Kvalifikace na ME -  ONLINE PŘENOS -  Moldavsko : Faerské ostrovy - 24. března 2023   20:45

Moldavsko
Moldavsko
87' Nicolaescu
1:1
(0:1)
Faerské ostrovy
27' Mikkelsen  (M. Olsen)
Moldavsko
Răilean – Crăciun, Mudrac (73. Cojocari), Posmac – Revenco, Rață /C/, Caimacov, Plătică (73. Stînă) – Postolachi (46. Moțpan), Nicolaescu, Damașcan.
Celeadnic, Avram – Belousov, Ștefan, Dros, Cojocaru, Jardan, Iosipoi, Bogaciuc.
Walsh – Stewart, Spence (SCO)
Stadionul Zimbru, Kišiněv (MDA)
4944 diváků
Lamhauge – Joensen, Færø (79. Vatnsdal), G. Vatnhamar, Davidsen /C/ – Mikkelsen (71. Rólantsson), S. Vatnhamar, Andreasen, M. Olsen (79. Jónsson) – Johannesen (63. Mneney), K. Olsen (79. Klettskard).
Reynatrøð, Mørk – Petersen, Johansen, Baldvinsson, Radosavljevic, Sørensen.

Zaslouženou dělbou bodů končí zápas dvou outsiderů „české“ skupiny kvalifikace o mistrovství Evropy. V prvním poločase byli lepší a vepředu nebezpečnější Faeřané, po přestávce převzali otěže do svých rukou Moldavané, ale kromě několika zblokovaných střel si větší šance nevypracovali a vyrovnali ze spíše šťastně odpískané penalty po hlavičkovém souboji při rohovém kopu.
Držení míče: 58 % : 42 %.
Střely na branku: 3:2. Střely mimo: 3:2. Rohy: 7:2. Ofsajdy: 3:0. Fauly: 12:19.
90+5'
90+5'
Žlutá karta pro Faerské ostrovy (Ári Jónsson).
90+5'
Davidsenův roh domácí odvrátili a v ponechané výhodě běželi pro změnu do brejku sami. Faeřané se ovšem stačili stáhnout a znovu otočit hru, jenže jejich akce končí útočným faulem.
90+4'
Závěr zápasu patří Moldavanům, kteří ale teď musejí myslet i na zadní vrátka. Rólantsson zakombinoval v rychlém protitúoku s Joensenem a ten vybojoval střelou z otočky rohový kop.
90+3'
Dnešní utkání sleduje 4944 diváků.
90+3'
Lamhauge rozehrával trestný kop po útočném faulu Nicolaesca nepřesně, hosté se rychle vracejí před své území.
90+1'
Stînovu střelu z dálky zablokoval Andreasen.
90'
Ofsajd si nepohlídal Damașcan, nepřímý kop rozehrává dost daleko od svého výběhu Lamhauge.
89'
Faeřané vhazovali z úrovně velkého vápna, soupeře však zatahal za dres Rólantsson.
87'
Moldavsko právě vstřelilo branku!
Z pokutového kopu umístil míč přesně k tyči do protipohybu brankáře ION NICOLAESCU.
86'
Žlutá karta pro Faerské ostrovy (Jákup Andreasen). Rozhodčí ukazuje kartu do klubka protestujících hráčů hostů.
86'
Vatnsdal fauloval po rohovém kopu ve výskoku Cojocariho a tentokrát je již nařízena nesporná penalta pro domácí!
85'
Vitalie Damașcan se prosadil na levé straně šestnáctky, hlavou si postrčil míč a jeho zpětnou přihrávku umístil jeden z obránců dost riskantně nataženou nohou vedle odkryté vlastní brány na roh.
84'
Žlutá karta pro Faerské ostrovy (Noah Mneney).
83'
Boj o střed pole pokračuje faulem domácího Moțpana.
80'
Nicolaescovu křížnou střelu po zemi chytá s jistotou Mathias Lamhauge.
79'
Naposledy vystřídaly Faerské ostrovy:
ze hřiště odchází Klæmint Olsen, přichází Páll Klettskard,
ze hřiště odchází Odmar Færø, přichází Heini Vatnsdal,
ze hřiště odchází Meinhard Olsen, přichází Ári Jónsson.
78'
Žlutá karta pro Faerské ostrovy (Gilli Rólantsson).
78'
Hostující hráči se dvakrát svezli po trávníku a po vzoru hokejových obránců zablokovali obrovské šance nejprve Vitalie Damașcana a poté i dorážejícího Serafima Cojocariho. Klíčový zákrok si střihl Gunnar Vatnhamar.
75'
Po opakovaném rohu pálil Vitalie Damașcan, ale i jeho pokus zastavují faerští zadáci.
74'
Další roh Moldavska rozehrál rychle Caimacov a čerstvý Stînă byl kousek od vyrovnání, jeho hlavičku ještě tečoval Davidsen a až z brankové čáry ji odklidil Færø.
73'
Dvojnásobné střídání v mužstvu Moldavska:
ze hřiště odchází Mihai Plătică, přichází Victor Stînă,
ze hřiště odchází Victor Mudrac, přichází Serafim Cojocari.
71'
Střídání v týmu Faerských ostrovů:
ze hřiště odchází Mads Boe Mikkelsen, přichází Gilli Rólantsson.
70'
Nicolaescův centr vyhlavičkoval Joensen před Vadima Rațu, který zkusil štěstí skákavou střelou z dobrých 28 metrů, zařízení však netrefil.
68'
Vsedě je na trávníku ošetřován Odmar Færø.
66'
Lamhauge vyboxoval centr před Damașcanem, jenž byl beztak v postavení mimo hru.
65'
Ze standardky nic nebylo, Veaceslav Posmac sice hlavičkoval nebezpečně pod břevno, jenže jeden z jeho spoluhráčů si při náběhu pomáhal zakázaným způsobem.
64'
Viljormur Davidsen vystoupil včas proti křížnému pasu, který vyslal Vadim Rață. V souboji o jím vyhlavičkovaný míč si ovšem pomohl Meinhard Olsen nedovoleně proti Arturu Crăciunovi.
63'
Poprvé střídají Faerské ostrovy:
ze hřiště odchází Patrik Johannesen, přichází Noah Mneney.
62'
Victor Mudrac strčil u postranní čáry prudce do Klæminta Olsena, píská se proti domácím.
60'
Ovšem pozor, nehrál faerský obránce rukou? VAR chvíli prověřoval zásah jeho lokte, ale nakonec si hlavního sudího ani nepovolává k obrazovce. Ruka byla podle názoru arbitra v přirozené pozici u těla, i když to byl skutečně podezřelý zákrok.
59'
Caimacovův trestný kop odvracejí hosté před Plăticu, který na velkém vápně nabil Raţovi. Jeho ránu zablokoval dobře postavený Færø.
58'
Vitalie Damașcan poprvé prověřil Lamhaugeho přímou střelou z 25 metrů. Faerský brankář nepříjemný skákavý míč vyráží hrudí před sebe, kde se ho zmocnili jeho spoluhráči.
57'
Skákavý míč mířil zprava do faerské šestnáctky, odkud ho rázně odkopává Odmar Færø.
54'
Ioan-Calin Revenco zezadu vrazil do Viljormura Davidsena, opět je to míč pro seveřany.
52'
Klæmint Olsen dostal dlouhý míč do šestnáctky, kde byl těsně bráněn, tak zkusil patičkou naslepo najít spoluhráče, což se nepovedlo.
52'
Naopak domácí Caimacov se provinil útočným faulem na Andreasena.
50'
Žlutá karta pro Faerské ostrovy (Gunnar Vatnhamar). Marně stíhal zezadu Nicolaesca, tak si pomohl nedovoleně zataháním za dres.
48'
Velmi těsný a správně odmávaný ofsajd Vitalie Damașcana, pomezní měl teď dobré oko.
48'
Ani čtvrtý roh Moldavanů v podání Caimacova nevedl k ohrožení faerské brány.
46'
O přestávce vystřídalo Moldavsko:
ze hřiště odchází Virgiliu Postolachi, přichází Nichita Moțpan.
46'
Statistiky první půle:
Držení míče 51% – 49%, střely na bránu 0:2, střely mimo 2:2, rohy 3:1, fauly 4:8, ofsajdy 0:0.
Faeřané vedou nad slaboučkým a úplně neškodným Moldavskem zaslouženě 1:0, když jednu z trojice jejich šancí proměnil ve svůj premiérový reprezentační gól jesličkami záložník Klaksvíku Mads Boe Mikkelsen.
45+2'
45+2'
Nákop Meinharda Olsena do moldavské šestnáctky obrana modrých zpacifikovala.
45+1'
Žlutá karta pro Moldavsko (Artur Crăciun). Za faul na Johannesena je navíc nařízen trestný kop z docela výhodné vzdálenosti.
43'
Revenco přenesl hru na Caimacova, po jeho přiťuknutí napálil míč ze střední vzdálenosti vší silou na tribunu Mihai Plătică.
42'
Nepřesná rozehrávka Moldavanů umožnila brejk, hosté si však v tomto případě počínali nedůrazně a jen odevzdávají míč.
40'
Klæmint Olsen měl na kopačce po skvělé přihrávce Reného Joensena zprava druhý gól, jenže Dorian Răilean se na čáře stačil přemístit a jeho příležitost vyrazit.
39'
Registrujeme vůbec první střelecký pokus modrých. Mihail Caimacov nadělil své střele z 20 metrů opačnou faleš a míč se stočil vedle pravé tyče.
38'
Vadim Rață přistrčil míč na pravé křídlo volnému Revencovi, který neomylně nachází křížným pasem Lamhaugeho náruč.
36'
Rațův centr Faeřané ve vápně uskákali a navíc byl faulován Klæmint Olsen, jenž se teď svíjí v bolestech na trávníku.
36'
Lamhauge vytáhl Caimacovův centr od rohového praporku až do zámezí na protější levé straně hřiště z pohledu domácích.
35'
Moldavští fanoušci ožívají a skandovaným potleskem povzbuzují domácí před rozehrávkou vybojovaného rohu.
34'
Příští soupeř české reprezentace zatím působí zcela neškodným dojmem, bezradně si přihrává na vlastní polovině a nepouští se vůbec do žádných větších akcí.
31'
Dlouhý nákop končí u domácího brankáře Răileana, na klubové úrovni chytajícího za rumunskou druholigovou Dej.
28'
Uprostřed hřiště byl faulován Vadim Rață, domácí Mudrac však rozehrává míč do autu.
27'
Faerské ostrovy právě vstřelily branku!
MADS BOE MIKKELSEN dostal skvělou uličku za obranu do běhu od Meinharda Olsena a tentokrát se při zakončení poučil, hned prvním dotykem prostřelil Doriana Răileana jesličkami a otevírá skóre.
26'
Moldavané po odkopu od brány dlouho neudrželi míč.
24'
Faeřané drží míč na polovině domácích a hledají si zatím marně cestičky do zakončení.
21'
Do náznaku šance se hnal po krásné patičce Johannesena Mads Boe Mikkelsen, snažil se vyhýbat domácím obráncům a najít si v šestnáctce prostor ke střele, ale zakončil až z nevýhodného úhlu a míč podebral několik metrů vedle brány.
19'
Revenco si netroufl pokračovat v akci, do které mu míč přiťukl Nicolaescu, a alibisticky vrací míč zpět na moldavskou polovinu hřiště.
17'
Jenže výsledek byl stejný jako na opačné straně, pískán je faul Gunnara Vatnhamara na brankáře.
16'
Klæmint Olsen přiťukl míč Johannesenovi, který ho potáhl po pravém okraji šestnáctky a vybojoval sraženým centrem první roh pro hosty.
13'
Virgiliu Postolachi po běžeckém souboji skončil v kotoulu, k jeho údivu ale ukazuje rozhodčí jen na odkop od faerské brány.
11'
Roh rozehrál opět Caimacov, jenže při strkanici před bránou viděl skotský arbitr útočný faul.
11'
Příležitost dostanou po faulu nejstaršího hráče na trávníku Sølviho Vatnhamara domácí, kteří získali dlouhým nákopem díky soupeřově teči roh.
10'
Delší čas se jen bojuje o střed hrací plochy, na dostřel se ani jedna z reprezentací nedostává.
8'
V jakých soutěžích hrají základní sestavy?

Na straně domácích je to 3x moldavská, 3x rumunská, 2x izraelská, 1x ruská, 1x druhá rumunská a 1x druhá turecká liga.

U hostů 8x faerská, 2x islandská a 1x druhá norská liga.
5'
Faerskému útočníkovi Patriku Johannesenovi teče krev z nosu, zatímco je v péči zdravotníků, hrají jeho spoluhráči v deseti.
4'
Ioan-Calin Revenco postupoval v rychlosti směrem na bránu, dal si však míč příliš od kopačky a podrazil kotník Meinharda Olsena.
2'
Centrovaný míč z kopačky Mihaila Caimacova vracel hlavičkou do ohně Ion Nicolaescu, brankář Mathias Lamhauge však vše pojistil včasným zásahem.
2'
Z protiútoku vybojovali domácí rohový kop.
1'
Meinhard Olsen napřáhl hned v úvodní minutě, moldavskou bránu však minul.
1'
Domácí hrají v modrých dresech, hosté v bílých.
1'

Moldavsko: Răilean – Crăciun, Mudrac, Posmac – Revenco, Rață (C), Caimacov, Plătică – Postolachi, Nicolaescu, Damașcan.
Náhradníci: Celeadnic, Avram – Belousov, Ștefan, Dros, Cojocari, Moțpan, Cojocaru, Jardan, Stînă, Iosipoi, Bogaciuc.
Trenér: Cleşcenco

Faerské ostrovy: Lamhauge – Joensen, Færø, G. Vatnhamar, Davidsen (C) – Mikkelsen, S. Vatnhamar, Andreasen, M. Olsen – Johannesen, K. Olsen.
Náhradníci: Reynatrøð, Mørk – Vatnsdal, Petersen, Johansen, Baldvinsson, Mneney, Rólantsson, Radosavljevic, Sørensen, Jónsson, Klettskard.
Trenér: Ericson

Rozhodčí: Walsh – Stewart, Spence (SCO).
Obě země (přesně řečeno země a dánské autonomní území) se utkaly i v minulém kvalifikačním cyklu a úspěšnější byly Faerské ostrovy, které doma Moldavsko porazily 2:1, když předtím na jeho hřišti uhrály remízu 1:1.
Faerské ostrovy nemají ani 50 tisíc obyvatel, přesto je jejich národní mužstvo hrozbou i pro neporovnatelně větší země. Na podzim v Lize národů C Faeřané senzačně zvítězili nad Tureckem 2:1 a s osmi body se v pohodě udrželi. V Olomouci utrpěli naopak porážku 0:5 od Čechů, poté hráli nerozhodně 1:1 v Kosovu.

Přitom většina ze současného výběru švédského kouče Håkana Ericssona působí v domácí poloamatérské soutěži, několik krajánků hraje na Islandu, v Irsku, druhé norské či druhé dánské lize. Vyloženě prestižní adresu z Faeřanů nemá nikdo. Nejlepším střelcem reprezentace je s 10 góly Klæmint Olsen z islandského Breiðabliku.
Moldavsko patří k zemím, které ještě nikdy nepostoupily na vrcholnou fotbalovou akci. Na podzim zakončilo sice nejnižší úroveň Ligy národů UEFA třemi vítězstvími, ale na postup do ligy C to těsně nestačilo, když při rovnosti bodů rozhodly horší vzájemné zápasy s Lotyšskem.
V listopadových přátelských zápasech pak v Kišiněvě Moldavané nestačili na Ázerbájdžán (1:2) ani na sousední Rumunsko (0:5).

Kapitánem národního mužstva je záložník Artur Ioniță z italské druholigové Modeny, největší hvězdou je levý obránce Oleg Reabciuk z Olympiakosu Pireus. Útočnou volbou číslo jedna je pro trenéra Sergheie Cleșcenca autor devíti gólů v reprezentačním dresu Ion Nicolaescu z Beitaru Jeruzalém.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 20:45.