SESTŘIHY: Bayern i Dortmund nadělovaly, zahrál si Kliment

0
Tomášek o fiasku s Färjestadem: Byli jsme jako Boston. Jak zvládá tlak?
SESTŘIH: Arsenal - Chelsea 5:0. Kanonáda v derby, dvakrát se trefil Havertz

SOUHRN 1. KOLA | Český reprezentant Theo Gebre Selassie se vlastním gólem podílel na porážce Werderu Brémy se Schalke 04 (0:3). Zapletl se do přihrávky soupeře a přehodil svého brankáře. Za Stuttgart si v neděli zahrál český útočník Jan Kliment, který střídal na posledních pár minut, pořážku však zvrátit nedokázal.

Wolfsburg po zisku Superpoháru zahájil vítězně

Fotbalisté Wolfsburgu potvrdili výborný vstup do sezony a týden po zisku Superpoháru porazili v 1. kole bundesligy Eintracht Frankfurt 2:1. Český útočník Václav Kadlec zůstal v týmu hostů jen na lavičce.

Vicemistr z poslední sezony se ale proti Frankfurtu na vítězství pořádně nadřel. Zásluhou branek Perišiče a Dosta sice rychle vedl, za hosty ale pohotově snížil Reinartz.

V druhém poločase už branka nepadla, Frankfurt byl nejblíže vyrovnání při šanci střídajícího mladíčka Gerezgihera, proti němu se ale vytáhl brankář Casteels. Wolfsburg těsnou výhru udržel a připsal si 23. bundesligový domácí zápas za sebou bez porážky.

SESTŘIH Bundesligy: Wolfsburg - Frankfurt 2:1, Kadlec nehrál

Kliment porážku Stuttgartu neodvrátil

Na domácím stadionu naopak neuspěl Stuttgart. Hned první čtvrthodina zápasu s Kolínem nad Rýnem přinesla tři zásahy do brankových konstrukcí. Nejprve se do ní trefil hostující Lehmann, po něm také domácí Divadi a Gentner. Šanci měl také Hloušek, který nastoupil v obraně Stuttgartu, ale jeho hlavičku vyrazil Horn nad.

Branky začaly padat až čtvrt hodiny před koncem. Nejprve se z penalty trefil hostující Modeste, jen o chvíli později zvýšil Zoller. Kolínksý útočník pak ale zavinil pokutový kop, který proměnil Divadi.

Vyrovnat se Stuttgartu nepodařilo, nepomohl ani příchod útočníka Klimenta z lavičky. Naopak v nastaveném čase se z protiútoku prosadil do prázdné brány Osako.

Gebre Selassie vlastním gólem přispěl k prohře

Český reprezentační obránce Theodor Gebre Selassie při snaze odkopnout míč přeloboval vlastního brankáře Wiedwalda a nešťastně otevřel skóre utkání, které skončilo 0:3. Hertha Berlín s Vladimírem Daridou v základní sestavě zvítězila 1:0 na hřišti Augsburgu, Hoffenheim neudržel vedení v Leverkusenu a prohrál 1:2.

Navýšit hubené vedení Schalke mohl po přestávce Huntelaar, gólman Brém jeho pokus ale zneškodnil. Na druhé straně se do hezké šance dostal Bartels a jen těsně minul branku. Úspěšný ligový debut na lavičce Schalke bývalému kouči Paderbornu Andrému Breitenreiterovi následně však pojistili Choupo-Moting a Huntelaar.

Kadeřábek hrál celý zápas

Hoffenheim se dostal do vedení v Leverkusenu už v páté minutě, když Polanski předložil pas za obranu Zuberovi, který osamocen před brankářem Lenem nezaváhal a vstřelil svůj první bundesligový gól. Leverkusen ale před přestávkou zvýšil tlak a zásluhou Kiesslingovy dorážky vyrovnal. Jedenatřicetiletý forvard společně s Huntelaarem vytvořili rekord německé ligy: oba se trefili počtvrté v řadě v prvním utkání sezony.

Obrat dokonal v druhém poločase teprve devatenáctiletý záložník Brandt, Leverkusen tak zvítězil v devíti z posledních deseti vzájemných utkání. Celý zápas za hosty odehrál obránce Pavel Kadeřábek.

SESTŘIH Bundesligy: Leverkusen - Hoffenheim 2:1, Kadeřábkova premiéra

Darida se po osmnácti minutách duelu v Augsburgu zapsal do statistik inkasovanou žlutou kartou. V prvním dějství gól nepadl, v jeho závěru ale obdržel druhou žlutou kartu útočník bavorského celku Bobadilla a svůj jubilejní 50. ligový zápas za Augsburg nedohrál.

Na začátku druhé půle fauloval domácí obránce Klavan ve vápně Kaloua, který sám nařízenou penaltu proměnil. Ani Hertha nedohrála zápas v plném počtu, v 66. minutě ji oslabil Beerens. Berlínský celek těsný náskok udržel i díky tomu, že Esswein v 75. minutě trefil z přímého kopu pouze tyč.

Ingolstadtu se bundesligová premiéra vydařila a zásluhou trefy Hinterseera z 66. minuty zvítězil na hřišti Mohuče 1:0. Útočník vítězného týmu Tomáš Pekhart nebyl připraven ani na lavičce. I druhý nováček Darmstadt získal první bod za remízu 2:2 s Hannoverem.

SESTŘIH Bundesligy: Dortmund - Mönchengladbach 4:0

Bayern začal obhajobu kanonádou do sítě Hamburku

Už v pátek fotbalisté Bayernu Mnichov zahájili útok na čtvrtý německý titul v řadě domácí výhrou 5:0 nad Hamburkem. Tým, který se zachraňoval až v baráži, jasně přehráli, na střely vyhráli 23:5. Zatímco v nominaci Hamburku scházeli oba čeští hráči Jaroslav Drobný a Petr Jiráček, v zahajovací sestavě Bayernu nechyběly obě největší posily Douglas Costa a Arturo Vidal. Více byl vidět Brazilec Costa, který se do statistik zapsal gólem a asistencí. "S oběma hráči jsem spokojen. Ukázali svou kvalitu," pochválil posily trenér Pep Guardiola.

Do vedení však Bayern poslal v 27. minutě marocký stoper Benatia, který hlavou prodloužil do branky přímý kop Xabiho Alonsa. Pojistka přišla až po změně stran, kdy odražený míč napálil do branky Lewandowski. To Hamburk zlomilo a Bayern svou převahu potvrdil dalšími zásahy. Nejprve se po Costově centru trefil hlavou Müller, který vzápětí zužitkoval práci Lewandowského, a v závěru výhru potvrdil po soupeřově chybné rozehrávce křížnou střelou Costa.

"V první půli jsme to měli těžké, protože soupeř hrál na šest obránců a těžko jsme se tam dostávali. Pak jsme to zlomili a zápasu jsme dominovali," hodnotil Guardiola. "První půli jsme ještě takticky zvládli velmi dobře, škoda standardní situace, kterou bychom měli lépe ubránit. Věřím, že se z toho poučíme do dalších zápasů, abychom neměli problémy jako v minulé sezoně," řekl kouč Hamburku Bruno Labbadia.

SESTŘIH Bundesligy: Bayern Mnichov - Hamburk 5:0

Německá fotbalová liga - 1. kolo:

Bayern Mnichov - Hamburk 5:0
Branky: 69. a 73. Müller, 27. Benatia, 53. Lewandowski, 87. Costa.

Augsburg - Hertha Berlín 0:1
Branka: 48. Kalou z pen.

Brémy - Schalke 0:3
Branky: 34. vlastní Gebre Selassie, 68. Choupo-Moting, 85. Huntelaar.

Darmstadt - Hannover 2:2
Branky: 31. a 54. Heller - 48. Benschop, 62. vlastní Sulu.

0

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a Gruzii.