Máme za sebou poslední utkání 8. kole španělské Primera Division a v tom se nakonec zrodila remíza 1:1. Hosté šli do vedení na konci prvního poločasu zásluhou proměněné penalty Évera Banegy, no Bilbao ve druhém poločase začalo být aktivnější a odměna v podobě vyrovnání přišla v 76. minutě z hlavy Mikela Rica. Po vyrovnání mělo více ze hry Bilbao, ale rozhodující branka už nepadla a tak se body dělí.

Po 8. kole La Ligy tak má Bilbao i Valencia nadále stejně bodů a oba celky se pohybují kolem 5. – 7. místa, společně s Getafe. V čele tabulky jsou dva stoprocentní týmy a to FC Barcelona a Atlético Madrid. Na opačném chvostu se krčí poslední Almería se třemi body.

Z mé strany je to pro dnešek vše, děkuji Vám za pozornost a budu se i s kolegy těšit u dalších přenosů ze španělské Primera Division, která se kvůli reprezentační přestávce opět rozjede za dva týdny.
90+4
Rozhodčí ještě pustil Bilbao do jedné zajímavé šance, kterou však zlikvidoval Guaita, který rukou poslal míč mimo nebezpečný prostor
90+3
Je tu čas na poslední útok Bilbaa, ten začne až od vlastní šestnáctky.
90+2
Po nepřesném centru bude odkopávat od své svatyně Guaita.
90+2
Jenže roh nebyl kopnut vůbec dobře a domácí mohou být rádi, že hráči Valencie neměli sílu na rychlý přechod do útoku.
90+1
Bilbao bude mít k dispozici rohový kop a pochopitelně si celý stadion přeje branku v závěru střetnutí.
90+1
Nastavovat se budou opravdu tři minuty a první z nich již běží.
90
Již plyne poslední minuta řádné hrací doby, takové tři navíc můžeme očekávat.
89
Hosté již v podstatě s většinou hráčů na vlastní polovině doufajíc v konec zápasu.
88
Susaeta (ATB) se svým slaboučkým pokusem letícím doprostřed brány neměl šanci překonat pozorného brankáře Valencie.
88
Guaita si pohlídal nepříjemný centr, který před ním ještě skočil a může tak rozehrát někam na útočnou polovinu.
87
Malinko nepřesností ve středu hřiště, nervozita s blížícím se závěrem utkání je znát hlavně na hráčích Valencie, kteří se zřejmě budou do samotného konce bát o výsledek.
85
Valencia drží míč a po vybojovaném faulu nebude asi spěchat s rozehrávkou. Pochvalu zaslouží hlavně Brazilec Jonas, který si míč skvěle pokryl tělem.
84
Už to vypadalo, že se jeden z domácích hráčů dostane ke střele z takových deseti metrů, na poslední chvíli přispěchal obránce, který tento pokus zablokoval a zřejmě tím zachránil Valencii.
83
Následná standardní situace však končí jen v náručí Guaity.
82
Athletic velmi dobře kombinuje s míčem na kopačkách a to se pochopitelně hostům nelíbí, změnit to chtěl Banega, ale více než faulovat nezvládl.
81
Helder Postiga (VAL) se dostal k hlavičce, no velmi dobrý centr nedokázal využít k přesnějšímu zakončení a sám se nyní drží za hlavu a nemůže tomu skoro uvěřit.
80
Ten však dopadl přesně na hlavu bránícího hráče, který jej poslal mimo šestnáctku.
80
Po odvráceném centru budou domácí rozehrávat alespoň rohový kop.
79
Hosté reagují závěrečným střídáním v zápase. Hřiště opustil Barragán a na jeho post se již postavil Ruiz.
78
Bilbau po vyrovnání narostla křídla, což cítí také fanoušci na tribunách a ti se teď snaží dotlačit své miláčky ke třem bodům.
77
Po vyrovnávající brance tak začínáme prakticky od začátku, času do konce zápasu sice už moc není, ale stále může jeden z týmů zápas strhnout na svou stranu.
76
Bilbao právě vstřelilo branku!
Tak se Bilbao přece jen dočkalo vyrovnání a za posledních několik minut si jej zřejmě i zasloužilo. Dlouhý centr na zadní tyč byl vrácen zpět do nebezpečného prostoru de Marcosem a v tom zůstal naprosto osamocen MIKEL RICO, který hlavou pouze doklepl míč do prázdné brány.
75
Druhá změna u Valencie na sebe nenechala dlouho čekat, na začátku pětasedmdesáté minuty je ze hřiště poslán Pabón a nahrazuje ho Canales.
73
Až přihrávkou k vlastnímu brankáři si pomohlo Bilbao s rozehrávkou, Iraizoz následně dlouhým odkopem zkusil založit útočný výpad, který však nebyl nijak úspěšný.
72
A druhá změna se týká již Valencie, prvním hráčem tohoto týmu, který v zápase končí je Alcácer a nahrazuje ho Postiga.
71
Hned dvojí střídání je v plánu, nejprve ze hřiště seběhl velmi rychle Muniain (ATB), který je nahrazen Toquerem.
70
Tlak domácích poté ještě chviličku trval, no vše vyřešil opět gólman Guaita, který zachytil nepřesný centr.
69
Jenom to tak zahučelo na stadionu, po nádherném individuálním průniku Muniaina (ATB) se rozezvučela tyč za Guaitou a tomu musí zvonit v uších ještě teď.
69
Valencia opět dobře zahustila prostor před vlastní šestnáctkou a tak do ní nepropadl jediný míč.
68
V dnešních zápasech španělské Primera Division se zatím vždy radoval domácí tým, v tom posledním utkání to na to zatím nevypadá. Bilbao by jistě bylo rádo i za jeden bod.
67
Nebojácně nabíhal do pokutového území na centr Feghouli (VAL) a za svou snahu byl odměněn také zakončením, to sice pod tlakem letělo výše než bylo třeba, no i tak je to varovný signál pro defenzívu Bilbaa.
65
Bilbao se v posledních minutách dostává alespoň častěji k míči a snaží se s ním dostat do nebezpečné šance, která by mohla přinést vyrovnání.
64
Již dříve avizované střídání Bilbaa se stává skutečností, na trávník vyběhl Iturraspe, který nahradil Etxebarriu.
62
Ten však v poklidu pokryla obrana hostů, která zatím s krytím standardních situací dnes nemá problém.
62
Iraola (ATB) to zkusil sám ve sprinterském souboji, odcentrovat sice nedokázal, ale rohový kop získal.
61
Změnit by to mohlo střídání, které se již chystá. Uvidíme, pro koho z domácích hráčů zápas skončí.
60
Hodina hry je za námi a Valencia nadále drží jednogólové vedení získané na konci prvního poločasu a také v první čtvrthodince hry v poločase druhém má více ze hry.
59
Individuální průnik proti kvartetu protihráčů většinou nekončí úspěchem a nejinak tomu bylo nyní v podání domácího hráče, který byl pro defenzívu Valencie snadným soustem.
57
Obrovské nedorozumění při zahrání malé domů v podání Bilbaa mohl využít Barragán, ale jeho snaha o lob končí nad břevnem domácí brány.
56
Tlak Valencie tak i po rohovém kopu chvilku pokračoval, ale k ničemu alespoň z dálky nebezpečnému se už hosté nedostali.
55
Zatímco De Marcos pálil spíše propagačně, tak na druhé straně se po výtečné střele Jonase (VAL) musel vyznamenat tygřím skokem Iraizoz a dokázal míč alespoň vytěsnit na roh.
55
De Marcos (ATB) nevěděl co s míčem a tak jej z dálky vyslal propagačně na Guaitu.
54
O tom, že se druhá půle hraje ve velkém tempu dokumentuje výraz ve tváři hráčů, kteří na sobě evidentně už po necelých deseti minutách hry pociťují prvky únavy.
53
Při bránění rohového kopu sice hosté nebyli úplně sebejistí, nakonec však Bilbao z této standardní situace nic nevytěžilo.
52
Centr sice do pokutového území nedolétl, ale Bilbao bude rozehrávat alespoň rohový kop.
51
Opět musel být Guaita v pozoru, tentokrát si míč na pravačku nasměroval Muniain a ten již mezi tři tyče mířil. Jeho střela však pro změnu neměla dostatečnou razanci.
50
Beñat (ATB) zkusil štěstí z těžké pozice, no jeho projektil mezi tři tyče nezamířil.
49
Na nedostatek práce si v úvodu druhého poločasu Iraizoz stěžovat rozhodně nemůže, gólman Bilbaa musel opět likvidovat nepříjemný centr letící do jeho před brankového prostoru.
48
Iraizoz zřejmě ani sám neví, jak zlikvidoval tuto rodící se šanci. Spíše jenom tak vyskočil do vzduchu a tím také zasáhl centrovaný míč.
47
Na druhé straně se chtěl domácí hráč dostat z tlaku elegantní patičkou, tou však nenašel žádného ze spoluhráčů.
46
Obrana Bilbaa se malinko rozutekla před Beñatem, který se tak dostal až do střelecké pozice, jeho dělovka však připraveného Iraizoze nepřekvapila.
46
Do druhého poločasu nastupuje Bilbao s jednou změnou v kádru, místo Herrery na trávník vyběhl Aduriz.
46
První poločas je za námi a do šaten mohou odcházet spokojenější hosté z Valencie. Ty totiž poslal ve 43. minutě do vedení brankou z pokutového kopu Éver Banega. Jinak se hraje vcelku vyrovnané utkání, ve kterém mají hosté malinko více ze hry. Zajímavostí je statistika držení míče, která je po prvním poločase vzácně vyrovnaná.

Druhý poločas tohoto klání začne přibližně ve 22:03.
45+3
Otřesený Pabón se jen těžce zvedal z trávníku.
45+2
Gurpegi (ATB) naprosto zbytečným faulem na konci poločasu poslal soupeře k zemi a navíc vidí žlutou kartu.
45+2
Opravdu se tak stalo a centr do nebezpečného území přilétl až později. Příznivci Bilbaa poté ještě žádali odpískání ruky v pokutovém území, no to se nestalo.
45+1
Athletic si vybojoval rohový kop, který bude zřejmě opět rozehrán na krátko.
45+1
V prvním poločase se nastavují dvě minuty a jedna z nich je již v plném proudu.
45
Stejně jako před malou chvíli se po souboji Laporteho (ATB) v pokutovém území píská, jenže nyní byl právě Laporte faulován.
44
Bilbao se okamžitě po inkasované brance tlačí k šestnáctce, ale obrana hostů je zatím zcela koncentrována.
43
Valencia právě vstřelila branku!
Míč si na značku bílého bodu postavil ÉVER BANEGA a poslal míč zcela nekompromisně pod levou šibenici. Valencia se tak dostává v závěru prvního poločasu do zřejmě zaslouženého vedení.
42
Tak nyní jsme první brance mnohem blíže! Po individuálním průniku Feghouliho (VAL) se totiž píská pokutový kop pro Valencii.
41
Iraizoz s velkým klidem vyběhl z brány a schoval centrovaný míč do rukavic. Blíží se nám závěr prvního poločasu a o první brance nikde ani slechu a ani vidu.
39
Hosté velmi nepříjemně dotírali na soupeře a Bilbao raději vše vyřešilo malou domů na gólmana, který poté míč odkopl daleko z nebezpečného prostoru.
38
Guardado (VAL) vyfasoval žlutou kartu a to muselo být podle všeho za protesty nebo za nějaký předchozí zákrok. Okamžitě poté totiž Bilbao vhazuje a tak se o faul jistě nejednalo.
37
A tento brejk nebyl vůbec špatně zahrán, centr v těžké pozice našel v pokutovém území nabíhajícího Alcacera (VAL), ale ten v pádu výrazněji Iraizoze neohrozil.
36
Nepřesná rozehrávka Bilbaa dává možnost soupeři uhánět do rychlého brejku.
35
Obrana Valencie naprosto zaspala a to byla voda na mlýn pro útok Bilbaa, jenže nedorozumění při předávání míče nakonec dostalo Beňata (ATB) do malinko horší pozice pro střelu a podle toho také míč letěl.
33
Jonas (VAL) se velmi pěkně uvolnil a nakonec je po jeho vydařené střele k dispozici rohový kop Valencii. Iraizoz se musel výrazně prolétnout vzduchem, aby míč vyrazil mimo prostor své brány.
33
Vypadalo to, že si hostující hráč pomohl v souboji rukama a že hlavně díky toho se dostal k balónu. Rozhodčí však nechal v akci pokračovat a tak musela obrana Bilbaa pokrýt nebezpečný centr letící na malé vápno.
32
Vysoký a přetažený centr se stal snadnou kořistí pro Guaitu v bráně Valencie.
31
Pabón to udělal v první fázi výborně, když si počkal na pohyb protihráče a obral jej o míč. Následně se však stejná věc stala jen v opačném gardu hostujícímu hráči.
30
Z posunu směrem dopředu nic nebylo, naopak přihrávka až k brankáři Iraizozovi celou akci přibrzdila.
29
Ve středu hřiště došlo k několika zbytečným ztrátám, nyní mají míč v držení domácí fotbalisté, kteří se snaží posunout blíže k bráně soupeře.
28
Valencie se nakonec k rozehrání přece jen dostala, ale centr do šestnáctky s klidem řadíme do kategorie nepřesných.
27
Dlouho se čeká s rozehrávkou, tento čas zřejmě nikdo na konci poločasu nenastaví.
26
Saborit (ATB) zajel velmi ostře do Barragána a může být rád, že se celá situace neudála o metr blíže k bráně, byla by z toho totiž penalta.
25
Po delší odmlce zajímavá šance před jednou z brán, Brazilec Jonas ve službách Valencie potáhl míč po pravé straně, dostal se s ním až do šestnáctky, no jeho následný centr pohltil připravený Iraizoz.
23
Barragán (VAL) se školácky zapomněl za obranou Bilbaa a je mu tak odpískán ofsajd.
22
Chviličku trvalo než rozhodčí zaevidoval, že se ošetřený Saborit chce vrátit do hry, nyní už je vše v pořádku a pokračuje se tak v jedenácti na obou stranách.
22
Guardado s Pabónem (VAL) se oba snažili zachytit míč na hrací ploše, jenže spíše si při tom překáželi a nedokázali to.
21
Zraněným hráčem je levý bek Saborit, který je nyní ošetřován mimo hrací plochu. Podle všeho se do zápasu bude schopen vrátit.
20
Marně se Feghouli (VAL) diví, zasáhl soupeře loktem do hlavy a zřejmě mu způsobil i menší krvavé zranění, za to vše vyfasoval žlutou kartu.
19
Míč dopadl přesně na hlavu Laporteho (ATB) a ten dokázal hlavičkovat směr brána, jenže také přesně směr náruč gólmana.
19
Susaeta se nedostal přes svého strážce k zakončení, ale Athletic bude zahrávat další roh.
18
Ostrý centr Beñata přilétl do pokutového území spíše tak na zdař bůh, jenže jeden z domácích hráčů se k němu přece jen dostal, no o lepším zakončení nemohla být ani zmínka.
17
Po hodně ostrém zákroku se píská proti Valencii, která se bude muset bránit velmi nepříjemné standardní situaci.
15
Jak jinak než z pravé strany to zkoušelo Bilbao, jenže vysoký centr doputoval pouze do rukavic připraveného Guaity.
14
Pokus o signál domácím úplně nevyšel a tak mohou hráči v bílém pomýšlet i na ofenzivní choutky.
14
Vše bylo rozehráno na krátko a centr do nebezpečného prostoru přilétl až posléze. Obrana Valencie jej dokázala odvrátit znovu jen na roh.
13
Hlavně po pravém křídle získává Athletic zajímavé pozice, nyní sice centr do šestnáctky nedolétl, ale bude z toho alespoň roh.
12
Bilbao začíná Valencii zlobit, ta nemůže nalézt klid ve vlastní rozehrávce.
11
Další velmi dobrá akce Bilbaa po pravé straně, po centru Susaety se dostal k hlavičce De Marcos a ten měl tak v průběhu několika vteřin dvě zajímavé šance. Při tomto pokusu už zamířil hlavou mezi tři tyče, ale Guaita byl pozorný a dokázal míč zachytit.
10
První zajímavější akce se odehrála před bránou hostů, míč si zatáhl De Marcos a jeho střela neletěla vůbec špatně, nakonec však pouze prosvištěla nad Guaitovou bránou.
8
Už to vypadalo, že se Valencia dostane k první střele, jenže ideální moment na zakončení byl promeškán a poté už celá akce ztratila tolik potřebnou jiskru. Iraizoz si přesto sáhl na míč, ale to pouze potom, co vyběhl z brány a sebral míč ze země.
7
Iraola (ATB) raději odehrál míč do autu před dotírajícím protihráčem, raději takto než udělat fatální chybu a přijít v citlivém prostoru o míč.
6
V pětici uháněli hosté směrem k pokutovému území, dobrá přihrávka na levé křídlo znamenala možnost dalšího centru do ohně, jenže ve vlastním pokutovém území si defenzíva Bilbaa počínala svědomitě.
5
Muniain (ATB) společně se spoluhráčem zdvojili jednoho z hostujících hráčů, ten sice o míč přišel, ale podle všeho si právě Muniain pomohl faulem.
4
Banega si velmi dobře pokryl míč a nechal se zezadu faulovat, Valencia tak zůstane u míče a bude moci v klidu rozehrát.
3
Feghouli (VAL) sice vyskočil v hlavičkovém souboji nejvýše, ale také si pomohl loktem a je mu tak odpískán nedovolený zákrok.
2
Začalo se dosti opatrně, to je však pochopitelné.
1

Athletic Bilbao: Iraizoz – Iraola, Gurpegi, Laporte, Saborit – Susaeta, M. Rico, A. Herrera, Etxebarria, Muniain – de Marcos.
Náhradníci: Herrerín – San José, Etxeita, Morán, Iturraspe, Toquero, Aduriz.

Valencia CF: Guaita – Barragán, R. Costa, Mathieu, Guardado – Feghouli, Fuego, Jonas, Banega, Pabón – Alcácer.
Náhradníci: Doménech Sánchez – Ruiz, Parejo, Canales, Míchel, Cartabia, Postiga.

Rozhodčí: Del Cerro – Sobrino, Álvarez.
Vzájemné zápasy:

Poslední vzájemná utkání se odehrála v minulé sezóně a vždy se radoval domácí tým. V 8. kole na hřišti Valencie skončilo utkání po gólové přestřelce 3:2, když ještě v 87. minutě hosté vedli 1:2. Doma následně Bilbao ve 27. kole vyhrálo 1:0.
Valencia CF:

V minulé sezóně Valencia bojovala v Lize mistrů a dostala se také ze skupiny, když měla stejně bodů jako celkový vítěz Bayern Mnichov. Na rozdíl od Bayernu se však Valencii nepodařila vyřazovací fáze, když jí stopku vystavili hned v osmifinále fotbalisté z Paříže. Ani letos Valencia nechybí v pohárové Evropě, slavnější Champions League nahradila Evropská liga a v té již španělský klub odehrál dva zápasy. Po ostudné domácí porážky 0:3 se Swanseou přišla výhra v ruském Krasnodaru 0:2, která vrátila klub zpět do hry o postup.

V lize prozatím ukazuje svou sílu, když stejně jako Bilbao vyhrála ve čtyřech zápasech a třikrát odešla ze hřiště jako poražená. Momentálně je těsně šestá právě za pátým Bilbaem, k čemuž jistě dopomohla série tři vyhraných zápasů v řadě.

Poslední odehrané zápasy v lize:

5. kolo: Valencia – Sevilla 3:1
6. kolo: Granada – Valencia 0:1
7. kolo: Valencia – Rayo Vallecano 1:0
Athletic Bilbao:

V loňském roce účastník Evropské ligy však nezažil příliš povedenou sezónu. Vypadl ve skupině I na úkol Lyonu a pražské Sparty a ani v lize to nebylo nijak ideální. Celkově 12. příčka byla jistě za očekáváním, ale letos Bilbao ukazuje, že patří mezi špičku La Ligy.

Momentálně je totiž se dvanácti body na pátém místě, když v sedmi odehraných kolech ještě nepoznalo, jaké je to remizovat.

Není mnoho týmů, jenž se mohou pyšnit bilancí odehrání všech dosavadních sezón ve španělské soutěži, Bilbao je jedním z nich.

5. kolo: Espanyol – Bilbao 3:2
6. kolo: Bilbao – Real Betis 2:1
7. kolo: Granada – Bilbao 2:0
Netradičně již v neděli končí program španělské nejvyšší soutěže a tím úplně posledním zápasem 8. kola bude souboj Athletic Bilbao – Valencia CF.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 21:00.