Jan Vacek
Premium
12. července 2022 • 12:12

Za kulisy práce s daty ve Spartě. Analytik popsal, co dělá i co žádá kouč

Autor: Jan Vacek
Vstoupit do diskuse
11
Video se připravuje ...
TOP VIDEA
Oslavy ve velkém na Letenské pláni. Sparťanská „armáda“ vítá 37. titul
SESTŘIH: USA - Německo 3:4p. Šokující obrat dokonal v prodloužení Tiffels
VŠECHNA VIDEA ZDE

Mnohem větší důraz na datovou analýzu a vše s ní spojené. To je další aspekt, který přinesli hlavní kouč Brian Priske se svými kolegy do Sparty. Není to ovšem pouze o číslech, to by byl až příliš zjednodušený pohled. „Data jsou důležitá, ale podstatný je i takticky záměr trenéra, videorozbory, fyzická připravenost hráče. Tohle všechno se do výkonu týmu promítá,“ vykládá hlavní analytik Sparty Stephen Foyston. Jaká je jeho činnost?Detailně pozoruje společně s dalším analytikem Ondřejem Jandou každý zápas i trénink Letenských. Čerpá datové i video výstupy, se kterými následně pracuje tak, aby byly pro hlavního kouče Briana Priskeho co nejpřínosnější. To je v kostce náplň práce Stephena Foystona, dalšího nového člena realizačního týmu Sparty.

„Mým úkolem je, aby trenéři i hráči měli k dispozici veškerá potřebná data i videomateriály. Důležité je si vytáhnout to podstatné. Z každého utkání máte deset tisíc různých datových výstupů. Na mně je, abych je následně vyčistil do podoby, že budou pro trenéra co nejhodnotnější. A zodpoví všechny jeho otázky,“ popisuje Foyston v lobby hotelu Die Post, který je už třetím rokem útočištěm Pražanů během rakouského soustředění.

Data i během zápasů

Sparta pracuje se svými vlastními daty. A to i během jednotlivých zápasů. Foyston vidí v číslech, co se na hřišti odehrává. Stačí dvacet minut utkání a už může mít poměrně jasnou představu, jakým směrem se ubírá.

„Data sbíráme v průběhu hry tak, abychom je v poločase mohli trenérům poskytnout. Na jejich základě

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Více informací
Vstoupit do diskuse
11

FORTUNA:LIGA - první fotbalová liga 2022/2023

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA se i v sezoně 2022/2023 odehraje ve formátu s nadstavbou. Zimní přestávka začíná už v polovině listopadu kvůli konání MS ve fotbale 2022 a končí na konci ledna.

Titul obhajuje Viktoria Plzeň.

Program nadstavby iSport Index Sestřihy zápasů VIDEO momenty Fantasy liga

Stránky klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Baník Ostrava

Fotbal dnes * Fotbalové vybavení * Fotbalové dresy * Kopačky na Heureka.czČlánky odjinud


Články odjinud