉNY FC
5. místo (Řecká Superliga), 4 zápasy, 7 bodů, skóre: 6:2

Cesta Atén do Evropské ligy byla poněkud trnitější než v případě jejich dnešního soupeře. Po obsazení třetího místa v řecké Superlize (69 bodů v 36 zápasech) muselo AEK projít druhým kolem kvalifikace proti St. Gallen, na jehož stadionu vyhrálo 1:0. Závěrečnou, mnohem těžší zkoušku představoval německý Wolfsburg, ale zlomová trefa Karíma Ansárifárda ze čtvrté minutě nastavení přisoudila účast v Evropské lize právě Řekům. Atény tak zažívají dokonalé zmrtvýchvstání. Ještě v roce 2013 se totiž klub vinou vysokých dluhů účastnil až třetí nejvyšší řecké ligy. V roce 1977 AEK dokráčelo do semifinále Poháru UEFA, v týmu v současné době není český ani slovenský zástupce.
SC BRAGA
6. místo (Primeira liga), 4 zápasy, 6 bodů, skóre: 7:5

Portugalský klub se do Evropské ligy přímo kvalifikoval ze třetího místa domácí soutěže, které v sezoně 2019/20 obsadil po zisku 60 bodů. Rozjezd do tohoto ročníku už Braze tolik nevychází. Na úvod si neporadila s Portem ani Santa Clarou a na první tříbodový zápis si musela počkat až do třetího kola, když ve venkovním zápase zdolala výsledkem 4:0 Tondelu. V Evropské lize má Braga poměrně dlouhou tradici, avšak nejúspěšnější tažení zaznamenala v sezoně 2010/11, kdy po vyřazení z Ligy mistrů došla až do ryze portugalského finále proti Portu (0:1). V řadách Bragy vyrůstá také talentovaný český brankář Lukáš Horníček, jemuž je teprve 18 let.
Příjemný večer u evropského fotbalu. Skupinová fáze druhé nejprestižnější klubové soutěže na světě otevírá své brány. Výjimkou není ani skupina G, kde se proti sobě od devíti hodin utkají hráči portugalské Bragy a řeckých Atén.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 21:00.