Premier League - 17. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Manchester Utd. : Nottingham Forest - 27. prosince 2022   21:00

Manchester Utd.
19' Rashford (Eriksen) • 23' Martial (Rashford) • 87' Fred (Casemiro)
3:0
(2:0)
de Gea – Wan-Bissaka, Varane (77. Maguire), Shaw, Malacia – Casemiro, Eriksen (77. Fred) – Antony (65. Garnacho), Fernandes (C), Martial (65. van de Beek) – Rashford (86. Elanga).
Heaton – B. Williams, Iqbal, Bennett.
Taylor – Ledger, Eaton
Old Trafford, Manchester
73 608 diváků
Nottingham Forest
Hennessey – Aurier (74. N. Williams), Worrall (C), Boly, Lodi (62. Toffolo) – Yates, Freuler, Mangala (62. E. Dennis) – Br. Johnson, Awoniyi (62. Surridge), Lingard (53. O'Brien).
J. Smith – S. Cook, McKenna, Colback.

Manchester United doma počtvrté v řadě neinkasoval, posedmé za sebou, ale premiérově v tomto století poráží Nottingham Forest a dotahuje se na postupové příčky do Ligy mistrů.
Nováček dnes příliš nekladl odpor. První šance Rudých ďáblů ještě skončila na tyči, ale slepené góly útočníků Rashforda a Martiala během tří a půl minuty zápas zlomily. Hosté se chvíli těšili ze snížení, gól však nakonec nebyl uznán pro ofsajd. Po přestávce zabránil několika vyloženým šancím výborný Hennessey, který nestačil jen na trefu střídajícího Freda po chybě v nottinghamské rozehrávce.
Držení míče: 65 % : 35 %.
Střely na branku: 8:3. Střely mimo: 3:3. Rohy: 9:9. Ofsajdy: 1:2. Fauly: 14:4.
90+5'
90+5'
Hosté ubránili roh, Johnsonův kontr končí rychle srážkou s Fredem, ale rozhodčí Taylor se místo odpískání faulu již nadechuje k závěrečnému hvizdu.
90+5'
Fernandes si efektně narazil s Fredem, který mu dloubl míč šajtlí a hosté zarazili jejich parádičku jen za cenu rohu.
Dnešní utkání sleduje 73 608 diváků.
90+5'
Domácí se již nikam neženou, drží míč na svých kopačkách a za oslavných chorálů fanoušků čekají na závěrečný hvizd.
90+3'
Po rohu Neca Williamse hlavičkuje Emmanuel Dennis vedle levé tyče.
90+2'
Dílčí úspěch pro Nottingham, který se ujímá vedení 9:8 na rohy po tečované průnikovce Harryho Toffola.
89'
Jenže po rohu zakončil Worrall z náběhu vysoko nad.
89'
Hosté to ještě nebalí, Emmanuel Dennis po rychlé kličce sraženým centrem získává další roh.
87'
Manchester United právě vstřelil branku!
Brazilská spolupráce definitivně zlomila odpor nováčka. Nepřesnou rozehrávku vystihl Carlos Casemiro, uvolnil FREDA DE PAULU, který si pohlídal ofsajdovou čáru a zavěsil za háčky zadní tyče.
86'
Poslední možnost ke změně v sestavě využívá Manchester United:
ze hřiště odchází Marcus Rashford, přichází Anthony Elanga.
86'
Hosté vhazovali poblíž rohového praporku, jenže Neco Williams si při narážečce s Johnsonem nepohlídal ofsajd.
84'
Ani ze sedmého rohu hosté nijak nezahrozili. Toffolo pálil až z druhé vlny jen do protihráče a míč utíká do zámezí po teči žlutomodrých.
83'
Johnsonův rychlonohý únik pravým křídlem končí centrem, který srazil Casemiro na roh.
83'
Žlutou kartu nejspíše za řeči dostává Alejandro Garnacho (Manchester United).
81'
V souboji s Johnsonem padá na půlící čáře Casemiro, sudí píská hostům teprve čtvrtý faul v zápase.
80'
Krátký závar v šestnáctce hosté nevyužili a po nepřesné vrácence Lewise O´Briena se jen kope od domácí brány.
79'
Shaw zezadu nakopl Yatese a nabídl hostům zajímavý přímý kop.
78'
Toffolo se chopil rozehrávky šestého rohu Nottinghamu, ostrý centr odhlavičkoval do bezpečí Rashford.
77'
Další dvojnásobné střídání v mužstvu Manchesteru United:
ze hřiště odchází Christian Eriksen, přichází Fred de Paula,
ze hřiště odchází Raphaël Varane, přichází Harry Maguire.
76'
Střídající Garnacho posílal přízemní centr do vápna z ofsajdu.
74'
Christian Eriksen (Manchester United) sejmul zápasnicky Yatese a je potrestán žlutou kartou.
74'
Nottingham Forest má dostřídáno:
ze hřiště odchází Serge Aurier, přichází Neco Williams.
73'
Po opakovaném rohu vypálil z dobrých 33 metrů vysoko na tribunu Fernandes.
72'
Hennessey zaváhal při výběhu, promáchl míč a musel se rychle vracet na čáru, aby zneškodnil Casemirovu ránu pod břevno.
72'
Manchester United opět otáčí hru a vynutil si na Aurierovi čtvrtý roh během pěti minut.
70'
Rashford se místo pokračování ve hře hlásil o Freulerovu ruku, rozhodčí však usoudil, že ji švýcarský reprezentant měl u těla. Hosté tak mohli přejít do rychlého protiútoku a Johnson tvrdou střelou vyprášil de Geovy rukavice. Slabší dorážku ze Surridgeovy kopačky již domácí brankář pojistil na čáře snadno.
69'
Aurier si hlídal míč na cestě do zámezí, jenže van de Beek byl důraznější a vybojoval třetí roh v rychlém sledu.
68'
Roh si domácí po obranném zákroku Josepha Worralla zopakují.
67'
Třetí výtečný zákrok hostujícího brankáře po změně stran! Z protiútoku posunul čerstvý van de Beek míč před malé vápno na Rashforda, který využil i minimálního prostoru ke střele z první, Hennessey však secvakl reflexivně nohy.
67'
Zadní řady červenobílých čistě zapracovaly při nesmělém útoku Nottinghamu, dopředu míří opět domácí.
65'
Dvakrát střídá Manchester United:
ze hřiště odchází Anthony Martial, přichází Donny van de Beek,
ze hřiště odchází Antony dos Santos, přichází Alejandro Garnacho.
63'
Fernandes na útočné polovině zajel nedovoleně do Bolyho.
62'
Trojí střídání v týmu Nottingham Forest:
ze hřiště odchází Taiwo Awoniyi, přichází Sam Surridge,
ze hřiště odchází Renan Lodi, přichází Harry Toffolo,
ze hřiště odchází Orel Mangala, přichází Emmanuel Dennis.
60'
Další cenný zákrok Hennessyeho na čáře! Do šance vyslal Fernandes krásně prodlouženou kolmicí pro změnu Martiala, který z malého vápna nastřelil jen brankářovy nohy.
58'
Domácí v poklidu rozehrávají z vlastní poloviny hřiště, nováček nijak zvlášť důrazně nenapadá.
56'
Eriksenův pokus zpoza šestnáctky letí vysoko nad břevno.
56'
Bruno Fernandes narýsoval krásnou uličku na Antonyho dos Santose, brazilský reprezentant ve vyložené šanci tváří v tvář neobstřelil Waynea Hennesseyho.
54'
Celá tribuna tleská odcházejícímu odchovanci Lingardovi, který na Old Trafford působil s několika krátkými přestávkami od svých devíti let až do letošního léta a za první mužstvo odehrál 232 zápasů.
53'
První střídání v týmu Nottingham Forest je vynucené:
ze hřiště odkulhal zraněný Jesse Lingard, nahrazuje ho Lewis O'Brien.
52'
Z rohu Foresters jako obyčejně nic nebylo.
51'
K Lodiho centru to měl Johnson dále, dokázal se však šikovně protáhnout kolem nedůrazného Malacii a vybojovat na něm roh.
50'
Mangala si naběhl na malé vápno a v těžké pozici hlavičkoval vedle levé manchesterské šibenice.
49'
Awoniyimu padl do centru Shaw a srazil prudký míč za postranní čáru.
47'
Po ubráněném rohu zakončil kontr Manchesteru Bruno Fernandes jen centrem do boční sítě.
46'
Brennan Johnson poslal ostrý křížný pas na zadní tyč, kde v poslední chvilce zachraňuje za cenu rohu Varane.
46'
Statistické okénko:
Držení míče 70% – 30%, střely na bránu 3:1, střely mimo 1:1, rohy 2:3, ofsajdy 0:1, fauly 8:1.
Zápas zatím drží očekávaný scénář. Domácí ze tří šancí trefili tyč a dvakrát během čtyř minut i síť, nováček se v závěru radoval ze snížení předčasně, neboť branku odvolal sudí na popud videorozhodčího. Produktivní Manchester United tak směřuje za povinným vítězstvím.
45+3'
45+2'
Hosté spěchali s rozehrávkou po faulu na půlící čáře, rozhodčí však zastavuje Lodiho a nutí jej vrátit míč na místo přestupku.
43'
Old Trafford v úlevě tleská oznámenému verdiktu, domácí rozehrávají místo výkopu ze středového kruhu jen nepřímý kop z vlastní šestnáctky.
42'
VAR původně prověřoval, zda se Yatesovi při hlavičce míč neotřel také o nataženou ruku. Nic takového záznam neodhalil, ovšem jeho hlavičku smolně tečoval ještě Boly, který stál v postavení mimo hru.
40'
Renan Lodi našel trestným kopem ze 30 metrů v chumlu hráčů Ryana Yatese, který hlavou o zem usměrnil míč do sítě. Branka však nakonec neplatí pro těsný ofsajd Bolyho.
40'
Casemiro se chytá za hlavu, rozhodčího však brazilský záložník neobměkčil. Jeho zákrok na Mangalu byl v rozporu s pravidly.
39'
Mangala padl pod nohy Fernandesovi, přesto akce Manchesteru ještě pokračovala, ovšem jen po zákrok Antonyho, který byl posouzen jako útočný faul.
38'
Antony dos Santos posílá točenou střelu levačkou ze střední vzdálenosti nad nottinghamskou bránu.
36'
Dalekonosný nákop sklepával hlavou Awoniyi, ale pouze na kopačky domácího Malacii.
34'
Fernandesovi nevyšel křížný pas, který doplachtil do zámezí a kope se od Hennesseyho brány.
33'
Standardky zatím nejsou silnou zbraní ligového nováčka, obrana Manchesteru si zatím s každou bez potíží poradila.
32'
Ryan Yates vyslal parádní ránu z 30 metrů, která zaplavala vzduchem a de Gea ji musel u tyče vyrážet hrudí na roh.
32'
Eriksenův skákavý pokus o přenesení hry odrazil hlavou Lodi.
29'
Provedení rohu bylo opět mizerné, centr zachytil na opačné straně Wan-Bissaka a vysunul Rashforda. Jeho brejk zastavuje stažením za dres Orel Mangala (Nottingham Forest) a sudí okamžitě tasil žlutou kartu.
29'
Sražený centr o Casemira vynesl druhý rohový kop Nottinghamu.
27'
Žlutou kartu za útočný faul na Auriera dostává Tyrell Malacia (Manchester United). Rozhodčí mu sečetl i předchozí podobný přestupek.
26'
Antony dos Santos stačil odcentrovat z koncové čáry, ale přesnost již pokusu v tísni chyběla.
25'
Exekuce však byla slabá, trestný kop odhlavičkoval do bezpečí Eriksen.
24'
Faul u postranní čáry je pískán Casemirovi, hosté mohou odpovědět ze standardky na úrovni velkého vápna.
23'
Bleskový protiútok přes celé hřiště zakončil po Rashfordově přihrávce přízemní střelou ANTHONY MARTIAL. Bolymu prošel míč jesličkami, Hennessey si na něj sáhl, ale stačil ho jen ztlumit.
22'
Domácí dotáhli akci po levém křídle jen do zámezí, vhazuje Aurier.
19'
Krásně sehraný signál z rohového kopu nasměroval zápas k očekávanému výsledku. Christian Eriksen rozehrál roh po zemi k velkému vápnu a MARCUS RASHFORD jediným dotekem placírkou zavěsil pod břevno. Obrana Nottinghamu nechala nejlepšího střelce Rudých ďáblů příliš snadno odpoutat.
19'
Domácí mohou zkusit rozehrávku rohu pro změnu z pravé strany po obranném zásahu Bolyho.
17'
Ale ani domácí z prvního rohu nic nevymysleli. Naopak na půlce hřiště vhazují hosté.
16'
Casemiro nabil Eriksenovi, z jeho rány bude po Aurierově teči rohový kop.
14'
Wan-Bissaka prostrčil míč na Rashforda, jehož střílený centr odkopává do zámezí nottinghamský kapitán Worrall.
14'
Domácí šli po ubráněném rohu do brejku, který však zbrzdili a žlutomodří včas zatáhli defenzivní blok.
13'
Útočnou akci Nottinghamu pravým křídlem zarazil za cenu prvního rohu zápasu Tyrell Malacia.
12'
Hraje se dál uprostřed hřiště, na náhodu zahraný nákop hostů snadno sbírá do rukavic jinak zatím nezaměstnaný de Gea.
9'
Kombinace Manchesteru kolem půlící čáry zatím nevede k ničemu.
7'
Chvilku na zotavení si vyžádal Yates, zasažený zblízka míčem do podbřišku.
6'
Rashford si zpracoval na prsou Wan-Bissakův centr, po zasekávačce trefil jen obránce, ale při Malaciově dorážce již visel gól na vlásku. Tvrdou ránu vytěsnil Hennessey se štěstím na tyč.
4'
Fernandes přiťukl míč doprava do běhu Wan-Bissakovi, jehož centr z první neprošel a hosté zakopávají získaný míč přes celé hřiště.
2'
Nottingham strávil poměrně dlouhý časový úsek s míčem na polovině soupeře, domácí obrana však zatím pracuje spolehlivě a žlutomodří se vracejí k vlastnímu brankáři.
1'
Na deštivý Old Trafford nastupují domácí v tradičních dresech červené barvy a bílých trenýrkách, hosté budou hrát ve žlutomodré kombinaci.

Manchester United: de Gea – Wan-Bissaka, Varane, Shaw, Malacia – Casemiro, Eriksen – dos Santos, Fernandes (C), Martial – Rashford.
Náhradníci: Heaton – Maguire, B. Williams, de Paula, van de Beek, Iqbal, Elanga, Garnacho, Bennett.
Trenér: ten Hag

Nottingham Forest FC: Hennessey – Aurier, Worrall (C), Boly, Lodi – Yates, Freuler, Mangala – Johnson, Awoniyi, Lingard.
Náhradníci: Smith – Cook, N. Williams, Toffolo, McKenna, Colback, O'Brien, Surridge, Dennis.
Trenér: Cooper

Rozhodčí: Taylor – Ledger, Eaton.
Vzájemné zápasy nabízejí pouze pohled pro milovníky fotbalových dějin, protože oba celky se naposledy utkaly před téměř 24 lety. V Nottinghamu tehdy řádil Ole Gunnar Solskjær a především jeho čtyři góly zařídily obří debakl 1:8.
Předtím, než Nottingham Forest na dlouhá léta opustil nejvyšší soutěž, prohrál s Manchesterem United šestkrát v řadě.

Nováček se v Premier League po výrazné letní obměně kádru dlouho hledal a působil jako předem jasný sestupující. Těmto prognózám se však dokázal vzepřít a z posledních pěti kol před reprezentační přestávkou vybojoval osm bodů, debakl 0:5 utrpěl pouze na hřišti vedoucího Arsenalu. Naposledy doma přemohl Crystal Palace 1:0 a opustil poslední místo v tabulce.

Nottingham Forest boduje především doma, na hřištích soupeřů v sedmi zápasech získal jen dva body při hrůzostrašném skóre 1:19.

Mistrovství světa se účastnili Švýcar Freuler, Senegalec Kouyaté a velšská trojice Hennessey, Johnson a Williams. Všichni brzy vypadli a tak mohli až na zraněného Kuoyatého zasáhnout tři dny před Vánoci do utkání Ligového poháru. Foresters si v něm zajistili výhrou 4:1 na hřišti druholigového Blackpoolu čtvrtfinále.

Střelci: 4 – Awoniyi, Johnson.
Manchester United

Domácí nastupují po mistrovství světa do éry po Cristianu Ronaldovi a v prvním zápase bez vyhozeného hvězdného potížisty by cokoli jiného než vítězství bylo obrovským překvapením.

Po 14 odehraných kolech jsou Rudí ďáblové na pátém místě tři body od postupových příček do Ligy mistrů, v níž scházejí i letos. Doma tři zápasy za sebou neinkasovali a z posledních pěti ztratili body jen jednou remízou.

Z Kataru se do Manchesteru vrací se zlatou medailí Lisandro Martínez, se stříbrem Raphaël Varane a naopak zklamení reprezentanti Rashford, Shaw, Maguire, Malacia, Eriksen, Casemiro, Fred, Antony, Dalot, Fernandes a Pellistri. Z dlouhého výčtu je zřejmé, že během sedmitýdenní přestávky měl trenér ten Hag k dispozici jen torzo kádru.

Střelci: 9 – Rashford, 4 – Martial.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 21:00.