Velká pardubická - 133. Velká pardubická se Slavia pojišťovnou -  ONLINE PŘENOS -  8. října 2023   16:00

Ukončeno

133. Velká pardubická se Slavia pojišťovnou

Přenos se aktualizuje automaticky

134. Velká pardubická se Slavia pojišťovnou se uskuteční v neděli 13. října 2024 a online přenos z ní vám samozřejmě přineseme. Do té doby děkuji za pozornost.
133. Velká pardubická se Slavia pojišťovnou je minulostí. A bude se o ní dlouho mluvit. Začátek přitom nic nenaznačoval. První 3 skoky byly naprosto bez problémů, jenže poté se pole koní vydalo na Velký Taxisův příkop a těsně před ním vedoucí Stuke, kterého žokej Benoit Claudic v danou chvíli absolutně nezvládl, vybočil doleva, skočil krátce a šikmo přímo do příkopu a zároveň překřížil dráhu několika dalším koním, jejichž jezdci již s danou situací nemohli vůbec nic dělat. Celkem se stala nejtěžší překážka kursu konečnou hned pro 7 koní, včetně obhájce prvenství Mr Spexe či dalšího spolufavorita Argana. Na rovince za irskou lavicí zadržel Marcel Novák Playera, vypadalo to, že není něco v pořádku s postrojem. Po konsolidaci pole nadělali problémy koně bez jezdce, ale naštěstí bez následků. Nečekaným problémem se ale ukázala jednoduchá překážka číslo 11 pro Imphala, z jehož sedla se poroučel žokej Ludovic Solignac. Zbylá devítka běžela spolu, tempo dlouho tahal Kaiserwalzer, snažil se pole roztrhat a na chvilku se mu to i podařilo. Definitivně tím odpáral Jet Fightera. Na Velkém anglickém skoku měla problémy Santa Klara, která definitivně ztratila žokeje Jana Kratochvíla na Velkém Havlově skoku. Na dráze se poté vykrystalizovala skupina 4 koní, která si to rozdala o vítězství – Star, Sacamiro, Talent a Kaiserwalzer. Před poslední překážkou zaútočil Star, ale kromě posunu do vedení ničeho nedosáhl, žádný náskok si nevytvořil. Ihned po posledním skoku zaútočil podél bariéry Sacamiro a rychle prokázal, že roli největšího favorita Velké neměl náhodou. Vypracoval si několikadélkový náskok a ten v poklidu udržel do cíle. Za ním se pak rozhořela bitva o 2. místo, více sil měl nakonec Talent, jenž tak doběhl nejhůře druhý potřetí za sebou a překročil hranici 5 milionů korun získaných na prize money, což je v českém prostředí fantastická částka. Otázkou je, zda to byl, či nebyl poslední start tohoto skvělého koně. Jen 3. pozice zbyla na bělouše Stara. Kaiserwalzerovi došly síly a v cílové rovince podlehl zezadu finišujícímu Lombarginimu, který tak dokončil na 4. pozici, Kaiserwalzer byl až na 5. příčce. Pro peníze si doběhli také Lodgian Whistle a Dulcar de Sivola, posledním klasifikovaným v cíli pak byl irský Jet Fighter. Nikdo další nedokončil. A podle dosud neověřených informací to vypadá, že Stuke, a pravděpodobně i jeden další kůň kolizi, kterou špatně připravený Stuke s jezdcem, který ho v nejdůležitější chvíli nedokázal ukočírovat, způsobil, nepřežili. Stuke si svou šipkou do příkopu měl zlomit vaz, Alpha Male pak zlomit nohu, což je také zranění, při kterém se kůň uspává navždy. To opět rozvíří debaty o Velkém Taxisově příkopu, ale tato překážka je v celé věci absolutně nevinně. Jediným viníkem všech dnešních problémů jsou majitel a trenér koně Stuke, kteří pustili do dostihu koně, který tam neměl co dělat, a podobně velký problém by způsobil kdekoliv. Bohužel se tak stalo právě při náběhu na Taxis.

Žokej Jan Faltejsek vyhrál Velkou již pošesté a pouhá dvě vítězství mu zbývají k vyrovnání zdánlivě neohrozitelného rekordu Josefa Váni staršího. Naopak roli věčného smolaře opět posílil žokej Marek Stromský, jenž byl opět blízko, ale ani při 20. startu se vítězství v největším českém dostihu nedočkal.
Radim Petřík, spolumajitel Sacamira, se rozplýval, užívá si toto vítězství o to víc, že ve své dřívější kariéře jezdce šanci na start ve Velké vůbec nedostal.
Trenérka Eva Petříková tvrdí, že nebude schopná dát dohromady celou větu. Celou dobu byla schovaná, protože cítila velký tlak. Modlila se, aby Jan Faltejsek zůstal v průběhu dne v pořádku, protože jinak by Sacamira neměl kdo jet a musela by ho nechat škrtnout.
Následuje státní hymna České republiky v podání dechového sboru ZUŠ Pardubice na počet vítěze.
Majitel, trenér a jezdec vítězného koně přebírají poháry pro vítěze, jezdci na druhé až sedmé pozici poháry za dotované umístění. Sacamiro pak obdrží vítěznou stuhu.
Konečné pořadí

1. Sacamiro (ž. Jan Faltejsek)
2. Talent (ž. Pavel Složil ml.)
3. Star (ž. Marek Stromský)
4. Lombargini (ž. James Best)
5. Kaiserwalzer (ž. Jaroslav Myška)
6. Lodgian Whistle (ž. Ondřej Velek)
7. Dulcar de Sivola (Josef Borč)
8. Jet Fighter (ž. Sean Francis O'Keeffe)
ostatní nedokončili

Výrok dostihové komise
Jistě 5 – 1 – 9 – 3/4 – daleko – daleko – daleko

Čas vítěze
9:28,27 min
Jan Faltejsek děkuje všem, kteří ho dali fyzicky dohromady a zdravotně ho připravili na dnešní den. Říká, že měl štěstí na Taxisu, že ho problémy minuly, ačkoliv kůň skočil jen na hranu. Poté se snažil šetřit energii, aby zbyla na závěr, protože věděl, že Sacamiro finiš má. Nenechal se strhnout zrychlením Stara na předposlední rovince a v závěru to rozbalil. Sice vyhrál pošesté, ale žádné rekordy ho zatím, aspoň dle vlastních slov, netrápí.
Konec dostihu.
CÍL'
Do cíle se dostali ještě šestý Lodgian Whistle, sedmý Dulcar de Sivola s Josefem Borčem a osmý a poslední, a také jediný bez peněz, Jet Fighter s žokejem Seanem Francisem O'Keeffem.
CÍL'
Druhé místo v tvrdém boji nakonec vybojoval těsně Talent s žokejem Pavlem Složilem mladším a po stříbru z loňska a vítězství z předloňska urval v možná posledním kariérním startu další skvělý výsledek. Až třetí doběhl Star s věčným smolařem Velké žokejem Markem Stromským, jenž přitom na poslední překážce vedl. Již s velkou ztrátou končí čtvrtý Lombargini s žokejem Jamesem Bestem, těsně pátý poté dlouho vedoucí Kaiserwalzer s žokejem Jaroslavem Myškou.
CÍL'
Je to tak, Sacamiro potvrdil roli největšího favorita a nakonec s přehledem vítězí ve 133. Velké pardubické! Žokej Jan Faltejsek vyhrává Velkou pardubickou pošesté v kariéře, přímo v dnešním dostihovém dni vítězí potřetí!
CÍL'
Sacamiro se protahuje k bariéře a útočí na dosud vedoucího Stara! Zdá se, že vyhraje největší favorit!
30'
Poslední skok bez problémů, kdo vyhraje?
29'
Kaiserwalzer, Talent, Star a Sacamiro, tito si to rozdají o vítězství!
28'
Jsme na oválu, 5 koní je stále pohromadě, ztrácí už Lodgian Whistle.
27'
Velký Havlův skok, Jan Kratochvíl padá ze sedla Santa Klary!
25'
Santa Klara klopýtla na Velkém anglickém skoku, ztrácí kontakt.
24'
Živý plot u hangáru, Kaiserwalzer už je téměř dostižen.
23'
První steeple skok, Jet Fighter výrazně ztrácí.
22'
Suchý příkop za lesem letos potíže nenedělal, zpátky na ovál.
21'
Velké zahrádky bez zakolísání.
19'
Kaiserwalzer dělá tempo a trhá pole! Má náskok několika délek.
18'
Velká voda, Kaiserwalzer ji proskočil, Dulcar de Sivola nechal ve vodě zadní nohy.
17'
Hadí příkop v pořádku a pole koní se začíná hodně natahovat.
15'
Drop z tempa, všichni skočili. Koně jsou před hlavní tribunou, Lodgian Whistle, Sacamiro a Talent, stále vepředu je Kaiserwalzer.
14'
Seskok a Živý plot v pořádku, ani Poplerův skok si tentokrát žádnou chybku u koní nenašel.
11'
Na poměrně jednoduchém živém skoku s příkopem padá ze sedla Imphala Ludovic Solignac!
10a'
10 koní pokračuje v dostihu, Prodloužený Taxis pěkně v tempu. Stále Lodgian Whistle, za ním Sacamiro.
10'
Málem kolizní situace s volnými koni před Malým anglickým skokem. Na čele Lodgian Whistle a Kaiserwalzer.
7'
Francouzský skok také bez problémů.
6'
Irská lavice a Popkovický skok se obešly bez potíží a jezdci se koukají, kdo vlastně zbyl v poli.
4'
Obrovské problémy na Velkém Taxisu a jednoznačným viníkem je vedoucí Stuke, kterého Benoit Claudic neudržel v rukou, kůň při náběhu vybočil, skočil šikmo do příkopu a přes něj přepadlo několik dalších koní, kteří neměli šanci se situaci vyhnout! V kolizi byli i Mr Spex a Argano, dva spolufavorité v dostihu nepokračují!
3'
Stuke dovedl pole na Malou vodu, vše v pořádku a nabíhá se na Taxis!
2'
Oba úvodní skoky v pořádku, nabíhá se na Malou vodu.
START'
133. Velká pardubická byla odstartována!
START'
Byl dán pokyn startérovi, hlavní překážkový dostih sezony může být odstartován.
Všichni účastníci zkušební skok bez potíží absolvovali a urychleně se přesouvají na místo startu, do severovýchodního rohu závodiště před překážku číslo 1.
Slavnostní přehlídka končí, koně míří zkušebním svalem na zkušební skok, kterým je po roční pauze, kdy dostal přednost zrekonstruovaný bulfinš, opět tradiční skok číslo 37a, živý plot s břevnem nacházející se před hlavní tribunou na bočnici náběhu na Velký Taxis.
Jezdci jsou již v sedlech, za malou chvíli opustí paddock a půjdou na slavnostní přehlídku před hlavní tribunu, kam je povede jízdní oddíl pardubické městské policie a „důchodce“ Evžen, druhý z Velké 2021.
Všichni účastníci hlavního dostihu se již prochází v paddocku. 20 minut před startem je podle sázkových kursů největším favoritem Sacamiro, 3,85:1. Následují Argano a Talent s kursem 7:1, Godfrey, Lodgian Whistle a Mr Spex se nyní sází v kursu 10:1. Největšími outsidery jsou oba irští zástupci, Alpha Male má kurs 100:1, Jet Fighter dokonce 125:1.
Povrch pardubického závodiště poměrně rychle vysychá. Mj. to znamená, že oranice přeci jen bude docela prášit.
A nyní již nervozita stoupá. Zbývá pouze hlavní dostih dne a vrchol české překážkové sezony, 133. Velká pardubická se Slavia pojišťovnou. Vše běží podle časového plánu, start tedy čekejme nejpozději několik minut po čtvrté hodině.
Šestý dostih, Poplerův memoriál skupiny SOMI pro 5leté a starší koně na 3 300 m, nejlépe dotovaný český dostih pro překážkové „sprintery“, málem skončil již na 3. překážce, Seskoku, pro Hapgarde de Thaixe. Na následujícím Živém plotu u hangáru se však ze sedla Jonchoeura Debelaira překvapivě poroučel žokej Ludovic Solignac. Zbylá sedmička koní se držela pohromadě až na travantý ovál, kde zaútočil 8letý hnědák Lianel s žokejem Jamesem Bestem, ale v cílové rovince nestačil na mohutně finišujícího 8letého hnědáka Quarta de Gardea s žokejem Janem Faltejskem, který nakonec zvítězil lehce o 8 délek! Vyšťavený Lianel na posledních metrech v souboji o druhé místo podlehl i 9letému hnědákovi Mr Zuru s žokejem Jakubem Kocmanem. Jan Faltejsek dnes zvítězil již podruhé a bude mít šanci ve Velké uzavřit hattrick!
Pátý dostih, Cenu Lesů České republiky – Cenu Labe pro 6leté a starší koně na 5 200 m, druhý nejobtížnější dostih mítinku a třetí nejlépe dotovaný překážkový dostih na českém území, z velké části odvodil největší favorit Sexy Lord, a to i přes drobné problémy na Hadím příkopu, před kterým zadrobil a skočil ho šikmo. Na Velkém anglickém skoku se neudržel v sedle Korfua žokej Jan Faltejsek, ale pro Velkou bude v pohodě. 7letý ryzák Sexy Lord s žokejem Jaroslavem Myškou skákal poslední překážku s několikadélkovém vedení, poté ještě zrychlil a vyhrál velmi lehce s obrovským náskokem! Tohoto koně zcela jistě uvidíme v příštím roce ve Velké a bude patřit k favoritům. Jaroslav Myška vyhrál Cenu labe již poosmé v kariéře! Druhý doběhl s odstupem 12 délek 6letý hnědák Čáryjape s Adamem Čmielem, dalších 6 délek ztratila na 3. místě 11letá hnědka Yara s žokejem Niklasem Lovénem.
V Pardubicích začíná prosvítat slunce, přitom ještě v průběhu prvního dostihu naposledy pršelo. Déšť pár hodin před startem znamená, že by při Velké neměla oranice prášit, slunce pak vždycky výrazně vylepšuje atmosféru na závodišti.
Čtvrtý dostih, Cena hejtmana Pardubického kraje – Cena Vltavy pro 5leté a starší koně na 4 500 m, třetí nejobtížnější dostih dnešního programu, přinesla další chybu jezdců v kursu! Hned dva z nich, žokej Jan Kratochvíl v sedle Aenea a žokej Ondřej Velek v sedle Averise, se spletli na poslední překážce před náběhem na travnatý ovál, místo překážky číslo 44 to vzali přes sousední živý plot a dostih pro ně skončil. Oba si to hned uědomili a chytali se za hlavu. Cesta k vítězství se tak otevřela pro 5letého hnědáka Un Reve Dautomne s žokejem Jaroslavem Myškou, který běhá překážky prvním rokem a při čtvrtém startu se dočkal prvního a hned velkého triumfu. Na poslední překážce se odpoutal od soupeřů a vyhrál zadrženě s obrovským náskokem 11 délek před 8letým hnědákem Bilbo D'Assaultem s žokejem Jakubem Kocmanem, dalších 8 délek ztrácel třetí 7letý ryzák Beau Fixe s žokejem Ludovicem Solignacem.
Třetí dostih, Pohár BICZ holding 2023 pro 5leté a starší koně na 4 600 m, jediný handicapový dostih programu, doběhlo pouze 5 koní z 10 startujících, obrovský souboj čtveřice koní v cílové rovince o vítězství pro sebe rozhodl 6letý hnědák High In The Sky s Danielem Vyhnálkem, vítězí podruhé z posledních 3 startů. V cílové rovince se dokázal o kousek odpoutat od svých soupeřů a vydržet až do cíle s náskokem necelých 2 délek. Velký závěr měl nakonec druhý 6letý hnědák Regtime s žokejem Pavlem Složilem ml., který přitom musel dohánět velkou ztrátu z průběhu dostihu způsobenou pádem Vaxertona, která ho nejspíš připravila o vítězství. 3. místo o další necelé 3 délky zpět patří 6letému hnědákovi Renasimu s Marcelem Novákem ml.
Druhý dostih, Cenu společnosti Chládek a Tintěra, Pardubice a.s. – Cenu ČASCH pro 4leté koně na 4 200 metrů, vyhrál drtivým finišem v cílové rovince ryzák Fort Medoc s žokejem Janem Faltejskem, který přitom poslední překážku skákal s odstupem třetí, ale nakonec zvítězil jistě o 1 délku před hnědákem Chittussim s žokejem Pavlem Složilem ml. a tmavým hnědákem Stormmym s žokejem Martinem Liškou. Nepříjemný pád měl v průběhu dostihu Adam Ćmiel, který jel od začátku neklidného a špatně skákajcího Impase. Dlouho zůstával ležet na dráze, doufejme, že bude v pořádku a bude moct jet Royal Gina ve Velké.
Ano, je to tak, po protestu ex offo dostihová komise rozhodla o diskvalifikaci všech 4 klisen, co oběhly točný bod ze špatné strany, a vítězkou prvního dostihu se stala 10letá hnědka Babilonia s žokejem Jakubem Kocmanem, která proběhla cílem na 2. místě. Z 5. místa v cíli na 2. pozici se posunula 8letá tmavá hnědka Cosmic Magic s žokejem Pavlem Složilem ml., na dráze sice poslední, ale po diskvalifikacích na 3. příčce končí 7letá hnědka Swan Princess s Adamem Čmielem.
První dostih, Cenu společnosti VCES a.s. – Cenu Laty Brandisové pro 4leté a starší klisny na 4 200 metrů, vyhrála sice na první pohled stylem start–cíl 7letá hnědka Ztracenka, jenže po třetí překážce kursu hned 4 koně ze 7 startujuících, ato včetně Ztracenky, objeli točný bod ze špatné strany a měli by být zanedlouho diskvalifikováni. Vítězkou by se tak měla stát v cíli druhá 10letá hnědka Babilonia s žokejem Jakubem Kocmanem.
Tribuny a prostory ke stání se stále více zaplňují, návštěva bude opět hodně přes 20 tisíc diváků. První dostih programu se běží již za 15 minut.
V Pardubicích je po převážně slunečném týdnu sychravý podzimní den. Po ranním dešti z přechodu studené fronty je stále zataženo a teplota v průběhu odpoledne nepřesáhne 14°C. Rozhodně nenapršelo tolik, aby se dráha stala hlubokou, což je dobrá zpráva pro obhájce vítězství Mr Spexe.
Čest zazpívat českou hymnu bude mít tentokrát mezzosopranistka drážďanské opery Štěpánka Pučálková. V rámci slavnostního ceremoniálu koním a jezdcům jako tradičně požehná farář Zbigniew Czendlik. Koněm, který přivede pole startujících ke slavnostní přehlídce před hlavní tribunu, bude tentokrát Evžen, těsně druhý z Velké 2021, který musel loni, již v 9 letech, ze zdravotních důvodů ukončit závodní kariéru.
Program dostihového dne

Již podruhé za sebou má den Velké pardubické pouze 7 dílů. Opět chybí tradiční Stříbrná trofej, jediná klasická steeplechase. Na pořadu dne tak budou znovu pouze cross country dostihy.

11:30 – Cena společnosti VCES a.s. – Cena Laty Brandisové
steeplechase cross country, cena I. kat., 4 200 m, 200 000 Kč, 4leté a starší klisny

12:10 – Cena společnosti Chládek a Tintěra, Pardubice a.s. – Cena ČASCH
steeplechase cross country, cena I. kat., 4 200 m, 200 000 Kč, pouze 4letí koně

12:50 – Pohár BICZ holding 2023
steeplechase cross country, handicap III. kat., 4 600 m, 90 000 Kč, 5letí a starší koně

13:30 – Cena hejtmana Pardubického kraje – Cena Vltavy
steeplechase cross coutry, cena National Listed, 4 500 m, 500 000 Kč, 5letí a starší koně

14:15 – Cena Lesů České republiky – Cena Labe
steeplechase cross country, cena Listed, 5 200 m, 700 000 Kč, 6letí a starší koně

14:55 – Poplerův memoriál skupiny SOMI
steeplechase cross country, cena National Listed, 3 300 m, 300 000 Kč, 5letí a starší koně

16:00 – 133. Velká pardubická se Slavia pojišťovnou
steeplechase cross country, cena Listed, 6 900 m, 5 000 000 Kč, 6letí a starší koně
Největší favorité

Sacamiro
10letý hnědák narozený v současnosti rušeném hřebčínu v Napajedlech dorostl pro velké vítězství. Pod vedením trenérky Evy Petříkové stabilizoval formu na té nejvyšší úrovni a v posledních 3 letech z 9 startů (všechny v Pardubicích) jen 2× neskončil do 3. místa a dokonce jen 1× mimo placené pozice. Nesmírně spolehlivý skokan, v životě se mu nestalo, že by z jakéhokoliv důvodu nedokončil dostih. Dlouho ale také platilo, že v konkurenci české špičky nedokáže vyhrát. To se změnilo před 2 měsíci, kdy s jistotou ovládl velmi silně obsazenou srpnovou kvalifikaci, která byla jeho druhým a posledním startem v tomto roce. Prvním byla červnová kvalifikace, v níž doběhl jen těsně druhý. Velkou poběží podruhé, loni při své premiéře obsadil s Jakubem Kocmanem 3. místo. Teď však má v sedle svého stálého letošního parťáka Jana Faltejska a to může být pro soupeře nepřekonatelnou kombinací.Dosud má na svém kontě 5 překážkových vítězství z 22 startů a výdělek těsně přesahující 1,5 milionu korun. Letos je právě on největším adeptem na vítězství.

Argano
9letý ryzák trenéra Martina Lišky, který je zároveň jeho jezdcem s výjimkou úplně prvního startu po celou překážkovou kariéru. Onen vůbec první překážkový start je také jediným, kdy nedoběhl do cíle, byl tehdy zadržen. Také on v posledních 2 letech ustálil formu a zařadil se do české špičky, prakticky neustále sbíral finanční prémie za umístění, ale jak chutná vítězství, nevěděl až do začátku září. Před 5 týdny však lehce a s náskokem vyhrál poslední kvalifikaci, naznačil velmi dobrou formu a zařadil se mezi největší favority. Byl to jeho 3. letošní start, předchozí 2, v Prvomájové steeplechase v Lysé a v květnové kvalifikaci doběhl shodně na 3. pozici. Na start Velké se postaví podruhé, loni se ještě na čtyřku koní bojující o vítězství koukal z 5. příčky z drobným odstupem. Letos už chce být mezi nimi a potvrdit nesutálý vzestup. Tím by i vylepšil svoji kariérní bilanci 1 vítězství z 16 překážkových startů a získaních 830 tisíc korun.

Talent
Pro vítěze Velké z roku 2021 se jedná o pravděpodobně poslední možnost k zisku druhého triumfu. 12letý ryzák trenérky Hany Kabelkové však měl letos rozporuplnou sezonu a je otázka, v jaké formě do Pardubic dorazil – podle trenérky na vítězství má. Startoval hned ve 3 kvalifikacích a jen jednou doběhl na placené pozici, konkrétně ve skvěle obsazeném srpnovém vydání na 2. místě za Sacamirem. V červnu na nejlepší nestačil a dokončil šestý, v září pak ztratil jezdce už na Irské lavici. Jedná se ale o jednoho z nejúspěšnějších současných českých koní. Při 31 překážkových startech zvítězil v 8 případech a vydělal už přes 4 miliony korun. Ve Velké poběží už popáté, k předloňskému vítězství přidal loni 2. místo, v roce 2020 skončil čtvrtý a při premiéře o rok dříve sedmý. Finanční prémii tak získal pokaždé.

Lodgian Whistle
10letý ryzák je nečekaně jediným želízkem v ohni trenéra Josefa Váni staršího. Avšak po návratu na dráhu z těžkého zranění, kvůli kterému vynechal finále sezony 2021 a většinu loňského ročníku, vítězí pokaždé, pokud doběhne do cíle. A to dost často stylem start–cíl. Pokud je tempo pomalé, udělá si svoje a je schopen to vydržet. Tímto způsobem ovládl jak uvodní start sezony na 4,5 km v jedničkovém pardubickém dostihu na začátku května, tak po velkém boji v cílové rovině červnovou kvalifikaci. V ní ho sedlal Ondřej Velek, jinak letos běhal s Josefem Bartošem, s nímž v testu formy v kvalifikaci na začátku září musel zastavit kvůli špatně připevněnému sedlu. Do Velké vyrazí opět s Ondřejem Velkem a základní otázka zní, zda vydrží téměř 7kilometrovou vzdálenost. Před 3 lety, při svém dosud jediném startu ve Velké, mu v závěru síly došly a doběhl sedmý. Na středních distancích však jde o velmi úspěšného koně. Při 25 překážkových startech dosáhl hned 9 vítězství a vydělal přes 2,1 milionu korun.

Mr Spex
Může dokázat to, co nikdo od roku 2014, tj. obhájit triumf. 9letý hnědák trenéra Luboše Urbánka však po loňském vítězství dlouho laboroval se zraněným kopytem a vrátil se na dráhu až v srpnové kvalifikaci, při které byla poměrně hluboká dráha, a to mu nevyhovuje. 8. místo vůbec nic nenaznačilo o jeho formě a jelikož šlo o jediný start v sezoně, nedá se vůbec nic odhadnout. Nepříliš dobrou zprávou pro něj je, že Velká by taktéž mohla být mokrým závodem. Dalším mínusem je skutečnost, že ho osedlá irský amatér Patrick Mullins, který sice pardubické závodiště zná skvěle, ale tohoto koně pojede poprvé v životě, protože Lukáš Matuský jednak musel dodržet smluvní podmínky jinde, jednak se dokonce zranil a vůbec se největšího českého dostihu nezúčastní. Podle trenéra však Mr Spex zvládl veškerou tréninkovou práci ve stejné kvalitě jako loni před Velkou a je velmi dobře připraven. Na jejím startu načne třetí desítku překážkových dostihů v kariéře, v dosavadních 20 startech vyhrál celkem 4× a vydělal přes 2,6 milionu korun.

Godfrey
Zástupce nové generace, který pokud zůstane zdravý, bude v dalších letech patřit ke hvězdám. 7letý tmavý hnědák trenéra Daniela Töröka se zabydluje v české překážkové špičce a že dokáže držet krok s nejlepšími, prokázal v úvodní letošní kvalifikaci, kde doběhl za vítězným Chelmsfordem těsně druhý. Od té doby však běžel pouze v září, v testovacím dvojkovém dostihu na 4,5 km skončil také druhý. Proti němu však hovoří kromě prozatímní nezkušenosti s velkými dostihy také skutečnost, že jen 2× v životě běžel delší než 5kilometrovou distanci. Uvidí se, jestli na 7 km vůbec má. Ačkoliv je stále ještě poměrně mladý, má za sebou již 17 překážkových startů, v nichž však dosud vybojoval jediné vítězství, a to loni při mítinku Velké pardubické v jediném handicapovém dostihu programu. Zatím vydělal téměř 300 tisíc korun.

Naděje na dobré umístění pak mají ještě následující koně: 12letý bělouš Star s věčným smolařem Velké Markem Stromským, který naznačil velmi dobrou formu 3. místem v srpnové kvalifikaci a 2. místem v poslední kvalifikaci o měsíc později, ale na vítězství v jakémkoliv dostihu čeká již 3 roky. Dále 11letý ryzák Player, velezkušený kůň, který je na startu Velké už popáté a jednou byl druhý a jednou čtvrtý, v sedle se svým stálým žokejem Marcelem Novákem. A zapomenout nesmíme na Santa Klaru, jedinou klisnu na startu, 8letou tmavou hnědku, která sbírala velké úspěchy v Meranu a pokud se dostane na dráhu ve vedoucí skupině, může svou výbornou rovinovou třídou (mj. vítězka polského OAKS) všem soupeřům vypálit rybník. Žokej Jan Kratochvíl už navíc Velkou vyhrát dokázal.

Zbytek startovního pole patří mezi outsidery a úspěch kohokoliv by byl obrovským překvapením. Včetně obou irských zástupců.
V týdnu před Velkou pardubickou došlo ještě k jedné vynucené změně. Žokeje Jana Odložila, který se před týdnem při mítinku v Brně zranil, v sedle Royal Gina nahradí Adam Čmiel.
Startovní listina

1 – Jet Fighter (IRE)
6 let, ž. Sean Francis O'Keeffe, trenér Peter Maher, stáj Douglas Taylor (IRE)

2 – Alpha Male (FR)
12 let, ž. Petr Tůma, trenér Peter Maher, stáj Jonny Adams (IRE)

3 – Sacamiro
10 let, ž. Jan Faltejsek, trenér Ing. Eva Petříková, stáj Jezdecký oddíl Beňov

4 – Lodgian Whistle
10 let, ž. Ondřej Velek, trenér Josef Váňa st., stáj Statek Chyše-Váňa

5 – Lombargini (GER)
12 let, ž. James Best, trenér Stanislav Popelka, stáj EŽ Praha a.s.

6 – Dulcar de Sivola (FR)
10 let, Josef Borč, trenér Vendula Jirčáková, stáj DiJana Dobšice

7 – Royal Gino (GER)
10 let, Adam Čmiel, trenér Marián Štangel, stáj Nýznerov SK (SVK)

8 – Player
11 let, ž. Marcel Novák, trenér Lenka Kvapilová, stáj Nýznerov

9 – Zataro
10 let, ž. Jakub Kocman, trenér Stanislav Popelka, stáj Ramzová

10 – Star (GER)
12 let, ž. Marek Stromský, trenér Hana Kabelková, stáj MPL Racing CZ

11 – Argano
9 let, ž. Martin Liška, trenér Martin Liška, stáj Marek Šimák

12 – Stuke (GER)
9 let, ž. Benoit Claudic, trenér Radek Holčák, stáj K-K Metal a.s.

13 – Mr Spex (GER)
9 let, am. Patrick Mullins, trenér Luboš Urbánek, stáj Lokotrans

14 – Talent
12 let, ž. Pavel Složil ml., trenér Hana Kabelková, stáj DS Kabelkovi

15 – Santa Klara (IRE)
8 let, ž. Jan Kratochvíl, trenér Josef Váňa ml., stáj Scuderia Aichner SRL

16 – Imphal (POL)
10 let, ž. Ludovic Solignac, trenér Stanislav Popelka, stáj Zámecký vrch

17 – Kaiserwalzer (GER)
10 let, ž. Jaroslav Myška, trenér Jaroslav Brečka, stáj DS Millennium (SVK)

18 – Godfrey (FR)
7 let, Daniel Vyhnálek, trenér Dalibor Török, stáj DS Pegas
Přímo na pardubické půdě splnilo kvalifikační podmínky celkem 25 koní, ale přihlášku do hlavního dostihu sezony podali majitelé a trenéři pouze 18 z nich. 2 pak byli na poslední chvíli škrtnuti, stejný osud podle očekávání potkal i původně přihlášeného francouzského Polinuita, který měl patřit do okruhu favoritů, ale po 3. místu v meranském Gran Premiu dostal naordinovaný odpočinek a trénink. Zůstali však oba irští zástupci, Jet Fighter a Alpha Male, kteří splnili kvalifikační podmínky na známém závodišti v Punchestownu. Oba si pardubickou dráhu před měsícem vyzkoušeli v ostrých startech a od poloviny srpna v Česku i trénují, takže nejdou do zcela neznámého, ale jejich úspěch by byl velkým překvapením. V osudí pro losování startovních čísel se tak ocitlo 18 jmen a samotného aktu se letos ujali zpěvačka Jitka Zelenková a hrabě Francesco Kinský dal Borgo.
Kvalifikace

Podmínky pro start se pro rok 2023 poněkud ztížily. Do Velké pardubické je kvalifikován každý kůň ve věku minimálně 6 let, který bez chyby (tj. bez pádu či vybočení) dokončí aspoň jeden ze čtyř kvalifikačních dostihů, přičemž nově v nich musí doběhnout buď do 5. místa, nebo s odstupem nejvýše 20 sekund za vítězem. V zahraničí působící koně musí bez chyby dokončit aspoň jeden dostih seriálu Crystal Cup, nebo jiného dostihu typu steeplechase či cross country o délce minimálně 4800 metrů konaný ve Francii, Irsku, Itálii nebo Velké Británii v době od poslední Velké. Samozřejmostí je, že kůň musí být zároveň přihlášen do dostihu v řádném termínu. Jedinou výjimkou je obhájce vítězství, který je kvalifikován automaticky.

Kvalifikační dostihy se běhají v Pardubicích, jsou dlouhé 5800 metrů a z velké části kopírují kurs Velké pardubické. Samozřejmě se v nich nevyskytuje Velký Taxisův příkop. Tato překážka se skáče pouze jednou v roce, při Velké.

1. kvalifikace (Cena města Pardubic) se konala 20. 5., úspěšně ji absolvovalo 7 koní a vítězem se stal Chelmsford s žokejem Kratochvílem.

2. kvalifikace (Pohár Slavia pojišťovny – Memoriál mjr. Miloše Svobody) se konala 24. 6., úspěšně ji absolvovalo 9 koní a vítězem se stylem start–cíl stal Lodgian Whistle s žokejem Velkem.

3. kvalifikace (Cena firmy Chládek a Tintěra, Pardubice, a.s.) se konala 5. 8., úspěšně ji absolvovalo 9 koní a vítězem se ve výborné konkurenci stal Sacamiro s žokejem Faltejskem.

4. kvalifikace (Velká cena města Pardubic – EURO EQUUS) se konala 2. 9., úspěšně ji po absolvovalo 6 koní a vítězem se stal Argano s žokejem Liškou.
Kurs Velké pardubické

Kurs dostihu čítá celkem 31 různorodých překážek.

č. 1 – Živý plot
120 cm vysoký a 130 cm široký živý plot s 80 cm vysokým dřevěným břevnem na odskokové hraně. Skok pro zahřátí. Moderní historie Velké nepamatuje pád na této překážce.

č. 2 – Živý plot s příkopem
130 cm vysoký a 290 cm široký živý plot s nízkým dřevěným břevnem na odskokové hraně, následovaný krátkým 60 cm hlubokým příkopem. Opět skok na rozehřátí, avšak jeho podcenění může přinést fatální následky. Právě zde skončila pouť Registany za 3. vítězstvím v řadě v roce 2005.

č. 3 – Malý vodní příkop
Nejmenší z trojice vodních příkopů. 300 cm široký a 60 cm hluboký příkop, který se dá v případě nouze proběhnout. Před modernizací v 90. letech byl tvořen betonovou hlubokou "vanou" s ostrými hranami a patřil mezi nebezpečné skoky. Dnes hrozí riziko pouze z podmáčených hran, díky kterým je nutné odskakovat s dostatečnou rezervou. Padá se zde minimálně.

č. 4 – Velký Taxisův příkop
Nejslavnější překážka dostihu. Skáče se pouze jednou za rok, právě při Velké pardubické. 150–160 cm vysoký a 180 cm široký živý plot je následován 400 cm dlouhým příkopem o hloubce 100 cm a pozvolným nástupem. Celková šířka překážky je tak 580 cm. A to je stav po modernizaci. Před rokem 1994 byl příkop o metr delší, o metr hlubší a měl ostrou hranu, o kterou si nezkušení koně v průběhu historie často přivodili vážná až smrtelná zranění. Modernizace udělala z překážky mnohem bezpečnější skok, avšak trochu nižší obtížnosti. Navíc dnešní koně jsou mnohem kvalitněji připravení a na počátku dostihu mají dostatek sil, takže v současné době se na Taxisu padá jen málo. V posledních letech zde skončili svoji pouť dostihem vždy dva až čtyři koně, přičemž zdaleka ne vždy byla na vině překážka jako taková. V roce 2020 zde však po nepochopitelné chybě vyhasl život jednoho z favoritů Sottoventa a po výrazné vlně nevole hlavně z řad veřejnosti došlo před dalším ročníkem k další bezpečnostní úpravě v podobě výrazněho zploštění doskokové hrany.

č. 5 – Irská lavice
Atypická překážka, která dělá mnoha koním velké potíže, ač není nebezpečná. 200 cm vysoký a 450 cm široký val ohraničený z obou stran metrovými příkopy. Nedá se zdolat jedním skokem (zkusil to pouze v roce 1982 Pahang, kterého 62letý jezdec Saunders nezvládl a Pahang to zaplatil životem), musí se na ni vyjít a na druhé straně zase sejít. Dá se zde ale ztratit mnoho času, v horším případě i pohřbít závod. Některé koně tato překážka vystraší natolik, že ji odmítnou přejít. V roce 2018 zde shodil jezdce Vajgaros, o 2 roky později to samé předvedl All Scater.

č. 6 – Popkovický skok
Podle mnoha odborníků nejobtížnější překážka Velké. Překážku tvoří 130 cm vysoký a 200 cm široký živý plot s nízkým břevnem na odskokové hraně, následovaný 200 cm širokým příkopem. Její záludnost spočívá v tom, že ihned po doskoku musí koně ostře zatočit doprava. Mnozí jezdci ji tak najíždějí šikmo, čímž si skok prodlužují a zároveň můžou omezit další koně. Například v roce 1998 zde došlo k hromadnému pádu 8 koní způsobenému řetězovou reakcí po vybočení jednoho a zaváhání druhého koně. Velké problémy nadělala také v roce 2015, padly zde celkem 4 koně. I v posledních letech znamenala tato překážka konec v dostihu minimálně pro jednoho koně, výjimkou byl ročník 2021. Loni zde skončily už tak minimální naděje Kaiserwalzera.

č. 7 – Francouzský skok
Dva živé ploty oddělené příkopem. Živé ploty jsou 120, resp. 130 cm vysoké a 110 cm široké. Příkop mezi nimi je také široký 110 cm. Nachází se za lesíkem, takže diváci na závodišti na ni nevidí. Kdysi se na ni najíždělo z oranice, dnes je před ní dlouhý travnatý odskokový pás, který překážce výrazně ubral na obtížnosti. Přesto se zde výjimečně objeví problém, např. v roce 2004 znamenal řetězový pád konec nadějí hned 4 koní a v posledních 2 letech se stala překvapivou konečnou vždy pro jednoho účastníka.

č. 8/9 – Malé zahrádky
První dvojskok dostihu. Dva živé ploty 130 cm vysoké a 150 cm široké, mezi kterými je 8,5metrová mezera, kterou koně vyplňují dvěma kroky. Překážka se musí najet ve správném tempu, jinak hrozí, že kůň druhý plot nezdolá. Častý strašák hlavně zahraničních koní, kteří takový typ překážky ze světa neznají.

č. 10 – Anglický skok
Překážka, jejíž obtížnost spočívá v příkopu před živým plotem, ne za ním. Před příkopem se nachází 70 cm vysoké dřevěné břevno, příkop samotný je široký 150 cm, následný živý plot je široký 120 cm. Patří mezi jednodušší skoky, na kterém se v podstatě nepadá. V roce 2015 však toto pravidlo jeden kůň porušil. Touto překážkou končí úvodní část Velké pardubické.

Následuje průběh velkým prostranstvím, tzv. náměstím, kde je nutné správně objet několik točných bodů. To například v roce 2008 nezvládl Amant Gris, který sice doběhl do cíle první, ale byl po právu diskvalifikován pro nedodržení kursu, když jeden z točných bodů objel ze špatné strany a o několik metrů si tak zkrátil trať.

č. 10a – Prodloužený Taxisův příkop
Nachází se vedle Velkého Taxisu a má zhruba dvoutřetinovou velikost svého slavného "bratra". Živý plot je vysoký 130 cm, široký 200 cm a na odskokové hraně stojí 80 cm vysoké břevno. Následný příkop je hluboký pouze 20 cm, ale je dlouhý 200 cm. Skok se navíc často neprovádí úplně rovně, ale drobně šikmo. Přestože nepatří mezi technicky obtížné překážky, padá se zde relativně často. Například předloni zde skončily naděje favorizovaného Theophila.

č. 11 – Živý plot s příkopem
Živý plot je 130 cm vysoký, 170 cm široký a na odskokové hraně je 60 cm vysoké břevno. Následuje 200 cm širký a 60 cm hluboký příkop. Tato překážka koním nedělá potíže.

č 12 – Živý plot – seskok
Na první pohled jednoduchá překážka. 120 cm vysoký a 130 cm široký živý plot s 60 cm vysokým břevnem na odskokové hraně. Její obtížnost spočívá v poloze doskokové plochy, která je o 50 cm níže než odskok. Kůň, který si toto neuvědomí, může mít problémy a tzv. ztratit nohy. Stává se to ale minimálně.

č. 13 – Živý plot
130 cm vysoký i široký živý plot s 80 cm vysokým břevnem na odskokové hraně. Pro koně oddechový skok. Nepamatuji zde potíže.

č. 14 – Poplerův skok
80 cm vysoké dvojbradlí. To je celá tato překážka, avšak její jednoduchost je její největší „zbraní“. Koně mají tendenci ji podcenit. Jméno získala podle slavného meziválečného jezdce a dvojnásobného vítěze Velké kpt. Rudolfa Poplera, který právě na tomto skoku v roce 1932 tragicky zahynul v jednom rámcovém dostihu. V roce 1991 zde padl fenomenální Železník, avšak neutekl od žokeje Josefa Váni st., byl znovu nasednut a stíhací jízdu dovedl ke svému čtvrtému vítězství.

č. 15 – Drop
Dvoumetrový seskok přímo před tribunami. V minulosti před ním koně téměř zastavovali a scházeli ho. S narůstající rychlostí dostihu narostla také obtížnost této překážky, neboť se běžně skáče z tempa. Občas zde některý kůň vyhodí jezdce ze sedla. Přímo ve Velké se tak stalo po 7 letech loni, pro něj typologicky neznámý skok nezvládl favorit Brunch Royal.

č. 16 – Kamenná zeď
Oddechová překážka před tribunami před obtížnou fází dostihu. 180 cm široká a 85 cm vysoká zeď, na kterou se nabíhá z oranice. Někteří mazaní jezdci využívají úzký travnatý pás podél bariéry, aby ušetřili síly svého koně.

č. 17 – Hadí příkop
Největší a nejobtížnější vodní překážka. Kdysi jezdce vyloženě děsila, neboť byla hluboká téměř 2 metry a obrostlá vodními rostlinami. Po modernizaci v 90. letech má pevné dno, minimální hloubku a z původní obtížnosti tak zůstala pouze šířka 450 cm a hlavně o 70 cm nižší doskok oproti odskoku. Pokud se nenajíždí příliš pomalu, tak se zde již téměř nepadá, ačkoliv jde po delší době o velký skok a koně již nejsou zrovna čerství. Výjimkou byl loňský ročník a pád dřívějšího vítěze No Time To Lose.

č. 18 – Velký vodní příkop
400 cm široký a 45 cm hluboký vodní příkop, který se dá bezpečně proběhnout, je již jen stínem kdysi velmi obávané překážky. Přesto nepatří mezi lehké skoky. Kůň se musí odrazit ve správný okamžik a nenechat na doskoku v příkopu zadní nohy, taková situace často končí pádem. Přesně to se v roce 2015 stalo jednomu z favoritů Rabbit Wellovi. Sice neupadl, ale jeho šance na úspěch se rozplynuly. V minulosti šlo o druhou nejtěžší překážku Velké díky rozbahněným okrajům a velké hloubce.

č. 19 – Malý Taxisův příkop
Poslední a nejmenší z trojice „Taxisů“ v kursu. Živý plot je 150 cm vysoký a 200 cm široký, na odskokové hraně je 60 cm vysoké břevno. Následný mělký příkop je široký 170 cm. Překážka obvykle nedělá problémy, neboť v těchto fázích se začíná opět zrychlovat a skáče se tak z dobrého tempa.

č. 20/21 – Velké zahrádky
Nachází se vedle Malých zahrádek a jde o stejný dvojskok. Jediným rozdílem je, že se skáče v opačném směru a mezera mezi živými ploty je o 0,5 metru delší.

č. 22 – Suchý příkop
Jednoduchý příkop s bílým odskokovým břevnem, široký 300 cm a hluboký 90 cm. V minulosti chybělo odskokové břevno, takže se stávalo, že si kůň příkopu jednoduše nevšiml. Dnes se zde zpravidla vůbec nepadá, ojedinělou výjimkou je pád Lukáše Sloupa ze sedla Krocoleona v roce 2019. Je to druhá překážka kursu, na kterou diváci z tribun nevidí.

č. 23 – Steeplechase skok
Steeplechase skoky nahradily dříve používané proutěné překážky, neboť se nedají proskočit. Je vysoký 130 cm a široký 60 cm. Nachází se ihned po výběhu z lesíka na travnaté dráze. V tomto úseku jezdci zkouší nástupy a testují, jak je na tom kdo se silami. Takže se tu obvykle běhá velmi rychle.

č. 24 – Živý plot „U hangáru“
Název je odvozen polohou, neboť jde o překážku nejblíž hangárům na přilehlém letišti. Jedná se o 130 cm vysoký i široký živý plot. 60 cm před ním se nachází 80 cm vysoké odskokové břevno. Nachází se v táhlé zatáčce, což je vzhledem k rychlému tempu a boji o pozice příčinou nepříliš častých pádů, hlavně na mokrém povrchu. Ten poslední jsme mohli vidět v roce 2016.

č. 25 – Velký anglický skok
Začátek poslední obtížné fáze dostihu. Překážka bývá záludná hlavně za mokra. Tvoří ji 150 cm vysoký a 160 cm široký živý plot, 60 cm před ním se stojí 80 cm vysoké odskokové břevno. Obtížnost překážky tvoří doskok, neboť doskoková plocha je o 40 cm výše než odskoková a koně zde na doskoku často podkluzují. Za mokra se tento problém ještě násobí a v kombinaci s úbytkem sil zde v takových podmínkách dochází často k pádům. Letos mokro nehrozí.

č. 26 – Suchý příkop „mezi břízkami“
240 cm široký příkop s 50 cm vysokým odskokovým břevnem. Hlavním úkolem je neškobrtnout a udržet tempo. I přes únavu koní se zde nepadá.

č. 27 – Velký Havlův skok
Poslední těžká překážka kursu. 140 cm vysoký a 190 cm široký živý plot s 80 cm vysokým odskokovým břevnem ve vzdálenosti 50 cm před plotem, následovaný 250 cm širokým mělkým příkopem. Obtížnost skoku spočívá nejen v jeho velikosti, ale i v pozici v kursu, koně jsou již hodně unaveni. Navíc před překážkou běží koně dlouhý úsek oranicí, která je ještě více vysílí, obzvláště za mokra. Pády jsou zde poměrně časté, naposledy zde měl v roce 2019 velké problémy Bridgeur a ač nakonec nepadl, byl přesto zastaven. Překážka je pojmenována po dlouholetém obětavém správci závodiště.

č. 28 – Steeplechase skok
Steeplechase skoky nahradily dříve používané proutěné překážky, neboť se nedají proskočit. Je vysoký 130 cm a široký 60 cm. Nachází se na travnaté dráze a koně si zde chystají pozici na finiš. Každá chyba tak stojí mnohem více než dosud. V roce 2015 se o tom přesvědčil Zarif, kterému pak chyběly síly ve finiši.

č. 29 – Steeplechase skok
Platí pro něj to samé jako pro překážku č. 28.

č. 30 – Steeplechase skok
Stejné parametry jako odstatní steeplechase skoky. Je to poslední překážka kursu, na začátku cílové roviny. Chyba udělaná zde se již nedá dohnat. Velkou sportovní tragédii způsobila tato překážka (tehdy ještě proutěná) v roce 1967. Bělka Lukava měla obrovský náskok, avšak pád na tomto skoku ji připravil o jasné vítězství.
Rekordy dostihu

Nejrychlejší čas: 8:56,01 min (2015, Ribelino, ž. Kašný)

Nejvíce startujících: 29 (1990)

Nejvíce vítězství jezdce: 8 (ž. Josef Váňa st., 1987–1989, 1991, 1997, 2009–2011)

Nejvíce vítězství jezdce v řadě: 4 (ž. Peter Gehm, 2001–2004)

Nejstarší vítězný jezdec: 58 let a 356 dní (Vladimír Hejmovský, 1951)

Nejmladší vítězný jezdec: 19 let (Josef Vavroušek, 1956)

Nejstarší vítězný kůň: 14 let (Unkas, 1954)

Nejvíce vítězství koně: 4 (Železník, 1987–1989, 1991)

Nejvíce vítězství koně v řadě: 3 (celkem 7 koní: Brigand 1875–78, Epigraf 1957–59, Sagar 1981–83, Železník 1987–89, Peruán 1998–2000, Tiumen 2009–11, Orphee des Blins 2012–14)

Nejvíce vítězství trenéra: 11 (Josef Váňa st.)

Nejvíce startů: 28 (ž. Josef Váňa st.)

Nejvíce startů koně: 8 (celkem 3 koně: Železník, Salvátor, Flang)

Nejmenší rozdíl mezi 1. a 2. koněm v cíli: Nos (2× – 1886, vítěz Hanno, a 2010, vítěz Tiumen)

Nejvíce koní v cíli: 18 (2009)

Nejvyšší kurs vítěze dostihu: 55:1 (2012, Orphee des Blins)
Finanční dotace

Loni se pořadatelům po 2 letech konečně podařilo vrátit dotaci dostihu aspoň na úroveň před covidem, tj. na 5 000 000 Kč. Bohužel ne výše. Vzhledem k vysoké inflaci v poslední době je sice méně hodnotná než před 3 lety, ale Velká pardubická je i tak nejlépe finančně ohodnoceným cross country dostihem v Evropě. Pro peníze si doběhne prvních 7 koní. Ti svým majitelům vydělají:
1. místo 2 000 000 Kč
2. místo 1 100 000 Kč
3. místo 700 000 Kč
4. místo 500 000 Kč
5. místo 350 000 Kč
6. místo 200 000 Kč
7. místo 150 000 Kč
Základní informace

Délka dostihu: asi 6 900 metrů
Počet překážek: 31 (z toho 3 vodní a 4 steeplechase skoky)
Doba dostihu: obvykle lehce přes 9 minut
Počet startujících: max. 25
Podmínky pro start koně: min. 6 let a splněný kvalifikační dostih
Podmínky pro start jezdce: min. 10 překážkových vítězství v kariéře a aspoň jeden dokončený překážkový dostih v aktuálním roce, nebo min. 10 překážkových umístění v kariéře a dokončený kvalifikační dostih v aktuálním roce
Historické zajímavosti

V dosavadních 132 ročnících se do listiny vítězů zapsalo 97 koní a 82 jezdců. Je mezi nimi 17 klisen a jediná žena, paní Lata Brandisová. Ta dokázala zvítězit v roce 1937 s klisnou Normou.

V historii dostihového sportu pouze jediný jezdec dokázal vyhrát oba nejslavnější překážkové dostihy, tj. Grand National v Liverpoolu a Velkou pardubickou. Je jím George Williamson. V Pardubicích vyhrál v letech 1890 a 1893, v Liverpoolu v roce 1899.

Již ročník 1878 poznal prvního trojnásobného vítěze a hned šlo o čistý hattrick. Hřebec Brigand vyhrál také v letech 1875 a 1877. V roce 1876 se dostih z důvodu mrazivého počasí nekonal. Zajímavé je, že se na jeho hřbetě při triumfech vystřídali dva různí jezdci.

V roce 1880 se dostihu zúčastnila klisna, která neměla jméno. Dokonce se probila na stupně vítězů, doběhla třetí.

Ročník 1881 vyhrál v sedle Victorie jezdec Hector Baltazzi, který si v průběhu dostihu zlomil klíční kost. Heroický výkon.

V roce 1896 dokončila svůj vítězný hattrick také první klisna, Lady Anne. K vítězstvím přidala ještě po jednom druhém, třetím a čtvrtém místě a byla nejúspěšnějším koněm historie Velké až do roku 1991.

Ročník 1900 vyhrál kůň, který neproběhl cílem jako první. Vítězná klisna Slava byla diskvalifikována pro křižování druhého v cíli, Magyaráda.

Od roku 1904 byly zavedeny časové limity pro jednotlivé dostihy. Stalo se tak na základě průběhu jednoho rámcového dostihu při Velké o rok předtím, při kterém jezdci a koně bojovali s tratí až do tmy. Jak uvidíme, časový limit byl později hlavním aktérem jedné z největších sportovních tragédií historie dostihu.

Ročník 1908 byl již druhým, který byl zrušen kvůli mrazivému počasí. Od té doby se Velká pardubická neběhá v listopadu, ale v říjnu.

Ročník 1909 nepoznal vítěze. Na startu se sešli pouze 3 koně. Jeden spadl, zbylí dva byli diskvalifikováni poté, co koně odmítali pokračovat v dostihu a mezitím vypršel časový limit.

Rok 1920 přinesl onu zmiňovanou sportovní tragédii. Ze šesti startujících koní jich pět padlo nejpozději na Popkovickém skoku. Osamocený Jonathan sice zvládl zbytek dostihu, avšak jezdec Koplík nikam nespěchal a užíval si ovace diváků. Mezitím vypršel časový limit, a vítězná dvojice tak byla po proběhnutí cílem diskvalifikována. Později se ukázalo, že toto rozhodnutí bylo chybné. Po přeměření trati v roce 1936 bylo zjištěno, že kurs dostihu je o 500 m delší, a tím pádem byl dosažený čas v pořádku. Bohužel se již nikdo neměl k tomu, aby původní rozhodnutí revidoval.

Ročník 1929 vyhrál bělouš Ben Hur, přestože v průběhu dostihu třikrát upadl.

V roce 1951 zvítězil dosud nejstarší jezdec v historii. Vladimírovi Hejmovskému bylo v době konání dostihu 58 let a 356 dní. Zajímavé je, že se na start Velké postavil pouze jednou. Zároveň to byl poslední rok, kdy kurs dostihu zavedl koně mimo vnitřní prostor závodiště.

V roce 1956 naopak vyhrál dosud nejmladší jezdec. Josefu Vavrouškovi bylo pouze 19,5 roku. Byl to jeho životní úspěch, nikdy poté již tento dostih nevyhrál.

V roce 1959 uzavřel sovětský Epigraf svůj vítězný čistý hattrick. Stal se teprve třetím koněm, který dokázal Velkou ovládnout třikrát. A zároveň prvním, který to dokázal ve třech letech za sebou. Také byl prvním z řady sovětských vítězů, kteří ovládli tento dostih nepřetržitě v letech 1957 až 1962.

V roce 1962 Velkou pardubickou poprvé přenášela Československá televize v přímém přenosu.

Ročník 1968 se nekonal z důvodu srpnových událostí. Zajímavé ale je, že přihlášeni byli dva koně z USA, což se nikdy předtím nestalo.

Raritou skončila Velká v roce 1970. Na prvních třech místech se umístily klisny.

V roce 1972 dokončil svůj vítězný hattrick Korok – kůň, který nikdy neměl běhat dostihy. Narodil se s vývojovou vadou na noze a kulhal. Přesto z něj Václav Chaloupka dokázal udělat jednoho z nejlepších koní historie. Později se výborně osvědčil jako plemeník.

Ročník 1973 se stal výjimečným. Poprvé v poválečné historii přijel kůň z Anglie, navíc vyhrál a vytvořil na dalších 14 let časový rekord dostihu. Byl jím fenomenální Stephen’s Society.

Další velká sportovní tragédie postihla Velkou v roce 1975. Před poslední proutěnkou si Flang vypracoval asi čtyřdélkový náskok a zdálo se, že si jde pro vítězství. V té době však na dráhu vběhl kůň bez jezdce Bledax, srazil se s Flangem, který se tím ocitl na zemi a závod nedokončil.

Ročník 1977 ovládla dvojice Václavů. Ten v sedle, Chaloupka, se tak stal prvním jezdcem historie, který vyhrál Velkou počtvrté. Dosud se to podařilo pouze třem dalším jezdcům.

Rok 1979 přinesl další historický zápis. V sedle Legendy se stal vítězem Jiří Chaloupka a v listině vítězů se tak poprvé ocitla bratrská dvojice.

Ročníky 1981 až 1983 viděly čistý hattrick kladrubské dvojice Sagar – Pavel Liebisch. Sagarovu kariéru nešťastně ukončilo zranění nohy v kvalifikaci na VP 1984, čímž nejspíše přišel o čest stát se prvním a dosud jediným koněm, který by vyhrál Velkou čtyřikrát v řadě.

V roce 1987 se poprvé běželo pod 10 minut. Dostih však byl tento rok pravděpodobně o něco kratší, neboť místo překážky číslo 6 – Popkovického skoku – se skákala překážka 6b umístěná o kousek vedle v lese.

Rok 1989 přinesl souboj o historický zápis v cílové rovince. Dvojice Železník – Josef Váňa st. bojovala o zisk čistého hattricku. Václav Chaloupka v sedle Fráze zase usiloval o své páté vítězství. Úspěšnějším byl nakonec Železník, který tak pokračoval ve své cestě do pozice nejúspěšnějšího koně historie dostihu.

Tak se stalo v roce 1991. Po nezdaru v předchozím ročníku se dvojice Železník–Váňa opět postavila na nejvyšší stupínek po nezapomenutelné stíhací jízdě po pádu na Poplerově skoku. Železník se se čtyřmi vítězstvími stal nejlepším koněm dějin dostihu. Josef Váňa st. čtvrtým vítězstvím vyrovnal na čele historické jezdecké tabulky Václava Chaloupku.

Ročník 1992 silně poznamenala demonstrace tzv. ekologických aktivistů, kteří chtěli zabránit konání dostihu kvůli údajnému týrání koní. Vnikli do prostoru dráhy a pohybovali se v ní i během dostihu, což výrazně ovlivnilo především náběh na Velký Taxisův příkop, který byl díky tomu velmi pomalý. Spadlo zde osm z patnácti koní.

Krize kolem pořádání dostihů vyvrcholila v roce 1993, kdy se na start Velké postavilo pouze devět koní, nejméně od roku 1946. Závod dokončil pouze jeden.

Rok 1995 přinesl zatím poslední vítězství zahraničního koně. Byl jím britský It’s A Snip.

O další změnu historických tabulek se postaral rok 1997. Josef Váňa st. v sedle Vronskyho dosáhl svého pátého vítězství.

V roce 1998 se poprvé triumfu dočkala žena v pozici trenéra. Peruán trénovaný Lenkou Horákovou však zvítězil nejen v tomto roce, ale i ve dvou následujících. Obzvláště ceněným vítězstvím je to z roku 1999, kdy porazil velmi silnou irskou konkurenci.

Ročník 2004 nabídnul divákům další přepis historických listin. Žokej Peter Gehm zvítězil počtvrté v řadě, což se nikomu jinému nepovedlo. Bohužel další vítězství již nemohl přidat, neboť krátce poté utrpěl úraz v tréninku, jehož výsledkem je trvalé upoutání na invalidní vozík.

Extrémně rychlý závod se odehrál v roce 2008. Vítězná Sixteen (žokej Josef Bartoš) poprvé běžela pod 9 minut a také poslední kůň, který dostih dokončil, doběhl v rychlejším čase, než byl předchozí rekord dostihu.

Ročníky 2009 až 2014 také přidaly rekordní zápisy. Nejprve Josef Váňa st. v sedle Tiumena třikrát za sebou zvýšil svůj náskok v čele historického pořadí jezdců, když přidal své šesté, sedmé a osmé vítězství. Při tom posledním mu zároveň chyběly pouze tři dny věku k tomu, aby se stal nejstarším vítězem Velké pardubické. V následujících letech se Orphee des Blins stala první klisnou, která dokázala zvítězit třikrát v řadě.

Také Velká 2015 se výrazně zapsala do historie, bohužel však v negativním světle. Poprvé byl totiž vítězný kůň v cíli později diskvalifikován pro pozitivní dopingový nález. Za ten sice nese hlavní vinu výrobce potravinového doplňku, takže padly velmi mírné tresty, ale na této neslavné premiéře to bohužel nic nemění.

V roce 2018 poznal dostih druhého pětinásobného vítěze mezi jezdci, žokeje Jana Faltejska. V porovnání s Josefem Váňou starším potřeboval na pět vítězství o jeden start méně (12) a byl při něm téměř o 10 let mladší. Josef Váňa st. poté čekal na šesté vítězství 12 let. Bude Jan Faltejsek i v tomto ohledu rychlejší?

Zatím posledního historického okamžiku jsme byli svědky o rok později. Žokej Josef Bartoš dokázal jako první jezdec vyhrát dva slavné kontinentální překážkové dostihy, Gran Premio v italském Meranu a Velkou pardubickou, v témže roce.
Historie

Jak již bylo řečeno, první ročník se konal již v roce 1874, což z Velké činí sportovní akci s nejdelší tradicí v České republice. Dostihy se v Pardubicích a okolí pořádaly již desítky let předtím, navíc roku 1856 byla založena dostihová dráha na současném místě. Ta získala svoji dnešní podobu po druhé světové válce. Do té doby, hlavně v raných letech konání, byl dostih ve znamení častých změn kursu, koně běhaly i mimo vnitřní prostor dráhy, např. za tribunami. Tím se logicky měnila i délka dostihu, která se od počátku pohybovala kolem 6400 metrů. Od roku 1952 se uvádí délka asi 6900 metrů, která je dodržována i přes několik více či méně kosmetických změn v kursu v pozdějších letech. Po roce 1989 bylo na závodišti provedeno mnoho změn s ohledem na větší bezpečnost koní, jelikož do té doby mělo mnoho překážek nebezpečné parametry (hlavně velké hloubky a ostré hrany příkopů) a pád na nich často ohrožoval život koně. Současnou podobu má dostih od roku 1998, kdy byl změněn směr závěru dostihu v souvislosti s dokončením nové hlavní tribuny. Od té doby proběhly pouze další úpravy překážek ať už designové, nebo vedoucí k větší bezpečnosti pro účastníky.

Bohužel, historie dostihu není bez přerušení. Počasí zavinilo zrušení Velké v letech 1876 a 1908. Tehdy se pořádala v listopadu a oba ročníky zrušil mráz. O další přerušení se postarala 1. světová válka (vč. roku 1919). Také 2. světová válka (vč. mnichovských událostí v roce 1938) zabránila konání dostihu. Od roku 1946 byla tradice dostihu přerušena pouze jednou, okupací republiky vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968.

Od počátku měla Velká pardubická hojnou mezinárodní účast a čeští jezdci zprvu zahraniční konkurenci nestačili. Poprvé vyhrál Čech až roku 1902. První ročníky se také potýkaly s nízkými počty startujících koní. Před první světovou válkou byl počet startujících jen zcela výjimečně dvouciferný, v roce 1909 dokonce vyběhli pouze 3 koně. Obrat přišel až ve 2. polovině 20. let, od té doby čítají startovní listiny obvykle více než 10 jmen. Zároveň se vznikem samostatného Československa začali v poli převažovat koně domácího chovu. Zahraniční účastníci téměř vymizeli po roce 1948 a když už byli, tak obvykle ze Sovětského svazu. Tamní koně byli hlavně v 50. a 60. letech velmi úspěšní. Západní koně se vrátili ihned po roce 1989 a ročník 1990 se nesl ve znamení rekordní účasti 29 koní. To však již bylo moc a později byl zaveden limit maximálně 25 startujících koní, v moderní době jich tolik ani zdaleka nebývá.
Druhá říjnová neděle. Pro všechny české fanoušky dostihového sportu posvátný den. Den, kdy se na dostihy dívají i lidé, které jinak tento sport vůbec nezajímá. Na největší závod roku. Nejobtížnější překážkový dostih kontinentální Evropy. Legendu, jejíž první ročník byl uspořádán již v roce 1874, a jejíž vítězný kůň i jezdec vstupují mezi nesmrtelné. Je tu 133. Velká pardubická se Slavia pojišťovnou! Poprvé se zpřísněnými kvalifikačními podmínkami, jejichž cílem je odstranit koně, kteří na to reálně nemají. Podaří se to? A stane se Mr Spex, na rozdíl od loňska mimo okruh top favoritů, prvním koněm od roku 2014, který dokáže obhájit vítězství?
Vítáme vás u on-line přenosu. Událost začíná v 16:00.
Články odjinud