Čtvrtek 22. února 2024
Svátek slaví Petr, zítra Svatopluk
Zataženo, déšť 9°C

Hysterická Ruska Trusovová: Co stálo za jejím výbuchem? Pljuščenko poslal dojemný vzkaz!

Autor: ris

Těžko si fanoušci krasobruslení mohli představit větší drama než to, které jim v Číně nabídl olympijský závod žen. Dopingový skandál krajanky Valijevové i bezchybná šampionka Ščerbakovová byly nic proti jízdě, a následném výbuchu emocí, umanuté rusovlásky Alexandry Trusovové (17)! Její bývalý trenér hvězdný Jevgenij Pljuščenko (39) nastínil, co za výbuchem emocí stojí. Své bývalé svěřenkyni poslal dojemný vzkaz.

Trusovová jako první žena v dějinách skočila ve volném programu hned pět čtverných skoků. Napodobila tak svého pánského kolegu a taky vzor Američana Nathana Chena, který stejný kousek poprvé předvedl před pěti lety při národním mistrovství v Kansasu.

Něco takového bylo v ženském podání ještě nedávno nemyslitelné. „Sašo, zapsala ses do historie. Pět čtveráků je, ať si říká kdo chce co chce, fakt pecka,“ vzkázal mistr mistrů rodačce z Rjazaně „Celému světu si předvedla, že jsi »ruská raketa«.“

Ruská raketa; to tedy jo! Taky po soutěži to dokázala. Ani její heroický výkon jí totiž nezajistil vytoužený triumf. Byla až druhá za klidnou sílou Annou Ščerbakovovou. A přišlo tornádo! „Končím s bruslením. Každý má zlatou medaili kromě mě. Nenávidím tenhle sport… NENÁVIDÍM,“ byla k nezastavení pouze několik vteřin před vyhlášením vítězů.

„Ne všechno se sice povedlo, ale splnila sis sen,“ konejšil jí na dálku Pljuščenko, od něhož Alexandra vloni v květnu přešla do proslavené školy Eteri Tutberidzeové, nekompromisní trenérky, která se s nikým nemaže. I ona má se svéhlavou Trusovovou mraky práce. Nepanuje mezi nimi právě nejvřelejší vztah.

Ona totiž sedmnáctiletá Ruska je tak trošku punk! Však také volnou jízdu absolvovala na hudbu z filmu Cruella. Hit kapely The Stooges »I Wanna Be Your Dog« (Chci být tvůj pes), který znají spíš rockeři než krasobruslařští fajnšmekři, byl dost možná rýpavým vzkazem blonďaté koučce s ostrým pohledem.  

„Se Sašou to trenéři nemají jednoduché, protože ona má na všechno svůj názor,“ napsal Pljuščenko ve svém sloupku na webu FS Gossips. „Mně taky řekla: Musím udělat pět čtveráků. A basta! Kolikátá skončím, to je mi jedno,“ uvedl dvojnásobný olympijský šampion. To proto jí i po stříbru gratuloval ke splnění snu!  

Problém je, že s tímhle „kamikadze“ přístupem k nejlepším výsledkům nemusí dospět. A zatím nedospěla. „Za rok, co jsme spolupracovali, jsem ji nepřesvědčil. Stejně se to nedaří ani týmu v čele s Eteri Tutberidzeovou.“

Například? „Saša se v krátkém programu třeba tvrdošíjně drží trojitého axela, který se jí tak nedaří. To je strašná škoda,“ uvedl Pljušenko. Právě tenhle skok pokazila také v Pekingu a stál ji titul. Bez debat! Vždyť kvůli němu byla před volnými jízdami až čtvrtá. Manko už přes veškerou snahu nedohnala.

Je až s podivem, jakou trpělivost s ní tvrdí ruští mocipáni mají. Proč? Trusovová je prostě výjimečná, geniální! „Neuvěřitelně talentovaná! Z fyzického hlediska je nejsilnější ze všech. Silnější než Chen, Ovečkin i Cristiano Roanldo,“ tvrdí Jevgenij. „Jak piluje čtverné skoky… Viděl jsem to denně. Její tréninkový objem je enormní. O tom se nikomu ani nesní.“

Když to říká Pljuščenko, tak to už musí být! Sám je to ras. Jeho drsné metody, jež zkouší na vlastním synovi, nejsou obyčejným rodičům zrovna po chuti. Teď o někom mluví s takovým uznáním, to už musí něco znamenat.

Možná o to pochopitelnější teď je Trusovové výlev vzteku po čtvrtečním životním zklamání…

Pljuščenko se ale nevěnoval jen své bývalé svěřenkyni, pogratulovali  vítězce Anně Šcerbakovové. Dívce, jež ze sebe v klíčových momentech vymáčkne to nejlepší. Před rokem vyhrála mistrovství světa, teď získala medaili ještě cennější. „Olympijské hry jsou nejtěžší závod na světě. Tvoje pojetí vypadalo silně a zároveň snadně. A máš jedinečnou postavu.“

A neopomněl dodat podporu také teprve patnáctileté Kamile Valijevové, kterou po precizním krátkém programu semlel enormní tlak vyvolaný jejím pozitivním dopingovým testem z prosince 2020. Arbitrážní soud jí i přesto povolil olympijský start. „Kamilko, vydrž. Abys mohla pořádně vzlétnout, musíš občas spadnout na zem. Prošla jsi velkým stresem, ale jsi báječný sportovec, jehož miluje celý svět. Originální a nenapodobitelný,“ uzavřel.

Stříbrná olympijská medailistka z Pekingu Alexandra Trusovová
Stříbrná olympijská medailistka z Pekingu Alexandra Trusovová