Irsko – Nový ZélandStade de France
Vítěz: 24:28 Přenos se aktualizuje automaticky.
Další informace:
- Rozhodčí
- Barnes – Carley, Ridley, videorozhodčí Foley (všichni ENG)
- Stadion
- Stade de France
Něco se nepovedlo. Zkuste ještě jednou nebo zaktualizujte stránku.
JORDIE BARRETT měl teď mnohem lepší pozici i úhel na pravačku a trefil háčko neomylně! Trestá prohřešek soupeře a zvyšuje na 28:24!
To jsou věci! Irové se po vhazování na pětce perfektně svázali do maulu, který obránci nedokázali zastavit ani za cenu porušení pravidel a míč je na zemi v brankovišti, rozhodčí to navíc označuje jako trestnou pětku, takže se nekope konverze a Irsko získává automaticky 7 bodů, k tomu bude žlutá karta pro soupeře! 24:25 a je tu velká zápletka!
JORDIE BARRETT měl těžkou pozici, ale od pravé lajny perfektně proměnil konverzi a zvyšuje na 25:17!
Fantastický průnik Richieho Mo'ungy hluboko do pole soupeře a ačkoliv byl nakonec zastaven, podporoval ho WILL JORDAN, dostal míč a nikým neatakován doběhl až do brankoviště! Skvělý rychlý kontr útokové spojky a pravého křídla hostů, 23:17!
JOHNNY SEXTON měl celkem dobrý úhel a kopáč jeho kvalit se z takových pozic jen málokdy mýlí! Bez problémů poslal míč přesně do středu háčka a snižuje na 17:18!
JAMISON GIBSON-PARK nakonec vytáhl míč z maulu, který přestával postupovat, a než se obránci vzpamatovali, proskočil a doklouzal až do brankoviště! 15:18!
All Blacks sice pod háčkem do brankoviště neprošli, ale pro ofsajd získali výhodu, navíc měli dostatek prostoru na pravé straně, třemi přihrávkami tam dostali míč a vazač ARDIE SAVEA po lajně proskočil do brankoviště! 18:10!
JOHNNY SEXTON bez problémů proměnil konverzi z jednoduché pozice a snižuje na 10:13!
BUNDEE AKI obdržel přihrávku víc než 10 metrů od brankoviště, ale mohl se rozběhnout dopředu, dvěma pohyby unikl skládkám a perfektní individuální akcí proskočil do brankoviště, kde položil míč kousek od háčka! 8:13, Irsko je zpět v kontaktu!
JOHNNY SEXTON se v jednoduché pozici nemýlil a pohodlně poslal míč do háčka! První body Irska, 3:13!
RICHIE MO'UNGA neměl jednoduchou pozici, kopal míč hodně z úhlu, ale namířil konverzi mezi tyče a zvyšuje už na 13:0!
Další překop už Novému Zélandu vyšel! Míč totiž doběhl a zachytil Beauden Barrett, dvěma přihrávkami se šiška dostala doleva, kde běžel LEICESTER FAINGA'ANUKU, zmátl obránce naznačením přihrávky a tím se nakonec proboural až do brankoviště, kde položil míč na zem! 11:0!
JORDIE BARRETT měl sice před sebou těžký kop od půlky, ale provedl ho výborně a neomylně zamířil mezi tyče! Nový Zéland zvyšuje vedení na 6:0!
RICHIE MO'UNGA se z jednoduché pozice téměř pod háčkem nemýlil a otevírá skóre utkání, 3:0!
Historie vzájemných utkání se začala psát už v roce 1905, kdy Nový Zéland vyjel na historicky první tour po Evropě a Severní Americe. Od té doby se tyto země střetly 36× a bilance mluví zcela jasně – All Blacks zvítězili 30×, Irové 5× a jeden souboj, v roce 1973 v Dublinu, skončil remízou.
Jenže Irové všech 5 vítězství získali v posledních 7 letech! Začalo to v listopadu 2016 na neutrální půdě v Chicagu, následovaly dvě výhry v Dublinu v letech 2018 a 2021, pokaždé v rámci přípravných zápasů Autumn International. O dvou loňských vítězstvích přímo na Novém Zélandu již řeč byla. Pokaždé šlo o vyrovnané souboje, rozdíl ve skóre konečných výsledků se pohyboval mezi 7 a 12 body. Za těchto 7 let Nový Zéland zapsal pouhá 3 vítězství, jedno však přišlo ve čtvrtfinále MS 2019 a byla to jednoznačná záležitost.
Na mistrovství světa došlo celkem ke dvěma vzájemným zápasům. Poprvé již v základní skupině turnaje v roce 1995. V obou případech Nový Zéland vyhrál rozdílem vyšším než 20 bodů a zaznamenal přes 40 bodů. Bude se i tentokrát tradice dodržovat, nebo Irové postaví všechny statistiky na hlavu a zbourají své komplexy?
Posledních 5 vzájemných zápasů:
NZL–IRL 22:32 (16. 7. 2022, Wellington)
NZL–IRL 12:23 (9. 7. 2022, Dunedin)
NZL–IRL 42:19 (2. 7. 2022, Auckland)
IRL–NZL 29:20 (13. 11. 2021, Dublin)
NZL–IRL 46:14 (19. 10. 2019, Čófu, čtvrtfinále MS 2019)
Slavní All Blacks nejen, že nikdy nechyběli na mistrovství světa ve vyřazovacích bojích, ale dokonce až do letoška vyhráli všech 31 utkání, které do roku 2019 absolvovali v základních skupinách! Souboj s Itálií na konci základní skupiny právě v roce 2019 zůstal kvůli tajfunu nesehrán a body se uředním rozhodnutím dělily. I tato bilance dokládá, že se jedná o nejslavnější a nejúspěšnější národní tým historie ragby. Nový Zéland pouze jednou nepostoupil do semifinále, v roce 2007 ho ve čtvrtfinále senzačně vyřadila domácí Francie. Osm účastí v medailových zápasech pak pouze jednou nezvládl natolik, aby získal aspoň bronz. Na druhou stranu dlouho platilo, že mistrem světa se stane pouze na domácí půdě, stalo se tak v letech 1987 na vůbec prvním MS v dějinách a 2011. Až na dalším turnaji v roce 2015 v Anglii prolomili Novozélanďané toto "prokletí" a jako první dosáhli na třetí titul. K tomu přidali stříbro z roku 1995 a bronzové medaile z let 1991, 2003 a 2019. Jedna věc tak je jasná. Pouze medaile znamená splnění základního cíle, ale reálně se na Severním a Jižním ostrově pokukuje pouze po zlatu. Naposledy v Japonsku to nevyšlo, po hladkém průchodu základní skupinou sice ve čtvrtfinále deklasovali Irsko, ale v semifinále je perfektním výkonem vymazala ze hřiště Anglie a Novozélanďané se museli spokojit jen s bojem o bronz, kde už zase hráli svoji hru a jednoznačně přehráli Wales.
V současnosti však Nový Zéland nepřipomíná onen šlapající stroj, který se prakticky nedá porazit. Od dvou porážek za sebou v loňském létě od Irska, které přišly dokonce na domácí půdě, se All Blacks prezentují nevyrovnanými výkony. V následujícím The Rugby Championship nejen že podlehli v Jižní Africe, ale šokovali svět hlavně domácí porážkou s Argentinou. Ve zbytku roku už pak sice obvykle těsně, ale vyhrávali, pouze v Anglii dosáhli jen na remízu. V letošním roce sice vyhráli bez porážky zkrácené The Rugby Championhip, avšak v následných přípravných utkáních před šampionátem utrpěli debakl od Jižní Afriky. Tým trenéra Iana Fostera, jenž ho převzal po mistrovství světa 2019, tak nevstupoval do tohoto šampionátu v optimálním rozpoložení.
A potvrdil to hned v zahajovacím utkání celého turnaje. Pořadatelské Francii podlehl nečekaně jasně 27:13, když se jeho hráči dopouštěli mnoha individuálních chyb. Jednalo se o jeho vůbec první porážku v základní skupině MS v historii! Ve zbytku skupiny A však našli All Blacks ztracenou pohodu. Namibii přejeli 71:3, Itálii deklasovali 96:17, což je jejich druhá nejvyšší výhra na MS vůbec, a v posledním zápase nedovolili ani bod Uruguayi, 73:0. I přes porážku od Francie měli v závěrečné tabulce v rozdílu skóre zapsáno těžko uvěřitelné číslo +206. I ze druhého místa nadále patří k favoritům na zlato, los turnaje však do čtvrtfinále poslal proti sobě zcela nemilosrdně obě silnější skupiny a na Nový Zéland čeká Irsko. Ano, to Irsko, kterému před necelým rokem a půl doma dvakrát za sebou podlehl. Podaří se mu odveta v mnohem důležitějším střetnutí?
Irové mají jeden z nejstarších národních týmů na světě, avšak nejen že nemají žádnou oficiální přezdívku, ale také se dlouhou dobu drželi spíše v závětří. za dalšími ostrovními celky a nemají takové úspěchy jako jejich nejbližší soupeři. Ačkoliv na mistrovství světa jen jednou nepostoupili do play-off (v roce 2007 právě ve Francii), nikdy nedokázali překonat zeď jménem čtvrtfinále. A to ani v případě, kdy prošli základní skupinou bez porážky a šli do něj z pozice lépe nasazeného týmu, jako tomu bylo v letech 2011 a 2015. V roce 2011 podlehli Walesu o 12 bodů, v roce 2015 jim pak ve zraněními zdevastované sestavě došly síly proti Argentině. Na posledním šampionátu před 4 lety v Japonsku skvěle bránili, v základní skupině inkasovali v součtu 4 zápasů pouhých 27 bodů, přesto nezvládli klíčový souboj o první místo s domácím Japonskem, čímž spadli do čtvrtfinálového duelu s Novým Zélandem, v němž absolutně nestačili a utrpěli nejhorší porážku v play-off ve své historii.
Irsko již rok a čtvrt vévodí světovému žebříčku, přesněji 64 týdnů v řadě. Pouze Nový Zéland a Jižní Afrika zvládly delší nepřetržité pobyty na 1. místě rankingu. Naposledy prohrálo 2. července 2022 v Aucklandu při druhé epizodě pětidilné Novozélandské tour 2022, od té doby počítá pouze vítězství. Během té doby porazilo postupně Nový Zéland (2× hlavní tým a jednou výběr Maorů), Jižní Afriku, Fidži, Austrálii, všechny evropské konkurenty v rámci letošního turnaje Six Nations a v přípravě před šampionátem Itálii, Anglii i Samou, ačkoliv s týmem z malého tichomořského ostrova se nečekaně hodně natrápilo. Anglický trenér Andy Farrell vede irský národní tým v jeho nejlepší éře v dějinách a svou misi, která trvá od mistrovství světa 2019, hodlá vyšperkovat historickým úspěchem ve Francii.
A rozjel se k tomu výborně. Ve skupině B nejprve na rozehřátí zdemoloval Rumunsko 82:8, nezpomalil ani proti Tonze, kterou přejel 59:16. V klíčové a nesmírně taktické bitvě přehrál také obhájce titulu z Jižní Afriky 13:8 a skvělou pohodu demonstroval také proti Skotsku, kterému nedal žádnou šanci a vyprovodil ho ze šampionátu s výsledkem 36:14. Jenže los mistrovství byl tak krutý, že týmům ze silné skupiny B přiřadil pro čtvrtfinále soupeře z neméně silné skupiny A a na Irsko vyšel Nový Zéland. Podaří se mu porazit All Blacks potřetí za sebou a vůbec poprvé v dějinách na mistrovství světa?