Nový scénář pro ligu: bez baráže, příští sezona s 18 týmy bez nadstavby | iSport.cz
17. července 2020 • 12:53

Nový scénář pro ligu: bez baráže, příští sezona s 18 týmy bez nadstavby

Vstoupit do diskuse
25
TOP VIDEA
S vysokými očekáváními počítám, chceme fanouškům udělat radost, říká Krejčí
Škoda v top společnosti! Vstoupil do klubu ligových kanonýrů. Jak to oslavil?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Je rozhodnuto. Příští sezona FORTUNA:LIGY bude mít 18 účastníků. Pokud ta aktuální skončí dohráním skupiny o udržení, baráž už se hrát nebude, z nejvyšší soutěže spadne poslední celek, z druhé se připojí krom Pardubic také Zbrojovka Brno a pražská Dukla. Zástupci profesionálních klubů o tom rozhodli na pátečním Ligovém grémiu LFA.Ještě před velkou sešlostí, před začátkem Ligového grémia, zasednul na krátkou chvíli sedmičlenný Ligový výbor. Podle informací iSport.cz se konkrétní scénáře řešily už ve čtvrtek večer a následně pak schváleny...

Příští ročník první ligy bude přifouknut na osmnáct účastníků. Tak, že se aktuálně dohrají pouze dvě zbývající kola skupiny o záchranu, žádná baráž, a rovnou sestoupí pouze šestnáctý, tedy poslední tým. 

ANKETA: Top moment sezony? Slávistické jaro, příchod Václava Kotala

A nahoru naopak půjdou hned tři kluby. Vzhledem k tomu, že druhá liga bude dnešní dohrávkou Třinec-Vlašim komplet hotová, tím pádem uzavřená, kromě vítězných Pardubic se k elitě přidají ještě druhá Zbrojovka Brno a třetí Dukla Praha.

Příští druholigový ročník se odehraje se 14 týmy, protože doplnění nedovolují pravidla LFA, jež počítají s celkem 32 kluby.

Takový bude scénář ve chvíli, kdy se dohrají zbývající dvě kola skupiny o udržení. Pokud by to situace kolem koronaviru nedovolila a soutěž nemohla být dohrána, nikdo z ní nesestoupí, ale z druhé ligy postoupí jen duo Pardubice, Zbrojovka. 

„Hlasování bylo jednoznačné, pro dohrání skupiny o záchranu bylo 27 klubů z 32, proti nebyl nikdo z trojice nejohroženějších. Nesouhlasily dva ze tří dovolenkářů, jak jim říkám, které už mají jistou záchranu (Olomouc, Teplice, Zlín – pozn. red.)" uvedl Dušan Svoboda, šéf LFA.

Revoluce v lize: Zrušení baráže i nadstavby, příští rok s osmnácti týmy

Padák pro tři

Takové rozhodnutí sebou samozřejmě ponese následky, které se projeví v příští sezoně. Větším počtem účastníků, tedy i kol v soutěži, který se zvýší na 34. Kvůli termínové nouzi tak odpadne nadstavba a tím pádem i baráž. 

Rovnou budou sestupovat poslední tři mužstva, naopak postup z druhé ligy si vybojuje pouze vítěz. Zkrátka tak, aby se nejvyšší soutěž vrátila od sezony 2021/2022 na původních šestnáct účastníků.

Tento návrh byl jedním z hlavních favoritů. Aby prošel, muselo pro něj zvednout ruku alespoň dvě třetiny z celého grémia, tedy 22 klubů, podle článku 2.2 stanov písmene „i“ o zásadních změnách v organizaci a hracím systému celostátních ligových soutěží včetně systému postupu a sestupu mezi první a druhou ligou na návrh ligového výboru.

„Na kluby budeme apelovat, aby přísně a důsledně dodržovaly hygienická pravidla a minimalizovaly riziko další plošné karantény. Našim partnerům musíme dát záruky, aby se zase při nařízené karanténě nepřerušovala na dva týdny celá soutěž“ řekl Svoboda.

Tabulka skupiny o záchranu

Z V R P Skóre B
11. Olomouc 33 9 13 11 39:40 40
12. Teplice 33 9 11 13 37:51 38
13. Zlín 33 9 6 18 30:52 33
14. Karviná 33 5 12 16 25:46 27
15. Opava 33 5 10 18 17:50 25
16. Příbram 33 6 7 20 21:55 25

Vstoupit do diskuse
25

FORTUNA:LIGA - první fotbalová liga 2019/2020

Nadstavba FORTUNA:LIGA

Skupina o titul Skupina o Evropu Skupina o záchranu

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA v sezoně 2019/2020 pokračuje v herním systému s nadstavbou: po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělily do tří skupin a hrají nadstavbu. Titul obhájila Slavia Praha, nováčkem jsou České Budějovice.

Program a rozpis zápasů Tabulka Sestřihy zápasů VIDEO momenty Tabulka střelců Fantasy liga

Stránky klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Baník Ostrava

Fotbalové vybavení * Fotbalové dresy * Kopačky na Heureka.cz
Články odjinud


Články odjinud