Střely na branku: 33:22
Vyloučení: 2:1
Využití: 0:1
Vítězství Lotyšska nad Švýcarskem se příliš nečekalo, ale stalo se skutečností. Hokejisté z Pobaltí zvítězili 3:1, v utkání vedli o dvě branky většinu času. Švýcaři měli více šancí i střel, ale nenašli recept na skvěle chytajícího Masalskise. Lotyše čeká ve čtvrtfinále olympijského turnaje výběr Kanady.
60:00
59:50
Deset sekund před koncem se vhazuje po pravici Masalskise!
59:36
Další velké šance Švýcarů, zblízka pálil Brunner, ale opět se ukázal skvělý Masalskis!
59:00
Lotyšsko právě vstřelilo branku!
Malý zázrak je dokonán, do čtvrtfinále postoupí Lotyši. Zhruba metr před modrou čárou napřáhl LAURIS DARZINŠ a poslal kotouč do odkryté klece. Asistence: Dmitrijs Pavlovs.
58:37
Hiller míří na střídačku, Švýcaři budou hrát bez brankáře!
58:07
Lotyši nadále úspěšně brání, Švýcaři se asi brzo rozhodnou pro power-play.
57:39
Suri mohl vyrovnat! Z úhlu se řítil na gólmana a Masalskis si s jeho těžkou střelou poradil.
56:47
Masalskis opět v permanenci, tentokrát schoval puk v lapačce. Lotyšský brankář dnes působí skutečně skvělým dojmem.
56:09
Romy se natlačil do branky, v mele přišla ještě dorážka, nakonec je Masalskisova branka posunutá, takže se muselo přerušit.
55:37
Redlihs vyjel proti přesile do útoku a zakončoval, jeho tečovanou střelu ale poslal Seger do rohu.
54:10
Lotyši jsou pod tlakem, Ozolinš vyhodil puk na icing.
53:30
Švýcarům začíná téct do bod, stále prohrávají a třetí třetina se blíží ke svému konci.
52:09
Weber svou dělovkou od modré doslova zlomil hůl Pujacsovi.
51:07
Lotyši začínají bránit těsný náskok a povětšinou pouze nahazují kotouče do třetiny a brání střední pásmo.
50:39
Mark Streit vyváží kotouč do středního pásma.
50:05
Zajímavé je, že ve třetí třetině se dosud nevylučovalo a celkově sudí vylučovali pouze třikrát.
49:25
Lotyšská třetí formace zatopila Švýcarům v jejich pásmu, následně ale Lotyši o kotouč sami přišli a musí do středního pásma.
48:42
Mark Streit z dobré pozice netrefil a při odjezdu na střídačku pouze zakroutil hlavou...
47:46
Sprukts vyhrál útočnou buly, brzy ale Lotyši přišli o kotouč v útočné třetině.
46:36
Švýcarský tým dokáže pořádně zahrozit, zatím jsou ale blíže postupu stále Lotyši, kteří spoléhají na velmi kvalitní defenzivu.
44:59
Ve třetí třetině zatím sledujeme atraktivní a hlavně nadmíru vyrovnanou hru.
44:26
Záhy Wick to zkusil u tyčky bekhendem, ale trefil pouze rameno Masalskise.
44:05
Pozor, z mezikruží to zkusil nenápadný Bieber bekhendem a Masalskis měl problémy!
42:55
Pujacs u vlastní branky obral o kotouč Cuntiho, Švýcaři zatím nejsou v útočné třetině mnoho úspěšní.
42:12
Lotyšská první formace doslova točí svého soupeře v tomto střídání, Darzinš nyní posouval za branku. Je pravda, že Lotyši hrají ale spíše po rozích bez koncovky.
41:48
Cipulis tvrdě pálil a ještě chtěl kotouč dorážet Kenins, ale Hiller udržel puk ve výstroji.
41:29
Švýcaři ale získali puk a nyní zakládají útok od vlastní branky.
41:16
Lotyši vstoupili do třetí třetiny velmi aktivně a zatlačili svého soupeře.
40:01
Střely na branku: 21:17
Především v úvodu druhé třetiny měli Švýcaři skutečně navrch. Dlouho ale naráželi na pozornou obranu Lotyšska a především zkušeně chytajícího Masalskise. Až v čase 35:01 snížil Martin Plüss.
40:00
39:15
Lotyši drží v závěru druhé třetiny těsný náskok a vypadá to, že s vedením prostřední část už dohrají.
38:33
Wick je zpět na ledě, Lotyši nevyužili svou početní výhodu.
37:16
Streit vyhodil přes všechny čáry a Švýcaři mohou vystřídat.
37:00
Lotyši se s tím v přesilovce nepářou a házejí kotouče na Hillera.
36:33
Wick (SUI) vyloučen za podražení.
36:27
Niederreiter poctivou střelou protáhl Masalskise!
35:49
Švýcaři dokázali skórovat, což se na jejich dalším výkonu jistě projeví. Netroufám si tipovat, kdo má nyní k vítězství blíže.
35:01
Švýcarsko právě vstřelilo branku!
MARTIN PLÜSS vrací Švýcarsko zpět do zápasu. V době, kdy Lotyši vyrovnávali hru opticky se hokejisté Helvétského kříže přece jen prosadili. Asistence: Reto Suri.
34:19
Masalskis vykryl Brunnerovu střelu. Bude se vhazovat po jeho pravici.
33:29
Nyní sledujeme hodně vyrovnaná střídání, ani jeden z celků nemá v posledních minutách navrch. Lotyši zlepšili svůj pohyb oproti úvodu druhé periody.
32:48
Hiller raději přikryl puk před dotírajícím Indrašisem.
32:36
Lotyši velmi dobře bojují, ale ne pokaždé se dostanou do koncovky. Řada střel je buď zablokovaných nebo ve finální fázi o kotouč přijdou.
32:00
Hiller vyrazil Karsumsovu střelu do rohu, tam pak hokejisté sváději boj o puk.
31:39
Lotyši v posledních okamžicích přitvrdili a po mantinelech mají převahu oproti svému soupeři.
30:58
Pujacs vytlačil Josiho ze střelecké pozice, se zbytkem si poradil Masalskis. Bude se vhazovat.
30:13
Redlihs nahodil kotouč a snažil se ho dojet, dříve u něj byl ale švýcarský obránce.
29:39
Trochu jednotvárný obrázek. Je zarážející, že Švýcarsko dosud ze svého tlaku nevytěžilo alespoň kontaktní gól.
29:00
Lotyši mnoho času v útočné třetině nestrávili a nyní akci zakládají Švýcaři.
28:28
Po ztrátě kotouče se Švýcaři museli zatahovat do obrany a po individuální akci se prosazoval Redlihs. Jeho bekhend nakonec zastavil Hiller a po delší době se bude vhazovat v obranném pásmu Švýcarska.
27:35
Švýcaři byli opět nastěhovaní v útočné třetině a po kratší kombinaci pálil Josi. Masalskis byl ale připarven, bude se vhazovat.
26:39
Čas ubíhá a Lotyši mají nadále komfotní náskok. Času na zvrat mají sice Švýcaři ještě dost, ale Lotyši dnes hrají velmi dobře a hlavně skvěle takticky.
26:00
Sean Simpson si vzal time-out, oba celky sjíždí ke svým střídačkám.
25:01
Nápor Švýcarska svěřencům kouče Simpsona přináší alespoň převahu ve střelbě. Helvétský kříž vede v této disciplíně 17:11.
23:55
Švýcarsko v první třetině nemělo v útočné třetině "instinkt zabijáků", což se nyní pokouší změnit a hodně tvrdě bojuje před brankou Edgarse Masalskise.
22:39
Wick tvrdě pálil, ale neskóroval, Lotyši nadále vedou se solidním náskokem.
21:39
Masalskis musel být v pozoru, před jeho brankou se objevila nepříjemná skrumáž, lotyšský gólman ale nezasahoval.
21:00
Plüss se hnal do zakončení, ale na poslední chvíli mu vložil hokejku do střely jeden z lotyšských obránců.
20:19
Druhá třetina je již v plném proudu. Uvidíme, jaký uvidíme hokej. Lotyši vědí co proti svému soupeři hrát a jsou už zkušenější o vzájemný duel v základní skupině.
20:01
Střely na branku po 1. třetině: 11:9
Zásahy brankářů: 7:11
Vyloučení: 1:1
Máme za sebou trochu šokující první třetinu olympijského osmifinále. Lotyši vedou o dvě branky po trefách Bartulise s Darzinšem a mají tak hodně dobře nakročeno k vítězství. Lotyši se po třech porážkách v základní skupině doslova probouzejí.
20:00
19:48
Weber s pukem za vlastní brankou se už nebude nikam hnát a počká na konec první třetiny...
19:00
Karsums se hnal do útoku, nakonec ale před modrou čárou pouze kotouč nahodil.
18:02
Je sympatické, že Švýcarsko bojuje i za nepříznivého stavu a stále hraje svou hru.
17:39
Masalskis má za sebou další zákrok, švýcarská druhá formace nyní hodně tlačila do branky.
16:02
Lotyši opět začínají bránit střední pásmo a hrají hlavně zezadu. Trochu oplácejí Švýcarům jejich hru ze základní skupiny.
14:27
Masalskis podržel puk, Švýcaři zůstanou v útočném pásmu. Hráči Helvétského kříže bojují s velkým nasazením i za nepříznivého stavu.
14:00
Na střely zatím vede Švýcarsko 9:6.
13:49
Švýcaři se nastěhovali do útočného pásma, střelu Streita ale zablokovala obranná dvojice Lotyšska a následně Lotyši dostali kotouč do středního pásma.
12:59
Wick pálil tvrdě z mezikruží, ale trefil pouze Masalskise. Každopádně slušná příležitost pro Švýcarsko.
12:00
Tak to jsou věci, Lotyši dnes zatím doslova vyučují v koncovce a vedou již o dvě branky. A to zatím měli maximálně dvě až tři solidnější šance.
11:19
LAURIS DARZINŠ dostal skvělou přihrávku v přesilovce do levého kruhu a přesnou střelou překonal Hillera, který se nestihl přemístit! Asistence: Mikelis Redlihs.
10:21
Trachsler (SUI) vyloučen za podražení. Šance pro Lotyšsko.
09:55
Lotyši se tak dostali do vedení, což je prostě k dosavadnímu průběhu utkání překvapivé. Protože zatím více ze hry rozhodně měli Švýcaři.
08:38
Lotyši se překvapivě dostávají do vedení. OSKARS BARTULIS nahodil od modré čáry kotouč na branky a ten nakonec propadl za záda gólmana Hillera. Kotouč chtěl ještě před brankou tečovat Karsums, ale puk nezasáhl. Asistence: Kaspars Daugavinš, Zemgus Girgensons.
07:16
Gardner zajel do ofsajdu, hra přerušena. Bude se vhazovat ve středním pásmu.
06:50
Brunner si vytvořil prostor a v tandemu postupoval s Ambühlem, ktrému servíroval kotouč. Druhý jmenovaný ale v dobré příležitosti promáchl!
05:49
Hraje se zatím v solidním tempu, ale na velké šance zatím čekáme. Více ze hry má ale rozhodně Švýcarsko.
05:02
Jass je zpět na ledě, Lotyši hrají v plném počtu.
04:00
Masalskis nyní řešil těžkou situaci v přesilovce Švýcarů, ale zkušený gólman v dresu pobalstské země zatím drží svůj tým.
03:16
Švýcaři vyhráli buly a vytvářejí si v přesilovkové kombinaci nápor. Lotyši poctivě brání.
03:02
Koba Jass (LAT) vyloučen za nedovolené bránění.
02:19
Švýcaři začali zápas náporem. Zatímco v předchozích utkáních hráli velmi defenzivně, nyní se snaží tvořit hru hned od začátku.
02:00
Lotyšský gólman nyní musel zasahovat a ještě rešit následný závar před vlastní brankou.
01:15
Lotyši se také dostali poprvé výrazněji dostali ke kotouči, ale velmi záhy o něj přišli a nyní akci zakládá Švýcarsko.
00:37
Úvodní švýcarská formace se nastěhovala do útočné třetiny, zatím tedy bez koncovky.
00:01
Ve velké Bolšoj aréně je vše připraveno k zahájení utkání, zatím ale na ledě není žádný z dnešních soupeřů.

Švýcarsko: Hiller (Berra) – Streit (A), Diaz, Vauclair, Seger (C), Weber, Josi, Blindenbacher – Niederreiter, Plüss (A), Moser – Cunti, Wick, Brunner – Bodenmann, Hollenstein, Romy – Ambühl, Trachsler, Bieber, Gardner. Trenér: Sean Simpson.

Lotyšsko: Masalskis (Gudlevskis) – Rekis, Ozolinš, Kulda, Bartulis, Sotnieks, Pujacs, K. Redlihs, Freibergs – Darzinš, Sprukts, M. Redlihs – Karsums, Girgensons, Daugavinš – Indrašis, Keninš, Cipulis – Jass, Pavlovs, Berzinš. Trenér: Ted Nolan.
V osmifinálovém střetnutí dojde ke střetu Švýcarska s Lotyšskem. Oba celky se již potkaly v základní skupině a nyní si vzájemný souboj zopakují.

V základní skupině bralo všechny body Švýcarsko, které svého soupeře přetlačilo nejtěsnějším možným rozdílem 1:0. Vítěznou branku celek Helvétského kříže navíc vstřelil osm sekudn před koncem utkání z hole Simona Mosera!

Švýcaři jsou trochu raritou letošního turnaje, protože ve všech třech dosavadních utkáních padlo v jejích zápasech jedna jediná branka. Výhra nad Lotyši 1:0, porážka od Švédska 0:1 a znovu vítězství 1:0 nad Českou republikou.

V dnešním utkání budou za mírnými favority Švýcaři, kteří ve skupině získali šest bodů, ani Lotyši ale nejsou bez šance.

Lotyšsko naopak své všechny dosavadní zápasy prohrálo, paradoxně nejlepší utkání sehrálo proti silnému Švédsku, kterému padlo po výsledku 3:5. Předtím tedy podlehli Švýcarsku 0:1 a českému týmu 2:4.