Čtvrtek 18. dubna 2024
Svátek slaví Valérie, zítra Rostislav
Oblačno, déšť 10°C

Finanční problémy i natáčení v Česku: Legenda Fittipaldi oslaví 75. narozeniny!

Autor: ČTK, sm

Bývalý pilot formule 1 Emerson Fittipaldi, který se narodil 12. prosince 1946, je jednou z ikon brazilského sportu. Když se stal na počátku 70. let dvakrát mistrem světa v závodech F1, bylo nadšení fanoušků stejné jako při Pelého gólech. K tomu navíc přidal i dvě prvenství v nejslavnějším zámořském závodu 500 mil Indianapolis.

Emersona Fittipaldiho k automobilovým závodům přivedl otec, který patřil v Brazílii k předním motoristickým žurnalistům. V patnácti letech Emerson pracoval jako mechanik u motokár a na nich také prvně závodil.

Zlom přišel v roce 1967, kdy se na nejmenším čtyřkolovém vozítku stal brazilským šampionem, což mu otevřelo cestu do britské formule Ford. Do formule 1 vstoupil v roce 1970 a o dva roky později se již stal v 25 letech nejmladším mistrem světa. O tento primát ho připravil až v roce 2005 Španěl Fernando Alonso . Svůj druhý titul vybojoval v roce 1974.

U "efjedniček" Fittipaldi vydržel deset let, vyhrál 14 Velkých cen. Poté slavil úspěchy také v zámořské sérii Indy. Nejlépe se mu vydařila sezona 1989, kdy vyhrál celý seriál i kultovní podnik 500 mil Indianapolis, v němž pak zvítězil ještě v roce 1993.

Závěr kariéry strávil v americké sérii CART, kde získal v roce 1989 s týmem Patrick Racing titul. Později jezdil závody veteránů a byl i funkcionářem. V roce 2016 se objevily informace, že má finanční potíže, kvůli kterým mu brazilské úřady zabavily závodní vozy a trofeje z jeho soukromého muzea.

Fittipaldi minulý rok zavítal do Česka kvůli natáčení filmu Stáří není pro sraby.
Fittipaldi minulý rok zavítal do Česka kvůli natáčení filmu Stáří není pro sraby.