Kniha Devatero hokejových zastavení připomíná domácí MS

ČTK
Sport
Začít diskusi (0)
Mistři světa z roku 1972 František Pospíšil, Jiří Bubla, Richard Farda, Jiří Kochta a bronzový medailista z roku 1992 Bedřich Ščerban pokřtili v pražské Galerii Harfa knihu Devatero hokejových zastavení. Publikace autora Miloslava Jenšíka mapuje na 240 stránkách dosavadních devět šampionátů konaných v Česku a bývalém Československu. Má naladit hokejové fanoušky i před květnovým jubilejním desátým domácím mistrovstvím světa v Praze a Ostravě.

Publikaci připravil Český svaz ledního hokeje ve spolupráci s nakladatelstvím Olympia. "Za pár měsíců, nebo už se dá říci za pár dnů, začíná mistrovství světa v Praze a v Ostravě a toto je připomenutí všech, kteří tvořili historii domácích šampionátů," řekl při křtu prezident Českého svazu ledního hokeje Tomáš Král. Doufá, že i nadcházející domácí turnaj bude v příštích publikacích mít nezapomenutelnou část ozdobenou úspěchem.

Pamětníci druhé ze tří zlatých medailí z vystoupení v Praze potvrdili, že vystoupení na domácí půdě neslo vždy velký náboj i tlak. "Nažhavení jsme tenkrát byli možná ještě víc kvůli tehdejší politické situaci. Kdybychom proti Rusům měli zahrát s kulomety, tak je tam asi všechny postřílíme. Taková zášť to tenkrát byla," řekl Farda k šampionátu v roce 1972. Zástupci tehdejšího Sovětského svazu se tehdy v tuzemsku představili po srpnu 1968 poprvé.

Bubla si vybavuje očekávání veřejnosti před domácím vystoupením. "Doma je to vždycky těžší, tlaky tam jsou. Veřejnost to očekává. Díval jsem se teď na biatlon, před třiceti tisíci lidí stříbro místo zlata o jednu střelu. Je to taky skvělý. Je to podobné i tady. Budou hrát hokejisti velice dobře a jednou třeba někdo zakopne. Nám se to stalo 1978, hráli jsme velice dobře, ale bohužel," připomněl Bubla páteční biatlonovou štafetu na Světovém poháru v Nové Městě na Moravě i hokejové stříbro z Prahy 1978.

Zástupci tehdejší úspěšné generace s uznáním sledují, jak se nyní uchází o mistrovství světa v Praze brzy čtyřiačtyřicetiletý útočník Martin Ručinský. "K tomu je málo co dodat. Trochu mě to překvapilo, že do toho šel, ale jen mu přeju, aby se mu dařilo. V těch letech, co podává za výkony, je opravdu moc pěkný," prohlásil Bubla.

"Martin navíc řekl hezkou věc, že dres národního týmu se neodmítá. To by si hodně mladších kluků mělo uvědomit, co to vlastně je si obléknout národní dres, stoupnout si na modrou a poslechnout si tu hymnu," dodal pětašedesátiletý trojnásobný mistr světa.

Farda měl pro zkušené útočníky také slova uznání. "Klobouk dolů jak před Jardou Jágrem, tak před Martinem Ručinským. Za nás, když bylo někomu třicet let, tak ho diváci a novináři normálně odpálili. Ten kluk raději skončil, než by bojoval dál. Takhle dopadl Pepík Černý, který těsně před odjezdem na soustředění ve 33 řekl, že končí. Klidně by to odehrál taky," dodal Farda k dění před šampionátem v roce 1972.

Začít diskuzi