Mistrovství Evropy ve fotbale - 3. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Švýcarsko : Turecko - 20. června 2021   18:00

Švýcarsko
Švýcarsko
6' Seferović (Zuber) • 26' Shaqiri (Zuber) • 68' Shaqiri (Zuber)
3:1
(2:0)
Turecko
Turecko
62' Kahveci  (Çalhanoğlu)
Švýcarsko
Sommer – Elvedi, Akanji, Rodríguez – Widmer (90+2. Mbabu), Freuler, Shaqiri (75. Vargas), Xhaka /C/, Zuber (85. Benito) – Seferović (75. Gavranović), Embolo (85. Mehmedi).
Mvogo, Kobel – Zakaria, Sow, Fassnacht, Schär, Cömert.
Vinčić – Klančnik, Kovačič (SLO)
Olympijský stadión, Baku (AZE)
34 000 diváků
Turecko
Çakır – Çelik, Demiral, Söyüncü, Müldür – Ünder (80. Karaman), Tufan (64. Yazıcı), Ayhan (64. Yokuşlu), Kahveci (80. Kökçü), Çalhanoğlu (86. Toköz) – B. Yılmaz /C/.
Günok, Bayındır – Meraş, Antalyalı, Kabak, Ünal, R. Yılmaz, Dervişoğlu.

Držení míče: 50 % : 50 %.
Střely na branku: 10:6. Střely mimo: 6:9. Rohy: 8:8. Ofsajdy: 0:1. Fauly: 14:20.
Končí nejen dnešní atraktivní zápas, který přinesl spoustu velkých šancí a kromě čtyř gólů ještě dvojnásobek skvělých zákroků obou brankářů, ale i turecké účinkování na evropském šampionátu.
Turecko bylo v první půli nebezpečnější, jenže brankář Sommer chytil čtyři tutovky, z toho tři obránci Müldürovi. Naopak na brzkou gólovou střelu útočníka Benficy Lisabon Seferoviće po zemi navázal ranou do šibenice Shaqiri, který ještě neproměnil samostatný nájezd.
Do druhé půle měli lepší nástup Švýcaři, ale role se obrátily a naopak Turci z ojedinělé akce snížili překrásnou trefou Kahveciho. Druhým gólem však brzy zvýšil na 3:1 Shaqiri. Celek helvétského kříže potřeboval k posunu na druhé místo ve skupině ještě dva góly, ale skvělého Çakıra už nikdo další nepřekonal. Nejblíže byl Xhaka, jehož trestný kop orazítkoval tyč.
Švýcarsko končí ve skupině A třetí o skóre za Walesem a bude s napětím čekat na výsledky ostatních skupin.
90+4'
90+4'
Sudí ještě nechal Turky rozehrát roh i po vypršení avizovaných tří minut, do píšťalky ale zadul hned, jakmile jeden z červených odhlavičkoval míč mimo pokutové území.
90+3'
Osm vteřin před koncem nastavení srazila švýcarská obrana Müldürův přízemní centr na roh.
90+2'
Gavranović si v šestnáctce vyměnil míč s Vargasem, turecká přesila ale akci náhradníků utnula.
90+2'
Ještě taktické střídání Švýcarska: ze hřiště odchází Silvan Widmer, přichází Kevin Mbabu.
90+1'
Hlavní rozhodčí Slavko Vinčić avizuje tři nastavené minuty.
90'
Přetažený centr Orkuna Kökçüho zachytil Kenan Karaman a naservíroval míč na penaltovou značku, odkud střílí Mert Müldür přímo doprostřed brány.
89'
Ruben Vargas neustál souboj s Mertem Müldürem a Turci kopou roh.
87'
Ricardo Rodríguez padl na záda a spoluhráči mu pomáhají od křečí. Vladimir Petković má na rozdíl od svého protějšku ještě jednu příležitost ke střídání.
86'
Turecko provádí poslední změnu v sestavě: ze hřiště odchází Hakan Çalhanoğlu, přichází Dorukhan Toköz.
85'
Střídání v týmu Švýcarsko: ze hřiště odchází Steven Zuber, přichází Loris Benito.
Střídání v týmu Švýcarsko: ze hřiště odchází Breel Embolo, přichází Admir Mehmedi.
83'
Burak Yılmaz se při rohu odpoutal od chumlu hráčů a hlavičkoval o zem vedle.
83'
Sražená střela Yusufa Yazıcıho vynesla roh Turecku.
81'
Turecká obrana nepustila na bránu pokusy Embola ani vzápětí Vargase.
80'
Střídání v týmu Turecko: ze hřiště odchází Cengiz Ünder, přichází Kenan Karaman.
Střídání v týmu Turecko: ze hřiště odchází İrfan Can Kahveci, přichází Orkun Kökçü.
79'
Rychlý kontr po zisku míče ve středovém kruhu odtáhl Cengiz Ünder a zakončil ho prudkou střelou těsně nad břevno.
78'
Žlutou kartu dostává Granit Xhaka (Švýcarsko).
77'
Sám faulovaný Xhaka nastřelil z trestného kopu tyč! Přízemní střela prošla děravou zdí a odrazila se s takovou razancí, že si zcela volný Vargas nedokázal srovnat dorážku.
76'
Xhakův driblink zastavuje faulem těsně před velkým vápnem Çağlar Söyüncü (Turecko) a vidí žlutou kartu.
75'
Střídání v týmu Švýcarsko: ze hřiště odchází Haris Seferović, přichází Mario Gavranović.
Střídání v týmu Švýcarsko: ze hřiště odchází Xherdan Shaqiri, přichází Ruben Vargas.
75'
Žlutou kartu dostává Zeki Çelik (Turecko) za faul na Zubera.
75'
Pokud se Švýcaři nechtějí ohlížet na výsledky ostatních skupin a dostat se na druhé místo, potřebují vstřelit ještě dva góly. V takovém případě předstihnou o skóre Wales.
73'
Rodríguez zazdil Zuberovu průnikovku přihrávkou do Turky obsazeného území.
72'
Shaqirimu se exekuce rohu vůbec nepovedla, míč poslal nad hlavami všech hráčů do zámezí.
72'
Před Shaqirim odvracejí turečtí fotbalisté na roh.
70'
Žlutou kartu dostává Hakan Çalhanoğlu (Turecko) za faul na Elvediho.
68'
Švýcarsko právě vstřelilo branku!
Z rychlého brejku zpražil nabuzené Turky XHERDAN SHAQIRI. Přihrávkový hattrick dokončil Steven Zuber, který po narážečce s Granitem Xhakou vysunul druhého záložníka albánského původu do běhu a Shaqiri dnes podruhé nechytatelnou střelou napnul síť.
67'
Přetažený centr hlavičkoval Mert Müldür už mimo hrací plochu. Od brány odkopává Sommer.
65'
Nesmírně atraktivní zápas přináší šanci za šancí, další fantastický skok tureckého gólmana znemožnil cestu do sítě Shaqiriho ráně. Na pravém křídle zachytil míč ještě Embolo a naservíroval na bližší tyč Zuberovi, který zblízka zakončil vedle.
64'
Střídání v týmu Turecko: ze hřiště odchází Kaan Ayhan, přichází Okay Yokuşlu.
Střídání v týmu Turecko: ze hřiště odchází Ozan Tufan, přichází Yusuf Yazıcı.
64'
Demirel ztratil na koncové čáře míč v souboji se Seferovićem, Turkům se poté snad až napopáté podařilo ze série střetů dostat míč ze své šetnáctky.
62'
Turecko právě vstřelilo branku!
Hráči v bílém si několikrát předali míč před velkým vápnem a hledali skulinku ve statickém bloku soupeře. Nakonec vystřelil İRFAN CAN KAHVECI a jeho pokus nádherně zaplul do šibenice. Asistenci si připisuje Hakan Çalhanoğlu.
61'
Po ubráněném rohu mířili Turci do brejku, ale obrana červených se stačila zformovat.
60'
Haris Seferović se snadno protáhl do vápna, přes Çağlara Söyüncüho vypálil po zemi na zadní tyč, ale mrštný Uğurcan Çakır vyškrabuje konečky prstů na roh. Švýcaři dělají po přestávce z gólmana Trabzonsporu další hvězdu večera.
59'
Dnešní utkání v ázerbájdžánském Baku sleduje 34 000 diváků.
57'
Švýcaři se dostali za zadní řady soupeře, Embolo skvělou zpětnou přihrávkou nabil Shaqirimu a liverpoolská hvězda z první těsně přestřeluje.
56'
Seferović si pomohl při zpracování Widmerova dlouhého autu rukou.
54'
Cengiz Ünder postupoval po ose hřiště, napřáhl znovu ještě několik metrů před velkým vápnem a připisujeme další čárku do kolonky nepřesných tureckých pokusů.
53'
Shaqiriho roh k zakončení nevedl, ale po faulu Ündera na Freulera zůstanou u míče reprezentanti alpské země.
52'
Obrovská šance Švýcarů, kteří potřebují kvůli postupu nahánět skóre. Embolo utekl turecké obraně a jeho zakončení vychytal úžasně jednou rukou Uğurcan Çakır!
51'
Zuber dostal míč do běhu a přes obránce střílel přímo do hrudi tureckého brankáře.
50'
Burak Yılmaz si pohlídal ofsajdovou čáru a prosadil se i k hlavičce, nákop Cengize Ündera však posunul jen vedle brány.
48'
Kahveci sekl Zubera do kotníku, Švýcarsko rozehrálo po zemi z půlky hřiště a právě Steven Zuber celou akci zakončil nedůraznou přízemní střelou, kterou si Çakır snadno pokryl.
47'
Zuber se po kličce domáhal rohu, ale podle slovinského rozhodčího se dotkl míče jako poslední a odkopává se od turecké brány.
46'
Švýcarští fotbalisté vedou v polovině zápasu o dva góly a oživili naději na postup alespoň ze třetího místa. Kromě pěkných tref Seferoviće a zejména Shaqiriho se o průběžné skóre zasloužil brankář Sommer, který zlikvidoval čtyři velké šance Turků, z toho třikrát zkazil podvečer Müldürovi. V událostmi nabitém poločase ovšem mohl zvýšit i Shaqiri ze samostatného nájezdu.

Statistiky první půle:
Držení míče 47% – 53%, střely na bránu 4:4, střely mimo 2:5, rohy 4:4, ofsajdy 0:1, fauly 6:8.
45+1'
45+1'
Z pravého křídla rozehrál roh Xherdan Shaqiri, míč má pevně ve své moci Uğurcan Çakır.
45+1'
Nastavuje se jedna minuta.
45'
Rodríguezův roh turečtí obránci vyhlavičkovali jen k Embolovi, jehož kličku sráží na roh z opačné strany Kaan Ayhan.
45'
Embolo pronikl do pokutového území a Zeki Çelik jeho kličku vypíchl na roh.
43'
Mert Müldür schovává hlavu do dresu, snad aby se nemusel dívat na brankáře Sommera, který likviduje jeho nádhernou akci. Být v bráně průměrný gólman, mohl se obránce Sassuola dnes radovat z hattricku.
Müldür vybojoval míč, s lehkostí přešel přes dva hráče, ale na Sommerovi tváří v tvář znovu ztroskotal.
42'
Závěr poločasu se odehrává v poněkud pozvolnějším tempu, což pochopitelně více vyhovuje Švýcarům. Tísněný Burak Yılmaz jen posouvá míč k brankáři Sommerovi.
39'
Efektní patička Ozana Tufana měla výraznou vadu na kráse, neboť končí na kopačkách hráčů v červených dresech.
38'
Breel Embolo se v šestnáctce prosadil přes İrfana Kahveciho k přízemní křížné střele, která však končí několik metrů vedle zadní tyče.
36'
Cengiz Ünder udržel míč na velkém vápně a nabil Zekimu Çelikovi, který se do něj opřel bez míření a přestřeluje.
36'
Švýcarský kapitán Xhaka zastavuje čistým skluzem Ündera. Turci budou vhazovat.
34'
Hakan Çalhanoğlu netrefil bránu po Ünderově rohu.
33'
Třetí úžasný zákrok Yanna Sommera! Brankář Mönchengladbachu vytáhl velmi podobnou robinzonádou jako v úvodu utkání Müldürovu prudkou střelu zpoza velkého vápna, která se stáčela k tyči.
32'
Akanji prodal Turkům dost lacino rohový kop.
31'
Zuber na útočné polovině zajel nedovoleně do Çelika.
30'
Exekuce rohu se ujal Rodríguez, ale standardní situace zatím žádnou hrozbu nepřinášejí a tato nebyla výjimkou.
29'
A už to mělo být 3:0! Švýcaři utekli do přečíslení, Çağlar Söyüncü marně stíhal Shaqiriho, která uháněl sám na brankáře. Zkusil ho obstřelit k tyči, jenže Çakır se vyznamenal a dokázal jeho tutovku přesměrovat na roh.
27'
Švýcaři hned po rozehrání znovu získali míč a vrhli se do útoku. Seferović však nastřelil jen Hakana Çalhanoğlua.
26'
Embolo sklepl Seferovićovi, který se ještě kličkováním neprosadil, ovšem natáhl na sebe přesilu Turků a odražený míč po další gólové přihrávce Stevena Zubera napálil nádherně z dálky do šibenice XHERDAN SHAQIRI.
25'
Švýcaři naposledy prohráli turnajový zápas, v němž vsítili první branku, na domácím Euru 2008. Obrat tehdy proti nim dovršilo Turecko – podobně jako na stejném turnaji proti Česku.
23'
Turci přerušili nikam nevedoucí švýcarskou kombinaci a jejich protiútok zakončil Ozan Tufan z 22 metrů. Technická střela nebyla vůbec špatná a snesla se za horní síť.
22'
Shaqiriho přízemní centr zprava do turecké šestnáctky opět neprošel.
21'
Zuber potáhl míč a po několika rychlých krocích vystřelil ze střední vzdálenosti po zemi nepřesně.
19'
Dvakrát v rychlém sledu zastavují Turky odpískané fauly.
17'
Uğurcan Çakır neměl větší potíže se střeleckým pokusem Harise Seferoviće.
16'
Turecko bylo blízko vyrovnání. Sommer musel vytáhnout další vynikající zákrok proti tvrdé ráně Merta Müldüdra, mířené do zadní šibenice.
14'
Po vedoucím gólu hrají Švýcaři zodpovědně zezadu, Turci jsou vyvedeni z počátečního tempa a zatím nedokázali znovu nahodit motory.
12'
Breel Embolo to znovu schytal uprostřed hřiště a u rozhodčího se marně domáhá přísnějšího postihu.
11'
Shaqiriho roh se ze změti těl odráží pryč z tureckého vápna.
11'
Hakan Çalhanoğlu podrazil Embola, Švýcaři rozehrávají trestný kop na jistotu dozadu, ale po následném dlouhém nákopu vybojovali roh.
8'
Embolo z otočky centruje do náruče Uğurcana Çakıra.
6'
Studená sprcha pro Turky, kteří měli impozantní nástup do zápasu. Po velkých zmatcích a několika minelách v jejich obraně se po Zuberově přistrčení trefuje křížně po zemi z 18 metrů mezi nohama bránícího Demirala HARIS SEFEROVIĆ.
4'
Krásná akce Turků! Burak Yılmaz sklepl míč hlavou proti noze Kaana Ayhana, jemuž sedla rána z 20 metrů k pravé tyči. Sommer ji vyráží efektní robinzonádou a Kahveciho dorážka se mezi tyče nevešla.
3'
Turečtí fotbalisté zjevně touží dát co nejrychleji první gól na mistrovství. Střela Ozana Tufana zpoza šestnáctky však letěla nad břevno.
3'
Švýcarsko se ubránilo a Turci pod tlakem vracejí míč až ke svému brankáři.
2'
Burak Yılmaz napřáhl ze slušné dálky a o záda uhýbajícího Akanjiho vybojoval za odvahu roh.
2'
Xherdan Shaqiri pronikl zprava do turecké šestnáctky, kde jeho zpětnou přihrávku vystihl Merih Demiral.
1'
Švýcaři budou hrát v červených dresech, reprezentace Turecka oblékla bílé sady a v hledišti Olympijského stadiónu v Baku bude mít početní převahu, soudě podle ohlasu na nástup obou celků.

Švýcarsko: Sommer – Elvedi, Akanji, Rodríguez – Widmer, Freuler, Shaqiri, Xhaka (C), Zuber – Seferović, Embolo.
Náhradníci: Mvogo, Kobel – Mbabu, Zakaria, Vargas, Sow, Fassnacht, Benito, Mehmedi, Gavranović, Schär, Cömert.

Turecko: Çakır – Çelik, Demiral, Söyüncü, Müldür – Ünder, Tufan, Ayhan, Kahveci, Çalhanoğlu – B. Yılmaz (C).
Náhradníci: Günok, Bayındır – Yokuşlu, Toköz, Karaman, Yazıcı, Meraş, Antalyalı, Kabak, Ünal, R. Yılmaz, Kökçü, Dervişoğlu.

Rozhodčí: Vinčić – Klančnik, Kovačič (SLO).
Vzájemné zápasy

Výběry obou zemí se naposledy utkaly na mistrovství Evropy v roce 2008, kdy domácí Švýcarsko v „české “skupině podlehlo Turecku 1:2 a podobně jako Češi nepostoupilo.
Celková historická bilance hovoří pro Turecko (5 vítězství, 2 remízy, 2 porážky, skóre 14:10), přičemž všechny ostatní zápasy se odehrály v rámci kvalifikací.
Švýcarsko

Švýcarsko vstoupilo do šampionátu remízou 1:1 s Walesem, načež nestačilo poměrem 0:3 na Itálii. Ani jeho situace tedy není růžová, reprezentanti multikulturního mužstva helvétského kříže potřebují stejně jako jejich soupeř k postupu zvítězit. Porážka je najisto vyřadí z turnaje a i remíza zachová jen zcela minimální naději, protože se dvěma body se sotva vejdou mezi čtyři nejlepší celky z třetích míst.

Nominace na ME:

Brankáři:

Yann Sommer (Mönchengladbach), Yvon Mvogo (Eindhoven), Gregor Kobel (Dortmund)

Obránci:
Ricardo Rodríguez (FC Turín), Fabian Schär (Newcastle), Manuel Akanji (Dortmund), Nico Elvedi (Mönchengladbach), Silvan Widmer, Eray Cömert (oba Basilej), Kevin Mbabu (Wolfsburg), Loris Benito (Bordeaux), Bećir Omeragić (Curych), Jordan Lotomba (Nice)

Záložníci:
Granit Xkaha (Arsenal), Xherdan Shaqiri (Liverpool), Steven Zuber, Djibril Sow (oba Frankfurt), Denis Zakaria (Mönchengladbach), Remo Freuler (Bergamo), Edimilson Fernandes (Mohuč)

Útočníci:
Haris Seferović (Benfica), Admir Mehmedi (Wolfsburg), Breel Embolo (Mönchengladbach), Mario Gavranović (Dinamo Záhřeb), Ruen Vargas (Augsburg), Christian Fassnacht (YB Bern)
Turecko

Turci jsou zatím největším zklamáním šampionátu, po dvou odehraných kolech jsou jako jediní bez bodu i bez vstřeleného gólu. V zahajovacím utkání mistrovství Evropy podlehli Itálii hladce 0:3, následně přišla porážka 0:2 s Walesem a jedině vítězství zachová bronzovým medailistům z MS 2002 ještě teoretickou naději na postup ze třetího místa.