Poprvé na turnaji zní v Minsk Areně finská hymna, hokejisté Suomi důležitý zápas zvládli a drží si šanci na postup do čtvrtfinále. Děkujeme za pozornost a těšíme se u dalších online přenosů přímo z Běloruska.
Třetí třetina příliš atraktivní hokej nenabídla, Finové si pohlídali poměrně suverénní vítězství. Jejich nejlepším hráčem byl zvolen Petri Kontiola, který se v dnešním utkání blýskl gólem a asistencí. Na německé straně byl oceněn mužem zápasu útočník Marcus Kink.
60:00
59:31
Finští hokejisté jsou s kotoučem na hokejkách za vlastní brankou a rádi by dnešní utkání dohráli bez inkasovaného gólu.
58:50
Komarov se vrací na led a Finové přestáli další oslabení.
58:45
Mauerovu střelu zblokoval Sallinen do ochranné sítě za finskou brankou.
58:00
Poslední dvě minuty třetí třetiny.
57:51
Přeci jen se do šance protáhl Draisaitl, ale z otočky minul Rinneho branku.
57:38
Němci se nemohou dostat ani do pásma, Finové dobře brání vlastní modrou.
56:50
Německo si ještě v závěru zahraje v početní výhodě. Na trestnou lavici byl odeslán Leo Komarov za podražení.
56:30
Až v závěru utkání se začínají probouzet Finové v ochozech a tleskají svému týmu.
55:18
Palola z levého kruhu jen těsně minul německou branku.
54:25
Hospelt od modré svým nahozením jen tak pozdravil Rinneho. Gólman Nashvillu vyklepal puk z lapačky a rychle rozehrál na spoluhráče, tak jak je zvyklý z NHL.
53:17
Jokinen zavezl puk do pásma a druhá finská lajna se usadila před Zeppem, nakonec se ale finský kapitán ani jeho spoluhráči k žádnému střeleckému pokusu nedostali.
52:16
Salomäki posílal puk na Lehteru, ale Reul vložil hůl do přihrávky a odrazil puk až do ochranné sítě.
51:33
Rozhodčí vykazuje Němce z útočného pásma pro postavení hráče v brankovišti.
51:18
Hospeltova střela po ledě trochu zaskočila Rinneho, nakonec ale finsnký gólman našel puk pod svými betony a stále drží čisté konto.
50:47
Na druhé straně si poradil Zepp s Pakarinenovou střelou švihem od pravého mantinelu.
50:35
Po dlouhé době přišel střelecký pokus, který si vysloužil potlesk tribun. Bombu Riedera z pravého kruhu likviduje Rinne.
49:23
Hraje se dlouho bez přerušení, ale také bez střel na jednu či druhou branku. Fanoušci v ochozech se nudí.
46:40
Hraje se ve vlažném tempu, svěřenci trenéra Westerlunda v pohodě kontrolují vedení.
44:54
Huhtalovu rychlou střelu zápěstím zblokovali němečtí beci.
44:22
Hospeltova nepovedená rozehrávka končí zakázaným uvolněním.
43:11
Hietanen patří na šampionátu k nejaktivnějším střelcům. Často, když má na modré puk, tak jej okamžitě posílá směrem na soupeřovu branku. Teď s jeho pokusem Zepp neměl problémy.
42:50
Čtvrtá finská lajna kombinovala před Zeppem, ale nakonec se sami hokejisté Suomi vytlačili z pásma.
42:00
Německo v plném počtu.
41:50
Po Karalahtiho bombě vyráží německý gólman puk betonem až do ochranné sítě.
40:57
Oppenheimer vyhazuje puk přes celé kluziště.
40:25
Hietanen si sjel od modré na kruh a tvrdou střelou vyzkoušel Zeppovu pozornost.
40:03
Němci sice začali ve třech, ale vyloučený Schütz už se vrací na led a Finové pokračují v pěti proti čtyřem.
40:01
Střely na branku po druhé třetině: 13:24.
Němci byli první polovinu druhé třetiny lepším týmem, pak ale dostali dva rychlé góly a naprosto přestali hrát. Zdá se, že Finové už si utkání pohlídají.
Další třetina začne přibližně v 17:19.
40:00
40:00
Současně se sirénou vylučují rozhodčí Franka Hördlera na dvě minuty za hákování.
39:33
Lehterä přistrčil na modrou Hietanenovi, jeho tvrdou střelu od modré Zepp vyráží.
38:47
Také Lajunenovu střelu kryje Rob Zepp a připisuje si svůj osmnáctý zákrok v dnešním utkání.
38:30
Závar před německou brankou vyřešil Zepp, který sebral puk před dotírajícím finským kapitánem Jokinenem.
38:03
Hráči Suomi budou hrát v závěru druhé třetiny přesilovku. Dvěma minutami za sekání je oceněn Felix Schütz.
36:52
Další samostatný únik Finů, Kontiola těsně minul. Němci dělají neskutečné chyby v obraně.
36:02
Petteri Wirtanen se dostal do sólového úniku, ale zakončoval nad Zeppovu branku.
35:41
Finsko hraje v plném počtu, Němci v přesilovce nic nevymysleli.
34:58
Po dvou finských gólech se trochu zlepšila i atmosféra v hale, fanoušci se nyní začali bavit mexickou vlnou.
34:13
Němci se drželi v pásmu a kombinovali, ale puk jim sebral Kivistö a vyhodil.
33:41
Petteri Wirtanen je vyloučen na dvě minuty za pád pod nohy, Němci si zahrají přesilovku.
32:24
Finsko právě vstřelilo branku!
Půl minuty od předchozího gólu stačilo Finům ke vstřelení další branky. LEO KOMAROV se protáhl do zakončení před Zeppa, naznačil mu kličku do bekhendu a pak zasunul puk mezi jeho betony. Asistence: Atte Ohtamaa, Jere Karalahti.
31:54
Finové jakoby svého soupeře uspali a pak rychle udeřili. Hokejisté Suomi založili rychlou akci z vlastního obranného pásma, na jejímž konci byl OLLI PALOLA, který z pravého kruhu přesně vymetl horní růžek Zeppovy branky. Asistence: Petri Kontiola.
31:32
Hokejisté Německa jsou v těchto chvílích lepším celkem, Finové dvakrát za sebou vyhodili na zakázané uvolnění.
30:30
Minsk Arena je sice zaplněná skoro až po střechu, ale oproti předchozím zápasům utkání chybí atmosféra. Stále fandí pouze skupinka asi třiceti Němců, ostatní se nezapojují.
29:06
Akdagovu střelu dorážel Kink, ale Rinne se dobře roztáhl na brankovišti.
28:07
Vyloučený Sallinen už je zpět na ledě, Finové jsou kompletní.
27:34
V oslabení ujížděl Huhtala, ale na poslední chvíli ho před brankou dobře odstavil od kotouče Hördler.
27:11
Němci postupně utahovali přesilovkový zámek, finální přihrávku posílal napříč brankovištěm Plachta na Mauera, ale ten nedokázal ideálně trefit puk a zamířit ho do odkryté branky.
26:07
Přesilovka pro Německo. Na dvě minuty za nedovolené bránění usedl na trestnou lavici Jere Sallinen.
25:43
Finové dnes hodně vytěžují první lajnu, obránce Mantyla už má ice-time deset minut. Trenér Německa Pat Cortina střídá všechny čtyři lajny rovnoměrně.
24:58
První zákrok ve druhé třetině si připisuje i Zepp, Lehterä to zkoušel z levého křídla.
23:43
Nöbels z prostoru mezi kruhy přestřelil finskou branku, Němci jsou oproti první třetině jako vyměnění.
23:20
Po střele Schütze zablokovali finští obránci dorážejícího Bartu. Následně vyhazují hokejisté Suomi puk na zakázané uvolnění.
22:02
Ihned po buly vypálil Draisaitl a finský gólman musel být znovu ve střehu.
21:57
Němci se po přestávce snaží o zvýšenou aktivitu. Krügerovu střelu švihem od modré Rinne bez problémů chytá.
20:47
Mantyla udělal obrovskou chybu, když mu při rozehrávce sjel puk, ale Kink toho nedokázal využít. Bekhendem napálil pouze beton Rinneho.
20:01
Střely na branku: 3:16.
Tým Erkky Westerlunda by měl v utkání uspět, aby mohl pomýšlet na čtvrtfinále a je vidět, že se Finové na tento zápas opravdu důkladně připravili. V první části nedali Němcům žádnou šanci a vedou 2:0.
Další třetina začne přibližně v 16:32.
20:00
18:41
Hietanen to zkoušel od modré, ale jeho střela nebyla příliš razantní a Zepp s ní neměl problém.
17:55
Ohtamaa od pravého mantinelu těsně přestřelil německou branku.
17:35
Immonen hledal před brankou najíždějícího Sallinena, ten ale na puk nedosáhl.
16:59
Německý gólman si připisuje další zákrok po střele Wirtanena.
16:28
Německo hraje v plném počtu.
16:11
Znovu se Finům nepovedlo přejít přes modrou čáru.
16:01
Střelce druhého finského gólu Immonena zastavuje v průniku do útočného pásma postavení mimo hru.
14:53
Kontiola si najel do pásma a zpoza obránce vypálil, ale Zepp si s jeho pokusem v pohodě poradil.
14:28
Další komplikace pro Německo. Constantin Braun je vyloučen na dvě minuty za vysokou hůl.
14:16
Finové jsou za svoji aktivitu odměněni dalším gólem. Lajunen prostrčil puk napříč brankovištěm JARKKO IMMONENOVI, a ten už zakončoval do prázdné branky. Asistence: Ville Lajunen, Tommi Huhtala.
13:58
Reul trochu znepříjemnil vlastnímu gólmanovi situaci, když na něj nechtěně nahodil puk místo zpětné přihrávky za branku. Zepp ale byl pozorný.
13:18
Jokinen hledal na levém kruhu Pakarinena, Zepp jeho pokus vyrazil.
11:51
Kai Hospelt protáhl Rinneho tvrdou střelou po ledě, finský brankář vykopl puk betonem.
10:49
Zepp je stále pod palbou finských střel, z bezprostřední blízkosti se nedokázal prosadit Immonen.
09:33
Němci teď nechali až příliš mnoho prostoru PETRI KONTIOLOVI. Jeho první pokus sice Zepp zlikvidoval, za chvíli se ale dostal do šance znovu a už se nemýlil. Po přesném pasu od Lehtery se trefil z levého kruhu přesně do horního rohu německé branky. Asistence: Jori Lehterä.
09:16
Mantyla pálil od modré přes hradbu těl, Zepp chytá.
08:10
Marttinenovu tvrdou střelu od modré Zepp chytá a připisuje si další zákrok. Finové vedou 5:0 na střely.
07:50
Oppenheimer je zpět na ledě, Němci jsou kompletní.
07:37
Seidenberg vyhodil puk do bezpečí, Finům se přesilovka moc nedaří.
06:28
Před brankou dobře clonil Mantyla a Zepp uviděl puk až na poslední chvíli, ale zatím působí velmi jistě.
05:50
Thomas Oppenheimer je vyloučen na dvě minuty za podražení.
05:32
Lehterovu střelu vyrazil Zepp před sebe, puk dojel Palola a zblízka dorážel, ale německý gólman betonem vyrazil do bezpečí.
05:14
Salomäki prostrkával puk na Savinainena, před ním odklidili puk Němci do bezpečí.
04:02
Ankert si nabruslil do pásma a nahodil puk na Rinneho, bude se vhazovat po jeho levé ruce.
03:48
Pakarinen protečoval puk do útočného pásma, pro kotouč si ale dojel Zepp a rozehrává.
02:53
Zatím se hraje v hodně vlažném tempu, atmosféru v hale zatím tvoří malá skupinka Němců, která se snaží vytrvale fandit hned od začátku. Aréna je zaplněná poměrně slušně.
01:46
Karalahti nahazoval puk do pásma vysokým obloukem, Zepp schoval puk do lapačky.
00:19
Finové začali hned od začátku aktivně, Kai Hospelt raději posílá puk na zakázané uvolnění.
00:01
Nyní už maskota vystřídali hráči obou týmů a rozhodčí. Mezi nimi je i český sudí Martin Fraňo, který bude utkání řídit jako hlavní společně s Rusem Konstantinem Oleninem. Na čarách budou Slovák Miroslav Valach a Kanaďan Justin Hull.
Před zahájením zápasu předvádí na ledě svoji show oficiální maskot MS Volat a snaží se svými kousky povzbudit diváky v hale.
O atmosféru v Minsk Areně se v průběhu šampionátu starají především fanoušci domácího Běloruska, Ruska a Lotyšska, dá se tedy čekat, že tu v prvním dnešním utkání nebude tak bouřlivá divácká kulisa.
Zatímco kanadský trenér německého týmu Pat Cortina po dvou vítězných zápasech moc změn v sestavě dělat nemusel a prakticky jen lehce pozměnil čtvrtou formaci, Erkka Westerlund měl po dvou porážkách více starostí, navíc v minulém zápase přišel o útočníka Jormakku, který inkasoval tvrdý direkt od Šipačjova. Na Jormakkovo místo ve třetí lajně se posunul Sallinen, změny Finové udělali i v prvních dvou lajnách. Komarov bude hrát nově s Jokinenem a Pakarinenem, do první formace se naopak posunul Olli Palola.

Německo: Zepp (Grubauer) – Ankert, Braun, Kohl, Hördler, Krüger, Akdag, Reul, Müller – Mauer, Barta, Schütz – Hospelt, Oppenheimer, Nöbels – Kink, Seidenberg, Pietta – Rieder, Plachta, Draisaitl.

Finsko: Rinne (Koskinen) – Mäntylä, Hietanen, Ohtamaa, Karalahti, Kivistö, Marttinen, Lajunen – Lehterä, Kontiola, Palola – Jokinen, Komarov, Pakarinen – Immonen, Sallinen, Huhtala – Wirtanen, Savinainen, Salomäki.

Rozhodčí: Fraňo (CZE), Olenin (RUS) – Hull (CAN), Valach (SVK).
Německo:
Náš západní soused rozjel svoji skupinu poměrně dobře. V úvodním utkání se sice s Kazachstánem nijak nepředvedl a očekáváné vítězství vybojoval až po samostatných nájezdech, důležité dva body ale na své konto připsal.
Ještě lépe si Němci, v jejichž kádru není jediný zástupce mistrovského Ingolstadtu, vedli ve svém druhém zápase, když porazlii ambiciózní Lotyše. V zápase sice dvakrát své vedení ztratili, nakonec ale po úspěšném nájezdu Oppenheimera v závěru třetí třetiny mohli slavit.
S pěti body jim zatím patří čtvrtá pozice v tabulce skupiny B.
Finsko
Špatně se zatím pro Suomi vyvíjí situace ve skupině B. Finové v úvodních dvou zápasech nehráli špatně, přesto zatím na svém kontě nemají jediný bod. V úvodním zápase s Lotyšskem vedli ještě před závěrečnou třetinou, jenže tu 0:2 prohráli a v důležitém souboji Lotyšům přenechali všechny body.
Ve druhém zápase narazili na zatím suverénní Rusko, kterému sice statečně vzdorovali, na Ovečkina a spol to ale nestačilo. Finský tým navíc po faulu Šipačova přišel o útočníka Jormakku, který s otřesem mozku skončil v nemocnici.
Předchozí zápasy:

Kazachstán – Německo 1:2sn
Branky a nahrávky: 11. Gavrilin (Dallman, Polišuk) – 19. Plachta (Draisaitl, Ankert), rozh. náj. Oppenheimer

Německo – Lotyšsko 3:2
Branky a nahrávky: 13. Nöbels (Oppenheimer, Hordler), 21. Mauer, 56. Oppenheimer (TS) – 19. Pujacs (M. Redlihs, Sotnieks), 28. M. Redlihs (Keninš)

Finsko – Lotyšsko 2:3
Branky a nahrávky: 5. Salomaki, 32. Mantyla (Kontiola, Hietanen) – 7. Daugavinš (Redlihs), 48. Sotnieks (Pujacs, Indrašis), 53. Kulda (Daugavinš, Cipulis)

Finsko – Rusko 2:4
Branky a nahrávky: 10. Hietanen (Lehtera, Kontiola), 40. Karalahti (Lajunen, Jokinen) – 2. Tichonov (Kalinin, Bělov), 5. Ovečkin (Orlov, Zaripov), 23. Kuljomin, 35. Kalinin (Zaripov, Tichonov)
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 15:45.