Duel nakonec končí nerozhodně, o zajímavé momenty rozhodně nebyla nouze. Polsko vedlo po první půli 1:0, soupeř navíc hrál jen o deseti. Řekové ale v jednapadesáté minutě dokázali vyrovnat a mohli také vyhrát. Karagunis ovšem neproměnil penaltu. Sudí navíc červenou kartou potrestal také brankáře Szczesnyho. Přeji příjemný zbytek večera!
90+1
Polský roh výraznější vzrušení před Chalkiasem nepřinesl, balon skončil znovu v zámezí. Rozehrávají Řekové.
90
Rozhodčí nastavuje tři minuty.
88
Hra se hodně kouskuje, většinou vinou drobných faulů. Týmy se střídají v držení míče, ale brankových příležitostí ubylo.
86
Katsuranis byl o chvilku později lapen v ofsajdové pasti, u míče jsou domácí.
85
Po nedovoleném ataku Boenische zahrávalo Řecko standardku. Těžko říci, jestli Karagunis střílel nebo centroval. Každopádně bránu neohrozil.
83
Ve druhé půli vcelku nevýrazný Lewandovski rozkmital své rychlé nohy a ze strany vypálil. Trefil pouze boční síť Chalkiasovy svatyně.
82
Tentokrát již musel zasahovat také brankář Chalkias. Prověřil jej pokus Polaňskiho ze dvaceti metrů, který pohodlně lapil.
80
Piszczek rozhýbal pravou stranu řecké defenzivy. Zpětnou přihrávkou posléze nalezl spoluhráče Obraniaka, na jeho centr nikdo ze spoluhráčů nedosáhl.
78
Na druhé straně zkoušel štěstí z dálky Samaras. Střela mu vůbec nesedla. Tyton pouze pohledem kontroloval, jak balon přelétl jeho bránu.
77
Obraniak se protáhl do šestnáctky soupeře. Ale vhodný moment ke střele prováhal, dostal se již do velkého úhlu.
75
Patnáct minut do konce základní hrací doby. Vše je otřevené, optickou převahu má Řecko.
74
Hosté tentokrát kulatý nesmysl do sítě zaslali. Radost Fortunise ale zastavil sudí s praporkem, podle jeho výroku stál řecký záložník v ofsajdu.
72
Karagunis neproměnil pokutový kop! Řecko zahodilo velkou příležitost, Tyton vystihl směr jeho střely a balon vytěsnil.
70
Do hry jde náhradní brankář Tyton, nahradil záložníka Rybuse.
69
Penalta pro Řecko a červená karta pro gólmana Szczesnyho! To jsou věci. Na domácího brankáře se řítil Salpingidis. Szczesny jej fauloval a zápas pro něj končí předčasně.
68
Poslední střídání řeckého týmu v dnešním klání. Gekase nahradil Fortunis.
66
Rybus se dostal k hlavičce. Ale z těžké pozice neusměrnil prudký spoluhráčův pas zrovna podle představ, balon prolétl vysoko nad břevnem.
65
Polský nápor se zatím nekoná. Přestože mají domácí od konce první půle k dispozici o jednoho hráče navíc, soupeře výrazněji nedrtí.
62
Řecko dokonce mohlo podruhé skórovat a znovu zchladit napěchované tribuny! Samaras byl úplně sám na levé straně pokutového území, míč si však nezpracoval ideálně. Jeho následná střela šla nad branku.
61
Řekové se vydali po delší době také do útoku. Gekas vybojoval pro svůj výběr alespoň autové vhazování, po němž hosté nadále obléhájí soupeřovu tvrz.
59
Salpingidis, střelec vyrovnávacího gólu, poslal k zemi Boenische. Sudí tentokrát řeckého hráče nepotrestal.
57
Obraniak volil přímou střelu na bránu. Míč měl potřebnou rychlosti, ovšem chyběla přesnost. Chalkias ani nemusel zasahovat.
56
Lewandovski se snažil odvážně prodrat skrz trojicí protihráčů. Neprošel, ale byl faulován. Přímý kop pro červenobílé.
55
Zápas rázem dostává jiný náboj. Dá se očekávat především nápor domácího výběru, ale pověstná řecká obrana bude možná pro polský celek tvrdým oříškem.
54
Znovu se žlutí na řecké straně. Karagunis zahrál dle výroku sudího záměrně rukou.
51
Řecko právě vstřelilo branku! Je vyrovnáno, tým z jihu Evropy i v deseti hráčích udeřil! Prosadil se střídající DIMITRIS SALPINGIDIS. Hlavičku Gekase ještě domácí brankář zneškodnil, ale na dorážku Salpingidise již nestačil – 1:1.
48
Murawskimu balon utekl, obranu protivníka se nyní snaží přechytračit Řekové. Polská defenziva působí velice jistě.
47
Polsko začíná aktivněji. Střelecký pokus si připsal Lewandovski, byl ovšem důrazně tísněn protihráčem. Míč mezi tři tyče nenamířil.
46
Na trávníku se bude ve druhém poločase prohánět jedna nová tvář. Přichází Salpingidis, nahradil Ninise.
46
Poláci vedou po úvodní půli nejtěsnějším rozdílem. V sedmnácté minutě se trefil kanonýr Lewandovski. Domácí mohli svůj náskok navýšit, ale své další šance neproměnili. Řecko navíc bude zbytek duelu dohrávat pouze o deseti, když byl vyloučen Papastathopulos.
45+1
Perquis před vlastní brankou podklouzl a rukou se dotkl míče. Řečtí fotbalisté ihned rozhořčeně vystartovali za rozhodčím, dožadovali se penalty. Vše ale vyústilo pouze ve žluté napomenutí záložníka Holebase.
44
Papastathopulos dostává druhou žlutou kartu, Řekové budou dohrávat zápas pouze o deseti! Hostující obránce stáhl k zemi Murawskiho, španělský sudí neváhal.
42
Poláci v posledních minutách chybují v rozehrávce, soupeř aktivním napadáním vybojoval už několikátý balon. Ale zatím se výrazněji neprosadil.
41
Řecko v závěru první půle zatlačilo svého soka. Do polského území letělo několik centrů, všechny ale domácí obrana včas odvrátila.
39
Tým z jihu Evropy zahrával rohový kop. Ninisovu hlavičku stáhl bez větších potíží ze vzduchu gólman Szczesny.
37
Nový muž na hřišti se ihned pořádně zapotil. Velkou příležitost měl domácí Perquis, když se na penaltovém puntíku dostal k volném míči. Bez váhání jej napálil na branku, mířil k levé tyči. Leč nepřesně.
36
Řecko střídá, Avraam Papadopulos zřejmě není úplně zdravotně fit. Nahradil jej Kyriakos Papadopulos.
35
Žlutá karta. Papastathopulos byl v hlavičkovém souboji až příliš důrazný.
32
Obraniak zastavil soupeře na vlastní polovině hrací plochy jen za cenu faulu, Řekové měli k dispozici další přímý kop. Střelu z dálky zastavila polská zeď.
31
Samaras svedl sprinterský souboj s Piszczekem, řecký útočník balon vybojoval. Ovšem větší šanci pro spoluhráče nepřipravil.
30
Znovu trošku hlušší pasáž, ve které drží míč na kopačkách především domácí. Řekové ale vykoukli z obranné ulity a s protivníkem vyrovnali hru.
28
Po sérii odrazů mohl z dvaceti metrů napálit balon Maniatis, jenže střela mu vůbec nesedla.
26
Červenobílí z rohového kopu nic nevytěžili, na druhé straně byl faulován Ninis. Řecko má k dispozici nadějnou standardku zprava.
25
Roh pro Polsko, vůbec první v zápase. Rozhodčí ještě uklidňuje pošťuchující se hráče v pokutovém území.
23
Po delší době musel být na pozoru také brankář Szczesny, ale zasahovat nemusel. Katsuranisově ráně scházela přesnost.
22
Papastathopulos odvrátil protivníkův centr nešťastně k Lewandowskimu, který si však balon před pokutovým územím nedokázal včas zpracovat.
20
Polákům vlila vstřelená branka krev do žil. Domácí usilují o další zásah, jsou nastěhování na soupeřově polovině. K zakončení se zatím nedostali.
19
Avraam Papadopulos má zdravotní problémy. Je ošetřován za postranní čarou, Řekové hrají chvilku v deseti.
17
Polsko právě vstřelilo branku! Tentokrát se již ROBERT LEWANDOVSKI nemýlil, tribuny bouří. Poláci jdou v sedmnácté minutě zápasu do vedení. Třiadvacetiletý útočník usměrnil vysoký centr svoji hlavou do sítě, Chalkias neměl šanci – 1:0.
15
V akci znovu Robert Lewandovski. Tentokrát mohl využít drobné zaváhání soupeřovy obrany, jenže střílel z otočky a nepřesně.
13
Domácí jsou v útoku nebezpeční, řecká obrana zatím působí hodně nekoncentrovaně. Piszczek zrychlil na pravé straně a centroval do pokutového území, kde se mu nabízel kanonýr Lewandowski. Chybělo mu pár centimetrů, aby spoluhráčův centr zasáhl.
11
Na útočný výlet se posléze vydal domácí kapitán Blaszczykowski. Vystřelil tvrdě z dálky, ale bránu minul. Chalkias bude rozehrávat.
10
Polsko se provinilo proti pravidlům, Karagunis zahrával standardku zprava. Balon se snesl na hlavu Gekase, který nemířil vůbec špatně. Míč skončil zhruba metr vedle pravé tyče.
8
Ninis se z pravé strany do středu hřiště neprobil, sledujeme poměrně opatrný úvod zápasu. Hraje se daleko od obou branek.
7
Fotbalisté z jihu Evropy jsou v držení míče, ale zatím kombinují pouze na polovině hřiště. Soupeř aktivně napadá.
5
Už se zdálo, že se ve slibné příležitosti zjeví na opačné straně hřiště útočník Gekas. Byl však v ofsajdu.
4
Červenobílí se poprvé útočně osmělili. Za mohutného burácení tamních ochozů měl po přiťuknutí Polaňskiho šanci Murawski. Pálil z hranice šestnáctky, Chalkias vyškrábl míč nad břevno.
2
Po faulu Polaňskiho zahrávali Řekové přímý kop. Míč ovšem ani nedoplachtil do šestnáctky, domácí tým zažehnal nebezpečí již v zárodku.
1
Řecko rozehrálo, hosté však zatím pouze kombinují na své polovině hřiště. Blaszczykowski se snažil protihráče o balon připravit, ale počínal si nedovoleně.
1
Před úvodním výkopem si ještě beznadějně vyprodané hlediště vyslechne hymny obou států.
Slavnostní ceremoniál se chýlí ke konci. Hráči už nervózně poskakují v útrobách stadionu. Poláci se představí v červenobílých dresech, Řecko v modrém.
Úvodní sestavy: Polsko: Szczesny – Piszczek, Wasilewski, Perquis, Boenisch – Blaszczykowski (C), Murawski, Obraniak, Polaňski, Rybus – Lewandowski. Řecko: Chalkias – Torosidis, Papastathopulos, A. Papadopulos, Holebas – Maniatis, Katsuranis, Karagunis (C) – Ninis, Gekas, Samaras. Rozhodčí: Carballo – Fernández, Jiménez (všichni Španělsko).
Červenobílí ale mají k dispozici silný kádr, branky se očekávají především od Roberta Lewandovskiho. Útočník Dortmundu vstřelil letos za německý tým dvaadvacet branek. Řekové mají nejstarší tým ze všech, budou těžit znovu z pevné obrany. Ta slavila úspěch v roce 2004, kdy fotbalisté z jihu Evropy přešli přes všechny velikány a v Portugalsku nakonec slavili titul.
Vše vypukne dnes v 18:00, domácí Polsko se ve Varšavě střetne s Řeckem. Svěřenci kouče Smudy jsou v zahajovací bitvě favorizováni, Poláci ovšem prohráli své poslední tři zahajovací zápasy na velkých turnajích.
Paralelně při rozlosování skupin byl představen také oficiální balon Eura. První a poslední gól mistrovství padne s míčem Tango 12, který je dalším pokračovatelem svých předchůdců z firmy Adidas.
Fotbalová horečka zaplaví obě pořadatelské země. Bude se hrát celkem na osmi stadionech. Finálový souboj je na programu v Kyjevě, tamní ochozy pojmou až sedmdesát tisíc diváků.
Dámy a pánové, je tu fotbalový svátek! V Polsku a na Ukrajině startuje mistrovství Evropy v kopané. Vítěz nejsledovanější sportovní akce roku bude znám první červencový den. Titul obhajují Španělé.