Španěl Mir je mistrem světa Moto3, v Austrálii bodovali oba Češi

0
Hvězdy vyvedly partnerky: kdo dorazil na vyhlášení Fotbalisty roku?
PRVNÍ DOJEM ze čtvrtfinále: Motor se zlepšuje, ale dostává lekci, co Třinec umí

Španělský motocyklista Joan Mir je novým mistrem světa Moto3. Titul si pojistil vítězstvím ve Velké ceně Austrálie, které pro něj bylo už devátým v sezoně. Do jejího konce zbývají dva závody.

Na okruhu na Phillip Islandu dnes bodovali oba čeští jezdci. Jakub Kornfeil obsadil v Moto3 dvanácté místo, Karel Abraham dojel v MotoGP čtrnáctý.

Dvacetiletý Mir před závěrečnými Grand Prix v Malajsii a ve Valencii vede před Italem Romanem Fenatim o nedostižných 70 bodů. Dnes byl vyhlášen vítězem po zkráceném závodě, který byl zastaven sedm kol před koncem kvůli silnému dešti.

"Jsem mistrem světa, to je neuvěřitelné," radoval se Mir. Šanci rozhodnout nejslabší kubaturu měl už před týdnem v japonském Motegi, ale tehdy po startu až ze sedmé řady poprvé v sezoně nebodoval. Tentokrát vyrazil z první řady a nezaváhal.

Dobré pocity převládaly i u Kornfeila. "S dneškem jsem určitě moc spokojený. Vlastně s celým víkendem. Krůček po krůčku jsme se zlepšovali, vychytávali motorku a to se nakonec vyplatilo v závodě. Takto nějak bych si představoval, že by to mohlo být každý víkend, teď už tedy jen v těch zbývajících dvou," řekl.

Startoval ze sedmé řady, po pádech se čelo rozdělilo na dvě skupinky a Kornfeil bojoval o devátou příčku. Po silné přeháňce byl závod přerušen a výsledky se braly z patnáctého, posledního dokončeného kola.

V MotoGP se přiblížil už čtvrtému titulu Španěl Marc Márquez. Zatímco si dojel pro šesté letošní prvenství, jeho italský rival Andrea Dovizioso se stejně jako v kvalifikaci trápil, v cíli byl až třináctý a odstup mezi nimi se zvýšil na 33 bodů.

"Úžasné. Dnešek byl strašně důležitý. 'Dovy' se víkendem protrápil, já se naopak cítím skvěle," radoval se Márquez, jenž získal tituly loni a v letech 2013 a 2014. V cíli měl náskok 1,8 sekundy na italského veterána Valentina Rossiho.

Abraham díky 14. příčce přerušil sérii tří závodů, v nichž nebodoval. V pořadí MS je devatenáctý. Kornfeil zůstal jednadvacátý. Třídu Moto2 vede o 29 bodů dnes třetí Ital Franco Morbidelli.

Velká cena Austrálie, závod mistrovství světa silničních motocyklů na Phillip Islandu:

Moto3: 1. Mir (Šp./Honda) 24:51,490, 2. Loi (Belg./Honda) -0,351, 3. Martín (Šp./Honda) -0,359, 4. Rodrigo (Arg./KTM) -0,388, 5. Bastianini -0,408, 6. Fenati (oba It./Honda) -0,808, ...12. Kornfeil (ČR/Peugeot) -4,085.

Průběžné pořadí MS (po 16 z 18 závodů): 1. Mir 296, 2. Fenati 226, 3. Canet (Šp./Honda) 184, 4. Martín 151, 5. Di Giannantonio (It./Honda) 146, 6. Bastianini 114, ...21. Kornfeil 26.

Moto2: 1. Oliveira (Portug./KTM) 39:25,920, 2. Binder (JAR/KTM) -2,974, 3. Morbidelli (It./Kalex) -3,846, 4. Raffin (Švýc./Kalex) -7,348, 5. Vierge (Šp./Tech3) -7,403, 6. A. Márquez (Šp./Kalex) -12,125.

Průběžné pořadí MS (po 16 z 18 závodů): 1. Morbidelli 272, 2. Lüthi (Švýc./Kalex) 243, 3. Oliveira 191, 4. Á. Márquez 190, 5. Bagnaia 150, 6. Pasini (oba It./Kalex) 135.

MotoGP: 1. M. Márquez (Šp./Honda) 40:49,772, 2. Rossi (It./Yamaha) -1,799, 3. M. Viňales (Šp./Yamaha) -1,826, 4. Zarco (Fr./Yamaha) -1,842, 5. Crutchlow (Brit./Honda) -3,845, 6. Iannone (It./Suzuki) -3,871, ...14. Abraham (ČR/Ducati) -26,110.

Průběžné pořadí MS (po 16 z 18 závodů): 1. M. Márquez 269, 2. Dovizioso (It./Ducati) 236, 3. M. Viňales 219, 4. Rossi 188, 5. Pedrosa (Šp./Honda) 174, 6. Zarco 138, ...19. Abraham 30.