Fenoném Phelps bude zase vířit vody! Legenda se vrátila ve velkém stylu

Pavlína Nejedlá
Plavání
Začít diskusi (0)

Dvaadvacet olympijských medailí, z toho osmnáct zlatých! Takovou bilancí je může pyšnit legendární americký plavec Michael Phelps. A tato sbírka rozhodně nemusí být konečná. Osmadvacetiletý rodák z Baltimoru se vrací na scénu.

Čas 51,95 není sice absolutní špička, stačilo to ovšem na kvalifikaci na mistrovství USA. Tímto suverénním časem Phelps ohromil fanoušky v Mese a dal tak všem přihlížejícím najevo, že bude dál konkurovat kandidátům na stupních vítězů.

Osmadvacetiletý Phelps původně skončil s plaváním, protože ztratil motivaci a cítil ideální věk na odchod do plavecké penze. Loni na podzim ale začal znovu s přípravou a výsledek byl znát už na čtvrtečních závodech v Arizoně.

Akademie žurnalistiky a nových médiíAkademie žurnalistiky a nových médií • RAS

V rozplavbách na trati 100 metrů motýlkem zaplaval nejrychlejší čas vůbec a v samotném závodě ho přeplaval jen Lochte a to o pouhé dvě desetiny sekundy.

Velmi zajímavý příběh se začal psát v roce 1985, kdy se zrodil mimořádně talentovaný plavec.

Michael Phelps, přezdívaný jako The Baltimore Bullet, se od patnácti let stal nejsledovanějším chlapcem v amerických bazénech. Čím byl starší, tím více ho poznával i svět mimo USA. Jak se ale Phelps k plavání vlastně dostal, to málo kdo ví.

Jak se zrodila legenda

Maryland není pouze název velmi oblíbených čokoládových sušenek. Je to také místo prvního výskytu fenomenálního plavce Michaela Phelpse. V Baltimoru se 30. června 1985 zrodil malý zázrak, což v té době samozřejmě ještě nikdo netušil.

Michael se k plavání dostal díky svým sestrám, které trénovaly v místním plaveckém týmu. Starší Whitney se v roce 1996, v patnácti letech, nominovala na olympijské hry, ale zranění její start pokazilo.

Malého Mika přihlásili na plavání v sedmi letech. Měl velký strach z potápění, proto mu trenér dovolil plavat zatím jen v poloze na zádech. Není tedy velkým překvapením, že mladý Phelps ovládl své první závody právě stylem znak.

Těžko odhadnout, jak moc byl Phelps v sedmi letech plaváním zaujatý. Zásadním milníkem v jeho životě jsou rozhodně LOH v Atlantě roku 1996, po kterých začal trénovat v severním Baltimoru. Tady se potkal s trenérem Bobem Bowmanem a začali spolupracovat.

V rozhovoru pro internetový server kidshealth.com, kde se Bowmana ptali, co viděl v Michelovi, když ho začal trénovat, odpověděl: „ Viděl jsem v něm obrovský potencionál a soutěživého ducha.“

Phelpsova hvězda stoupá

Michaela ohromil plavecký výkon Toma Dolana, kterým se prezentoval v Atlantě a s pomocí trenéra dělal vše proto, aby se stal šampionem stejně jako on. Snaha se projevila o tři roky později, když se stal členem národního B týmu.

V patnácti letech se tak talentovaný chlapec stal nejmladším americkým plavcem za posledním 68 let. Bowman tedy vsadil na správného koně: „Když jsem Michaela poprvé uviděl, hrál si s kamarády za bazénem. Už tehdy bylo patrné, jak tíhne k výhře a jen nerad prohrává.“

První úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat. Velká očekávání provázela Phelpse na jeho prvních Hrách roku 2000 v Sydney. Na trati dlouhé 200 metrů se plaveckým stylem motýlek umístil na pátém místě.

O rok později na mistrovství světa v Japonsku, už tento závod ovládl, překonal svůj osobní rekord a vytvořil ten světový. 1:54:58 se zapsalo do historie a Amerika tak mohla oslavovat zlatou medaili získanou nejmladším plavcem v historii.

Mezi lety 2001 a 2012 Phelps společně trenérem Bowmanem zdolali snad všechny plavecké rekordy a nasbírali úctyhodnou sbírku medailí všech kategorií.

Konec kariéry

Po neskutečně vydařených olympijských hrách v Londýně v roce 2012 však nejlepší plavec světa oznámil konec kariéry z důvodu ztráty motivace. V Anglii se rozloučil třemi zlatými a dvěma stříbrnými medailemi.

Pár dní po ohlášení konce kariéry dostal nejúspěšnější plavec přívlastek „nadějný golfista“, když se předvedl v pořadu The Haney Projekt s dalšími celebritami jako je hráč NBA Shane Battier nebo herec Ray Romano.

„Byla to pro mě velmi poučná zkušenost, většinou celkem rychle všechno vzdávám,“ řekl Phelps na tiskové konferenci po turnaji. Pak se smíchem dodal:“Je to strašné. Nechápu, jak může být něco tak těžkého jako trefit ten malý bílý míček, aby letěl přímo na jamku. To se mi snad ani jednou nepovedlo.“

Phelpse golf natolik pohltil, že trénoval každý den. Jeho trenérem se stal bývalý kouč Tigera Woodse Hank Honey. A to už něco znamená, když si zaplatíte takového profesionála, jakým Haney opravdu je.

„Moc se na tento projekt ve spojení s televizním kanálem Golf Chanel těším, hlavně pak na spolupráci s Hankem a na to, co společně dokážeme na hřišti,“ nechal se na konferenci slyšet plavec. Odmítl ale spekulace o tom, že by pro něj byl golf druhou kariérou.

Na další olympiádě v Riu de Janeiro v roce 2016 ho s holí v ruce tedy asi neuvidíme. Jaké má ale v golfu cíle náš nováček? Haney zmínil, že by Phelps rád vyhrál mistrovství ve svém domácím klubu. „Golf ho hodně baví, zabere mu to sice trochu času, ale měl by se zlepšovat docela rychle, alespoň podle toho, co jsem viděl,“ potvrdila špička mezi trenéry.

V návaznosti na konec plavecké éry se začal mladý muž zajímat nejen o golf, ale i o ženy. Pětadvacetiletá modelka Megan Roseeová se s Phelpsem ukázala na několika akcích a byl to páreček k pohledání. Media však z módní ikony vytvořila někoho, kdo se chce vedle Phelpse jen zvýraznit a dostat na scénu v Holywoodu. Po deseti měsících se tak dostala na řadu další žena, Jasmin Waltzová, známá především z porno plátna.

Před několika dny však hvězda bazénů oznámila svůj velkolepý návrat do chlorových vod. V plánu má zúčastnit se závodu v Arizoně koncem dubna, ale hlavním cílem je mistrovství světa příští rok a potom následující olympiáda.


                         

Začít diskuzi