EURO U19: Česko - Švédsko 2:1. Turyna dal dva góly, podržel skvělý Jedlička

0
PRVNÍ DOJEM: Jágr v kondici, Kladno jede. Smoleňák vzýval pána z Vysočiny
Samek o Slavii a italském trápení: Těžký půlrok. Řešil se návrat do Česka

Výborný vstup do mistrovství Evropy do 19 let v Gruzii za sebou mají čeští fotbalisté. V úvodním utkání základní skupiny se Švédskem zvítězili 2:1, když oba góly obstaral Daniel Turyna a poslal český tým do vedení. Skandinávci dokázali ovšem snížit a zejména v závěrečných minutách měli enormní tlak, který Češi ustáli i díky výborným zákrokům Martina Jedličky.

Výběr trenéra Jana Suchopárka, který na šampionátu startuje po šesti letech, vstřelil vedoucí gól ve 42. minutě.

Turyna se prosadil hlavou po centru Libora Holíka nikým nehlídán na malém vápně. Druhou branku přidal sparťanský útočník v 55. minutě střelou z hranice šestnáctky, když se k němu odrazil míč po zákroku švédského brankáře Marka Johanssona.

Soupeři se po nedůslednosti české obrany podařilo snížit v 77. minutě zásluhou Viktora Gyökerese a v závěru Švédové sahali po vyrovnání. Jenže Teddy Bergqvist z metru minul hlavou odkrytou branku a dvakrát zachránil české mladíky gólman Martin Jedlička. Po jeho druhém zákroku navíc Michal Sadílek trefil při odkopu tyč vlastní branky.

Česká devatenáctka startuje na mistrovství Evropy poprvé od zisku stříbra v roce 2011. K druhému utkání nastoupí proti favorizovanému Portugalsku a skupinu uzavře sobotním utkáním s domácí Gruzií. Do semifinále postoupí dva celky.

Hosté: 41. Turyna, 55. Turyna

Domácí: M. Johansson – Colley, Andersson, Poppler Isherwood, Kralj – Adrian (87. Ahmedhodžić), Jajić (C), Sabović, C. Johansson (63. Lidberg) – Karlsson (79. Bergqvist), Gyökeres.

Hosté: Jedlička – Holík, Chaluš, Král, Granečný – Chvěja, Havelka, Mareček (89. Lingr), Sadílek – O. Šašinka (C) (90+4. Graiciar), Turyna (72. Novotný).

Domácí: Lidberg, Bergqvist, Svensson, Ceesay, Weberg, Ahmedhodžić, Johansson

Hosté: Plachý, Graiciar, Lingr, Novotný, Hlavatý, Čech