Kvalifikace na ME -  ONLINE PŘENOS -  Švédsko : Rumunsko - 23. března 2019   18:00

Švédsko
Švédsko
33' Quaison (Augustinsson) • 40' Claesson
2:1
(2:0)
Rumunsko
Rumunsko
58' Keșerü  (Marin)
Švédsko
Olsen – Lustig (24. Krafth), Helander, Granqvist (C), Augustinsson – Forsberg (68. Svensson), Seb. Larsson, K. Olsson, Claesson (88. Isak) – Quaison, Berg.
Johnsson, Nordfeldt – Andersson, Durmaz, Fransson, Krafth, Sam Larsson, Papagiannopoulos, Sema, Svensson, Tinnerholm, Isak.
Oliver – Burt, Bennett (všichni ENG)
Friends Arena, Solna
Rumunsko
Tătăruşanu – Manea, Săpunaru (C), Grigore, Bancu – Marin, T. Baluța (78. Ivan) – Mitrita (46. Keșerü), Stanciu, Chipciu – Puşcaş (64. Hagi).

Z tohoto zápasu je to vše, děkujeme za pozornost.
Držení míče: 50 % : 50 %.
Střely na branku: 6:5. Střely mimo: 8:5. Rohy: 3:3. Ofsajdy: 1:1. Fauly: 15:19.
Je dobojováno! Švédové nastupovali do druhé půle se zaslouženým vedením o dva góly. Rumunský deficit však zmenšil na polovinu střídající Keșerü a ještě pořádně zdramatizoval závěrečnou čtvrthodinu. Domácí tým se z inkasovaného gólu oklepal a úplnou koncovku zvládl s velkým přehledem.
90+4'
90+4'
A ještě jedna žlutá karta pro Larssona, který na půlce hřiště fauloval Bancua. Rumunsko bude naposledy rozehrávat.
90+4'
Po rozehrávce standardní situace vznikl před švédskou brankou nepřehledný závar. Dobře se v něm zorientoval Săpunaru, jenomže z bezprostřední blízkosti trefil Olsena do břicha.
90+3'
Gustav Svensson špatně načasoval skluz, kterým trefil Hagiho stojnou nohu. Je z toho první žlutá karta na domácí straně.
90+2'
Olssenova střela po rohovém kopu už tak nebezpečná nebyla. Zakončení z kroku letělo jen k rumunským divákům poblíž rohového praporku.
90+1'
Málem bylo rozhodnuto! Isak měl proti sobě tři hráče, které ošálil střelou z otočky. Tătăruşanu šel rychle k zemi a vytěsnil míč za levou tyč.
90'
Nad rámec druhého poločasu jsou přidány čtyři minuty.
89'
Domácí kontrolovali hru daleko od své branky. Platilo to až do chvíle, kdy Tătăruşanu snadno zneškodnil centr Augustinssona.
88'
Střídání v týmu Švédsko: ze hřiště odchází Viktor Claesson, přichází Alexander Isak.
87'
Na druhém konci hřiště měli Rumuni výhodu rohového kopu. Marinova střela ale byla zablokovaná a na nákop Chipciua nikdo v červeném nedosáhl.
86'
Trojici Švédů se v rychlém přechodu povedlo rozebrat hostující obranu. Celá akce měla jedinou chybu v podobě střely Claessona do boční sítě.
85'
Domácí teď mají velký tlak. Uklidňující gól ale stále nepřichází, Berg přihrál volnému Quaisonovi za paty.
84'
Larsson pěkně prostrčil míč do křídla na Augustinssona, z jehož centru hlavičkoval Berg, ovšem Tătăruşanu vytáhl střelu na Quaisona. Tomu se dorážka nepovedla.
83'
Podobné kouskovaní hry samozřejmě hraje do karet Švédům, kteří dělí posledních deset minut od vítězství. Na rumunské straně naopak přibývá nervozita.
82'
A další švédský hráč v nefotbalové pozici. Tentokrát je to Berg, kterého faulem za žlutou kartu povalil Săpunaru.
80'
Krafth se po ošetření zapojí zpět do hry. Do té dnes neskočil ve 24. minutě, když nahradil zraněného Mikaela Lustiga.
79'
Střídající Hagi se uvedl žlutým zákrokem v soupeřově vápně. Zezadu atakoval Kraftha, který likvidoval centr Chipciua.
79'
Bergovi nesedla těžká, ale o to překvapivější střela z voleje. Míč poslal do autu a Ciprian Tătăruşanu co nejrychleji rozehrává.
78'
Střídání v týmu Rumunsko: ze hřiště odchází Tudor Baluța, přichází Andrei Ivan.
77'
Další ztráta míče od Chipciua. Kmenový hráč Anderlechtu ji musel napravovat faulem na Kristoffera Olssona.
76'
Zákrok na Chipciua už byl posouzen jako čistý. To už neplatilo o snaze Săpunarua, který odzbrojil Robina Quaisona.
75'
Čtvrthodinu před koncem se hra trochu uklidnila. Fauly Olssona, Stanciua a Bancua ji drží daleko od obou vápen.
73'
Berg hlavou sklepl dlouhý pas na aktivního Quaisona, který pohotově vypálil z otočky, avšak rumunskou bránu o velký kus přestřelil.
72'
Quaison se neúspěšně snažil obtočit kolem Grigoreho. Tomu však byl odpískán faul a dokonce za něj dostal první žlutou kartu.
71'
Dlouhý aut doletěl až do pokutového území, ale tam si Rumunská obrana poradila. Míč se záhy dostal do středu hřiště.
70'
Švédům se nyní dařilo kombinovat poblíž pravé postranní čáry. Po souboji mezi Bancuem a Claessonem budou ještě vhazovat.
68'
Střídání v týmu Švédsko: ze hřiště odchází Emil Forsberg, přichází Gustav Svensson.
67'
Stanciu se dostal pod velký tlak u vlastního rohového praporku. Ve spolupráci s Bancuem si ale poradil. Rumunsko bude vhazovat.
66'
Claudiu Keșerü rumunskou hru výrazně oživil. Teď se ale provinil proti pravidlům, když ho pomezní arbitr přistihl v ofsajdu.
65'
Po delší době zahrozili také Švédové. Quaison si v protiútoku počkal na Kraftha, kterého Tătăruşanu důležitým zákrokem vychytal.
64'
Střídání v týmu Rumunsko: ze hřiště odchází George Puşcaş, přichází Ianis Hagi.
63'
Chipciu přihrál do vápna na Puşcaşe. Ten byl těsně bráněn, a tak ještě předal míč střídajícímu Keșerüovi, jenž minul ze svého pohledu levou tyč jen o malý kousek.
62'
Nic neřešící kombinaci Švédska se hostům povedlo narušit. Olsson tak musel sáhnout k faulu na Bancua.
61'
Sice se hraje ve Švédsku, ale domácí prostředí nyní mají hráči Rumunska, které přijelo podpořit hned několik tisíc horkokrevných fanoušků.
60'
Držení míče: 51% – 49%.
58'
Rumunsko právě vstřelilo branku!
Zápas dostává novou zápletku! Hned několik Švédů vystoupilo proti Puşcaşovi. Nikdo mu ale nešel do těla, a tak přišla přihrávka napravo k Marinovi. Ten k sobě přilákal brankáře Olsena a v pravý čas přihrál před branku, kde se snadnou hlavičkou prosadil CLAUDIU KEȘERÜ.
58'
Alexandru Chipciu neměl ve vápně prostor na přihrávku ani střelu. O míč přišel, nicméně Marin ho vzápětí vybojoval zpět.
57'
Keșerü a Puşcaş byli sami dva na protiútok do relativně zformované obrany. Ta je ke střele nepustila a vše skončilo faulem na Larssona.
56'
Puşcaş fauloval Helandera, který vyvážel míč z blízkosti vlastního pokutového území. O rozehrávku se postará brankář AS Řím Robin Olsen.
55'
Rumunsko promarnilo šanci na snížení! Jmenovitě to byl Răzvan Marin, u kterého skončil částečně odvrácený centr. Široko daleko kolem něj nikdo nebyl, ale i tak z voleje hrozivě přestřelil.
54'
Centr zprava přeletěl přes hlavní balík těl až k rozběhnutému Bergovi, který však nedokázal nasměrovat míč mezi tři tyče.
53'
Konečně trochu přímočařejší útok od Švédů. Claesson pro ně vybojoval výhodu rohového kopu.
52'
Hodně nepřesná přihrávka od Grigoreho odevzdala míč Olsenovi a celému švédskému výběru.
51'
Viktor Claesson potáhl míč po pravé straně, jenže nad ním ztratil kontrolu a ukopl si jej až za koncovou čáru.
50'
A zase téměř nekonečná série švédských přihrávek. Domácí se zřejmě nebudou bezhlavě tlačit do ofenzivy.
49'
Hodně zdlouhavá kombinace švédské jedenáctky vyvrcholila pouze nákopem a útočným faulem v pokutovém území.
47'
Všechny hostující plány na vyrovnání málem vzaly rychle za své. Berg získal míč pár metrů před vápnem a nebýt nepřesného pasu na Quaisona, vedli Švédové už 3:0.
46'
Střídání v týmu Rumunsko: ze hřiště odchází Alexandru Mitrita, přichází Claudiu Keșerü.
46'
Švédsko bylo od začátku prvního poločasu aktivnější. Do šancí se přesto moc nedostávalo, což se změnilo až po půlhodině hry, kdy skóre otevřel Robin Quaison. Zaskočení Rumuni o chvíli později inkasovali ještě jednou, a to po střele Viktora Claessona. Skandinávci tak vedou 2:0 a jsou na dobré cestě k cennému vítězství.
45+1'
45+1'
Nastavuje se 1 minuta.
45'
Puşcaş dobře načasoval náběh pro kolmou přihrávku. Ta ho však zahnala to téměř nulového úhlu, z něhož Olsena nepropálil.
44'
Larsson si v rychlosti vyměnil míč s Bergem. Tyto dva ještě doplňoval Krafth, jehož střela byla okamžitě sražená.
43'
Snadná práce pro Robina Olsena, který si došel pro centr z pravé strany. Jeho autorem byl Cristian Manea.
42'
Granqvist odvrátil centrovaný míč na roh. Rumunský výběr ho rozehrál na krátko a nevymyslel z něj prakticky nic.
40'
Švédsko právě vstřelilo branku!
Naprosto rozhozená rumunská obrana dostává druhou ránu v podobě inkasovaného gólu! Nicolae Stanciu přišel o míč uprostřed hřiště a rychle se vrátil do vápna, kde smolně odrazil přihrávku Quaisona na VIKTORA CLAESSONA a ten precizně utáhl střelu k pravé tyči.
38'
Quaison si úplně neporadil se zpracováním těžké přihrávky. O to horší byla pozice na zakončení, které letělo mimo.
37'
Na střelu z velké dálky našel odvahu také Claesson, jenomže Tătăruşanu nijak zasahovat nemusel.
35'
O rychlou odpověď se chtěl postarat Alexandru Mitrita. To by však musel střelou z delší vzdálenosti trefit prostor mezi tyčemi.
33'
Domácí se ve třiatřicáté minutě dostávají do vedení! Ludwig Augustinsson dostal míč na levou stranu, odkud odcentroval na ROBINA QUAISONA. Při jeho bránění selhali hned dva Rumuni a útočník Mohuče mohl z bezprostřední blízkosti zakončit.
33'
Přímý kop obstaral sám faulovaný Stanciu, který tlačil míč ze svého pohledu k levé tyči, jenomže o nějaký ten kus minul.
32'
Nicolae Stanciu si stihl zpracovat míč před Larssonem, kterému byl odpískán nedovolený zákrok přesně na ose hřiště.
31'
Mitrita nevyužil hodně otevřeného křídelního prostoru. Brejk Rumunů se zpomalil a Marin si musel vystačit se ziskem rohového kopu.
30'
Držení míče: 60% – 40%.
29'
Dlouhý nákop z poloviny hřiště minul všechny rumunské fotbalisty a propadl až do dlaní Robina Olsena.
27'
Chipciův centr byl švédskou obranou odvrácen k Răzvanu Marinovi, který to zkusil z delší vzdálenosti, ale Osen si připsal jen další snadný zákrok.
26'
Nicusor Bancu už nestihl přihrát z koncové čáry, kterou míč překročil celým objemem. Olsen znovu vykopává.
25'
Rumunský tým selhal v postupném útoku a čelil nepříjemnému brejku. Před Forsbergem však zakopl míč do bezpečí Manea.
24'
Střídání v týmu Švédsko: ze hřiště odchází Mikael Lustig, přichází Emil Krafth.
23'
Ještě předtím se musí vyřešit zdravotní problém Mikaela Lustiga, který se drží za pravý stehenní sval. Dost možná se bude muset brzy střídat.
22'
Puşcaş si zpracoval míč rukou a navíc byl v ofsajdu. Kopat se bude od branky Robina Olsena.
21'
Tătăruşanu dosti nešikovně odrazil Larssonův centr z pravého křídla. Naštěstí pro něj nebyl v jeho blízkosti nikdo, kdo by mohl dorážet.
20'
Nechybělo moc George Puşcaş se dostal za domácí obranu. Zabránil mu v tom až vynikající skluz zkušeného Granqvista, jenž poslal míč na Olsena.
19'
Claessonův krátký centr směřoval k malému vápnu, ale tam objevil jen několik obránců v rumunských dresech.
18'
Na bezbrankovém stavu se nic nezměnilo. Forsbergovu střelu z nějakých třiceti metrů zablokovala dobře postavená zeď.
17'
Forsberg se odpoutal od Marina, jenže během otočka narazil do Chipciua. Tomu byl odpískán faul, takže Švédové mohou zahrozit z přímého kopu.
16'
Svou vynikající kopací techniku nyní naplno nepředvedl Stanciu, který střílel zpoza vápna bez přípravy a přitom minul branku o obrovský kus.
15'
Krátkodobé obléhání domácího vápna ukončil střelou z jednadvaceti metrů Chipciu. Balón ale neměl tolik razance, aby Olsena nějak výrazněji potrápil.
14'
Švédové jsou mnohem častěji na míči. Zatím však útočí jen po vápno, předfinální fáze výrazně pokulhává.
12'
Viktor Claesson nedosáhl na centr Sebastiana Larssona. Balón propadl až do rukavic Cipriana Tătăruşanua.
11'
Grigore se ve vzdušném souboji srazil s Lustigem, který se skácel k zemi, ovšem po chvilce se sám zvedl a nyní už vhazuje.
10'
Kmenový hráč Anderlechtu Alexandru Chipciu je zatím hodně vidět. Nyní si vynutil faul v provedení Augustinssona.
9'
Stanciu kolmou přihrávkou uvolňoval Chipciua, jenže u balónu byl jako první vyběhnuvší brankář Robin Olsen.
8'
Domácí se sami vyhnali mimo hřiště. Nepřesnou přihrávkou do křídelního prostoru se o to zapříčinil Mikael Lustig.
6'
Marinovi byl odpískán faul na Quaisona. Balón tak zůstane ve švédském držení.
5'
První náznak také od Rumunů. Na dlouhý pas z hloubi pole nedosáhl Chipciu jen o pár centimetrů.
4'
Švédové ve čtyřech lidech vybojovali míč u středového kruhu. Nadějně vypadající akci však zazdil Berg, kterému se zamotal míč mezi nohama a neohrabaně jej poslal do autu.
3'
Aktivní nástup od Švédů, kteří si vybojovali rohový kop, nicméně od Granqvista šel balón k hostujícímu brankáři.
2'
Úvodní výkop zápasu obstarali domácí, kteří nastupují ve žlutomodrých, zatímco hosté v kompletně červených dresech.
1'

Švédsko: Olsen – Lustig, Helander, Granqvist (C), Augustinsson – Forsberg, Seb. Larsson, Olsson, Claesson – Guidetti, Berg.
Náhradníci: Johnsson, Nordfeldt – Andersson, Durmaz, Fransson, Ishak, Krafth, Sam Larsson, Papagiannopoulos, Sema, Svensson, Tinnerholm.

Rumunsko: Tătăruşanu – Manea, Săpunaru (C), Grigore, Bancu – Marin, T. Baluța – Mitrita, Stanciu, Chipciu – Puşcaş.
Náhradníci: Nita, Pantilimon – Anton, Benzar, Cicaldau, Deac, Hagi, Ivan, Keșerü, Man, Moţi, Nistor.

Rozhodčí: Oliver – Burt, Bennett (všichni ENG).
Vzájemné zápasy

Za posledních pětadvacet let se tyto dvě země potkaly jen jednou. Stalo se tak téměř přesně před rokem, kdy se v Rumunsku konalo přátelské utkání s výsledkem 1:0 pro domácí výběr. Jedinou branku dal Dorin Rotariu, jenž se do aktuální nominace nevešel.
Švédsko

Domácí výběr za posledních patnáct měsíců odehrál hned devatenáct zápasů, a to s bilancí šesti výher, šesti remíz a sedmi porážek. Výraznou stopu Švédové udělali na červencovém světovém šampionátu, kde postoupilo ze skupiny s Německem, Jižní Koreou a Mexikem a pak přešlo přes Švýcary až do čtvrtfinále, kde nestačili 0:2 na Anglii. Velmi dobře si Skandinávci vedli i v Lize národů, když v konkurenci Ruska a Turecka postoupili mezi evropskou elitu. Další dva mače Švédsko odehrálo v lednu – členové širšího kádru reprezentace prohráli 0:1 s Finskem a remizovali 2:2 s Islandem.
Rumunsko

Rumunská reprezentace jde do tohoto zápasu jako outsider, i když od října roku 2017 prohrála jedno jediné utkání s Nizozemskem. Ze zbylých třinácti zápasů Rumunsko hned devětkrát vyhrálo. Na druhou stranu nemělo bůhvíjak těžké soupeře, vyzdvihnout se dají jen výhry 2:0 nad Tureckem a 3:2 nad Chile. Na podzim se Rumuni zapojili do třetí výkonnostní divize Ligy národů. V konkurenci Srbů, Černé Hory a Litvy obsadili druhé místo se ztrátou dvou bodů na první Srbsko, s nimž dvakrát remizovali. V nominaci Rumunska tradičně nechybí ani dva hráči pražské Sparty – Florin Niță a Alexandru Chipciu.
Všem fotbalovým fanouškům přeji příjemné chvíle při sledování textového přenosu z kvalifikace na Mistrovství Evropy 2020. Od osmnácti hodin se v rámci skupiny F můžeme těšit na utkání mezi domácím Švédskem a hosty z Rumunska!