Jan Vacek
Premium
12. července 2022 • 12:12

Za kulisy práce s daty ve Spartě. Analytik popsal, co dělá i co žádá kouč

Autor: Jan Vacek
Vstoupit do diskuse
11
Video se připravuje ...
TOP VIDEA
SESTŘIH: Srbsko - Anglie 0:1. Birmančevič prohře s Albionem nezabránil
Upoutávka na rozhovor se Schickem a Součkem: Musíme být TÝM
VŠECHNA VIDEA ZDE

Mnohem větší důraz na datovou analýzu a vše s ní spojené. To je další aspekt, který přinesli hlavní kouč Brian Priske se svými kolegy do Sparty. Není to ovšem pouze o číslech, to by byl až příliš zjednodušený pohled. „Data jsou důležitá, ale podstatný je i takticky záměr trenéra, videorozbory, fyzická připravenost hráče. Tohle všechno se do výkonu týmu promítá,“ vykládá hlavní analytik Sparty Stephen Foyston. Jaká je jeho činnost?Detailně pozoruje společně s dalším analytikem Ondřejem Jandou každý zápas i trénink Letenských. Čerpá datové i video výstupy, se kterými následně pracuje tak, aby byly pro hlavního kouče Briana Priskeho co nejpřínosnější. To je v kostce náplň práce Stephena Foystona, dalšího nového člena realizačního týmu Sparty.

„Mým úkolem je, aby trenéři i hráči měli k dispozici veškerá potřebná data i videomateriály. Důležité je si vytáhnout to podstatné. Z každého utkání máte deset tisíc různých datových výstupů. Na mně je, abych je následně vyčistil do podoby, že budou pro trenéra co nejhodnotnější. A zodpoví všechny jeho otázky,“ popisuje Foyston v lobby hotelu Die Post, který je už třetím rokem útočištěm Pražanů během rakouského soustředění.

Data i během zápasů

Sparta pracuje se svými vlastními daty. A to i během jednotlivých zápasů. Foyston vidí v číslech, co se na hřišti odehrává. Stačí dvacet minut utkání a už může mít poměrně jasnou představu, jakým směrem se ubírá.

„Data sbíráme v průběhu hry tak, abychom je v poločase mohli trenérům poskytnout. Na jejich základě

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!

Koupit
Vstoupit do diskuse
11

FORTUNA:LIGA - první fotbalová liga 2023/2024

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA se i v sezoně 2023/2024 odehraje ve formátu s nadstavbou. Vrací se skupina o Evropu, protože české týmy budou mít v nadcházející sezoně opět pět pohárových účastníků. Titul obhajuje Sparta Praha.

Program nadstavby Dresy iSport Index Sestřihy zápasů VIDEO momenty Fantasy liga

Stránky klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Bohemians 1905

Fotbal dnes * Liga mistrů * Evropská liga * Konferenční liga


Články odjinud


Články odjinud