Premier League - 17. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Arsenal : Brighton - 17. prosince 2023   15:00

Arsenal
53' Jesus  • 87' Havertz (Nketiah)
2:0
(0:0)
Arsenal
Raya – White, Saliba, Magalhães, Zinčenko – Ødegaard /C/, Rice, Havertz (89. Smith Rowe) – Saka (89. Nelson), Jesus (81. Nketiah), Martinelli (81. Trossard).
Ramsdale – Soares, Walters, Kiwior.
Robinson – Smirt, Greenhalgh
Emirates Stadium, Londýn
60 257 diváků
Brighton
Verbruggen – Veltman (27. Hinshelwood), van Hecke, Dunk /C/, Milner (60. da Silva) – Groß, Gilmour – Adingra (79. Welbeck), Lallana (60. Buonanotte), Mitoma – Ferguson (60. Pedro).
Steele – Moder, Dahoud, Baleba.

Statistiky zápasu:
Držení míče: 49 % : 51 %.
Střely na branku: 9:1. Střely mimo: 8:3. Rohy: 10:1. Ofsajdy: 1:1. Fauly: 11:9.
Dnešní utkání sledovalo 60 257 diváků.
Fotbalisté Arsenalu přehráli nebezpečný Brighton 2:0 a alespoň pro tuto chvíli se posouvají do čela tabulky Premier League!

Výhra Kanonýrů je zasloužená. Domácí měli už v první půli velkou územní převahu, ale nedokázali z ní skórovat. To se změnilo až po změně stran, konkrétně v 53. minutě. Po rohu totiž stoper van Hecke nešťastně přizvedl míč na zadní tyč, kde byl Gabriel Jesus a ten ho hlavou poslal do sítě. Gunners pak nevyužili několik dalších možností k navýšení náskoku a mohli za to zaplatit v závěrečné desetiminutovce, kdy v obrovské příležitosti usměrnil Mitomovu přihrávku těsně vedle brány Pascal Groß. V 87. minutě naopak Arsenal definitivně uklidnil Kai Havertz, který zužitkoval nahrávku střídajícího Nketiaha a sám před brankářem nezaváhal.
90+6'
90+6'
V ofsajdu byl Pascal Groß a nic dalšího se dnes už asi nestane.
90+5'
Lewis Dunk to zkusil ze zoufalství z velké dálky. Domácí bránu netrefil.
90+3'
A z toho mohl být třetí gól v síti Brightonu! Po centru Declena Rice sklepl Leandro Trossard míč proti noze Emileho Smithe Rowea. Ten ho z první trefil dobře, ovšem ještě lépe zasáhl Bart Verbruggen!
90+2'
Na Emirates Stadium už panuje výborná nálada. Fanoušci Arsenalu tuší, že dnes to jejich týmu vyjde na tři body.
89'
Hostující Pascal Groß dostává žlutou kartu. Zřejmě za řeči.
89'
Střídání v týmu Arsenal FC:
ze hřiště odchází Kai Havertz, přichází Emile Smith Rowe,
ze hřiště odchází Bukayo Saka, přichází Reiss Nelson.
87'
Arsenal právě vstřelil branku!
Je zřejmě rozhodnuto! Na vlastní polovině nejprve podržel míč Leandro Trossard. Poté se k balónu dostal Martin Ödegaard, jenž nahrál Eddiemu Nketiahovi. Ten vymyslel parádní průnikovou přihrávku na KAIE HAVERTZE, který běžel už sám na Verbruggena a zakončil střelou kolem levé nohy gólmana soupeře – 2:0.
87'
Na centr Große skákali před bránou Buonanotte s Hinshelwoodem. Ani jeden z fotbalistů ale hlavou nedosáhl.
86'
Blíží se nám závěr zápasu a Brighton to rozhodně zkouší. Hosté nechtějí odjet bez bodu.
84'
Declan Rice se zbavil Große a v šestnáctce obehrál také van Heckeho. Jeho střelu zastavil u své pravé tyče až Verbruggen!
82'
Největší šance Brightonu v zápase! João Pedro se na útočné polovině několikrát dobře zapojil do hry. Právě on vysunul na levém křídle Kaorua Mitomu, který poslal míč před bránu na nabíhajícího Pascala Große. Ten ve stoprocentní šanci zamířil těsně vedle pravé tyče Rayovy brány. Ten by byl jinak už zcela bezmocný!
81'
ze hřiště odchází Gabriel Jesus, přichází Eddie Nketiah,
ze hřiště odchází Gabriel Martinelli, přichází Leandro Trossard.
80'
Danny Welbeck jako někdejší hráč Arsenalu sklidil při nástupu na trávník potlesk od domácích fanoušků.
79'
Střídání v týmu Brighton & Hove Albion:
ze hřiště odchází Simon Adingra, přichází Danny Welbeck.
78'
Na levém křídle táhl protiútok Arsenalu Gabriel Jesus. Na 1 na 1 si však netroufl a zapojil do hry Gabriela Martinelliho. Ten celý protiútok definitivně zabrzdil přihrávkou dozadu.
76'
Billy Gilmour dostal žlutou kartu za to, že zajel do Gabriela Jesuse.
75'
Po rohu Martinelliho domácí pokračovali v útoku. Balón se dostal opět doleva k Martinellimu, po jehož centru hlavičkoval těsně nad Kai Havertz!
74'
Velká šance Arsenalu na navýšení stavu! Martin Ödegaard prošel s balónem do šestnáctky, našel si prostor na střelu levačkou a tu umisťoval prudce do horní části brány. Brighton drží ve hře Bart Verbruggen, jenž skvěle zasáhl pravou rukou!
72'
V domácí šestnáctce spadl Kaoru Mitoma, který byl v souboji s Whiteem. Rozhodčí na to nereagoval a stejně to řešil také na druhé straně, kde se snažil jít pro penaltu Saka.
71'
Opět roh Arsenalu.. Centr Martinelliho boxoval Verbruggen.
69'
Další rohový kop už Brighton ubránil bez větších starostí.
68'
Dunk se dal dohromady včas na to, aby mohl bránit rohový kop. A byl klíčovým mužem. Centr Martinelliho totiž lízl na bližší tyči Ben White a stoper Brightonu zaskakoval za již překonaným Verbruggenem!
67'
Martin Ödegaard si na hranici šestnáctky srovnal míč na levačku. Jeho tvrdá rána trefila do citlivých míst Lewise Dunka, který zůstává v bolestech na zemi. Tohle mu rozhodně žádný muž nemůže závidět.
65'
Brankář Raya pak výhozem na Martinelliho založil rychlý kontr. Brazilec našel Bukaya Saku, který z pravé strany šestnáctky rozechvěl brankovou síť z boku!
64'
Hosté to teď sehráli dobře. Po zprvu pomalejší kombinaci přišla Mitomova přihrávka na Pascala Große, který se z levé strany dostal do šestnáctky a odcentroval. Našel hlavu Jacka Hinshelwooda, který zhruba z penalty zakončoval jen do středu brány, kde byl Raya. Byla to vůbec první střela hostí mezi tyče v dnešním utkání.
63'
Kanonýři po vstřeleném gólu už tolik nechvátají dopředu. Hra se nám lehce uklidnila.
61'
Hodina hry za námi. Brighton poslal na trávník trojici čerstvých hráčů. Uvidíme, jak se tím hra hostů změní.
60'
ze hřiště odchází Evan Ferguson, přichází João Pedro,
ze hřiště odchází James Milner, přichází Igor,
ze hřiště odchází Adam Lallana, přichází Facundo Buonanotte.
59'
Rackové se po delší době konečně přesunuli na útočnou polovinu a snaží se tam něco vymyslet.
57'
A u lavičky Brightonu se už chystají změny. Trenér De Zerbi bude chtít posílit ofenzivu.
57'
Gunners jsou při chuti. Modrobílí zatím nemají protihru a téměř se nedostávají na útočné polovině k míči.
56'
Po dalším Sakově rohu se balón dostal k Martinovi Ödegaardovi, jenž z hranice šestnáctky minul bránu.
55'
Další závar před bránou hostí a bude z toho opět rohový kop.
53'
Domácí se konečně ujímají vedení! Rohový kop zahrával Bukayo Saka. Pro jeho centr si šel Verbruggen, který chtěl balón boxovat, jenže stoper van Hecke o něm nevěděl. Před svým brankářem tak balón nešťastně přizvedl na zadní tyč, kde byl GABRIEL JESUS a ten hlavou dopravil míč do sítě.
52'
Teď už téměř přišel trest za riskantní rozehrávky Brightonu! Konstruktivně chtěl hrát pod tlakem brankář Verbruggen, jenž ale našel jen protihráče. Balón se pak dostal k Bukayovi Sakovi, jenž nahrával před bránu Martinovi Ödegaardovi. Jeho zakončení zablokoval van Hecke!
52'
Gabriel Martinelli přetáhl centr z levé strany. Bukayo Saka ještě balón stihl a Arsenal může pokračovat v obléhání šestnáctky soupeře.
51'
Olexandr Zinčenko dobře vystoupil proti přihrávce a odehrál míč do autu. Tím zmařil případnou šanci Brightonu na rychlý protiútok.
49'
Hosté nadále tvrdošíjně rozehrávají krátkými přihrávkami i při napadání Arsenalu a někdy to vypadá hodně riskantně a nebezpečně. Samozřejmě, je to styl hry, který přináší Rackům spíše úspěchy a uznání.
47'
Hosté rozehrávali do brány nakrátko. Arsenal ale vysunul presink a získal míč v nebezpečném prostoru na útočné polovině. Ten se dostal k Ödegaardovi, který se snažil prostrčit za obranu na Saku. U balónu byl první brankář Verbruggen.
46'
Ani jeden z trenérů o přestávce nevystřídal.
46'
V prvním poločase se skóre neměnilo. Do vedení nešel ani Arsenal, který rozhodně měl územní převahu a také několik příležitostí. Za zmínku stojí třeba střela Ödegaarda, který mířil levačkou těsně vedle vzdálenější tyče. Asi největší šanci měl po zpětné Sakově přihrávce Martinelli, jenž přes bránícího van Heckeho přestřelil prázdnou bránu. Poté ještě opět Martinelli postupoval zleva proti brankáři Verbruggenovi, ten ho ale vychytal.
45+5'
45+4'
Ještě Bukayo Saka, který zamířil nad hostující bránu. Tím končí první poločas.
45+4'
Ještě problémy pro domácího gólmana Davida Rayu! Simon Adingra se rozběhl na pravém křídle a dostal se do pokutového území. Střílel z už ostrého úhlu, ovšem Raya s tím měl starosti. Balón konečky prstů nejprve přizvedl za sebe a chytil ho až na druhý pokus!
45+3'
Arsenal má v závěru poločasu výrazný tlak. Nyní ale pískáno zřejmě postavení mimo hru.
45+2'
Gabriel Jesus přebral míč od Havertze, otočil se s ním a vystřelil vedle pravé tyče. Rozhodčí viděl teč a nařizuje rohový kop, proti němuž hosté protestují.
45+1'
Martin Ödegaard to zkoušel zpoza šestnáctky. Trefil jen bránícího Dunka.
45'
Pomalu se blíží závěr první půle. Uvidíme, kolik času sudí přidá.
43'
Kaoru Mitoma fauloval Bukaya Saku přímo před manažerem Arsenalu Mikelem Artetou, který to hodně emotivně prožíval. Mitoma dostal žlutou kartu a následně byl stejně oceněn i manažer Gunners.
42'
Střely na bránu – 4:0
40'
Hosté přestáli také Martinelliho rohový kop.
39'
Domácí si vytvořili další příležitost, ale gólově nadále mlčí! Zinčenko rozběhl na levém křídle Gabriela Martinelliho, který se hnal ze strany na bránu, ovšem z úhlu trefil jen Verbruggena, který se proti němu dobře roztáhl. Dorážku Kaie Havertze zablokoval pro změnu van Hecke.
38'
Domácí Ben White chytil za dres Mitomu a dostal za to žlutou kartu.
37'
Držení míče – 56 % : 44 %
35'
Gabriel Martinelli šel na levém křídle do souboje s Hinshelwoodem. Balón skončil v zámezí a podle sudího od fotbalisty Arsenalu.
33'
A byla z toho i šance! Ödegaard vysunul Bukaya Saku, který před vybíhajícím Verbruggenem hledal zpětnou přihrávkou Gabriela Martinelliho. Tomu však zakončení ještě zkomplikoval van Hecke a útočník Gunners zamířil and jinak prázdnou bránu!
32'
Hosté reklamují, že se Olexandr Zinčenko dotkl při krocení míče rukou. Hraje se ale dál.
30'
Martin Ödegaard jako tvůrce hry roztáhl doleva na Gabriela Martinelliho. Ten posílal balón před bránu, kde zasáhl před nabíhajícím Jesusem stoper Dunk.
29'
Právě Gabriel Jesus si dal tělo před Billyho Gilmoura. Zapomněl tam ale také loket, do něhož hostující záložník narazil. Pískán nedovolený zákrok.
28'
Domácí brankář David Raya se zapojil do kombinace a dokonce si vyměnil míč s Gabrielem Jesusem, který se z hrotu vrátil hluboko na vlastní polovinu.
27'
Jöel Veltman se po ošetření vrátil na hřiště, ale není v pořádku. Teď už kulhavým krokem definitivně opouští zápas. Nahrazuje ho Jack Hinshelwood.
24'
Groß hledal rozběhnutého Simona Adingru, který se povedeným prvním dotekem zbavil bránícího Zinčenka. Pak už ale na svou akci nenavázal lepší přihrávkou.
23'
Centr Martinelliho z levé strany prošel až na hlavu Gabriela Magalhãese. Ten však zamířil jen do Verbruggena.
22'
Veltman je ošetřován za postranní čarou a hosté se zatím brání v deseti. Roh Ödegaarda takto přestáli.
21'
Zdravotní problémy má hostující obránce Jöel Veltman. Ten sedí na trávníku a starají se o něj lékaři.
20'
Gabriel Jesus opět v akci. Uvolnil se na levé straně šestnáctky a zkoušel to na přední tyč, kterou o kousek minul! Balón byl ještě tečován a nařízen je tedy rohový kop.
19'
Ze střední vzdálenosti to nyní zkoušel Gabriel Jesus. Jeho střela doskákala do náručí Verbruggena.
18'
Domácí Kanonýři v posledních minutách přebírají iniciativu a dostávají se i do zakončení.
16'
James Milner nevybíravě vlétl do souboje s Bukayem Sakou a vyfasoval za to žlutou kartu. Milner si teď bude muset dávat pozor, protože na jeho straně působí především právě rychlonohý Saka.
15'
Tohle už bylo hodně zajímavé! White napravo posunul míč na Martina Ödegaarda. Ten si ho navedl na levačku a z hranice šestnáctky to zkoušel na vzdálenější tyč, kterou minul o decimetry!
14'
Kombinace mezi Benem Whiteem, Declanem Ricem a Bukayem Sakou. Posledně jmenovaný byl na konci celé akce. Jeho ránu srazil do autu Lewis Dunk.
13'
Prostor ke střele si našel na pravé straně pokutového území Bukayo Saka. Ten se uvolnil přes veterána Milnera a levačkou vypálil. Chybělo však umístění i razance a Bart Verbruggen bez problémů zasáhl.
12'
Snaha hostí skončila u Jamese Milnera, který otáčel hru na pravou stranu. Technicky to však nezvládl a poslal balón až za postranní čáru.
11'
Vypadá to na taktickou bitvu týmů, jejichž manažeři vyznávají poměrně podobný styl fotbalu. Oba celky vysoko napadají a také se snaží hrát konstruktivně i pod tlakem.
9'
Kaoru Mitoma fauloval Bukaya Saku, který na vlastní polovině získal míč. Japonský hráč Brightonu tak takticky zastavil akci Gunners ještě v zárodku.
9'
Rackové nadále kontrolují balón. Postupně se dostávají do zápasu i co se týče kombinace.
8'
U míče konečně na delší dobu hosté, kteří se snaží o postupnou kombinaci i přes presink Arsenalu. Při napadání si oba celky počínají podobně.
6'
Dobrý balón poslal do předbrankového prostoru Bukayo Saka. Na svém místě byl Jan Paul van Hecke, který odehrál hrací předmět do bezpečí.
5'
Domácí Gunners soupeři nadále prakticky nepůjčují míč. Brighton vyčkává v defenzivě.
3'
Martin Ödegaard se srazil mimo hru s Adamem Lallanou. Schytal úder do tváře, ale bude v pořádku.
2'
Kromě několika sekund, kdy hosté rozehrávali, drží balón na kopačkách hráči Arsenalu. Ti se snaží o aktivní nástup do zápasu.
1'
Úvodní výkop měl Brighton. Ten nastoupil v tradičních modrobílých dresech. Arsenal nastoupil v červenobílé kombinaci.
1'

Arsenal FC: Raya – B. White, Saliba, Magalhães, Zinčenko – Ödegaard (C), Rice, Havertz – Saka, Jesus, Martinelli.
Náhradníci: Ramsdale – Trossard, Soares, Smith Rowe, Nketiah, Walters, R. Nelson, Kiwior.
Trenér: Mikel Arteta

Brighton & Hove Albion: Verbruggen – Veltman, van Hecke, Dunk (C), Milner – Groß, Gilmour – Adingra, Lallana, Mitoma – E. Ferguson.
Náhradníci: Steele – Moder, Buonanotte, Welbeck, Pedro, Igor, Dahoud, Baleba, Hinshelwood.
Trenér: Roberto De Zerbi

Rozhodčí: Robinson – Smirt, Greenhalgh.
V loňském ročníku se z výher radovaly hostující týmy. Arsenal nejprve vyhrál na půdě Racků 4:2. Ti ale kontrovali tři kola před koncem na Emirates Stadium, kde triumfem 3:0 v podstatě utnuli myšlenky Gunners na ligový titul.
Arsenal FC (2. místo, 11 – 3 – 2, skóre 33:15, 36 bodů)
Gunners chtějí zaútočit na mistrovský titul. Manažer Mikel Arteta si postupně poskládal silný tým, který v závěru loňského ročníku nestačil na Manchester City, ale i tato zkušenost by měla týmu pomoci. Minulý týdne však Arsenal padl 0:1 na Aston Ville a postil do čela tabulky Liverpool. Londýnský celek může být spokojen se svým účinkováním ve skupinové fázi LM, byť ji začal porážkou v Lensu a ukončil remízou na hřišti PSV Eindhoven. Zbylé duely totiž Kanonýři vyhráli a dál jdou z prvního místa. Nejlepšími střelci týmu v Premier League jsou Bukayo Saka a Eddie Nketiah s pěti zásahy.

Posledních 5 zápasů Arsenalu:
Arsenal – Lens 6:0 (LM)
Arsenal – Wolves 2:1
Luton – Arsenal 3:4
Aston Villa – Arsenal 1:0
Eindhoven – Arsenal 1:1 (LM)
Brighton & Hove Albion (8. místo, 7 – 5 – 4, skóre 33:28, 26 bodů)
Brighton bojuje o pohárové příčky. Na šestý Manchester United ztrácí jediný bod. Svěřenci italského manažera Roberta De Zerbiho navíc dokáží hrát velmi zajímavý fotbal. Své kvality potvrdili i v Evropské lize, kde po čtvrteční domácí výhře 1:0 nad Marseille postoupili z prvního místa tabulky své skupiny přímo do osmifinále. V Premier League Rackové naposledy doma remizovali 1:1 s Burnley. Před tím také před svými fanoušky zdolali 2:1 Brendford. Nejlepším ligovým střelcem týmu je s šesti zásahy Evan Ferguson. V kombinaci s EL se zase hodně daří Brazilci Joãovi Pedrovi. Ten se trefil pětkrát v PL a šestkrát v Evropě.

Posledních 5 zápasů Brightonu:
AEK Atény – Brighton 0:1 (EL)
Chelsea – Brighton 3:2
Brighton – Brentford 2:1
Brighton – Burnley 1:1
Brighton – Marseille 1:0 (EL)
Vítám tu všechny fotbalové příznivce! Součástí nedělního programu Premier League je také souboj Arsenalu a Brightonu. Domácí Gunners jsou v tabulce na druhém místě o jediný bod za lídrem z Liverpoolu. Rackové vstupují do víkendu jako osmí, ovšem dokáží hrát velmi dobrý fotbal. Očekávat tak můžeme zajímavé měření sil.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 15:00.