Kvalifikace MS fotbal -  ONLINE PŘENOS -  Slovensko : Malta - 27. března 2021   20:45

Slovensko
Slovensko
49' Strelec (Škriniar) • 53' Škriniar (Greguš)
2:2
(0:2)
Malta
Malta
16' Gambin  (J. Mbong) • 19' Satariano  (Camenzuli)
Slovensko
Kuciak – Koscelník, Valjent, Škriniar, Hancko (38. Holúbek) – Hrošovský (82. Schranz) – Suslov (72. Rusnák), Kucka /C/ (46. Strelec), Greguš, Mak – Ďuriš (46. Boženík).
Greif – Pauschek, Šatka, Hubočan, Hromada, Bero
Lechner – Heidenreich, Gutschi (Rakousko)
Štadión Antonína Malatínského, Trnava
Malta
Bonello – Shaw, Pepe, Borg /C/ – J. Mbong (68. Nwoko), Guillaumier, Teuma (90+1. Kristensen), Camenzuli – Gambin (68. Grech), P. Mbong – Satariano (79. Pisani).
Calleja Cremona, Galea – Agius, Xuereb, Corbalan, Muscat, Montebello, Dimech.

Držení míče: 64 % : 36 %.
Střely na branku: 4:4. Střely mimo: 5:4. Rohy: 8:1. Ofsajdy: 7:0. Fauly: 13:18.
V Trnavě se udála velká fotbalová senzace, i když mohla být ještě výraznější. Po poločase prohrávali Slováci s fotbalovým trpaslíkem z Malty 0:2 po krásných slepených gólech ze 16. a 19. minuty.
Brzy po přestávce se jim povedlo dvěma hlavičkami z přímého kopu a rohu během čtyř minuty vyrovnat, ale na víc už nedosáhli. Malta se nevzdala, sehrála rovnocennou partii a i za stavu 2:2 měla několik vyložených šancí.
Slováci dohrávali v křeči a po Kypru ztratili body i s největším outsiderem skupiny.
90+5'
90+3'
Ve hektické vřavě před maltskou šestnáctkou fauloval Škriniar Guillaumiera a hosté mohou ušetřit další rychle ubývající vteřinky.
90+2'
Mak rozehrával trestný kop od postranní čáry, míč si stahuje ze vzduchu Bonello.
90+1'
Taktická změna v sestavě Malty: místo Teddyho Teumy vbíhá na plac Bjorn Kristensen.
90'
Na odvrácení blamáže mají slovenští hráči ještě čtyři nastavené minuty.
89'
Fotbalisté Slovenska se musejí vracet na vlastní polovinu hřiště, hosté už jen drží cenný bod zakopáváním míče co nejdál.
87'
Nápor favorita pokračuje po sraženém centru Holúbka dalším rohem, v pořadí sedmým.
86'
Rohový kop rozehráli modří nakrátko, následně se k přetaženému centru dostával na zadní tyči Strelec, ale stačil míč jen hlavou posunout do Bonellovy náruče.
85'
Dvakrát v krátkém sledu směřovaly dlouhé nákopy Slováků do zámezí a Henry Bonello v této fázi zápasu příliš nespěchá s odkopem. Od rakouského rozhodčího za to vidí žlutou kartu.
82'
Naposledy sahá do sestavy slovenský trenér: odstupuje Patrik Hrošovský, příležitost dostává jablonecký Ivan Schranz.
82'
Jenže stejně jako před chvilkou na opačné straně ukončil standardku útočný faul ve strkanici před bránou.
81'
Makovu tvrdou přízemní střelu vyráží Bonello skokem po levici na roh.
80'
Vůbec první maltský roh rozehrál Teuma, míč se k němu za chvíli vrátil a záložník St. Gilloise se provinil nedovoleným zapojením rukou.
79'
Střídání v týmu Malty: ze hřiště odchází autor druhé branky Alexander Satariano, přichází Steve Pisani.
78'
Z protiútoku naopak Camenzuliho přízemní centr prošel znovu před Grecha, který tentokrát z méně výhodného místa z úhlu opět nepropálil Kuciaka.
77'
Po pěkné kombinaci domácího mužstva prováhal vhodný okamžik ke střele v šestnáctce Rusnák.
76'
Znovu zahrozili hosté ze Středomoří. K střídajícímu Grechovi prošla přihrávka z levé strany pokutového území a fotbalista Hibernians La Valletta prověřil Dušana Kuciaka tvrdou střelou, kterou domácí brankář vyráží.
75'
Pepe je zpět na hřišti, minutová přesilovka Slovenska končí.
74'
Dalšího maltského fotbalistu berou křeče, na trávník klesá mimo těžiště hry Enrico Pepe.
72'
Osmnáctiletý Tomáš Suslov pro dnešek dohrál, na hřišti jej ve slovenském dresu střídá Albert Rusnák.
71'
Pro centr si došel Bonello a stahuje si balon do rukavic.
68'
Poprvé střídá Malta a rovnou dvakrát: ze hřiště odcházejí Paul Mbong a Luke Gambin, nastupují Jake Grech a Kyrian Nwoko.
66'
Další rohový kop rozehrál Róbert Mak na Milana Škriniara, jehož hlavičku zblízka zastavuje osobní strážce Teuma.
65'
Satariano pěkně provětral domácí obranu, nakonec mu střelu srazil za postranní čáru Koscelník.
64'
Nízko letící centr J. Mbonga z pravého křídla rozhodně nemohl nechat slovenskou obranu v klidu, nakonec se míče zmocnil Koscelník a vyváží ho přes Camenzuliho ven.
63'
Malta se z nepovedeného vstupu do druhé půle oklepala a teď poprvé po změně stran delší dobu podržela míč.
60'
Maltský brankář pomáhá v přerušené hře v pokutovém území od křečí devatenáctiletému Satarianovi.
60'
Další roh rozehrával Suslov na Boženíka, jehož ránu vykopává z brankové čáry záložník Teuma.
58'
Strelec se provinil útočným faulem na Mbonga.
56'
Jenže Boženík po rohovém kopu zůstal vězet v ofsajdu. Slováci kopali třetí roh a jeden gól už z předchozích dali, takže prastarou stanovenou normu dodrželi.
56'
Další roh pro Slovensko po tečované střele benjamínka Suslova.
55'
Nechybělo mnoho a Malta mohla znovu vést! Camenzuli z trestného kopu našel Satariana, který prodlužoval hlavou na zadní tyč. Dušan Kuciak plachtil vzduchem marně, míč proletěl snad jen o centimetry vedle.
54'
Žlutou kartu dostává Martin Koscelník (Slovensko). Liberecký fotbalista je napomínán za faul na Camenzuliho.
53'
Slovensko právě vstřelilo branku!
Rybičkou skočil po centru Jána Greguše z rohového kopu MILAN ŠKRINIAR a zařídil velmi rychlé vyrovnání.
53'
Rohový kop pro Slovensko, teprve druhý v zápase.
51'
Boženíkův ofsajd zhatil další akci domácích.
49'
Rychlý kontaktní gól domácí potřebovali jako sůl! Milan Škriniar vracel hlavou přetažený centr z přímého kopu a reflexivní hlavičkou v předklonu ho se štěstím protlačil za brankovou čáru střídající útočník bratislavského Slovanu DÁVID STRELEC.
48'
Po faulu na Boženíka budou kopat Slováci přímák zhruba 35 metrů od brány.
46'
Slovenský výběr nastoupil se dvěma změnami v sestavě: místo Juraje Kucky a Michala Ďuriše vyběhli na hřiště Róbert Boženík a Dávid Strelec.
46'
Statistiky první půle:

Držení míče 62% – 38%, střely na bránu 0:2, střely mimo 4:1, rohy 1:0, fauly 5:10, ofsajdy 4:0.
V prvním dějství kvalifikačního zápasu se v Trnavě rodí prvotřídní senzace. Domácí Slováci prohrávají 0:2 s trpaslíkem z Malty, který na předchozí dva góly venku potřeboval 16 kvalifikačních utkání. Oba góly hostů se vešly do tříminutového rozmezí a oba byly překrásné. Skóre otevřel zpoza šestnáctky točenou střelou do šibenice Gambin, po výpadu Camenzuliho podél levé lajny pak pověsil prudkou hlavičku pod břevno nikým nehlídaný Satariano.
Domácí svého soupeře ani nijak výrazně nepřehrávali a do druhé půle musejí změnit úplně všechno, aby mohli pomýšlet na obrat.
45+2'
45+2'
Ještě v závěru poločasu to zkusil z 25 metrů hostující Shaw, ale mezi tyče měl jeho pokus velmi daleko.
45+1'
Satarianovu střelu zpoza šestnáctky hned zablokoval obránce Interu Milán Milan Škriniar.
45'
Nastavují se dvě minuty.
44'
Naštěstí to není nic vážného, slovenský hrot se brzy vrací na hřiště.
43'
Tohle není poločas snů pro Michala Ďuriše. Neproměnil dvě šance, dostal žlutou kartu a teď se při pokusu hlavičkovat centr z hloubi pole bolestivě srazil s ramenem hostujícího Borga a musí být ošetřen na trávníku.
41'
Série střetů na malém prostoru vynesla míč bíločerveným, ovšem jen na chvilku. S vhozením autu na pravém křídle spěchají domácí.
40'
Žlutou kartu dostává Michal Ďuriš (Slovensko) za šlapák na rozběhnutého Teumu, jednoho ze dvou krajánků v sestavě hostů. Teuma hraje v belgickém druholigovém St.Gilloise.
38'
Slovenský trenér Tarkovič nuceně střídá: ze hřiště odkulhal Dávid Hancko, což není dobrá zpráva pro sparťanské fanoušky. Na jeho místo přichází Jakub Holúbek.
36'
Při protiútoku ostrovanů si Gambin počkal na náběh Mbonga, který pak upadl v souboji s Hanckem. Rozhodčí nechává hru plynout dál, o faul se nejednalo.
35'
Ďuriš centroval na Maka, před kterým v šestnáctce dokázal odhlavičkovat míč do zámezí Borg.
32'
Sledujeme dosti nečekaný obrázek hry. Slovenský výběr za stavu 0:2 brání v zataženém bloku a běhá bez míče při svižné přízemní kombinaci jasného outsidera. Naštěstí pro domácí dokázali jejich beci odhlavičkovat Mbongův centr.
30'
Třetí ofsajd Slovenska a v něm bývalý útočník Plzně a Mladé Boleslavi, v současnosti na Kypru působící Michal Ďuriš.
29'
Zezadu byl povalen pronikající Suslov, ani z této standardky však Slováci nic nevytěžili.
27'
Další tutovku měl tentokrát na kopačce Michal Ďuriš. Dostal krásný oblouček za obranu, tváří v tvář přeloboval vysunutého brankáře Bonella, jenže míč doskákal vedle prázdné brány.
26'
Ofsajd je máván domácím.
25'
Slováci přitlačili soupeře, celou akci však pokazil Hrošovský dloubáčkem do Malťany kontrolovaného území.
24'
Zodpovědnost vzal na sebe nejmladší hráč na trávníku Suslov. Jenže provedení bylo mizerné, rána letí pánubohu do oken a míč si staví zvolna k odkopu zatím přímou střelou nezaměstnaný Henry Bonello.
23'
Žlutou kartu dostává Ryan Camenzuli (Malta). Slovensko dostává výhodu přímého kopu hned za rohem velkého vápna.
21'
O protiakci se pokusil Ján Greguš, ze střední vzdálenosti pálil po zemi metr vedle Bonellovy levé tyče.
19'
Malta právě vstřelila branku!
Tohle už je šok pro slovenský fotbal. Camenzuli potáhl míč po levém křídle, na jeho centr si naběhl mezi tři hráče v modrém mladíček ALEXANDER SATARIANO a trkl míč z penaltové značky pod břevno.
19'
Hosté v poklidu drží míč na svých kopačkách, domácí jsou vyvedeni neočekávaným vývojem zápasu z míry a potřebovali by se rychle vzchopit.
17'
Fotbalista Newport County, klubu anglické čtvrté ligy, se raduje z prvního reprezentačního gólu při svém 29. startu za národní mužstvo Malty.
16'
Nádhernou točenou střelou z 20 metrů k tyči po Mbongově zpětné přihrávce otevírá nečekaně skóre LUKE GAMBIN.
14'
Nyní slovenští fotbalisté kombinují rozvážně na vlastní polovině zprava doleva a zpátky.
12'
Bíločervení zatím s vypětím sil odolávají vysunutému slovenskému presinku. Teď se však provinil Mbong faulem na domácího kapitána Kucku.
9'
A z rohu vzešla první šance domácích! Centrovaný míč hlavičkoval na bránu Milan Škriniar a na malém vápně ho ještě prodloužil stejným způsobem Michal Ďuriš těsně nad břevno.
8'
Premiérový roh pro domácí mužstvo.
7'
Slovensko rozehrávalo po faulu na exjabloneckého Greguše trestný kop z půlky hřiště, Milan Škriniar posílal míč dozadu na své kolegy z obrany a následoval jen nákop do země nikoho. Vhazuje Malta.
5'
Michal Ďuriš si zabíhal za obranu, křížný pas si zpracovával špičkou boty, ale vzrušení bylo stejně zbytečné, neboť byl máván ofsajd.
4'
Róbert Mak potáhl míč z levého křídla na střed, následný nákop do šestnáctky však odhlavičkoval Kurt Shaw a Slováci pouze vhazují.
2'
Nastřelená ruka domácího obránce Valjenta se nepíská, fotbalisté Malty získali pouze vhazování.
1'
Slovenští fotbalisté nastoupili před liduprázdné ochozy trnavského stadiónu v modrých dresech, Malta bude hrát v červenobílé kombinaci barev.
Slovenský trenér Tarkovič nechal oproti minulému zápasu na Kypru v základu jen čtveřici Škriniar, Hancko, Hrošovský a Kucka. Od začátku dostává poprvé příležitost na hřišti teprve osmáctiletý Suslov z Groningenu, třetí reprezentační start si odbyde liberecký Koscelník.

Slovensko: Kuciak – Koscelník, Valjent, Škriniar, Hancko – Hrošovský – Suslov, Kucka (C), Greguš, Mak – Ďuriš.
Náhradníci: Greif – Pauschek, Šatka, Hubočan, Holúbek, Hromada, Rusnák, Bero, Strelec, Boženík, Schranz.

Malta: Bonello – Shaw, Pepe, Borg (C) – J. Mbong, Guillaumier, Teuma, Camenzuli – Gambin, P. Mbong – Satariano.
Náhradníci: Calleja, Galea – Agius, Xuereb, Grech, Pisani, Corbalan, Kristensen, Muscat, Montebello, Nwoko, Dimech.

Rozhodčí: Lechner – Heidenreich, Gutschi (Rakousko).
Vzájemné zápasy
Obě země se utkaly i v minulé kvalifikaci, slovenští fotbalisté zvítězili na Maltě 3:1 a rovněž v Trnavě před 17 774 diváky 3:0 (33. a 62. Nemec, 69. Duda). V národním mužstvu tehdy debutovali Róbert Mazáň (dnes Karviná) a Jaroslav Mihalík (Sigma Olomouc).
MALTA

Trpaslík skupiny v loňském roce zažil více vítězství než za celou svou fotbalovou historii, což bylo samozřejmě dáno vznikem Ligy národů D, v níž se Malta utkávala se sobě rovnými soupeři typu Andorry, Lichtenštejnska a Gibraltaru. Ani na úvod kvalifikace ovšem nesehráli Malťané doma v Ta Qali špatný zápas, favorizovanému Rusku podlehli se vztyčenou hlavou 1:3, když třetí gól inkasovali až v poslední minutě.
Historická bilance Malty v kvalifikacích MS činí po tomto duelu 2 vítězství, 10 remíz a 90 porážek.

Kádr hostů se pochopitelně věhlasem nemůže měřit se Slováky, zahrnuje jen tři krajánky: největší opora současné reprezentace Zach Muscat hraje druhou portugalskou ligu, záložník Teddy Teuma působí ve druhé belgické a útočník Luke Gambin ve čtvrté anglické lize.
SLOVENSKO

Slovenští fotbalisté zahájili kvalifikaci o světový šampionát bezbrankovou remízou v Nikósii s Kyprem, proti druhému středomořskému ostrovu v jinak slovanské skupině si už zaváhání nemohou dovolit.

Pro svěřence Pavla Hapala byl loni největším úspěchem vydřený postup z baráže na ME, když výběr Irské republiky zdolali na penalty a jejich severní sousedy v prodloužení. V Lize národů B potkal Slovensko z posledního místa při zisku čtyř bodů z šesti utkání sestup do "céčka". Tyto výsledky také stály českého kouče místo a kormidla se ujal bývalý trenér Žiliny a reprezentační asistent Štefan Tarkovič.

V jeho výběru chybí lehce zraněný Marek Hamšík, figurují v něm však hvězdy jako Milan Škriniar (Inter Milán), Juraj Kucka (Parma), Ondrej Duda (Kolín nad Rýnem) či brankář Martin Dúbravka (Newcastle).

Z české ligy dostali pozvánku na reprezentační sraz Dávid Hancko (Sparta Praha), Martin Koscelník (Slovan Liberec), Ivan Schranz (Jablonec) a premiérově také Jakub Hromada (Slavia Praha), z dřívějšího působení u nás jsou fanouškům známí též Ďuriš, Hrošovský, Greguš, Pauschek či zmínění Dúbravka s Kuckou.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 20:45.