V Montrealu zní kanadská hymna, pod strop Centre Bell stoupá vlajka s červeným javorovým listem uprostřed. V tuto chvíli se s vámi loučíme, děkujeme za pozornost a přejeme do Čech dobrou noc, respektive ráno.
Tři nejlepší hráči České republiky na turnaji:
Česko – Tomáš Šoustal
Střely ve třetí třetině (celkem):
Kanada – 14 (41)
Česko – 10 (19)
Je konce... Český sen se nekoná, Kanada vítězí 5:3 a raduje se z postupu mezi nejlepší čtyři celky. Za dnešní výkon je ale potřeba tým kolem kapitána Filipa Hronka pochválit – bojoval, dřel a dlouho držel naděje na úspěch. Javorové listy však i dneska prokázaly, že patří mezi největší favority turnaje. Jak se jim bude dařit nadále, to uvidíme v nejbližších dnech dnech. Tomu však budou Češi přihlížet už jen z tribuny.
59:51
Veškeré naděje vyhasly... Škarek se nejprve blýskl dalším zákrokem, následně Jakub Zbořil fauloval a je vyloučen za krosček.
59:36
A už se z ní asi nedostane, neboť se hraje v jeho blízkosti.
59:26
Český gólman se vrací do brány.
59:26
Zároveň si Jakub Petr vyžádal oddechový čas.
59:26
Kotouče se dotkli hráči na domácí střídačce, vhazovat se bude v neutrální zóně.
59:01
Škarek je na střídačce, Češi se šesti bruslaři v poli!
58:18
Češi se mohli přece jen probojovat do útočné zóny, Stránskému však v důležitý okamžik podjely brusle.
58:00
A stejný scénář platí i dvě minuty před koncem třetí třetiny.
57:17
Česká republika se nemůže dostat k puku, ten drží stále hráči v bílých dresech. Navíc daleko od své brány.
56:50
Tři minuty do konce třetí třetiny a po delší době se ozývá domácí publikum. Vycítilo, že postup do semifinále je blízko.
56:16
Hraje se stále u Jakuba Škarka, tohle bude pro Středoevropany už hodně těžké..
55:31
Mohlo být definitivně rozhodnuto, domácí však v přečíslení dvou na jednoho neuspěli kvůli nepřesné první přihrávce.
54:42
Češi i nadále předvádí sympatický výkon, tlačí se do zakončení. Střela Jakuba Zbořila od modré čáry ale letěla mimo, přesto ji Ingram jistil vyrážečkou.
54:15
Hra se hodně kouskuje, je tady další přerušení a vhazování před Škarkem.
53:44
Speers byl sám v útočném pásmu, tak zkusil alespoň nahození na bránu. Nedopadlo podle jeho představ, puk skončil v rohu kluziště.
53:01
Hrdinkova střela byla zblokována do ochranné sítě.
52:37
Na řadě je poslední komerční přestávka. Jakub Petr si svolal své svěřence a kreslí jim taktické plány na posledních sedm minut hry v základní hrací době.
52:13
A to už se Filip Hronek vrací na ledovou plochu, tohle oslabení jeho spoluhráči zvládli.
52:09
Navíc po souboji mezi Válou a Stromem končí puk v hledišti. Vhazuje se opět ve střední třetině.
51:49
O puk se bojuje v rohu, to českým mladíkům vyhovuje.
51:38
Po střele zůstali domácí stát v brankovišti, rozhodčí vykazují hru do středního pásma.
51:13
Hráči v bílých dresech kombinují v útočné třetině, vymýšlí, jak překonat defenzívu soupeře.
50:13
Hostům se poněkud komplikuje situace, budou se bránit ve čtyřech. Filip Hronek si počínal nedovoleně, když před branku dojížděl dorážet Dubois. Jsou z toho dvě minuty pro českého kapitána za krosček.
49:14
Domácí měli další šanci, v dobré pozici byl Matt Barzal. Zkoušel štěstí z otočky, uspět ale nemohl – Jakub Škarek mu mezírku mezi betony, kterou kanadský útočník hledal, nenechal.
48:17
Daniel Krenželok vyslal od modré čáry hodně svižnou ránu, Ingram je vyrazil do rohu kluziště.
47:03
Komerční přestávka přijde vhod zejména družině Jakuba Petra, která musí nabrat energii a vymyslet útočné plány.
46:37
Kanada právě vstřelila branku!
To je škody... Místo toho, aby se český tým nadechl k náporu, tak popáté inkasuje. Na první střelu přes hlouček hráčů ještě Jakub Škarek dosáhl, na dorážku JULIENA GAUTHIERA už byl krátký. Kanada odskakuje po 43 vteřinách opět na rozdíl dvou branek, vede 5:3. Asistence: Matt Barzal, Thomas Chabot.
45:54
Česko právě vstřelilo branku!
A to velmi rychle přichází! Češi si vytvořili několik šancí, v jedné z nich pálil do betonu gólmana Martin Nečas. Ingram vyrazil puk jen na hůl ŠIMONA STRÁNSKÉHO, který bekhendem snížil opět na rozdíl jediné branky. Asistence: Martin Nečas, Jakub Zbořil.
45:40
Teď už se parta Jakuba Petra osamostatnila a snaží se o snížení.
45:16
Jakub Škarek je v permanenci, létá na něj jeden kotouč za druhým.
44:44
Javorové listy mají nadále více ze hry, hraje se ve třetině Čechů.
43:18
Nedorozumění v českém obranném pásmu domácí nemilosrdně trestají. Oba obránci šli za branku a nechali před ní zcela volného JULIENA GAUTHIERA. Kanadská dvanáctka dostala rychlou přihrávku a ihned ji zužitkovala střelou do horní poloviny brány – 4:2. Asistence: Nicolas Roy.
42:51
Krátce po buly přichází český icing, hra se stěhuje zpět před českého brankáře.
42:43
Fabro nahodil puk do brankoviště, kde ještě dorážel Mathieu Joseph. Škarek dokázal udržet puk před brankovou čárou.
41:53
Jenže hráči z kolébky hokeje se do útočné akce nepropracovali a byla z toho solidní šance na druhé straně. Martin Nečas ale jen vyprášil gólmanovy betony.
41:33
Bean má dostatek času na rozehrávku, Kanada bude útočit.
41:08
Do útoku se dral také Filip Chlapík, ale přes kanadského beka nepřešel.
40:40
A byla po něm docela slibná šance, David Kaše tečoval puk těsně mimo bránu.
40:15
První buly třetí třetiny vyhráli naši, zakládají útok.
40:01
Čechy přivítalo při příchodu na led hlasité bučení, domácí zase aplaus tribun. Za pár desítek vteřin jdeme na závěrečnou část.
Nejvytíženějším hráčem národního týmu zůstává Filip Hronek (17:52), druhý je v tomto ohledu Adam Musil (13:55).
Převahu favorizovaného celku potvrzují i statistiky. Kanada vede po dvou třetinách na střely 27:9, na vhazování pak 23:13.
Zatímco v úvodní dvacetiminutovce hrála Kanada špatně, až se zdálo, že soupeře podcenila, v té druhé působí mnohem lépe. Čechy přehrála, bylo to vidět i na skóre – prostřední část vyhrála 3:1. Rozdíl mohl být větší, Jakub Škarek si však počíná výborně.

Mezi střelce se zapsali Blake Sppers, Mitchell Stephens a Thomas Chabot. České fanoušky potěšil Tomáš Šoustal.

Poslední třetina začne zhruba ve 3:45.
40:00
39:35
Bezprostřední nebezpečí nyní Čechům nehrozí, Kanaďané jsou na své polovině.
39:10
Škarek pokryl kotouč, buly se proto odehraje v našem obranném pásmu.
39:00
Hlasatel oznámil poslední minutu druhé třetiny.
38:32
Dubois se tlačil do šance, v pádu ale nezakončil přesně.
38:16
Fanoušci se dožadovali vyloučení Vály, rozhodčí ale českého beka trestat nebude.
37:55
Kanaďané jsou v pěti a navíc kombinují před Škarkem.
37:20
Kanada mohla zahrozit z brejku, raději se ale s pukem na holích stáhla zpět do středního pásma.
37:00
Ta druhá vypadá zajímavě – Ingram měl hodně práce.
36:35
První polovina početní výhody se Čechům nepovedla, Kanada znovu vyhazuje.
36:19
Národnímu týmu ale netrval přechod do útočného pásma dlouho a vybojovali vhazování před Ingramem.
36:00
Domácí vyhazují.
35:35
Kanada hrála v šesti – Češi budou hrát dvě minuty přesilovku a mají ideální příležitost k vyrovnání. Trest odpyká Raddysh.
35:00
Kanada je na koni, Češi se poslední dobou pouze brání.
34:35
Vhazuje se ve středním pásmu.
34:32
Dubois se pošťuchoval s Hronkem, vylučovat se ale nebude.
33:32
Z následné šance se ale prosazuje THOMAS CHABOT. Po přihrávce dnes velmi aktivního Stephense udělal dvě drzé kličky, vypálil a pak rozbouřil arénu. Asistence: Mitchell Stephens, Anthony Chirelli.
32:57
Tak teď stáli při Česku všichni svatí. Stephens mohl přidat svůj druhý gól v zápase, Škarka ale zachránila tyčka.
32:53
A znovu se vhazuje v obranném pásmu národního týmu.
32:36
Buly před Škarkem.
32:30
Kanada hraje mnohem lépe než v první třetině. Fanoušci to oceňují, v Centre Bell už není ticho.
32:05
Cenný suvenýr pro fanoušky – puk je v hledišti. Následuje komerční pauza.
31:35
Čechům se ovšem povedlo dostat hru za modrou čáru.
31:20
Kanada se drží v útočném pásmu.
31:04
Vhazuje se před Jakubem Škarkem.
28:53
Parádní individuální akce TOMÁŠE ŠOUSTALA a je vyrovnáno! Český útočník stahovačkou položil soupeřova obránce a z mezikruží vypálil přesně mezi Ingramovy betony. Bez asistence.
27:27
Kanada vede 2:1. Okamžitě po buly střílel MITCHELL STEPHENS. Střela byla ještě nešťastně tečována českým hráčem. Asistence: Anthony Cirelli.
27:25
Halou teď putuje velká kanadská vlajka – stěhuje se ze sektoru do sektoru.
27:25
Javorový list vstřelená branka nabudila. Nicolas Roy střílel z mezikruží, naštěstí pro Čechy minul.
26:40
Kanada i Centre Bell se probudily – v další gólové příležitosti byl Dubois.
26:10
Barzal ve velké šanci, Škarek čaruje.
25:10
Kanaďané jsou teď jasně lepším týmem. Tyson Jost byl nebráněný před brankovištěm, natlačil se před Škarka, puk ale po výborném zákroku sedmnáctiletého mladíčka v brance neskončil.
23:45
Radek Koblížek pokazil rozehrávku ve vlastním pásmu, puk se dostal ke Stephensovi, který našel osamoceného BLAKEA SPEARSE, jenž v tváří v tvář Škarkovi uspěl – střílenou přihrávku tečoval mezi betony. Asistence: Mitchell Stephens, Mathieu Joseph.
22:50
Gauthier se tlačil před Škarka, v Centre Bell to zahučelo, ale situace vypadala dramatičtěji, než ve skutečnosti byla.
22:40
Češi přežili i druhou přesilovku soupeře, jsou kompletní.
22:31
Největší hvězda Kanady Dylan Strome střílel zápěstím, Škarek ale bez potíží puk pokryl. Vhazuje se před ním.
21:50
Škarkovi po střele z mezikruží vypadl kotouč, k dorážce se ale soupeř nedostal.
21:40
Češi opět vyhodili za Ingrama.
21:15
Nezačali ji vůbec špatně, teď se ale Češi osvobozují.
20:40
A vynutili si faul – kapitán Filip Hronek podrazil protihráče a Kanada bude mít druhou přesilovku v zápase.
20:33
Kanaďané jsou v útočném pásmu a kombinují před Škarkem.
20:15
Ofsajd Čechů.
20:08
Buly vyhráli Češi, pak si ale nepřesně přihráli a je z toho zakázané uvolnění.
20:01
Týmy se staví na vhazování, za chvíli se začne.
Nejvytíženějším hráčem Petrova výběru je Filip Hronek (8:25). U Kanady je to Thomas Chabot (9:30).
Bilance vhazování je vyrovnaná – obě mužstva vyhrála po devíti buly.
Druhá třetina začne přibližně ve 2:56.
Střely na branku:

Kanada – Česká republika 11:4
A to se jim daří! Sledujeme zatím velmi zajímavý zápas! Česká republika velkým favoritům skvěle vzdoruje a zásluhou Davida Kašeho dokonce vede. K brance pomohla Čechům teč rozhodčího, který srazil puk přímo na hůl českého forvarda, to však nic nemění na tom, že jsou momentálně svěřenci trenéra Jakuba Petra spokojenějším týmem. Kanada se ale jistě ve druhé třetině nadechne k náporu.
20:00
19:40
Cílem českého týmu je teď evidentně udržet si vedení do druhé třetiny.
19:23
A puk je opět u Ingrama.
19:04
Češi nahazují do pásma a snaží se usadit v útoku.
18:18
Reichel se dokonce dostal ke střele, ale jeho pokus byl sražen mimo hrací branku.
18:10
Puk je v útočném pásmu a český tým střídá.
17:50
Češi svědomitě brání a bojují ze všech sil.
17:27
Češi zavezli puk do pásma, Nečas o něj ovšem přišel a Kanada vyráží kupředu.
17:12
Kanada je vývojem zaskočena, došlo na mírnou šarvátku v rohu kluziště. Chlapík i Fabbro se však již uklidnili a nebude se muset vylučovat.
16:49
Tak to je pro domácí tým šok! Češi se trochu se štěstím dostávají do vedení. S tečí rozhodčího se totiž kotouč odrazil k DAVIDU KAŠEMU a ten uklidil puk do sítě!
Asistence: Filip Hronek a Adam Musil.
16:20
Češi hrají v plném počtu.
16:13
Bean tvrdě vypálil, Škarek však jeho střelu vykopl betonem.
16:08
Puk skončil v ochranné síti, vhazovat se bude před Škarkem.
15:58
Nyní už Kanada obléhá české pásmo.
15:35
Více než polovina kanadské přesilovky je pryč. Škarek ještě nemusel zasahovat.
15:09
A Nečas opět odpálil kotouč z obranného pásma do bezpečí. Češi se brání zatím úspěšně.
14:51
A znovu je puk až za Ingramem.
14:36
Češi však úspěšně vyhazují.
14:20
A je tu tvrdá zkouška pro svěřence trenéra Jakuba Petra. Jakub Zbořil (CZE) totiž dostává dvě minuty za krosček.
13:39
Češi jsou však i nadále v defenzivě pozorní a nepouštějí soupeře do vyložených šancí.
13:26
Na českou branku se valí další kanadský útok.
12:59
Po nahození Čechů byl puk tečován do ochranné sítě, odkud málem k pobavení diváků spadl na projíždějícího rozhodčího. Vhazuje se každopádně před Ingramem.
12:31
Vála od modré minul kanadskou branku.
12:20
Suchého nahození končí v lapačce Connora Ingrama, hra je přerušena a následuje komerční pauza.
11:45
A nyní už je také v plném počtu.
11:33
Kanada opět vyhazuje.
11:20
Nečas pálil ve velmi dobré pozici! Jeho pokus však byl sražen těsně mimo branku.
10:55
A kotouč je opět až u Škarka.
10:35
Kanada dostala puk do středního pásma a střídá.
10:15
Chlapík to dobře zkusil od modré ale minul.
10:07
Puk doklouzal až k Ingramovi, ten přerušuje hru. Z české přesilovky zatím uplynulo 22 sekund.
09:54
Kanada se rychle osvobozuje.
09:45
A bude se vylučovat. Noah Juulsen (CAN) dostává dvě minuty za vyhození puku mezi diváky.
09:16
Kanada nebepečně kombinovala v českém pásmu, Češi jsou však nyní opět u puku.
08:27
Clagueva dělovka od modré končí na betonu českého brankáře.
08:24
S lehkou střelou Juliena Gauthiera si Škarek poradil.
08:03
I nadále se Kanaďané snaží přejít přes český obranný blok, ale marně.
07:28
Kanada už se ovšem opět snaží zaútočit.
07:05
Češi však rychle vyvezli puk do bezpečí.
06:57
Následuje české zakázané uvolnění,
06:38
Cirelliho pokus z mezikruží likviduje Jakub Škarek.
06:30
Dillon Dube se s pukem dostal před Škarka a vypálil, český brankář však chytá. Následuje komerční přestávka.
06:11
Stránskému ujel puk, Češi tak přišli o příležitost k protiútoku.
05:43
Chlapík zavezl puk do pásma, zde o něj však Češi přišli.
05:17
Následuje český ofsajd.
05:09
Krenželokovo nahození od modré čáry nedoputovalo až k brankáři.
04:21
Česká republika zatím nedává Kanaďanům na ledě příliš prostoru ke kombinaci a důsledně brání.
03:54
Suchý posunul do útočného pásma a Češi jedou střídat.
03:22
Češi vyvezli kotouč, ohrozit brankáře se jim však nepodařilo.
03:10
Zakázané uvolnění České republiky.
02:42
Stránský vypálil z mezikruží, přízemní pokus však brankáře nevystrašil. Ingram vyráží betonem.
02:08
Stephensovu střelu vyrazil Škarek betonem.
02:04
Puk skončil mimo kluziště, hra se stěhuje do středního pásma.
01:49
Juulsenova střela byla zblokována a Škarka neohrozila.
01:26
Česká rozehrávka skončila zakázaným uvolněním. Hra se stěhuje před Škarka.
01:08
Češi vyrazili kupředu, je jim však pískán ofsajd.
00:40
Barzal bekhendem otestoval Škarkovu pozornost, mladý gólman si poradil.
00:23
S nahozením ze středního pásma neměl Škarek problém.
00:16
První akci Kanady překazil ofsajd.
00:01
Hned úvodní buly se bude opakovat.
00:01
Je to tu! Centři zahajovacích formací se sjíždějí na buly.
Centre Bell bouřlivě vítá domácí tým, aréna ale zdaleka není vyprodaná.
Oba celky jsou již na ledě!
V hale již startuje úvodní ceremoniál.
Češi do utkání vstoupí v červených dresech, tým Kanady v bílém.
Rozbruslení obou týmů se chýlí ke konci. Přesně za dvacet minut bude vhozeno úvodní buly.

Kanada: Ingram (Hart) – Clague, Chabot (A), Juulsen, Bean, Fabbro, Lauzon – Speers, D. Strome (C), Jost – J. Gauthier, N. Roy, Dubois – Raddysh, Barzal (A), Joseph – Stephens, Cirelli, Dubé – McLeod.

Česko: Škarek (Vladař) – Hronek (C), Kalina, Hrdinka, Zbořil, Vála, D. Krenželok, Budík – Musil, Špaček (A), Kaše (A) – Koblížek, Chlapík, Jašek – Stránský, Nečas, Kurovský – Suchý, Šoustal, Reichel.

Rozhodčí: Kubuš (SVK), Linde (SWE) – Dahmen (SWE), Fluri (SUI).
Javorové listy se doma budou chtít zase vytáhnout. Když naposledy – před dvěma lety – hostila Kanada mistrovství světa dvacítek, bylo z toho pro kolébku hokeje zlato. Vloni vypadli Kanaďané ve čtvrtfinále, letos tak touží opět po úspěchu.

Češi zase nemají na turnaji co ztratit. „Každý ví, a my to vnímáme úplně stejně, že pokud by se nám podařilo přejít přes čtvrtfinále, nebude to jen překvapení, ale bomba,“ řekl po posledním zápase ve skupině Petr. První cíl, a sice postup do vyřazovacích bojů, jeho parta splnila, nyní je před ní další výzva. A proti nabité Kanadě hodně náročná. Už mnohokrát se ale ukázalo, že nic není nemožné. Navíc touha ukázat veřejnosti, že na to svěřenci Jakuba Petra mají, je velká.
ČESKÁ REPUBLIKA – překvapí silný výběr Kanady?

Svěřenci Jakuba Petra si po skvělém začátku, kdy porazili Finsko 2:1, připsali v dalších zápasech už jen porážky. Švýcarsku podlehli 3:4 po prodloužení, Dánsku také v nastavení, ale 2:3. Poslední mač se Čechům povedl nejméně, Švédsko je přehrálo 5:2. Celkově tak tým ze středu Evropy posbíral pět bodů, což stačilo na třetí pozici.

Český výběr na turnaji nejvíce trápí koncovka. Ve čtyřech zápasech vstřelil jen devět gólů, z postupujících celků na tom jsou hůře už jenom Slováci s šesti trefami. Češi musí v ofenzívě přidat, což ví i hlavní kouč Jakub Petr. „Nemůžeme spoléhat na to, že budeme hrát čtvrtfinále na 0:0. Góly budeme potřebovat dát, protože je předpoklad, že se pod nějaký tlak dostaneme. Jejich střelecká produktivita v turnaji je úžasná,“ nechal se před zápasem slyšet.

V první dvacítce bodování ani jednoho českého zástupce nenajdete, až na 25. příčce se nachází Filipové Chlapík a Hronek. Každý z nich zaznamenal dva góly a jednu asistenci, celkem tedy tři body.

Kdo se postaví proti Kanadě do brány, je otázkou. Jakub Petr si jméno gólmana pro čtvrtfinále nechal zatím pro sebe a své svěřence. Nicméně Jakub Škarek i Daniel Vladař odchytali na turnaji po dvou zápasech.
KANADA – největší útočná síla na turnaji

Hostitelský tým si připsal v základní skupině nejprve tři plnohodnotné výhry – nad Ruskem 5:3, nad Slovenskem 5:0 a nad Lotyšskem 10:2 – které mu zajistily postup mezi nejlepší osmičku. Poslední duel ale parta Dominiqua Ducharma nezvládla, Spojeným státům podlehla 1:3 a obsadila konečnou druhou příčku.

21 – přesně tolikrát se hráči s javorovým listem na dresu radovali na této akci ze vstřelené branky, žádný jiný mančaft jich tolik nenasázel. Když se navíc vezme v potaz pouze osm inkasovaných branek, není o síle Kanady vůbec žádných pochyb.

Severoamerický celek má ve svých řadách hned dva hráče, kteří jsou na turnaji v elitní pětce bodování. Dylan Strome má v průměru dva body na zápas, nastřádal jich zatím 8 (2+6), Matt Barzal o jeden méně – 7 (3+4). Taylor Raddysh se zase může pochlubit pěti góly ve čtyřech zápasech a využitím střelby 55,56 %.

Největší slabinou, pokud to tak lze v tomto případě vůbec nazvat, je pravděpodobně brankoviště. Connor Ingram ani Carter Hart se nedokázali se svou úspěšností zákroků dostat nad 90 %. První jmenovaný je na 88,46 %, druhý na 88,10 %. Je častá střelba a tlak do brány cestou k úspěchu? Ostatně Jakub Petr k ní své svěřence nabádal...
Hezký den z montrealské Centre Bell, kde je na programu poslední čtvrtfinálový zápas letošního mistrovství světa juniorů. V něm se představí Česká republika, a to proti domácí Kanadě. Pojďme si na úvod oba mančafty představit.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 02:00.