Ondřej Kuchař
17. února 2022 • 16:55

Patnáctiletá Ruska: pláč bez medaile. Nenávidím vás, vybuchla krajanka

Autor: Ondřej Kuchař, zoh
Vstoupit do diskuse
25
TOP VIDEA
SESTŘIH: Plzeň - Slavia 1:0. Další zvrat v boji o titul, rozhodl Šulc
Plzeň - Slavia: Ogbu před sebou nechal volného Šulce, ten posílá Viktorii do vedení! 1:0
VŠECHNA VIDEA ZDE

PŘÍMO Z PEKINGU | Záchvaty vzteku, pláč a nadávky. Ženská soutěž krasobruslařek končila naprosto nevídaně a nečekaně. Pozornost všech se upírala na výkon patnáctileté Rusky Kamily Valijevové, která po dopingovém nálezu startovala s podmínkou a hrozbou pozdější diskvalifikace. Mediální poprask, který se kolem ní v posledních dnech strhnul, neustála. Dvakrát spadla a odešla bez medaile. Pozornost na sebe však vzala jiná Ruska, která po závodě dostala amok.Už teď jde o jednu z největších kaněk olympijské historie. Z vrcholu spadla Kamila Valijevová na dno. Před startem olympiády byla senzací. Mladičkým zázrakem světového krasobruslení, který má dar z nebe. Jenže z božského piedestalu byla šupem sundána.

Po olympijské soutěži družstev, v níž Rusku pomohla ke zlatu, bylo oznámeno, že Valijevová měla na konci prosince pozitivní dopingový nález. Podle něho měla užít zakázané látky na okysličení srdce. Její vysvětlení? Prý si omylem vzala léky svého dědečka. „Látky byly v jejím těle nalezeny v kombinaci s trimetazidinem, což je jasným náznakem, že se děje něco vážnějšího. Tyhle preparáty užíváte ke zvýšení výkonnosti. Naprosto to podkopává důvěryhodnost obhajoby Valijevové,“ prohlásil šéf americké antidopingové agentury USADA Travis Tygart.

Do soutěže jednotlivkyň však přesto mohla nastoupit. Vzorek B dosud nebyl analyzovaný, proto bylo Valijevové umožněno nastoupit s hrozbou pozdější diskvalifikace.

Světová média o případu detailně referovala. Už když ve středu nastupovala patnáctiletá sportovkyně ke krátkému programu, byla středem pozornosti. Zajela solidně. Byť na ní byla patrná nervozita, byla ve vedení. Do čtvrteční volné jízdy šla jako poslední z pozice největší favoritky na zlato.

Do Capital Indoor Stadium od pozdního odpoledne přijížděly autobusy přeplněné novináři. Každý chtěl vidět, jestli Valijejová brutální nápor zvládne. Když nastupovala na led, napětí bylo ve vzduchu cítit. Lidi v hale jen tajili dech, když se při rozcvičení před jízdou vznesla k úžasnému vysokému ladnému trojáku. Její lehkost byla v tu chvíli ohromující. Když ale začala hrát hudba, jako by jí nohy ztěžkly.

Jedna chyba, pak pád. Další chyby a další pád.

Nervozita mlaďounkou krasobruslařku sežrala. Po jízdě naštvaně máchla rukou, pak složila tvář do dlaní a rozplakala se. Jen ruští novináři a další členové ruské výpravy na stadionu řvali, tleskali a pištěli. „Kamilo, jsme s tebou!“ ozývalo se z tribun.

Alexandra Trusovová byla po druhém místě hodně naštvaná
Alexandra Trusovová byla po druhém místě hodně naštvaná

Valijevová dostala od rozhodčích nízké známky. Pak se posadila na lavici, aby po boku své kontroverzní trenérky Eteri Tutberidzeové sledovala hodnocení své jízdy. Když u svého jména na tabuli uviděla čtverku, sesypala se. Byl to ohromně smutný pohled na sportovkyni, která se pravděpodobně stala obětí lidí ve svém okolí.

Olympijskou šampionkou se stala krajanka Anna Ščerbakovová. Té si však kamery ani pozornost lidí na místě vůbec nevšímaly. Vyvádět totiž začala další Ruska – stříbrná Alexandra Trusovová. „Všechny vás nenávidím! Nenávidím tenhle sport! Už nikdy nevkročím na led! Tohle je neuvěřitelné! Každý má zlatou medaili a já ne!“ dostala hysterický záchvat. Obvinila trenérku Tutberidzeovou, že Ščerbakovové připravila atraktivnější jízdu.

Pozornost nakonec od plačící a zcela zdrcené Valijevové strhla na sebe. Celá individuální soutěž žen tak skončila s brutální pachutí. A v dalších dnech a týdnech ještě jistě bude mít dozvuky.

VIDEO | Podívejte se na reakci stříbrné Alexandry Trusovové

Vstoupit do diskuse
25
Aktuální události
Články odjinud


Články odjinud