VC Ruska | ONLINE | 30.4.2017 14:00 | Formule 1 2017 | ŽIVĚ | iSport.cz

Formule 1 - VC Ruska -  ONLINE PŘENOS -  30. dubna 2017   14:00

Ukončeno

VC Ruska

Přenos se aktualizuje automaticky

Další Velká cena je na programu 14. května, kdy se na okruhu v Barceloně pojede Grand Prix Španělska. Ode mě je to pro dnešek vše, děkuji vám za pozornost a užijte si zbytek prodlouženého víkendu. Mějte se fajn.
Je za námi Velká cena Ruska, kterou opanoval Valtteri Bottas, jenž slaví premiérové vítězství v kariéře! První krok k tomuto úspěchu udělal finský pilot hned po startu, kdy se dostal do čela závodu před Sebastiana Vettela. V úvodním kole vyjel na trať safety car po nehodě Grosjeana s Palmerem. Druhý dojel Sebastian Vettel, který se sice snažil do poslední chvíle zaútočit na Bottase, ale nakonec mu to nevyšlo. Stupně vítězů pak doplnil Kimi Räikkönen.
Všichni tři jezdci už jsou na stupních vítězů a my si poslechneme hymny vítěze a vítězné stáje. Následovat bude předání cen a tradiční šampaňské.
Konečné pořadí Velké ceny Ruska: 1. Bottas (Mercedes), 2. Vettel (Ferrari), 3. Räikkönen (Ferrari), 4. Hamilton (Mercedes), 5. Verstappen (Red Bull), 6. Pérez (Force India), 7. Ocon (Force India), 8. Hülkenberg (Renault), 9. Massa (Williams), 10. Sainz (Toro Rosso). Závod nedokončili Alonso, Grosjean, Palmer, Ricciardo.
Konec závodu.
52
VALTTERI BOTTAS jako první proťal cílovou pásku a vítězí ve Velké ceně Ruska! Druhý dojel Sebastian Vettel a třetí Kimi Räikkönen.
52
Jezdci najeli do posledního kola a Valtteri Bottas si jede pro své první vítězství v kariéře!
51
Sebastian Vettel se přiblížil Valtterimu Bottasovi na rozdíl jedné sekundy. O přímý útok na první místo se ale zatím nepokusil, ačkoliv měl aktivovaný systém DRS.
50
Průběžné pořadí: 1. Bottas (Mercedes), 2. Vettel (Ferrari), 3. Räikkönen (Ferrari), 4. Hamilton (Mercedes), 5. Verstappen (Red Bull), 6. Pérez (Force India), 7. Ocon (Force India), 8. Hülkenberg (Renault), 9. Massa (Williams), 10. Sainz (Toro Rosso).
49
Prezident Ruské federace Vladimir Putin bedlivě sleduje z tribuny závěr Velké ceny Ruska, která je znovu v režii Mercedesu. Lewis Hamilton s Nicem Rosbergem možná budou mít v Soči svého nástupce.
48
Bodovanou desítku uzavírá Carlos Sainz, který před závodem klesl o tři pozice na startu, protože podle komisařů zavinil nehodu s Lancem Strollem při Grand Prix Bahrajnu.
47
Náskok lídra závodu Valtteriho Bottase na druhého Sebastiana Vettela se stále tenčí, momentálně činí 1,4 sekundy. Pokud se ale nestane něco mimořádného, měl by si Bottas prvenství pohlídat.
46
Ještě jednou si můžeme připomenout, že v závodě nepokračují Palmer, Grosjean, Ricciardo a Alonso, který do Velké ceny Ruska ani neodstartoval.
45
Průběžné pořadí: 1. Bottas (Mercedes), 2. Vettel (Ferrari), 3. Räikkönen (Ferrari), 4. Hamilton (Mercedes), 5. Verstappen (Red Bull), 6. Pérez (Force India), 7. Ocon (Force India), 8. Hülkenberg (Renault), 9. Massa (Williams), 10. Sainz (Toro Rosso).
44
Valtteri Bottas dostal pokyn, že může používat čudlík na krátkodobé zvýšení výkonu motoru. Pro své první vítězství v životě udělá finský závodník úplně všechno.
43
U některých jezdců jedna zastávka v boxech nestačila, příkladem je Felipe Massa, jenž se u mechaniků zastavil už podruhé.
42
V boxech se konečně objevil Nico Hülkenberg, který stavěl až ve 42. kole! To vše sleduje z garáže Daniel Ricciardo, jemuž auto vypovědělo službu.
41
Zatím to vypadá, že nadvláda Mercedesu na okruhu v Soči bude pokračovat i nadále. Stále vede Valtteri Bottas, který má na dosah první vítězství v kariéře.
40
Průběžné pořadí: 1. Bottas (Mercedes), 2. Vettel (Ferrari), 3. Räikkönen (Ferrari), 4. Hamilton (Mercedes), 5. Verstappen (Red Bull), 6. Hülkenberg (Renault), 7. Massa (Williams), 8. Pérez (Force India), 9. Ocon (Force India), 10. Sainz (Toro Rosso).
39
Sebastian Vettel sice maže něco ze své ztráty na Valtteriho Bottase, který má ale k dobru stále dvě vteřiny.
38
V minulých dnech stáj Red Bull znovu pohrozila, že pokud nebudou naplněny její požadavky ohledně motorů, opustí královnu motorsportu. Rakouská stáj si přeje, aby do roku 2021 vstoupil do formule 1 nezávislý dodavatel motorů, které musí být jednoduché, hlučné a nesmí stát více než deset milionů dolarů.
37
Současné pneumatiky, které jezdci nazuli při pravděpodobně jediné zastávce v boxech, by měly vydržet až do cíle. Ovšem jsme Rusku, kde je možné snad úplně všechno, tak se nechme překvapit, jaký bude závěr ruské Grand Prix.
36
Velkou cenu Ruska si samozřejmě nenechal ujít ani prezident Vladimir Putin, který se právě pozdravil s někdejším šéfem F1 Berniem Ecclestonem a novým majitelem Chasem Careym.
35
Průběžné pořadí: 1. Bottas (Mercedes), 2. Vettel (Ferrari), 3. Räikkönen (Ferrari), 4. Hamilton (Mercedes), 5. Verstappen (Red Bull), 6. Hülkenberg (Renault), 7. Massa (Williams), 8. Pérez (Force India), 9. Ocon (Force India), 10. Sainz (Toro Rosso).
35
Tak nakonec se Vettelův pit stop odložil jen o kolo. Němec si zajel pro nové pneumatiky a štafetu lídra závodu znovu převzal Valtteri Bottas!
34
Kromě Sebastiana Vettela dosud nestavěl ani Nico Hülkenberg, zatímco Vandoorne, Ericsson a Wehrlein byli v boxech už dvakrát.
33
Sebastian Vettel sice dostal do týmového rádia pokyn, aby zastavil v boxech, ale na poslední chvíli mu byla zastávka zrušena. Vettel tedy zůstává v čele závodu.
32
Připomeňme si, že v závodě nepokračují Grosjean, Palmer, Ricciardo a Alonso, který do Velké ceny Ruska nakonec ani neodstartoval.
31
Průběžné pořadí: 1. Vettel (Ferrari), 2. Bottas (Mercedes), 3. Räikkönen (Ferrari), 4. Hamilton (Mercedes), 5. Verstappen (Red Bull), 6. Hülkenberg (Renault), 7. Massa (Williams), 8. Pérez (Force India), 9. Ocon (Force India), 10. Sainz (Toro Rosso).
30
Po Valtterim Bottasovi odbočil k mechanikům i Lewis Hamilton, který opustí stupně vítězů. Na ně se vyšvihl znovu Kimi Räikkönen.
30
Pro novou sadu gum si přijel Kimi Räikkönen, který se po pit stopu propadl na čtvrté místo. Na druhou pozici se posunul Lewis Hamilton a na třetí Valtteri Bottas. V boxech se mihl také Max Verstappen.
29
Mechanici u Force Indie teď mají hodně napilno, protože po Oconovi je zaměstnal také Sergio Pérez. Fernando Alonso sleduje veškeré dění z garáže a jeho výraz snad ani netřeba komentovat. Zcela jistě se už těší, až si od formule 1 na chvíli odpočine, protože má v plánu zúčastnit se závodu americké série IndyCar 500 mil Indianapolis, kvůli čemuž vynechá Velkou cenu Monaka, kde jej nahradí Jenson Button.
28
Z prvního místa zajel do boxů Valtteri Bottas a vedení v závodě tak převzal Sebastian Vettel! Na druhou příčku se tak posunul Kimi Räikkönen a na třetí Lewis Hamilton.
27
Své mechaniky přijel pozdravit Esteban Ocon, jehož zastávka proběhla bez problémů. Za ním do pit lane odbočil Lance Stroll.
26
Daniel Ricciardo už mezitím tamním novinářům vysvětluje, proč musel ze závodu předčasně odstoupit. Opakované záběry ukázaly, že se z jeho pravého zadního kola kouřilo.
25
Do boxů zajeli Carlos Sainz a Stoffel Vandoorne. Oba se kvůli povinné zastávce opět o něco vzdálí bodované desítce, ze které kromě Felipeho Massy zatím nikdo nestavěl.
25
Průběžné pořadí: 1. Bottas (Mercedes), 2. Vettel (Ferrari), 3. Räikkönen (Ferrari), 4. Hamilton (Mercedes), 5. Verstappen (Red Bull), 6. Pérez (Force India), 7. Ocon (Force India), 8. Hülkenberg (Renault), 9. Sainz (Toro Rosso), 10. Massa (Williams).
24
Sebastian Vettel se snaží, co to jde, aby dohnal Valtteriho Bottase. Německý pilot ve službách Ferrari zajel další nejrychlejší kolo závodu, ale stále má manko přes čtyři sekundy.
23
Pro čerstvou sadu pneumatik si dojel také Marcus Ericsson, který se na trať vrátil před stájovým kolegou Pascalem Wehrleinem.
22
Ke svým mechanikům zavítal Pascal Wehrlein, jehož záhy následoval Felipe Massa. V boxech také Kevin Magnussen a Daniil Kvjat. Magnussen si nyní nejspíš odbyde pětisekundovou penalizaci.
21
Před začátkem letošní sezony oznámili pořadatelé závodu v Soči, že Velká cena Ruska zůstane v kalendáři minimálně do roku 2025. Organizátoři se totiž domluvili s novým majitelem formule 1 na prodloužení smlouvy.
20
Průběžné pořadí: 1. Bottas (Mercedes), 2. Vettel (Ferrari), 3. Räikkönen (Ferrari), 4. Hamilton (Mercedes), 5. Verstappen (Red Bull), 6. Massa (Williams), 7. Pérez (Force India), 8. Ocon (Force India), 9. Hülkenberg (Renault), 10. Magnussen (Haas).
19
Pro Velkou cenu Ruska se počítalo pouze s jednou zastávkou v boxech. Nechme se překvapit, zdali se tato strategie naplní a skutečně bude stačit jeden pit stop.
18
Štafetu nejrychlejšího kola závodu vzápětí převzal Valtteri Bottas, který zatím jede vynikající závod. Komu se naopak nedaří, je miláček domácího publika Daniil Kvjat, jenž je v tuto chvíli dvanáctý.
17
Sebastian Vettel si na své konto připsal nejrychlejší kolo závodu, ale Valtteri Bottas je od něj stále hodně daleko. Vyjádřeno časovým údajem ztrácí čtyřnásobný mistr světa 4,5 vteřiny.
16
Poslední bodovanou, tedy desátou pozici zatím drží Kevin Magnussen, který si ale bude muset ještě odpykat pětisekundovou penalizaci. Bude tedy zajímavé sledovat, zda i navzdory trestu vybojuje nějaký bod. Po vypadnutí Romaina Grosjeana je jediným, kdo drží prapor stáje Haas.
15
Průběžné pořadí: 1. Bottas (Mercedes), 2. Vettel (Ferrari), 3. Räikkönen (Ferrari), 4. Hamilton (Mercedes), 5. Verstappen (Red Bull), 6. Massa (Williams), 7. Pérez (Force India), 8. Ocon (Force India), 9. Hülkenberg (Renault), 10. Magnussen (Haas).
14
Na samotném chvostu startovního pole jede Marcus Ericsson, který se sice posunul na 16. místo, ale jen kvůli odstoupení čtyř jezdců.
13
Na třetí pozici jedoucí Kimi Räikkönen začíná ujíždět Lewisi Hamiltonovi, jehož od stupních vítězů dělí skoro dvě sekundy.
12
Valtteri Bottas na čele závodu neustále akceleruje, jeho náskok na Sebastiana Vettela činí aktuálně 3,6 sekundy. Čtvrtý Lewis Hamilton ztrácí na lídra téměř deset vteřin.
11
Můžeme si připomenout, že v závodě nepokračují Palmer, Grosjean, Ricciardo a Alonso, který do ruské Grand Prix nakonec ani neodstartoval.
10
Průběžné pořadí: 1. Bottas (Mercedes), 2. Vettel (Ferrari), 3. Räikkönen (Ferrari), 4. Hamilton (Mercedes), 5. Verstappen (Red Bull), 6. Massa (Williams), 7. Pérez (Force India), 8. Ocon (Force India), 9. Hülkenberg (Renault), 10. Magnussen (Haas).
9
V dosavadní historii závodů v Soči vždy dominovala stáj Mercedes. V letech 2014 a 2015 slavil vítězství Lewis Hamilton, loni naopak Nico Rosberg. Valtteri Bottas právě dělá všechno pro to, aby hegemonie německé stáje zůstala na ruské půdě nenarušena.
8
Nejrychlejší kolo závodu zaznamenal Valtteri Bottas, který zvýšil svůj nások na Sebastiana Vettela už na 2,5 sekundy. Čas naopak ztratí Kevin Magnussen, který dostal pětisekundovou penalizaci za porušení limitu tratě. Stejný trest obdržel také Stoffel Vandoorne.
7
Sportovní komisaři vyšetřují incident mezi Lancem Strollem a Nicem Hülkenbergem, nehodu Jolyona Palmera s Romainem Grosjeanem budou vyšetřovat až po závodě.
6
Do boxů odbočil Daniel Ricciardo, který má problém s brzdami a pravou zadní pneumatikou. Australan je s pomocí mechaniků zatlačen do garáže a v tomto závodě končí.
5
Průběžné pořadí: 1. Bottas (Mercedes), 2. Vettel (Ferrari), 3. Räikkönen (Ferrari), 4. Hamilton (Mercedes), 5. Verstappen (Red Bull), 6. Massa (Williams), 7. Pérez (Force India), 8. Ocon (Force India), 9. Hülkenberg (Renault), 10. Magnussen (Haas).
4
Zpomalovací vůz je pryč a Valtteri Bottas na to pořádně šlápnul. Momentálně má na druhého Sebastiana Vettela náskok 1,6 sekundy. Finský jezdec se po startu s ničím a nikým nepáral a bez skrupulí se probil na vedoucí pozici.
3
Start se nepovedl ani Kimimu Räikkönenovi, který se propadl na třetí pozici. Lewis Hamilton zůstal čtvrtý. Safety car zajede do boxů na konci tohoto kola!
2
Někteří chlapíci využívají dané situace k zastávce v boxech. Před malou chvílí se roztočil Lance Stroll, jehož naštěstí nikdo netrefil.
1
V důsledku nehody mezi Romainem Grosjeanem a Jolyonem Palmerem vyrazil na trať safety car!
1
Hned v prvním kole jsme svědky nehody! Romain Grosjean se střetl s Jolyonem Palmerem a oba piloti samozřejmě ze závodu odstupují.
1
Už se zdálo, že si Sebastian Vettel udrží první místo, jenomže kolem něj se jako neřízená střela prohnal Valtteri Bottas, který jde do čela závodu!
Závod právě odstartoval.
Závodníci se podruhé seřazují na startovním roštu a start Velké ceny Ruska už snad proběhne bez komplikací.
Fernando Alonso zůstal stát na trati, na vině bude zřejmě nějaký technický problém na jeho monopostu. Španěl opustil svůj vůz a ředitelství závodu nařídilo ještě jedno zaváděcí kolo. Samotný závod tak bude mít 52 kol.
Jezdci se pomalu seřazují na startovním roštu a Velká cena Ruska za malou chvíli začne.
Piloti právě vyrazili do zaváděcího kola.
Tým z Maranella zaznamenal ve včerejší kvalifikaci skvělý úspěch, protože poprvé od Velké ceny Francie 2008 stojí oba vozy Ferrari v první řadě.
TRAŤ


Okruh v Soči měří 5 848 metrů a závod je vypsán na 53 kol. Traťový rekord tu drží Nico Rosberg, který zde loni zajel čas 1:39.094 a zároveň v Rusku zvítězil.


První Grand Prix se na této trati jela v roce 2014, v témže roce se na stejném místě konaly zimní olympijské hry. Na dráze, která čítá šest levých a dvanáct pravých zatáček, ujedou jezdci dohromady 309,745 km.


Během jízdy minou piloti někdejší olympijská sportoviště, například stadion Fišt, hokejové arény Šajba a Bolšoj, curlingové centrum a rychlobruslařskou halu Iceberg.

KVALIFIKACE


V závěru první části kvalifikace nezkrotili své vozy Jolyon Palmer a Pascal Wehrlein, kteří skončili v bariéře. Překvapením bylo vypadnutí Romaina Grosjeana, který obsadil až poslední místo. Do druhé části tedy nepostoupili Palmer, Vandoorne, Wehrlein, Ericsson, Grosjean.


Druhá část už proběhla ve větším klidu. Mezi desítku nejrychlejších neprošli Sainz, Stroll, Kvjat, Magnussen a Alonso. Především Daniil Kvjat se chtěl před domácím publikem pořádně ukázat.


Pole position nakonec získal v Soči Sebastian Vettel, který zdolal svého stájového kolegu Kimiho Räikkönena o 59 tisícin sekundy. Do druhé řady se postaví oba mercedesy v pořadí Valtteri Bottas, Lewis Hamilton.


Penalizace: Stoffel Vandoorne za výměnu celé pohonné jednotky klesne o pět míst, Carlos Sainz přijde o tři pozice, protože zavinil nehodu s Lancem Strollem v předchozí Velké ceně Bahrajnu.

TRÉNINKY


Do prvního tréninku zasáhl domácí pilot Sergej Sirotkin, který v monopostu Renaultu nahradil Nica Hülkenberga. Nadějný jezdec ale hlásil problémy s pohonnou jednotkou a nakonec odstavil svůj vůz vedle trati. Krátký výlet mimo dráhu si udělali Ricciardo, Bottas a Hamilton. Větší trable však potkaly Estebana Ocona, který ztratil kryt motoru. Na úvod závodního víkendu byl nejrychlejší Kimi Räikkönen (1:36.074), druhý Valtteri Bottas zaostal o 45 tisícin a třetí Lewis Hamilton ztratil 607 tisícin sekundy.


Ve druhém tréninku si Max Verstappen stěžoval na nízký výkon pohonné jednotky, Stoffel Vandoorne ji musel dokonce celou vyměnit a na startu nedělního závodu tak klesne o pět míst. Také prostřední tréninková jednotka byla v režii Ferrari, prvenství tentokrát uzmul Sebastian Vettel před Kimim Räikkönenem a Valtterim Bottasem.


Ani ve třetím tréninku nenašlo Ferrari svého přemožitele. Nejlepší čas zajel znovu Sebastian Vettel (1:34.001), o 337 tisícin pomalejší byl druhý Kimi Räikkönen a třetí Valtteri Bottas nabral manko 363 tisícin sekundy. O menší vzrušení se postaral Daniil Kvjat, který dostal hodiny v 15. zatáčce. Problémy s pohonnou jednotkou tentokrát postihly Daniela Ricciarda a Jolyona Palmera.

PRŮBĚŽNÉ POŘADÍ JEZDCŮ


Na čele průběžného pořadí šampionátu jezdců se stále vyhřívá Sebastian Vettel se ziskem 68 bodů, druhý Lewis Hamilton na něj ztrácí sedm bodů. Na třetí místo se posunul Valtteri Bottas, který má na svém kontě 38 bodů.


PRŮBĚŽNÉ POŘADÍ TÝMŮ


Na první pozici mezi konstruktéry se vyšvihlo Ferrari, jež nasbíralo 102 bodů. O tři body zpět je druhý Mercedes a třetí Red Bull nastřádal 47 bodů.

Příjemné nedělní odpoledne při sledování textového online přenosu z čtvrtého závodu letošní sezony mistrovství světa vozů formule 1, Velké ceny Ruska.
Vítáme vás u on-line přenosu. Závod začíná v 14:00.
Články odjinud