Krvavé ruské memento! Ukrajinci v Paříži bojují i za mrtvé krajany
Před Westminsterským palácem v Londýně leží pohozené sportovní náčiní, které již 487 ukrajinských sportovců nebude potřebovat. Zabili je totiž Rusové při válečné invazi, která trvá již dva a půl roku.
Jde o krvavé memento připomínající, proč se Putinův stát nemůže účastnit civilizovaných sportovních akcí, jako je třeba právě probíhající olympiáda. „Jsou to teroristé a jsem ráda, že tu nejsou. Kdykoliv vidím někoho z Ruska nebo Běloruska, musím myslet na to utrpení, zmařené životy a rozbombardovanou zem, kterou mají na svědomí,“ má jasno výškařka Jaroslava Mahučichová (22), jež v Paříži vyhrála zlato. „Tahle medaile je pro všechny, kteří už nikdy nebudou moct závodit. Pro naši zemi. Pro její obránce!“ křičela.
Bez domova
Oproti stovkám svých sportovních krajanů měla velké štěstí, že během prvních dnů ruské války zvládla z rodné země utéct. Cesta z Dnipra jí trvala 72 hodin autem přes Moldavsko až do Srbska, kdy se za ní ozývaly rakety ničící její město a vlastně celou Ukrajinu. Od té doby je vyhnancem. Trénovat musí v Německu, neboť doma to buď není bezpečné, nebo ani není kde.
Rusové totiž kromě jiného rozbombardovali minimálně 518 sportovišť, včetně patnácti olympijských center. „Přišli jsme o domov. Můžu žít a trénovat v jiných státech, za což jim strašně děkuju, ale není to prostě můj domov, moje vlast,“ přidala se olympijská čtvrtkařka Anna Ryžikovová (34).
Kdy se vrátí?
Podle údajů ministerstva sportu se na celé Ukrajině teď může sportovat ve 1300 areálech, velká část z nich je ale vinou Rusů v katastrofálním stavu – často s vymlácenými okny, bez tekoucí vody či bez elektřiny. Do tréninků navíc pravidelně znějí sirény ohlašující další a další Putinovy nálety na civilní cíle. Opravy sportovišť teď pochopitelně nejsou prioritou – přednost mají nemocnice, školy či fabriky. V plném rozsahu k nim dojde až po válce. „Kterou vyhrajeme my!“ věří ukrajinští olympionici v brzký návrat.
Vysmátá Ruska po stříbru: Nebavme se o politiceOficiálně je olympiáda bez Rusů. Přesto jich tam 15 startuje pod neutrální vlajkou. Podle organizátorů byli pečlivě prověřeni, že nemají vazby na Putinův režim a nikdy válku nepodporovali. Jenže jak zjistili investigativní novináři, není to zas tak úplně pravda! Hned na tři ruské sportovkyně totiž během Her prasklo, že na sociálních sítích dřív invazi schvalovaly. Jde o cyklistku Ivančenkovou a tenistky Vesninovou se Šnajderovou. Ta poslední vybojovala v deblu dokonce stříbro, když ve čtvrtfinále vyřadila Češky Krejčíkovou se Siniakovou. „Naše holky mají medaili!“ psal ruský server Championat, s gratulací přišel také ministr sportu Děgťarjov. I proto padl na závěrečné tiskové konferenci dotaz, aby Šnajderová svůj pozitivní postoj k válce vysvětlila. „Nebudu to komentovat. Nebudu odpovídat na nic o politice,“ ušklíbla se. |