+
Nenechte si ujít nejnovější
zprávy ze světa sportu.
Sledujte nás na Facebooku
a dozvíte se vše jako první.
Martin Hašek
11. listopadu 2015 • 17:42

Rusky naháněli kvůli dopingu i v Praze. Jedna z nich byla agresivní

Jekatěrina Poistogovová (vlevo) patřila mezi ruské atletky, které vyšetřovací komise zpovídala během halového ME v Praze
TOP VIDEA
SESTŘIH Premier League: Arsenal - West Bromwich 2:0. Čech má další nulu SESTŘIH Premier League: Arsenal - West Bromwich 2:0. Čech má další nulu
CELÝ SESTŘIH: Liberec - Slovácko 1:1. Domácí srazila Váchova chyba CELÝ SESTŘIH: Liberec - Slovácko 1:1. Domácí srazila Váchova chyba
VŠECHNA VIDEA ZDE

Zatímco ochozy pražské O2 Areny v březnu bouřily v euforii nad medailovými zážitky Jakuba Holuši a spol., v zákulisí vřel úplně jiný příběh. Vyšetřovatelé pověření nezávislou komisí WADA během pražského halového mistrovství Evropy kontaktovali podezřelé ruské atletky. Zpráva zveřejněná na stránkách WADA obsahuje konkrétní detaily.Ruské půlkařky Anastasia Bazdyrevová a Jekatěrina Poistogovová zažily během pražského evropského šampionátu mnohem víc adrenalinu než jen při svých závodech na dráze O2 Areny. Zpráva nezávislé komise WADA odhalila, že obě atletky podezřelé z dopingu na základě loňského televizního dokumentu ARD během šampionátu čelily otázkám vyšetřovatelů. A ta setkání se neobešla bez emocí.

„Vyšetřovatelé požádali slečnu Bazdyrevovou o rozhovor, při němž by se vyjádřila k obviněním učiněným proti ní v dokumentu ARD. Slečna Bazdyrevová se začala chovat velmi agresivně a odmítla vstoupit do místnosti pro rozhovory,“ píše se ve zprávě nezávislé komise WADA.

S Jekatěrinou Poistogovovou se vyšetřovatelům vedlo trochu lépe. Atletka s rozhovorem souhlasila a odmítla během něho, že by užívala dopingové látky. Pak však požádala o pauzu kvůli antidopingové zkoušce. Následně se setkala s týmovým lékařem Igorem Gubčenkem a v rozhovoru s vyšetřovateli už nepokračovala.

Obě atletky se přiznaly na tajných nahrávkách

Proti jednání vyšetřovatelů pak protestoval úřadující šéf ruské atletické federace Vadim Zelečenok. „Atleti jsou tady od toho, aby získávali medaile a vydělávali peníze. Tyhle rozhovory ovlivňují jejich výkony,“ stěžoval si.

Obě ruské atletky se na tajně pořízených nahrávkách pro dokument ARD k dopingu přiznaly. Bazdyrevová na nich hovoří o používání zakázané látky parabolan. „Vysvětluje, že s užíváním dopingu skončila devadesát dní před ruským šampionátem, takže se nemusí obávat (pozitivního testu),“ píše se ve zprávě nezávislé vyšetřovací komise WADA. „Také mluvila o vedlejších efektech užívání anabolických steroidů na ostatní a o tom, že ona vedlejší efekty nepocítila.“ Poistogovová se v dokumentu přiznala k užívání pilulek látky oxandrolon a krevního dopingu EPO.

Komisaři českého Antidopingového výboru se během šampionátu s vyšetřovateli WADA setkali. „Věděli jsme o tom. Byli tam naši komisaři, kteří byli určení pro mistrovství Evropy. Najednou se tam setkali i s jinými komisaři, kteří si tam přijeli kvůli jejich sportovcům,“ uvedl Miroslav Dolejš z Antidopingového výboru. „Od našich komisařů jsem zaslechl, že ke spolupráci nedocházelo. Oni si jeli svoji činnost, o mistrovství se nestarali.“

Poistogovová v Praze získala stříbrnou medaili v běhu na 800 metrů, Bazdyrevová byla ve stejné disciplíně diskvalifi kována v semifi nále. Podle vyšetřovací komise se obě závodnice provinily proti antidopingovému kódu WADA a hrozí jim doživotní zákaz činnosti.

 

Dejte nám like a sledujte nás!

.
instagramKlasická verze
Mobilní verze