Silniční motocykly - Velká cena Portugalska - Moto2 -  ONLINE PŘENOS -  24. dubna 2022   15:30

Ukončeno

Velká cena Portugalska - Moto2

Přenos se aktualizuje automaticky

Průběžné pořadí MS:

1. Celestino Vietti (ITA/Kalex) – 90 bodů
2. Aj Ogura (JPN/Kalex) – 56 bodů
3. Tony Arbolino (ITA/Kalex) – 54 bodů
4. Joe Roberts (USA/Kalex) – 49 bodů
5. Arón Canet (ESP/Kalex) – 49 bodů
6. Somkiat Chantra (THA/Kalex) – 45 bodů
7. Jorge Navarro (ESP/Kalex) – 39 bodů
8. Marcel Schrötter (GER/Kalex) – 36 bodů
9. Sam Lowes (GBR/Kalex) – 35 bodů
10. Augusto Fernández (ESP/Kalex) – 31 bodů
Z mé strany je to pro dnešek vše. Já se s Vámi loučím, ale už příští týden je na programu Velká cena Španělska v Jerezu!
Portugalskou Grand Prix zakončil bláznivý závod třídy Moto2! Ten byl totiž po hromadném pádu jezdců ve 2. zatáčce po osmi kolech přerušen a restartován. Navíc spadla v podstatě kompletní špice. Jezdci v čele s Canetem, Beaubierem, Ogurou či Fernandezem navíc rozbili motocykly a nemohli se tak restartu zúčastnit. Krátce po opakovaném startu ještě upadl z prvního místa také Jake Dixon. Toho všeho dokonale využil Joe Roberts, jenž se dostal do čela, ostatním ujel a slaví premiérový triumf kariéry. Druhý skončil lídr šampionátu Celestino Vietti, který tak výrazně navýší svůj náskok a na pódium se postaví i třetí Jorge Navarro. Tým Filipa Salače špatně odhadl situaci, do zkráceného závodu risknul pneumatiky do mokra, ovšem déšť nepřišel. Český jezdec se tak musí spokojit s dvěma body za čtrnácté místo.
Konec závodu.
Cíl'
Filip Salač s obrovskou ztrátou čtrnáctý. Tým Gresini pro něho a týmového kolegu Zacconeho zvolil mokré pneumatiky, což byla velká chyba. Déšť totiž nepřišel.
Cíl'
Nadšený Joe Roberts projíždí cílem na prvním místě! Druhý Celestino Vietti a na stupně vítězů se postaví i Jorge navarro.
7'
Celestino Vietti v nájezdu do posledního kola zaútočil na Jorgeho Navarra a jde na druhé místo! Joe Roberts zřejmě vyhraje a nejlépe tak využije šanci, kterou nabídl restart bez téměř kompletní špice původního závodu.
6'
Marcel Schrötter se výrazně propadá, nyní je až pátý. Třetí jede Celestino Vietti, který by tak navýšil své vedení v šampionátu.
6'
Na druhé místo se dostal Jorge Navarro. Na vedoucího Joea Robertse ztrácí čtyři sekundy. Američan jede neskutečně.
5'
Niccolò Antonelli spadl, což posouvá Filipa Salače na čtrnácté místo.
5'
Joe Roberts si jede pro první vítězství kariéry. Na bedně byl dosud jednou, v Brně.
4'
Filip Salač nadále nabírá obrovskou ztrátu. Za ním ještě jede týmový kolega Alessandro Zaccone. Vypadá to, že oba jezdci týmu Gresini mají problémy s technikou. Pokud ale dojedou, měli by být na bodech.
3'
Pořadí: Roberts, Schrötter, Navarro, Aldeguer, Vietti, González...
3'
Joe Roberts na to šlápl a vytvořil si na čele velký náskok. Ten rychle překročil tři sekundy. Druhý stále Marcel Schrötter, pro kterého by to byl skvělý výsledek.
2'
Na čelo se dostal Joe Roberts. Druhý je teď Marcel Schrötter a třetí Fermín Aldeguer. Filip Salač jede velmi pomalu. Na patnáctém místě ztrácí čtyři sekundy na před ním jedoucího Kellyho. Vypadá to, že jeho motocykl není v pořádku.
1'
Jake Dixon to však z prvního místa zahodil do kačírku a jeho naděje na skvělý výsledek jsou pryč!
1'
Jake Dixon odstartoval dobře a udržel první místo. Druhý je Fermín Aldeguer. Filipovi Salačovi se restart nepovedl a je až šestnáctý.
Závod právě odstartoval.
Jezdci už vyrážejí do zahřívacího kola. Restart tak proběhne za malou chvíli. Připomínám, že se pojede na sedm kol.
Restartovaného závodu se zúčastní osmnáct jezdců. V první řadě budou stát Jake Dixon, Joe Roberts a Celestino Vietti. Ve druhé pak stanou Jorge Navarro, Fermín Aldeguer a Jeremy Alcoba. Filip Salač zaujme jedenáctou startovní pozici. Trať je mimochodem suchá. Ogura s Chantrou své motocykly nestačili opravit.
V 16:07 bude otevřena pit lane a začne zkrácená startovní procedura. Pořadí na startu bude odvozeno od situace, která platila po 8. kole.
Ještě změna. Aj Ogura a Somkiat Chantra se dostali do boxů včas. Pokud jejich mechanici stihnout motocykly opravit, budou moci do závodu opět odstartovat. Na trati je mezitím inspekční tým v čele s bývalým slavným jezdcem Lorisem Capirosim, který posuzuje bezpečnostní situaci na trati.
Nakonec bude vše striktně podle pravidel a řada favoritů se tak restartovaného závodu nezúčastní! Pojedeme tedy opravdu bez Caneta, Beaubiera, Ogury, Arbolina Fernándeze, Chantry, Lowese, Arenase a Corsiho... Pokračovat naopak bude třeba Filip Salač.
Je dost možné, že při restartu neuvidíme Aróna Caneta, Camerona Beaubiera, Aje Oguru, Tonyho Arbolina či Somkiata Chantru, kteří se pohybovali na prvních šesti místech. Všichni spadli a v boxech zatím nejsou. Například Filip Salač se svým strojem k mechanikům v poklidu dorazil.

Závod bude restartován na 7 kol. Ředitelství závodu se nyní radí s šéfy týmů i jezdci. Asi úplnění není v zájmu organizátorů uspořádat závod bez Caneta a spol.
Pád postihl celou špici, na zemi skončilo prvních pět jezdců. Jeden z motocyklů dokonce začal hořet. Závodníci mají pět minut na to, aby se dopravili se svými stroji do boxů, což bude problém pro ty z nich, kteří více zničili své stroje. Startovalo by se podle pořadí, v němž se dokončilo předchozí kolo.
8'
Pozor! Hromadný pád v zatáčce číslo 2! V jednom místě spadlo nezávisle na sobě hned několik jezdců v čele s vedoucím Arónem Canetem! Příčinou je déšť, který se přeci jen nakonec spustil. Zavlály červené vlajky, závod je přerušen!
8'
Na některých místech trati vlají bílé vlajky s červeným pruhem. Ty jezdcům signalizují sníženou přilnavost v daném úseku. Někde tedy asi mírně prší. Zatím to ale není nic dramatického, časy na kolo se drží na velmi dobré úrovni.
7'
Na čele se sjela vedoucí trojice! Beaubier se docvakl těsně za Caneta a výrazně se přiblížil třetí Aj Ogura! Mezitím se také dostal Augusto Fernández na čtvrté místo před Arbolina.
6'
Pořadí: Canet, Beaubier, Ogura, Arbolino, A. Fernández, Chantra...
6'
Filip Salač je 21. Na Simoneho Corsiho, který jede před ním, však ztrácí přes tři sekundy.
6'
Vedoucí dvojice má mírný náskok. Třetí Aj Ogura ztrácí na druhého Beaubiera 0,8 sekundy.
5'
Aj Ogura už třetí. Předjel Tonyho Arbolina. Somkiat Chantra přebral nejrychlejší kolo a posunul se na šesté místo.
4'
Marcos Ramírez padá. Uvidíme, zda ještě nezkusí pokračovat. V případě deště a restartu by se to mohlo vyplatit.
4'
Somkiat Chantra absolvoval průjezd delším kolem a klesl ze třetího místa na osmé. Na pomyslné pódium se posunul Tony Arbolino.
3'
Arón Canet zajel nejrychlejší kolo. Nad dráhou se kupí černé mraky. Závod je vyhlášen jako suchý. V případě deště by tedy byly vyvěšeny červené vlajky a následně by došlo k restartu.
2'
Pořadí: Canet, Beaubier, Chantra, Arbolino, Ogura, A. Fernández...
2'
Arón Canet se dostal na brzdách do první zatáčky před Camerona Beaubiera na první místo! Somkiat Chantra předjel na slip streamu Arbolina a je třetí. Bude však muset absolvovat long lap penalty, což je trest, který si přenesl z minulého závodu v Austinu.
1'
Canet předjel Arbolina a dostává se na druhé místo. Filip Salač je na 23. příčce.
1'
Výborně odjel Cameron Beaubier, který se dostal ze druhé startovní pozice do vedení! Tony Arbolino druhý a třetí Arón Canet.
Závod právě odstartoval.
Jezdci už jsou v zahřívacím kole. Zatím neprší, byť možnost deště byla hlášena už na závod třídy MotoGP.
Závod třídy Moto2 je vypsán na 23 kol. Jezdci urazí celkem 105,6 km.
Kvalifikace:

1. Arón Canet (ESP/Kalex) 01:44.151
2. Cameron Beaubier (USA/Kalex) +0.328
3. Jake Dixon (GBR/Kalex) +0.350
4. Tony Arbolino (ITA/Kalex) +0.409
5. Augusto Fernández (ESP/Kalex) +0.637
6. Sam Lowes (GBR/Kalex) +0.676
Minulý závod – Velká cena Ameriky:

Velkou cenu Ameriky vyhrál ve třídě Moto2 Tony Arbolino. Pro Itala je to první výhra i pódium v této kategorii! Arbolino jel bezchybně a využil také toho, že spousta špičkových jezdců upadla. Do cíle nedojeli ani tři nejvýše postavení závodníci v pořadí MS, tedy Celestino Vietti, Arón Canet a Somkiat Chantra. Arbolino se poté, co prvně dva jmenovaní zahodili své stroje, ujal vedení a to si s přehledem udržel až do cíle. Druhý dojel Aj Ogura a třetí Jake Dixon.

Smutným hrdinou závodu bude domácí Cameron Beaubier. Ten po vítězství v kvalifikaci nejprve ideálně nezvládl start a těsně před cílem pak spadl ze čtvrtého místa. První dva body v Moto dvojkách naopak získává Filip Salač, jenž skončil čtrnáctý.

1. Tony Arbolino (ITA/Kalex) 39:06,552 min
2. Aj Ogura (JPN/Kalex) +3,439 s
3. Jake Dixon (GBR/Kalex) +4,787 s
4. Marcel Schrötter (GER/Kalex) +14,529 s
5. Jorge Navarro (ESP/Kalex) +16,347 s
6. Jeremy Alcoba (ESP/Kalex) +17,388 s
...
14. Filip Salač (CZE/Kalex) +37,786 s
Průběžné pořadí MS:

1. Celestino Vietti (ITA/Kalex) – 70 bodů
2. Aj Ogura (JPN/Kalex) – 56 bodů
3. Tony Arbolino (ITA/Kalex) – 54 bodů
4. Arón Canet (ESP/Kalex) – 49 bodů
5. Somkiat Chantra (THA/Kalex) – 45 bodů
6. Sam Lowes (GBR/Kalex) – 35 bodů
7. Jake Dixon (GBR/Kalex) – 32 bodů
8. Augusto Fernández (ESP/Kalex) – 31 bodů
9. Joe Roberts (USA/Kalex) – 24 bodů
10. Marcel Schrötter (GER/Kalex) – 23 bodů
---
21. Filip Salač (CZE/Kalex) – 2 body
Okruh – Algarve International Circuit:
Algarve International Circuit se nachází v blízkosti města Portimão. Závodiště bylo otevřeno na začátku listopadu roku 2008 finálovým podnikem světového šampionátu Superbiků. V sezóně 2020 sem kromě MotoGP poprvé zavítaly i vozy Formule 1. Areál zahrnuje závodní trať, dráhu pro motokáry, offroadový park a sportovní komplex.

V aktuální podobě okruh měří 4,6 Km. Má 15 zatáček, z toho šest levotočivých a devět pravotočivých.
Vítám tu všechny milovníky závodů rychlých motorek! Světový šampionát silničních motocyklů se poprvé v roce 2022 podívá do Evropy. Na okruhu poblíž města Portimão se pojede Velká cena Portugalska. Celý program tentokrát uzavře závod třídy Moto2.
Vítáme vás u on-line přenosu. Závod začíná v 15:30.
Články odjinud