Pondělí 24. června 2024
Svátek slaví Jan, zítra Ivan
Polojasno 24°C

Jágr se spálil jako u kotlů! Projekt s legendami krachl: Sekera za čtvrt miliardy!

Autor: mib

Na pamětní bankovky k 50. narozeninám hokejový velikán Jaromír Jágr (52) opravdu nikdy nezapomene. Jenže hlavně kvůli obřím dluhům!

S 1912 body nejproduktivnější Evropan v dějinách NHL za slavných dob v Pittsburghu sledoval v šatně burzovní zpravodajství. Kdyby se teď díval v Kladně, musel by ohlásit krach! Česká firma Top Legends, jejímž ambasadorem byl právě hrající majitel Rytířů Jágr, na sebe podala začátkem června insolvenční návrh. Za pouhý rok podnikání nasekala dluhy přesahující 260 milionů korun!

„Prosadit prodej na globálním trhu bylo těžší, než jsme předpokládali,“ citoval šéfa společnosti Radomíra Sabelu Deník N, který o konci ambiciózního projektu informoval jako první.

Velké oči

Legendární útočník s číslem 68, okouzlený vlastní bankovkou k padesátinám, zlákal ke spolupráci i Kanaďana Waynea Gretzkého (63), že má super nápad... Při loňské show v Las Vegas »Džegr« prohlásil: „Bankovka s Waynem, to je opravdu balzám pro oči!“ No, především lidé z Top Legends měli velké oči: Sběratelům byly pamětní listy šumák, z padesátitisícové emise se totiž prodalo jen 250 kusů (z toho 43 při zlatém mistrovství světa v Praze) za zhruba milion v české měně.

Jágr – byť není mezi věřiteli – se tak spálil podobně jako při propagaci bohumínské společnosti Viadrus na výrobu kotlů, která podnik zavřela v roce 2020. Pomůže snad jen víra, že akcie na trhu sběratelských předmětů půjdou zase nahoru.

Komu a kolik za bankovky dluží?

Wayne Gretzky (63), 22 milionů Kč

Pohledávku za 22 375 000 v přepočtu na koruny eviduje firma  WDG Enterprises, která zajišťuje byznysové aktivity nejslavnějšího hokejisty historie. Gretzky měl peníze dostat za poskytnutí jména a podobizny i reklamní kampaň.

Usain Bolt (37), 11 milionů Kč

Bankovky se slavným jamajským sprinterem se ani neprodávaly. Skoro jen za Boltovu větu »Je mi ctí, že i já můžu být součástí tohoto projektu« dluží čeští podnikatelé jeho agentuře Pace Sports Management 11 188 000 českých korun.

Státní tiskárna cenin, 8 milionů Kč

Bez pár drobných 8 milionů »kaček « neposlala Top Legends ani tři měsíce po splatnosti státnímu podniku, kde tzv. paměťovky nechala ve vysoké kvalitě vyrobit včetně ochranných prvků.

Jaromíra Jágra namlsal úspěch bankovky, kterou dostal k padesátinám. Další však šly do kopru.
Jaromíra Jágra namlsal úspěch bankovky, kterou dostal k padesátinám. Další však šly do kopru.