Itálie - Irsko | ONLINE | 18.6.2012 20:45 | Mistrovství Evropy ve fotbale 2012 | ŽIVĚ | iSport.cz
Přenos se aktualizuje automaticky

To je pro tuto chvíli vše. S konstatováním, že Španělé a Italové jsou dalšími postupujícím do čtvrtfinále, se loučím a přeji poklidnou dobrou noc.
Pokud bych měl volit dle sebe hráče utkání, byl by to italské levý obránce Balzaretti, který dělal Irům velké problémy v útoku a i do obrany byl velmi spolehlivý.
STATISTIKA: Italové měli v utkání velkou střeleckou převahu a to ještě hodně pokusů bylo zblokováno. Italové vyhráli na střely na bránu 12:2, celkově pak 19:6. Irové ve druhé půli trochu korigovali italskou převahu v držení míče, i přesto měli Italové 61%.
Skupinu C tak vyhrávají Španělé se ziskem sedmi bodů. Druhá končí Itálie s pěti body. Na nepostupovém třetím místě jsou Chorvati se čtyřmi body a poslední jsou pak Irové, kteří končí bez zisku jediného bodu.
Italové se ve druhé půli strachovali o výsledek, definitivní pojistku jim dal až v devadesáté minutě nádherným gólem Balotelli. Italové jsou tak společně ze Španěly postupujícím do čtvrtfinále.
Konec zápasu.
90+3
Dva italské rohy v těsném sledu za sebou ukončují dnešní zápas.
91+3
Balotelli v brejku, který se rozhodl zakončit sám, už to ale nebylo zdaleka tak podařené jako při jeho gólu.
91+1
Už nám běží nastavený čas a je nad míru jasné, že Italové postupují do čtvrtfinále.
90
Itálie právě vstřelila branku! MARIO BALOTELLI ukazuje svoji genialitu, kterou šetří na úkor svých zbytečných výstřelků. S rohovým kopem na penaltu si poradil náramně. Ačkoliv u něj stál O'Shea, Balotelli napálil efektně z voleje míč do brány a dává Italům jistotu postupu.
89
Tak vidíme ještě červenou kartu. Keith Andrews dostává druhou žlutou kartu, což znamená logicky červenou a je hodně napružený. Při odchodu nakopl zlostně míč.
88
Italové s míčem na kopačkách a takhle by to rádi samozřejmě dohráli až do konce utkání.
87
Dlouhý výkop Givena, Irům už moc času na vyrovnání a vybojování alespoň jediného bodu nezbývá.
86
Poslední střídání Irů. Ze hry odchází Keane a místo něj do hry přijde Simon Cox.
85
...Italové dlouho tahali čas, což jim náramně vyhovovalo, po dobré půlminutě prostojů nakonec vypálil Diamanti pouze do zdi.
84
Balotelli se zamotal do svých kliček, ale dokázal vybojovat faul a ještě ožlutil St. Ledgera...
83
Italové jsou v rozehrávce hodně rozpačití, jakoby je svazovala nervozity. Zvlášť v obraně ale tento fakt působí hodně nebezpečně.
82
Velkou chybu teď tuším vyrobil Pirlo a Irové mohli jít do rychlého protiútoku, jenže Keane svoji šanci nevyužil.
81
Italy už dlouhou dobu není v útoku vůbec vidět, hraje se prakticky pořád na polovině Irska. Mario Balotelli snad od střídání ještě nebyl u míče.
80
Takovou převahu ještě Irové na turnaji neměli a posílají do italského vápna jeden míč za druhým. Nyní je však zastavil útočný faul.
79
...parádní střelecký pokus, ze standardky to přímo na bránu ostře zkusil Andrews a protáhl Buffona, jehož teď budou určitě pálil rukavice.
78
...před rozehráním ještě prostoje a problémy s italskou zdí...
77
Další italský faul a hra Mistrů světa z roku 2006 s ohněm...
76
Střídají i Irové. Zápas i turnaj skončil pro Doyla a poslední minuty a atmosféru EURA si půjde užít Walters.
76
...Irové dostal míč do sítě, ale bylo to z faulem a italští hráči si mohou společně se svými fanoušky hluboce oddychnout.
75
Ještě předtím však střídají naposled Italové. Ze hry odchází Di Natale a přichází Balotelli, který je oceněn pískotem a bučením publika, oblíbenec davů to opravdu není.
74
Irové stupňují nápor a nyní budou mít k dispozici další roh. Italové mají opět v koncovce zápasu problémy stejně jako v předchozích dvou utkáních na turnaji...
73
Buffon si chtěl promluvit s rozhodčím a za tento rozhovor mu byla odměnou žlutá karta.
73
...a mohli se potvrdit moje slova, centr letěl zadní tyč, kde byl Dunne, jeho hlavička však nebyla přesná.
72
Další italský faul, což znamená další standardku pro Iry a ze standardních situacích se může přihodit cokoliv, Italové by takhle zbytečně neměli riskovat...
71
De Rossi musel faulovat Doyla, nic jiného mu nezbývalo, protože Irové šli do přečíslení.
71
I pro českého diváka je tento zápas zajímavý, byť ve čtvrtfinále se utkáme s Portugalskem. Italové totiž budou jedni ze soupeřů v kvalifikaci o MS 2014 v Brazílii.
70
Diamanti vybojoval kousek před vápnem míč a poslal ho na Abateho na pravé křídlo, ten centroval dobře do vápna, ale Italové se nedokázali protlačit do zakončení.
69
...Pirlo pálil nad Givenovu bránu. Irská zeď však rozhodně nestála v povolené vzdálenosti.
68
Přímý kop pro Italy a to je šance pro Pirla, nebo střídajícího Diamantiho...
67
Pirlo si ustlal na trávníku, ale nebylo to jeho vinou a Long může být rád, že neviděl žlutou kartu.
66
Další irský roh už zvládli Italové ubránit naprosto v pohodě. Irové se však dostávají v útoku trochu více do hry.
66
...rohový kop Irů byl nebezpečný, Italové trochu zaspali, soupeř však situace nevyužil.
65
Předtím však ještě irské střídání. Do hry přichází Long a nahrazuje McGeadyho, který končí účinkování na tomto turnaji, na nějž zrovna v lásce vzpomínat nebude.
64
Italové v poklidu drží nadějný výsledek, nyní se však musí po zblokované střele Andrewse bránit rohovému kopu...
63
Di Natale v ofsajdu a po střídání Cassana je prakticky jediným útočníkem, který se pohybuje na hrotu.
63
Druhé střídání Italů. Do hry přijde fotbalista Boloně Diamanti a vystřídá Antonia Cassano, který je autorem zatím jediného gólu zápasu.
61
Balzaretti zabojoval a dohnal míč, který už mířil do zámezí. O'Shea ho musel faulovat a měl by si dávat pozor, má už jednu žlutou z první půle.
60
Buffon si poprvé trochu více zachytal. Irové dobře zakombinovali a Andrews tak mohl pálit. Bylo to však z větší vzdálenost a střela navíc mířila přímo doprostřed brány. Pro zkušeného brankáře jako je Buffon lahůdka.
59
Irové bojují, snaží se, ale prostě to není ono. Hra dopředu se vůbec nedaří a Irové jsou rádi, když alespoň vystřelí na bránu.
58
Odražený míč se dostal za vápna k Marchisiovi a ten míč napálil z voleje na bránu. Skákavá střela však byla hodně nepřesná a skončila daleko od irské branky.
57
Tak nakonec bude muset italský stoper vystřídat. Chielliniho tak nahrazuje na trávníku Bonucci.
56
Chiellini leží na trávníku a nevypadá to, že by měl dál pokračovat. Špatně došlápl při souboji s Doylem, uvidíme, zda bude dále Ital pokračovat.
55
Given musel zasahovat u své pravé tyče. Motta vymyslel přihrávku na Di Nataleho a ten konečně netrefil žádného Ira a protlačil míč na bránu, tedy pokud nepočítáme brankáře Givena.
54
Předchozí dva dny nabídly dramatickou podívanou. Skupina C je tomu zatím dlužna.
53
...po centru do vápna z toho byla hlavička, ale Dunne nemohl ze své pozice uspět ani náhodou.
53
Irové u míče a rozehrají standardní situaci samozřejmě až do vápna, Italové jsou však na bránění těsných stavů mistři, i když na tomto turnaji jim to zase až tak nevychází. Irský roh...
52
De Rossi pálil technicky k pravé tyči zpoza vápna, ovšem něco málo mu chybělo a míč skončil vedle brány.
51
Irové postrádají lepší výkony svých tahounů. Keane nepředvádí naplno svůj potenciál a McGeady, od kterého se hodně čekalo, je zatím pouze svým stínem.
50
Kdyby se teď Doylovi povedl volej po přihrávce do vápna z pravé strany, byla by to opravdu paráda. Nicméně nestalo se tak a míč atakoval diváky za bránou.
49
Cassano a jeho střela ve vápně a hádejte co? Opět skončila na irském obránci, to už je opravdu neskutečné.
48
Di Natale má dnes kopec smůly, dostal dobrou přihrávku z levé strany od Balzarettiho, ale potřetí v tomto utkání trefil z nadějné pozici ve vápně pouze irského hráče. Ani následný roh pak Italům druhý gól nepřinesl.
47
Je také třeba zmínit, že žádný z trenérů nesáhl o přestávce k nějaké změně. Na trávníku tedy stejné jedenáctky jako v první půli.
46
Irové rozehrávají svých posledních pětačtyřicet minut na turnaji. Italové by samozřejmě rádi pokračovali třeba až k titulu. Díky současnému výsledku mají postup jistý, ale ještě je čeká hromada práce.
46
Začal druhý poločas.
STATISTIKY: Nejen gólové, ale i ve statistikách jsou na tom po první půli lépe Italové. Poziční převaha byla očekávaná - 65%. Na střely na branku je to výmluvných 8:0, celkově pak 10:1. Jediné, kde mají Irové navrch, jsou žluté karty, což je ale těšit zřejmě příliš nebude. Irové uviděli dva žluté kartonky, Italové jeden.
Po první půli mohou být spokojenější favorizovaní Italové. Těm se sice příliš nedařilo v útočné kombinaci, přesto se však prosadili, když po rohovém kopu přesně hlavičkoval ve 35. minutě Cassano.
První poločas skončil.
45
Cassano se pokoušel o kolmici za obranu, ale jeho přihrávku zblokoval Duff.
45
Irové se zlobí na rozhodčího, který nyní nechal bez povšimnutí několik sporných soubojů.
44
Italský rohový kop, na který opět naskakoval Cassano a s ním i Chiellini. Tentokrát to však gólem neskončilo.
43
Duff oklamal Abateho, ale pak trochu zaváhal při dalším postupu, což rychlý Abata ihned využil a získal míč zpátky. Abate patří mezi nejrychlejší hráče italské Serie A.
42
Irské nadšení pro hru se po inkasovaném gólu trochou vytratil, ale je to spíše tím, že Italové získali vstřeleným gólem velké sebevědomí. Protože vidět se Ira vzdát, to je nemožné.
41
Motta není žádný tvůrce hry a nyní to potvrdil, když nadějný útok zastavil přihrávkou zpět.
40
Irové to budou mít nyní hodně těžké. A bodový zisk se jim opět vzdaluje.
39
Italové se samozřejmě brankou uklidnili a hned je to v útoku znát. Italové působí hned svěžejším dojmem a teď centr na zadní tyč vracel efektně před bránu Di Natale, nikoho ze spoluhráčů ale nenašel. O'Shea je oceněn žlutou kartu, pro Iry už je to druhá v utkání.
37
Italové v tuto chvíli postupují a na tahu jsou tak Chorvati, kteří budou muset vyhrát nad Španěly pokud budou chtít postoupit. Andrews mezitím vidí žlutou kartu.
35
Itálie právě vstřelila branku! Italové se dočkali a dočkali se trochu překvapivě z rohového kopu, kdo by to byl řekl. Úspěšným hlavičkářem byl navíc nepříliš vysoký ANTONIO CASSANO. Ten si naběhl na přední tyč a poslal míč hlavou pod břevno. Given sice stačil zareagovat a na míč si sáhl, ale v cestě do brány mu nezabránil.
34
Given posílá dlouhý míč na polovinu Italů. Irové zůstali u míče. Jenže pak chybovali v rozehrávce a v útok zůstal Di Natale, který byl u míče na pravé straně dříve než brankář Given a pak posílal míč před prázdnou bránu, tam však byli pouze Irové.
33
St. Ledger chyboval ve vápně při zastavování Di Nataleho, kopl si míč příliš před sebe a dal tak málem šanci Cassanovi, nakonec je z toho pouze rohový kop, který však šanci Italům nepřinesl.
32
Další s dlouhých irských pasů. Italové se ubránili, možná by nebylo naškodu, kdyby Irové zkusili Italy překvapit a hráli kombinačně po zemi, toho se ale asi nedočkáme.
31
Balzaretti pronikl po levém křídle až k vápnu a přihrával pod sebe do vápna. Tam si našel míč Di Nataleho, ten byl ale otočený zády k bráně. Přesto se mu povedlo zakončit, ovšem opět trefil pouze bránícího hráče.
30
Situace na tribunách jakoby se přenášela i na hřiště, pro Italy v tom negativním smyslu.
29
Opět musím zmínit Irské fanoušky, ty jsou prostě skvělí a naprosto zastiňují italské fans, kteří jsou však ve velké početní nevýhodě.
28
Teď měli Italové dobrou šanci, ale Di Natale střelou už ve vápně trefil pouze irského obránce. Následně pak dostal žlutou kartu Balzaretti, který svého protihráče doslova objal a vypadalo to, že mu chce sundat trenýrky.
28
Italové se zatím nemusí obávat toho, že by souběžné hraný zápas Španělsko - Chorvatsko skončil remízou 2:2, sami mají totiž problémy vůbec ohrozit bránu Irů.
27
Duffův centr po irské standardce a píská se opět útočný faul, který by však možná na ostrovech prošel.
26
Italové jsou zatím bezradní a strašně pomalí v útočném rozhodování, dávají tak čas Irům zformovat obranu, která je pak nepropustná a italské nápady nikde.
25
Další rychlý irský kontr a Italové si opravdu zahrávají s ohněm. Situaci sice opět zvládli, ale nemusí to být pravidlem.
24
...St. Ledger si naskakoval na rohový kop, hlavičkoval však hodně mimo bránu.
24
Italové hodně ztrácí míče při útočných snahách a dovolují tak Irům podnikat rychlé protiútoky. Jeden z nich teď vedl McGeady, vzal vše na sebe a nebyl to nejlepší nápad. Irové budou mít alespoň roh...
23
Given moc práce nemá, to však ale platí i pro jeho kolegu na druhé straně Buffona. Šance jsou nám zatím upřeny.
22
Dobrý centr McGeadyho před bránu na Doyla, ten byl však v obležení dvou hráčů a neprosadil se.
21
Italové kombinují na vlastní polovině a jakoby nevěděli jak dál. Nakonec se po chvíli, kdy si přihrávala prakticky jen obrana, rozhodli jít dopředu, ovšem nic z toho.
20
Italové zatím zbaveni lesku, rozhodně nepůsobí tak svěžím dojmem jako v předchozích dvou utkání, ale je to také samozřejmě dáno soupeřem. V minulých zápasech Italové dobývat nemuseli.
19
...Duffův centr před bránu a útočný faul Irů opět vrací míč na kopačky Italů.
19
Ostrý střet Chielliniho s Doylem, A píská se proti Italům...
18
...Italové vůbec nezvažují možnost hrát přímo do vápna a většinu rohů raději hrají nakrátko, moc dobře vědí, že proti Irům to budou mít ve vzduchu těžké. Po rozehrávce následovala nepřesná střela.
17
Cassano podklouzl, ale bude to alespoň italský rohový kop...
16
Irští fanoušci povzbuzují a za jejich ryku byl míč poslán na irskou polovinu hřiště.
15
Whelan měl moře prostoru a tak mohl dlouho chvíli běžet sám s míčem a poté poslal centrovaný míč na Keana. Italové se však přelstít nenechali. Někdy zrovna irská snaha hrát míče vzduchem je poměrně na škodu.
14
Keane se vyhnul ofsajdové past, ale Barzagli si své obranné povinnosti splnil na jedničku.
13
Centr dopředu na Cassana, ale byl příliš dlouhý a tak se mohl s míčem pomazlit brankář Given, který se bude možná po EURU stěhovat z Birminghamu (Aston Villa) do Londýna (Queens Park Rangers)
12
Co nejdříve dát branku, to bude muset být hlavní cíl Italů, protože s postupem času bude bojovnost a odvaha Irů samozřejmě ještě růst. Irové nechtějí odjet s EURA bez bodu, už kvůli výtečným fanouškům.
12
Po Cassanově odvráceném centru další italský roh, který zpacifikoval Richard Dunne na další roh a ani z toho Italové neudeřili.
11
První deset minut ukázalo, že Italové to nebudou mít rozhodně lehké, ale to už věděli před samotným utkáním.
10
Pěkná italská kombinace, ovšem přece jen tomu chyběla kvalitnější finální fáze, i proto se Italové neprosadili.
9
Italové ho rozehráli nakrátko, přes irskou hradbu se však do vápna nedostali.
9
De Rossiho přihrávka do vápna zblokována a bude to další rohový kop Italů...
8
Pirlo u míče, na něj bude ležet hlavní díl odpovědnosti za útočnou hru Italů. Pirlo je totiž centrálním mozkem celého týmu.
8
Italský rohový kop a zmatky v irském vápně, míč se odrazil k Mottovi,který však nezakončil i proto, že v nejnevhodnější chvíli podklouzl.
7
Doyle se pustil do křížku s Barzaglim, ten si však poradil a nedovolil útočníkovi Wolverhamptonu ani vybojovat rohový kop.
6
Hlavní cíl Irů na začátku utkání bude určitě neinkasovat. V obou předchozích zápasech s Chorvatskem a Španělskem už totiž v této chvíli prohrávali.
5
Pirlo faulovaný, u míče zůstávají Italové, kteří se zatím rozehřívají pozvolna.
5
Dlouhé míče dopředu, to bude hlavní náplň irské hry a Irové to také hned od začátku praktikují. Chiellini s Barzaglim si dnes na stoperských postech užijí své.
4
...I s menšími komplikacemi Italové situaci v obraně zvládli a mohou se soustředit na útok.
3
Zatím je průběh hry vyrovnaný, nyní na řadě irská standardka a to budou vždy problémy pro soupeře...
2
První střela zápas, kterou vyslal Di Natale. Pálil z voleje a vůbec to nebylo špatné. Míč šel dva metry od Irské tyče. Je však třeba přiznat, že Di Natale rozhodně neměl jednoduchou pozici.
2
Je pravděpodobné, že na hřišti budou mít navrch Italové, v hledišti však mají velkou převahu Irští fanoušci, kteří vytvářejí fantastickou kulisu a jistě je nerozhodí ani nepříznivý výsledek.
1
Italové rozehrávají utkání a hned chybovali a dopředu se řítil Keane, vystřelit se mu však nepovedlo.
1
Utkání právě začalo.
Dnes proti sobě samozřejmě stojí úplně jiné týmy a jestli byly před osmnácti lety šance vyrovnané, nyní jsou jasnými favority Italové.
Irské černé pásky mají i tu spojitost, že se tragédie stala přesně před osmnácti lety a právě při duelu Irsko - Itálie, které Irové vyhráli 1:0. To jsem tedy zapomněl dodat a teď už máte kompletní informace.
Nyní obě státní hymny a pak se půjde na věc.
Irové nastoupí s černými páskami. Uctí tak památku šesti severoirských fanoušků, kteří byli zastřeleni při sledování fotbalového MS 1994, jenž sledovali v TV.
Balotelliho v italském útoku nahradil Di Natale. V obraně se místo Maggia objevuje Abate. Na stoperu již zmíněný Barzagli místo De Rossi, jenž se posunul do zálohy místo Giaccheriniho. Dohromady tedy čtyři změny v italské základní jedenáctce oproti předchozímu zápasu s Chorvatskem.
Jedna zajímavost i z irského týmu. Damien Duff nastoupí dnes ke stému reprezentačnímu utkání a tak dostal speciálně i kapitánskou pásku místo Keana.
Jak už bylo z italského týmu dopředu avizováno v základní sestavě není Mario Balotelli, který se potýká se zraněním a je pouze na lavičce. Dohromady se naopak už dal stoper Barzagli, což je pro trenéra Prandelliho výborná zpráva a De Rossi se tak může posunout do zálohy, kde je jeho obvyklé místo.
LAVIČKA IRSKO: Westvood (GK), Forde (GK), Kelly, McShane, O'Dea, Gibson, Hunt, Green, McClean, Walters, Long, Cox.
LAVIČKA ITÁLIE: Sirigu (GK), De Sanctis (GK), Maggio, Ogbonna, Bonucci, Giaccherini, Montolivo, Diamanti, Nocerino, Balotelli, Borini, Giovinco.
ROZHODČÍ: Utkání bude řídit jako hlavní sudí pětatřicetiletý Turek Cüneyt Cakır. Je to jeho první velký seniorský turnaj. Dříve pískal na MS 2011 U-20 a ME 2007 U-19. Z nedávné doby si ho můžeme pamatovat ze soudcování odvety semifinále letošní Ligy Mistrů mezi Barcelonou a Chelsea. Příjemné vzpomínky na něj nemá Mario Balotelli. Turek mu totiž ukázal červenou kartu v loňské vyřazovací části Evropské ligy. A i díky tomu nepostoupil Manchester City do osmifinále přes Dynamo Kyjev. Ale zpět k dnešnímu utkání. Cüneyt Çakır na to nebude sám. Na pomezí bude mít své kolegy a krajany Bahattina Durana a Tarika Onguna. Jak čtvrtý rozhodčí je připraven Ukrajinec Viktor Švecov.
ROZHODČÍ: Utkání bude řídit jako hlavní sudí pětatřicetiletý Turek Cüneyt Çakır. Je to jeho první velký seniorský turnaj. Dříve pískal na MS 2011 U-20 a ME 2007 U-19. Z nedávné doby si ho můžeMe pamatovat ze soudcování odvety semifinále letošní Ligy Mistrů mezi Barcelonou a Chelsea. Příjemné vzpomínky na něj nemá Mario Balotelli. Turek mu totiž ukázal červenou kartu v loňské vyřazovací části Evropské ligy. A i díky tomu nepostoupil Manchester City do osmifinále přes Dynamo Kyjev. Ale zpět k dnešnímu utkání. Cüneyt Çakır na to nebude sám. Na pomezí bude mít své kolegy a krajany Bahattina Durana a Tarika Onguna. Jak čtvrtý rozhodčí je připraven Ukrajinec Viktor Švecov.
SESTAVA IRSKO Given - O'Shea, Dunne, St. Ledger, Ward - McGeady, Whelan, Andrews, Duff (C) - Keane, Doyle.
SESTAVA ITÁLIE: Buffon (C) - Abate, Barzagli, Chiellini, Balzaretti - Pirlo - Marchisio, Motta, De Rossi - Di Natale, Cassano.
STŘÍPKY Z HISTORIE - Minulost ožívá a italskému týmu se před zápasem s Irskem vkrádá na mysl ME 2004 v Portugalsku. Itálie tam totiž byla ve stejné pozici jako nyní. Potřebovala vyhrát nad Bulharskem, ale musela doufat, že souběžně hrané utkání Dánsko - Švédsko neskončí remízou 2:2, což se nakonec stalo. Oběma týmům to stačilo k postupu a Itálii nebyla nic platná ani výhra nad Bulhary. Italové tenkrát mluvili o skandinávské dohodě. Nyní musí doufat, že se podobný scénář nebude opakovat o i osm let později s jinými týmy.
DAMIEN DUFF (IRSKÝ ZÁLOŽNÍK) - „Vím, že mě čeká stý reprezentační zápas, ale nesnažím se z toho dělat vědu. Vítězství v zápase je tou nejdůležitější věcí. Nemyslím, že by měl být problém shromáždit síly. Chceme obnovit hrdost v zelených dresech.“ (zdroj: uefa.com)
GIOVANNI TRAPPATONI (TRENÉR IRSKA) - „Máme za sebou dva těžké zápasy s brzkými inkasovanými góly. Teď musíme jít do utkání se stejnou mentalitou a přístupem jako v kvalifikaci. Proti Itálii hrajeme pro čest národa. Všichni máme povinnost udělat to nejlepší, co můžeme. Samozřejmě nechceme jet domů s další porážkou. Cesare Prandelli dělá svoji práci velmi dobře. Dává týmu pocit profesionality a respektu. Itálie se kvalifikovala na turnaj perfektním způsobem. Ukázal, že je velmi dobrý, což se potvrdilo prací s hráči. Měl jsem pro něj velký respekt jako pro hráče a teď i jako trenéra.“ (zdroj: uefa.com)
CESARE PRANDELLI (TRENÉR ITÁLIE) - „Španělsko vedlo nad Irskem v 70. minutě pouze 1:0. Irové jsou dobře organizovaní, hrají fotbal s velkou bojovností. Nebezpečí od nich přichází z dlouhých míčů dopředu, rychlým pohybu a protiútoků. Jsem však přesvědčený o tom, že máme k dispozici prostředky vyhrát utkání s Irskem. Je to velká radost stát proti Giovanni Trappatonimu. Přál bych si, aby takových zápasů bylo více.“ (zdroj: uefa.com)
IRSKO - Irové naplnili ve skupině C pozici outsidera. A i když na hřišti nechali vše, podlehli jak Chorvatům, tak i Španělům. Irsko tedy přišlo o šanci na postup do čtvrtfinále, ale to rozhodně neznamená před posledním zápasem s Itálii předčasné skládání zbraní. Irové nenechávají nikomu nic zadarmo a před svými skvělými fanoušky si nedovolí nic vypustit. Právě irští příznivci jsou ozdobou šampionátu. Svoje hráče nezatratili ani po vysoké prohře se Španělskem a nadále bouřlivě fandili.
ITÁLIE - Italové předvádí na turnaji solidní výkony, i přesto to stačilo zatím jen na dvě remízy. V prvním i druhém utkání však tým z Apeninského poloostrova sahal po vítězství. Italové vždy vstřelili první gól, ale své vedení nedokázali proti Španělsku a Chorvatsku udržet. Proti Irům už si takovou věc nemohou dovolit a musí vyhrát a ani to by jim nemuselo při již zmíněných okolnostech stačit.
MĚSTSKÝ STADION POZNAŇ Stadion Miejski, jak se správně polsky nazývá, byl postaven v roce 2010 s kapacitou 41 609 diváků. Nejedná se však o úplnou novostavbu. Přestavba starého stadionu začala již v roce 2003 a byla průběžně doprovázena vznikajícími problémy, které o nemalou částku převýšily plánované náklady. Celkem přestavba, respektive výstavba nového stadionu vyšla na 746 milionů zlotých, což je v přepočtu zhruba 5,2 miliard korun. Při výstavbě stadionu se několikrát měnila jeho koncepce, což také zasáhlo do překročení rozpočtu. Navíc při deštivém počasí docházelo k častému zaplavení areálu. Proto se také stadion stal předmětem velké kritiky. Moderní aréna je domovištěm fotbalového klubu Lech Poznaň.
PŘEDSTAVENÍ MĚSTA POZNAŇ, POLSKO Poznaň je jedním z nejstarších a největších měst Polska (565 000 obyvatel). Někteří historikové se domnívají, že Poznaň byla hlavním městem Polska za Piastovců v desátém století. Právě zde přijal princ Miezsko I. křesťanství. Hlavním městem Velkého Polska byla Poznaň až do roku 1793, kdy došlo k druhému dělení Polska. Jako celé země i Poznaň poznala utrpení 2. světové války. Město bylo poslední překážkou k cestě na Berlín a tak bylo ustaveno jako poslední pevnost před postupující Rudou armádou. Není tedy divu, že škody byly obrovské. Ale hrdé Poláky to nezlomilo a město v současnosti neztratilo nic ze své krásy. Z řady památek stojí za zmínku Zamek Królewski, který je jedním z nejestarších sídel králů v Polsku. Ve sportu hraje hlavní roli fotbal a místní klub Lech Poznaň. O věrnosti a podpoře fanoušků se mohla přesvědčit předloni pražská Sparta v předkolu Ligy Mistrů. V Poznani se odehrají tři utkání v rámci skupiny C.
POSTUPOVÁ MATEMATIKA - Jedinou jistotou skupiny C zatím je, že ze hry jsou Irové, ti však stále mohou zamíchat kartami. Italové proti nim potřebují vyhrát, ale ani to by jim nemuselo stačit. Pokud totiž skončí vzájemný zápas Španělska s Chorvatskem 2:2, nebo 3:3, Italům nepomůže ani drtivé vítězství. Pokud budou hrát Španělé s Chorvaty 1:1 bude muset Itálie dát minimálně tři góly a vyhrát alespoň dvougólovým rozdílem.
SITUACE VE SKUPINĚ C - Nejlepší výchozí pozici v zamotané skupině mají zatím první Španělé a druzí Chorvati. Oba týmy mají čtyři body. Italové jsou na třetím místě se dvěma body. Poslední je Irsko, které je bez bodu a bez šance na postup.
Pěkný pondělní den. Vítáme vás u on-line přenosu ze zápasu základní skupiny C mezi Itálií a Irskem v rámci fotbalového ME 2012 na Ukrajině a v Polsku. Utkání začíná v 20:45.


Články odjinud