Veselý je po zranění v pořádku, odletěl do Curychu obhajovat

ČTK
Sport
Začít diskusi (0)
Lehké svalové zranění je snad pryč a oštěpař Vítězslav Veselý může pomýšlet na obhajobu titulu mistra Evropy. Do Curychu odletěl světový šampion z loňského MS v Moskvě až dnes, neboť jeho kvalifikace je na programu ve čtvrtek a závod až v sobotu. Má proto dost času se na místě připravit a ještě doladit formu.

Moc o tom nemluvil, ale když už si dal po zimní sezoně do pořádku dlouhodobý problém s kolenem, v tréninku v Nymburce si natáhl zadní stehenní sval. Kvůli tomu vynechal domácí šampionát v Ostravě, nyní už je prý v pořádku. "Důležité je, že jsem absolvoval házení před odjezdem v docela vysoké intenzitě a je to v pohodě," ujistil na letišti v Praze.

Natažený sval podle lékařů neexistuje, vždy tam musí být nějaká ruptura. I proto je možná Veselý pořád opatrný. "Nebylo to nic vážného, ale možná mám pořád trochu problém v hlavě. Hlídám se a bojím se rozbalit běh do rychlého kroku," řekl. "Takže snad v Curychu nebudou problémy, které by mě omezovaly v závodě, protože při něm je intenzita ještě vyšší," doplnil.

Veselý vede letošní evropské tabulky výkonem 87,38 metru ze Zlaté tretry v Ostravě, ale strašákem je pro něj kratší rozběh na stadionu v Curychu. "Důležité je vědět, o co se mám snažit. Jestli to budu schopen zrealizovat v závodě, to se ještě uvidí," přemítal s úsměvem. "Pro mě je velké povzbuzení, že pokud všechno udělám dobře, bude z toho dobrý výsledek," podotkl.

Je rovněž zvědavý, jak mu bude sedět nový a tvrdý povrch, o kterém se mezi atlety hodně mluví. "Uvidíme, jak moc rychlý bude na ten můj běh, jak se s ním moje nohy srovnají," konstatoval. V letošní sezoně totiž jeho technika není tak stabilní, v mnoha věcech se Veselý cítí nejistý. "Ale myslím, že odjíždím v docela dobré formě. Nějaký základ se nám podařilo odtrénovat, mám naději na dobrý výkon. Může to být dobré," řekl.

Je už téměř pravidlem, že oštěp mužů je v závěru programu, i proto Veselý létá do dějiště šampionátů později. "Rád bych si někdy zazávodil na začátku," přiznal. "Pak bych si šampionát víc užíval. Takhle už to mají za sebou a už juchají a my pořád čekáme na závod, což není nic extra příjemného," uvedl. "Říká se, že to nejlepší na konec, ale mohli by to někdy vystřídat," pousmál se hořce.

Veselý bývá před závody hodně často nervózní, má problémy i se spánkem. "To je věc, kterou nenatrénujete, když je taková událost jednou za rok," upozornil. Ale cítí, že v 31 letech už má dost zkušeností. "Možná to mám víc na háku, měl bych se s tím vyrovnat," věřil. Ale drobná závodní nervozita je prý potřeba. "Posunuje mě dál, ale uvidíme," řekl.

Mezi kvalifikací a finále jsou totiž dva dny pauzy jako na olympiádě v Londýně, kde si Veselý v boji o postup do finále hodil osobní rekord, ale po dvou dnech nervózního čekání ho boj o medaile nezastihl v ideálním rozpoložení a skončil čtvrtý. "Ale teď jsem za ně rád vzhledem k tomu zdravotnímu stavu. Je to lepší než denní pauza nebo dokonce závodit hned druhý den," dodal oštěpař.

Začít diskuzi