Americký fotbal - NFL: Seattle Seahawks - Denver Broncos -  ONLINE PŘENOS -  3. února 2014   00:30

NFL: Seattle Seahawks - Denver Broncos

S konstatováním, že Seattle Seahawks už na MetLife Stadium v New Yorku přebrali trofej Vince Lombardiho, kterou získává vítězný tým Super Bowlu, se loučím, děkuji za pozornost a u dalších sportovních přenosů se těším na přečtenou.
Nejužitečnějším hráčem letošního Super Bowlu se po jedenácti letech stává zástupce obranných formací, linebacker Seattlu Malcolm Smith.

Už jsem jeho ocenění trochu přivolal během zápasu, protože právě Smith se postaral o klíčové turnovery dnešního zápasu, když dokázal zachytit jeden z Manningových pasů a zároveň s míčem doběhnout do endzóny a poté také získat do držení Seattlu fumbli Demaryiuse Thomase.
Celkové statistiky zápasu nakonec tolik neodpovídají realitě, neboť na útočné yardy Seattle vyhrál "pouze" 341:306, ovšem je to způsobeno především nutností Denveru hrát velmi dlouhé drivy, kdy Trinton Holliday byl často při returnech zastavován už na vlastních 10-15 yardech, poté se Broncos dostali k polovině hřiště, kde jejich akce téměř vždy skončila buď puntem či dokonce turnoverem. Právě ztracené míče tak jsou nakonec nejdůležitějším faktorem ze statistického pohledu.

První downy: 17 – 18
Úspěšnost třetích downů: 7/12 (58%) – 6/13 (46%)
Úspěšnost čtvrtých downů: 0/2 (0%) – 0/3 (0%)
Získané yardy celkem: 341 – 306
Získané yardy po zemi: 135 – 27
Získané yardy vzduchem: 206 – 279
Turnovery: 0 – 4
Touchdowny: 5 – 1
Držení míče: 31:53 – 28:07
Utkání naprosto ovládla po celou sezónu vynikající obrana Seattlu, která soupeři téměř nic nepovolila a hlavně získávala důležité míče při útocích Denveru, z nichž následně profitoval Seattle skórovanými body, 21 z konečných 43 jich následovalo právě po ztracených míčích Broncos a zejména dvojice v obraně Seattlu Cliff Avril – Malcolm Smith odehrála fantastický zápas.
Poprvé ve své osmatřicetileté historii Seattle Seahawks vyhrávají Super Bowl! Při své druhé účasti v nejsledovanějším sportovním zápase světa poráží Denver Broncos 43:8, když proti mírně favorizovanému a rozhodně zkušenějšímu soupeři měli od první sekundy souboje výrazně navrch a zcela zaslouženě triumfují!
11:38
Special team Seattlu při returnech Trintona Hollidaye předvádí nadále perfektní práci, tentokrát se returner Denveru probojoval pouze na 13 yardů od vlastní endzóny.
11:45
Steven Hauschka při dalším extra pointu znovu nezaváhal a navyšuje náskok Seattlu na 35 bodů – 43:8.
15:00
Denver se pokusil o on-side kick. Míč při výkopu v takovém případě musí přeletět alespoň deset yardů bez dotyku některého z hráčů kopajícího týmu, to se povedlo, ovšem zachytili jej Seattle Seahawks a ti tak začnou svoji akci na útočné polovině.
0:00
KONEC TŘETÍ ČTVRTINY.
0:00
Manning ve spolupráci s Welkerem proměňuje i dvoubodovou konverzi, po níž svítí na ukazateli skóre 36:8 ve prospěch Seattlu.
2:58
Kickoff Seattlu přeletěl endzónu soupeře a útok Denveru začne z dvaceti yardů vlastní poloviny.
14:40
Při následném kickoffu Seattlu se také returner Denveru Trinton Holliday odhodlal k returnu, byl ale zastaven na 22-yardové linii.
14:49
Steven Hauschka proměnil i následný extra point a Seattle bleskově navyšuje své vedení už na rozdíl 29 bodů.
14:49
TOUCHDOWN SEATTLE! – Percy Harvin při returnu trochu divoce krotil míč, přesto jej dokázal dostat plně pod kontrolu a proběhl celým hřištěm až do endzóny soupeře! – 28:0.
Vše se připravuje k zahájení třetí čtvrtiny, v níž budou přijímat výkop Seattle Seahawks. Ti tak budou mít šanci zvýšit své vedení.
Na MetLife Stadium v New Yorku bude probíhat zmíněná kulturní vložka v podobě koncertu Bruno Marse a skupiny Red Hot Chilli Peppers. Osmačtyřicátý Super Bowl by pak měl pokračovat zhruba za půl hodiny.
3:12
Video potvrdilo tuto domněnku a útočit tak přeci jen bude moci Denver.
3:12
Trinton Holliday donesl míč při returnu na 34 yardů vlastní poloviny, tam mu míč vypadl, zachytili jej hráči Seattlu, ovšem Denver zřejmě bude chtít nechat hru překontrolovat na videu, protože Holliday se zřejmě dříve dotkl kolenem země a proto by měla být v tu chvíli akce ukončena. Následné vypadnutí míče už by nemělo poté platit.
3:21
Naprosto nečekaný průběh má zatím letošní Super Bowl, neboť Denver byl před zápasem považován za mírného favorita, zatím ale na skvěle bránícího soupeře zcela nestačí.
3:21
Následný extra point Hauschky byl úspěšný a Seattle zvyšuje své vedení na 22:0.
11:54
Kickoff return Hollidaye je zastaven na 17 yardech vlastní poloviny. Z tohoto místa začne další útočná snaha Denveru Broncos.
12:00
Následný extra point je Hauschkou proměněn a Seattle se ujímá vedení 15:0.
2:16
Výkop Seattlu končí dalším touchbackem, Denver tak zahájí svoji akci z 20 yardů na vlastní polovině.
2:20
2:27
2:27
Skutečně se jedná o nezkompletovanou přihrávku a také Denver ztrácí time-out.
2:27
Tentokrát hodil na hřiště červený flag trenér Denveru, který bude challengovat předchozí nezkompletovaný pas Wilsona na Harvina, neboť hráč nesmí házet míč směrem dozadu a přihrávka quarterbacka Seattlu na Harvina byla v tomto ohledu hodně hraniční a mohlo by se jednat o fumble, resp. ztrátu míče. Spíše se ale dá očekávat potvrzení této akce a Seattle by tak měl hrát třetí down.
10:21
Kickoff Seattlu proletěl endzónou a je odpískán tzv. touchback, což znamená, že přijímající tým (Denver) bude útočit z 20 yardů, ovšem je hozena vlajka proti Seattlu za pozdní hit a Denver tak může své snažení zahájit z 35 yardů.
10:45
10:45
Trenér Seattlu Carroll hodil na hřiště červený flag, značící kontrolu předchozí situace u videa (challenge), ovšem potvrdilo se rozhodnutí sudích o nezkompletování prvního downu. Seattle bude kopat field goal a navíc přichází o možnost jednoho time-outu vzhledem k neúspěšné challengi.
14:43
Punt return Goldena Tatea byl zastaven na 36 yardech na polovině Seattlu.
14:48
14:53
Úvodní return Denveru byl zastaven na 14 yardech, odkud začne Peyton Manning se svoji družinou úvodní útočnou akci zápasu.
Už proběhlo i slavnostní losování, Denver zahájí zápas výkopem a Seattle tak bude prvním útočícím týmem zápasu. Denver pak bude mít k dispozici první útok druhého poločasu.
Svůj okamžik slávy už dostává k dispozici Renée Flemingová, která zpívá před vyprodaným stadiónem a desítkami miliónů televizních fanoušků americkou státní hymnu.
EXKURZE DO PRAVIDEL

Utkání se hraje na čtyři čtvrtiny, přičemž každá trvá 15 minut. V případě nerozhodného stavu se bude prodlužovat po 15-minutových periodách dokud nebude znám vítěz.

Hrací čas se zastavuje při vyběhnutí hráče s míčem do zámezí nebo v případě nezkompletované přihrávky. Dále vždy dvě minuty před koncem druhé a čtvrté čtvrtiny (tzv. two-minute warning), zastavuje se i při zranění hráče, kdy je potřeba ošetření a každý tým má také tři oddechové časy na poločas k zastavení času.

Oba týmy se postupně střídají v útoku, přičemž mají k dispozici čtyři pokusy (downy) k posunu o deset yardů, přičemž pokud by na čtvrtý pokus nedokázali udělat potřebný posun, přichází o míč a na hřiště nastupuje ofenziva soupeře a útočit začne z místa ztráty míče soupeře. Proto se při čtvrtém downu v drtivé většině případů používá tzv. punt, tedy odkop z ruky, kdy kopající dokáže odkopnout míč většinou kolem 40-50 yardů daleko a výrazně tak ztíží soupeři útočnou akci. V případě, že tým pronikne do hloubi útočné poloviny, může zvolit také možnost kopu z pole (field goalu), kterým může navýšit svůj bodový zisk o tři body.

Pokud se tým po zemi nebo vzduchem dostane až do endzóny (desetiyardový prostor na obou stranách hřiště za vymezenými 100 yardy na hřišti), získává touchdown. Ten je za šest bodů, plus k tomu má tým ještě možnost potvrdit touchdown buď kopem (extra point – 1 bod) nebo zvolit útočnou akci z dvou yardů před endzónou a v případě úspěchu získává dva body.

V případě porušení pravidel mohou rozhodčí hodit na hřiště žlutou vlajku (flag) a proviněný tým, ať už útočící, tak i obranný, je posunut po hřišti o určitý počet yardů.

Útočící tým ztrácí svoji možnost útočit pokud nevyužije čtvrtý down k potřebnému zisku pro další první down, dále pokud použije punt, nebo pokud quarterback hodí míč přímo do rukou soupeřova obránce (interception) či pokud hráči vypadne či je soupeřem vyražen míč z ruky dříve, než se hráč dotkne loktem, zády či kolenem hřiště (fumble). Právě při dotyku hráče s míčem těmito částmi těla se zemí končí daná akce a útočící tým pokračuje z tohoto místa dalším downem.
SUPER BOWL 2014

Příjemný zážitek všem, kteří se rozhodli strávit dnešní noc s americkým fotbalem. Sezóna nejprestižnější soutěže NFL každoročně končí Super Bowlem, tedy finálovým zápasem, ve kterém se rozhodne o šampiónovi a také zápasem, který je téměř každoročně nejsledovanější sportovní akcí světa, kde v USA třicet sekund televizní reklamy během přestávky stojí kolem čtyř miliónů dolarů! I přesto reklamní prostor byl okamžitě vyprodán, neboť dnešní zápas bude sledovat přes 100 miliónů diváků.

Vedení NFL pro dějiště závěrečného zápasu celé sezóny v drtivé většině případů na severu USA upřednostňuje kryté stadióny, nicméně dnes se bude hrát na otevřeném MetLife Stadium v New Yorku a teplota by měla být kolem 0°C, což se může stát nejchladnějším Super Bowlem v dějinách soutěže. Teprve podruhé v posledních dvaceti letech pak proti sobě nastupují vítězové obou konferencí, nejlépe útočící tým soutěže Denver Broncos (606 nastřílených bodů) a nejlépe bránící Seattle Seahawks (231 inkasovaných bodů).

Jako již tradičně, tak i letos bude Super Bowl i významnou kulturní akcí, neboť americkou hymnu zazpívá Renée Flemingová a poločasovou přestávku vyplním svým vystoupením Bruno Mars a Red Hot Chilli Peppers. V historii už se dostalo i na Paula McCartneyho, Rolling Stones, Prince či U2, loni pak vystupovala Beyoncé.

DENVER BRONCOS

Fotbalisté Denveru Broncos se představí už posedmé ve vyrcholení sezóny amerického fotbalu, když si dosud připsali tři triumfy. Jednoznačně největší oporou týmu je legendární quarterback Peyton Manning, jenž se letos stal prvním hráčem v historii NFL, který dokázal během jedné sezóny naházet přes 5 000 yardů (5 477) a přihrát svým spoluhráčům alespoň na 50 touchdownů (55). Z jeho pasů by měli těžit zejména jmenovci Thomasové, Julius a Demaryius, s nimi také Wes Welker či Eric Decker. O běhovou hru po zemi se pak bude starat zejména Knowshon Moreno.

Peyton Manning se svou partou překonával během sezóny řadu rekordů a pozadu nezůstali ani v zápase finále konference AFC proti New England Patriots, který vyhráli 26:16, přičemž jako první v historii během finále konferencí dokázali bodově zakončit šest drivů (útoků), díky dvěma touchdownům a čtyřem field goalům (kopům z pole). Sám Manning zaznamenal 400 naházených yardů a 2 touchdowny.

SEATTLE SEAHAWKS

Seattle se dosud představil v Super Bowlu pouze jednou, to když v roce 2006 výsledkem 10:21 v Detroitu nestačil na fotbalisty Pittsburgh Steelers. Letos ale vyšla sezóna svěřencům trenéra Carrolla perfektně, dokázali ovládnout základní část konference NFC, díky tomu získali výhodu domácího prostředí pro semifinále i finále konference a přes New Orleans Saints a San Francisco 49ers dokráčeli až do samotného Super Bowlu.

V něm by je měl nejvíce táhnout Marshawn Lynch, jehož obrovská síla při běhových akcích je pověstná a před třemi lety se v playoff zápase proti tehdy vysoce favorizovaným New Orleans Saints postaral o velmi pravděpodobně nejkrásnější běhovou akci všech dob, když se dokázal vyhnout sedmi pokusům soupeřů o stažení k zemi a 67-yardovým během tehdy rozhodl o postupu Seahawks. V dalších třech sezónach se pak Lynch stal prvním running backem v historii, jenž naběhal ve třech po sobě jdoucích sezónách pokaždé přes 1000 yardů.

O distribuci přihrávek Seattlu se bude starat pětadvacetiletý quarterback Russell Wilson. Skvělou obranu pak táhnou především Richard Sherman s Cliffem Avrilem.
Vítáme vás u on-line přenosu. Událost začíná v 00:30.