La Liga - 18. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Bilbao : Las Palmas - 20. prosince 2023   21:30

Bilbao
90+4' U. Gómez
1:0
(0:0)
Bilbao
Simón – Lekue, Vivian, Paredes, Berchiche – A. Herrera (56. Vesga), Prados (86. Jauregizar) – I. Williams /C/, Sancet (66. Gómez), N. Williams (86. García) – Guruzeta (56. Berenguer).
Agirrezabala – de Albéniz, Rincón, Nolaskoain, Muniain, Villalibre, Ares.
J. Martínez – Barbero, M. Martínez
San Mamés Barria (Bilbao)
Las Palmas
Valles – Araujo, Coco, Mármol, S. Cardona – Park (78. Mfulu), Muñoz, Perrone, Loiodice /C/, al-Haddádí (90. Suárez) – Kaba (59. S. Ramírez).
Escandell, Á. González – Curbelo, Sinkgraven, I. González, B. Ramírez, Crespo, C. Herrera, M. Cardona.

Držení míče: 51 % : 49 %.
Střely na branku: 10:2. Střely mimo: 7:2. Rohy: 5:2. Ofsajdy: 3:4. Fauly: 12:11.
Už to vypadalo, že pevnou obranu Las Palmas v čele se skvělým brankářem Vallesem domácí nepřekonají, ale v 94. minutě se přece jen usmálo po neproměněné penaltě a celé řadě zahozených tutovek na Basky štěstí. Hlavou vrátil vyboxovaný centr z 15 metrů v pádu do sítě Unai Gómez a stanovil tak vzhledem k obrázku hry hlavně v závěru zápasu zasloužený výsledek pro favorita. Ten bodoval poosmé v řadě, naopak nováček La Ligy se vrací s prázdnou po třech zápasech.
90+7'
90+6'
Adresátem žluté karty je současně Iñaki Williams (Bilbao).
90+6'
Enzo Loiodice (Las Palmas) se zapletl do potyčky po odpískání a dostává žlutou kartu.
90+4'
Bilbao právě vstřelilo branku!
25 vteřin před vypršením nastavení to prasklo. Domácí Jauregizar odebral míč Ramírezovi hraničním způsobem, rychlý brejk přes tři čtvrtiny hřiště podnikl Berenguer a jeho vyboxovaný centr vrátil rybičkou za Vallesova záda UNAI GÓMEZ.
90+3'
Nakopávaný míč ukryl na zemi pevně v náruči brankář Valles.
90+2'
Žlutomodří zachytili útočnou vlnu před velkým vápnem, ale dlouho míč nepodrželi.
90'
Střídání v týmu UD Las Palmas:
ze hřiště odchází Munír al-Haddádí, přichází Álex Suárez.
87'
Střídající Jauregizar se hned prvním dotykem pokusil proslavit, ránu z 25 metrů však posílá vysoko nad.
86'
Střídání v týmu Athletic Bilbao:
ze hřiště odchází Nico Williams, přichází Raúl García,
ze hřiště odchází Beňat Prados, přichází Mikel Jauregizar.
85'
Nepřesný nákop Bilbaa končí za bránou. Domácí potřebují po hluchých minutách nahodit motory na závěrečný finiš.
82'
Po opakovaném rohu hlavičkuje Vesga nad břevno, žlutomodří si mohou chvilku oddechnout, protože jsou už nějaký čas pod zdrcujícím tlakem.
81'
Po rohu se řešila případná Araujova ruka ve výskoku do hlavičkového souboje, nakonec ale VAR nechává jen rozehrát další roh.
80'
Ostrované se brání zuby nehty, vypíchli míč na roh před Iñaki Williamsem.
79'
Beňat Prados připravil střeleckou příležitost Nicu Williamsovi, který mířil k tyči, ale ztroskotal jako už čtyřikrát jeho bratr na Vallesovi.
78'
ze hřiště odchází Marvin Park, přichází Omenuke Mfulu.
78'
Z následného rohu se opět nic neurodilo, k Paredesově hlavičce se Iñaki Williams nedostal a vhazovat budou hosté.
77'
Neskutečné spalování šancí pokračuje! Tentokrát hrdina večera Valle pořádně kiksnul při výběhu mimo velké vápno. U míče byl dříve Unai Gómez, obhodil si brankáře Las Palmas a v zakončení do prázdné brány mu zabránil skluzem poctivě se vracející Araujo. Teď mu tedy Valles po chycené penaltě nemůže nic vyčítat!
76'
Nico Williams je dnes oproti bratrovi mnohem méně viditelný, teď se ale probil do zakončení z malého vápna, které mu jeden z obránců v poslední chvilce zablokoval.
74'
Iñigo Lekue nasadil jesličky Ramírezovi a uvolnil Iñakiho Williamse, který tentokrát zpoza velkého vápna zakončil po zemi slabě a Valles neměl těžkou práci.
72'
Po opakovaném rohu pálí z druhé vlny nad břevno Aitor Paredes.
71'
Rohový kop zleva proletěl malým vápnem a po lehké teči si ho domácí zopakují z pravé strany.
70'
Tlak Athleticu ovšem pokračuje a po Berenguerově nákopu hlavičkuje Iñaki Williams prudce k tyči, kde si Valle připisuje další fantastický zákrok. Není divu, že nováček inkasoval po Realu Madrid nejméně branek v La Lize!
69'
Iñaki Williams trefuje z 22 metrů střed brány, Valles vyráží před sebe.
68'
Máximo Perrone (Las Palmas) dostal za útočný faul žlutou kartu.
68'
Rohový kop Las Palmas nevyužilo, míč mají domácí.
67'
Na druhé straně ukazuje chuť porvat se o základní sestavu Ramírez, výstavní střelou z 20 metrů pod břevno přinutil Unaie Simóna už k druhému těžkému zákroku. Brankář Bilbaa je ovšem vítězem vzájemného souboje i teď , vyškrabuje míč jednou rukou na roh.
67'
Berenguer skončil sice v pokutovém území Las Palmas na zemi, ale na penaltu vzájemný souboj nebyl.
66'
ze hřiště odchází Oihan Sancet, přichází Unai Gómez.
64'
Iñaki Williams se probíjel k míči nedovoleným způsobem, na zem srazil Mármola.
62'
Hra nabrala tempo, přelévá se ze strany na stranu. Hosté zachytili centrovaný míč a hned vyrážejí vpřed do brejku. Loiodice byl podle záznamu nejspíš faulován při centru do boční sítě, nicméně nepíská se.
60'
To mohlo být entrée! Munír el-Haddaší uvolnil Ramíreze do uličky a hostující náhradník z úhlu po zemi neprostřelil Simóna, jenž se vrhl do rozštěpu.
59'
ze hřiště odchází Sory Kaba, přichází Sandro Ramírez.
58'
Z následného rohu Baskové neudeřili.
57'
Jak mohli tohle domácí nedat! Přízemní centr Iñakiho Williamse prošel Araujovi mezi nohama a Berenguer měl po minutě na trávníku úkol z metru přehodit ležícího brankáře. Zakončil však příliš nedůrazně, navíc jen po zemi, takže se Valles stačil sklouznout k tyči a zázračně vyrazit na roh.
56'
ze hřiště odchází Ander Herrera, přichází Mikel Vesga,
ze hřiště odchází Gorka Guruzeta, přichází Álex Berenguer.
54'
Cardona se snažil křížně prostrčit míč před bránu na Kabu, ale Simón přečetl jeho úmysl a balon včas zalehl.
49'
Ve středovém kruhu vyskočil naopak Paredes a zboural k zemi Kabu.
48'
Berchiche pěkně podebral centr zleva do šestnáctky Las Palmas, do výšky však vyskočil Araujo a odhlavičkoval míč do bezpečí.
46'
Statistiky první půle:
Držení míče 46% – 54%, střely na bránu 3:0, střely mimo 3:2, rohy 1:1, ofsajdy 2:2, fauly 5:7.
První půle byla v Bilbau ve znamení penalt. Tu pro hosty rozhodčí po třech minutách porady s VARem odvolal, zanedlouho na druhé straně pokutový kop platil, jenže Guruzeta z něj brankáře Vallese nepřekonal. Platí tedy bezbrankový stav.
45+6'
45+6'
Muñoz zezadu fauloval Iñakiho Williamse, který sympaticky neupadl a pokračoval v průniku. Skvěle načasoval přihrávku Sancetovi, jenže tomu se míč zamotal.
45+2'
Kaba se dívá vyčítavě po rozhodčím, který neodpískal jeho pád v šestnáctce, kde naskakoval na Araujův centr.
43'
Z protiútoku ubránili domácí zakončení Muníra al-Haddádího z úhlu.
42'
Další přímý kop pro Bilbao, k hlavičce se v tlačenici uprostřed pokutového území protlačil Berchiche, ale mezi tyče ji nenasměroval.
40'
Gorka Guruzeta (Athletic Bilbao) neproměňuje pokutový kop! Špatně provedenou střelu vykopává Álvaro Valles, který je teď hrdinou okamžiku pro celé Kanárské ostrovy.
38'
Pokutový kop je tedy nařízen na druhé straně a teď zřejmě k přezkumu nedojde, protesty žlutomdorých jsou marné.
38'
Julián Araujo (Las Palmas) dostává žlutou kartu za faul v pokutovém území! Guruzetu stáhl zjevně za dres.
36'
Oihan Sancet zakončil akci Bilbaa nepřesnou střelou.
35'
Na kroucený centr naběhl Guruzeta a hlavičkoval z pár kroků na bránu, kde si ovšem Valles poradil a nadvakrát míč zkrotil.
34'
Standardní situaci po faulu na Nica Williamse metr od vrcholu pokutového území získává Bilbao.
31'
Rozhodčí řešil penaltovou situaci s VAR déle než tři minuty, diváci i fotbalisté zůstávali v napětí. Po návratu od obrazovky potěšil sudí Martínez domácí diváky, protože pokutový kop ruší!
28'
Penalta pro hosty! Paredes prudce vrazil v pokutovém území do rozběhnutého Parka.
26'
Valles si poradil s dalším pokusem Iñakiho Williamse z pravého křídla pod břevno.
24'
První roh získali fotbalisté z Kanárských ostrovů, Sergi Cardona lehkým líznutím hlavou posílá míč daleko do zámezí.
22'
Aitor Paredes se po sraženém centru nablízko hlásil o ruku Javiera Muñoze, rozhodčí byl jiného názoru.
21'
První střelecký pokus Las Palmas. Parkova střela ze střední vzdálenosti letí vysoko nad břevno.
19'
Na druhé straně zakončoval zblízka Guruzeta, střílený centr však netrefil ideálně a posílá míč několik metrů vedle pravé tyče.
18'
Na padesátimetrový pas z hloubi pole vyskočil nejvýše Munír al-Haddádí, neměl však podporu spoluhráčů a míče se zmocnili domácí.
15'
Iñaki Williams pronikl na pravý okraj šestnáctky, odkud dloubnul centr před bránu. Álvaro Valles však dobře přečetl hru a stáhl si míč do rukavic.
14'
Z úhlu vyslal první přímou střelu na bránu Iñaki Williams, mířil ovšem přímo do brankáře Las Palmas.
13'
Ander Herrera obral protihráče o míč výtečným čistým zákrokem na půlící čáře, poté raději z takové dálky a dokonce přes hlavu jednoho z útočníků Las Palmas posílá malou domů Simónovi.
10'
Zápas je zatím vyrovnaný, úvodní desetiminutovka nepřinesla žádnou šanci.
6'
Gorka Guruzeta vybíhal na průnikovou přihrávku z ofsajdu, nepřímý kop pro hosty.
5'
Nováček dlouho drží míč krátkými přihrávkami na svých kopačkách, hráči Bilbaa se zatím příliš nehrnou ze zataženého bloku.
2'
Kaba se poctivě vrátil a před nabíhajícím Iñaki Williamsem posunul míč malou domů Vallesovi.
1'
Domácí nastupují v tradičních červenobíle pruhovaných dresech a černých trenýrkách, hosté mají žlutomodrou kombinaci.

Athletic Bilbao: Simón – Lekue, Vivian, Paredes, Berchiche – A. Herrera, Prados – I. Williams (C), Sancet, N. Williams – Guruzeta.
Náhradníci: Agirrezabala – de Albéniz, Rincón, Nolaskoain, García, Muniain, Berenguer, Gómez, Vesga, Jauregizar, Villalibre, Ares.
Trenér: Valverde

UD Las Palmas: Valles – Araujo, Coco, Mármol, S. Cardona – Park, Muñoz, Perrone, Loiodice (C), al-Haddádí – Kaba.
Náhradníci: Escandell, Á. González – Curbelo, Suárez, Sinkgraven, I. González, Ramírez, Mfulu, Crespo, C. Herrera, Ramírez, M. Cardona.
Trenér: Pimienta

Rozhodčí: J. Martínez – Barbero, M. Martínez.
Las Palmas hrálo nejvyšší soutěž tři roky v období 2015-18 a za tu dobu s Bilbaem prohrálo pouze jednou, byť vysoko 1:5. Poslední vzájemný zápas v Baskicku na jaře 2018 skončil bez branek.
Za Bilbao stále hraje pět pamětníků tehdejšího zápasu, obránci Álvarez a de Marcos jsou ale momentálně na marodce se svalovými zraněními. V Las Palmas zbyl z té doby jen kapitán Viera.
UD Las Palmas
Návrat do ligy po pěti letech mužstvu z Kanárských ostrovů svědčí, i když aklimatizace chvilku trvala. V prvních pěti kolech vstřelilo Las Palmas jen jeden gól a získalo dva body, od té doby ale připsalo sedm vítězství v dvanácti zápasech a z 9. místa nemá daleko do pohárové Evropy. O víkendu proti Cádizu bylo blízko třetímu vítězství v řadě, vedlo od 7. minuty, ale hosté v 83. vyrovnali na konečných 1:1.
Las Palmas se pyšní druhou nejlepší obranou soutěže po Realu Madrid, v jeho zápasech padá v průměru jen 1,7 gólu na zápas, zdaleka nejméně ve španělské lize.
Kirianu Rodríguezovi stačí na titul kanonýra mužstva tři vstřelené branky v 17 utkáních.
Athletic Bilbao
Baskický klub na jaře až v posledním kole vypadl z pohárových příček, na podzim se mu daří ještě lépe a zatím je pátý na dosah Ligy mistrů. Přemožitele nepoznal od těsné porážky 0:1 na hřišti FC Barcelona již sedm zápasů, v sobotu slavil cenné vítězství 2:0 nad Atléticem Madrid.
Nejlepšími střelci Bilbaa v této sezoně jsou Iñaki Williams a Gorka Guruzeta s osmi brankami. Jeho ofenzíva je celkově třetí nejlepší v La Lize.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 21:30.