23. října 2022 • 20:50

SESTŘIH: Slavia - Sparta 4:0. Čtyři góly za půli, historická potupa Letenských

72
Speciál o Slovácku. Co kouč a kádr? Svědík do Baníku či Plzně? Posunul se, říká Nguyen
SESTŘIH: NY Islanders - Carolina 2:3. Nečas asistencí přiblížil Hurricanes k postupu

V Edenu nebylo co řešit, Praze vládne Slavia! „Sešívaní“ ve 13. kole FORTUNA:LIGY jasně přehráli Spartu a vyhráli 4:0. Domácí dali všechny góly už během první půle, postupně se trefili Václav Jurečka, Jakub Hromada, Lukáš Masopust a Peter Olayinka. Jde o nejvyšší výhru Slavie v pražském derby v historii samostatné české ligy. Ve studiu iSport.cz utkání hodnotí experti Luděk Zelenka s Václavem Kotalem.

Slavia oplatila rivalovi porážku ze závěru nadstavby minulé ligové sezony. „Červenobílí“ vyhráli i sedmý domácí zápas tohoto ročníku nejvyšší soutěže a zaznamenali při tom 32 branek. Slávisté dál ztrácejí z druhého místa tabulky čtyři body na obhájce titulu z Plzně, který má utkání k dobru. Sparta vyrovnala svou nejvyšší porážku v samostatné ligové historii, po 11 kolech prohrála a na třetí příčce má pětibodové manko na celek z Edenu.

Slavistický trenér Trpišovský postavil do základní sestavy útočníka Jurečku, na pozici defenzivních záložníků pak při velké marodce dostali šanci Hromada a Oscar. Dánský kouč Sparty Priske nasadil na pravé křídlo defenzivněji laděného Wiesnera a na hrotu nechyběl Kuchta, který dal v létě při návratu z Ruska přednost Letenským před Slavií, kde předtím působil. Domácí fanoušci na něj pískali a neodpustili si ani nadávky.

„Červenobílí“ v zaplněném Edenu začali aktivně a hned v páté minutě po obrovské chybě hostující defenzivy otevřeli skóre. Vitík chtěl poslat malou domů brankáři Kovářovi, jeho pomalou hlavičku ale vystihl Jurečka a sám před sparťanským gólmanem nezaváhal. Slávistický útočník navázal na trefu z minulého kola.

Domácí ve 12. minutě zvýšili. Odražený míč propadl k Hromadovi a ten zpoza vápna přízemní střelou k bližší tyči prostřelil Kováře. Slávistický záložník skóroval v lize poprvé od února. V 18. minutě po centru a nejistém zákroku Kováře skončil míč ve sparťanské síti znovu, ale sudí Zelinka odpískal domácím útočný faul na gólmana.

Ve 23. minutě Jurečka tečoval střílený centr vedle, ale za dalších sedm minut už špatně bránící Sparta inkasovala potřetí. Kovář po rohovém kopu vyboxoval vysoký zblokovaný míč jen před sebe a nepokrytý Masopust s pomocí břevna zvýšil na 3:0.

Poté poprvé výrazně zahrozili i Letenští. Kuchta obrat o balon Ousoua, ale brankář domácích Kolář tečovaný pokus na bližší tyči vyrazil na roh. Sparťanský trenér Priske už v první půli dvakrát vystřídal a místo Daňka s Wiesnerem nasadil Karabce s Minčevem.

Hostům to ale nepomohlo a ve třetí minutě nastavení první půle dostali další gól. Jurečka z pravé strany přihrál do vápna a Olayinka z první prostřelil Kováře. Slavia prožila nejlepší úvodní dějství v derby v samostatné historii, naopak Sparta odehrála v nejvyšší soutěži nejhorší poločas od rozdělení federace.

O vítězi bylo už do přestávky prakticky rozhodnuto a po změně stran tempo výrazně opadlo. Zároveň přibylo ostrých soubojů. Sparta v minulé sezoně i s domácím pohárem vyhrála tři ze čtyř derby, tentokrát ale utrpěla nejvyšší porážku od Slavie v samostatné historii. „Červenobílí“ překonali dvě vítězství 4:1 z let 2005 a 2008.

Domácí: 5. Jurečka, 13. Hromada, 30. Masopust, 45+3. Olayinka

Hosté:

Domácí: O. Kolář – Masopust, Ousou, Kačaraba, D. Jurásek – Hromada (74. Tiéhi), Oscar (89. Kričfaluši) – Douděra (67. Usor), Lingr (89. Ewerton), Olayinka (C) – Jurečka (74. Tecl).

Hosté: M. Kovář – Mejdr, Vitík, Sörensen, Höjer – Pavelka (C), Sadílek (60. Zelený) – Wiesner (39. Minčev), Daněk (39. Karabec), Haraslín (60. Čvančara) – Kuchta (74. Sáček).

Domácí: Tecl, Tiéhi, Usor, Sor, Nikl, Šmiga, Jurásek, Ewerton, Sirotník, Dvořák, Kričfaluši

Hosté: Heča, Vorel, Čvančara, Minčev, Sáček, Karabec, Juliš, Krejčí ml., Zelený, Panák

Slavia - Sparta: Masopust hlavičkoval po rohu mimo

Slavia - Sparta: Jurečka zpětným pasem našel Olayinku, ten prostřelil Kováře, 4:0

Slavia - Sparta: Kolář vytěsnil Kuchtovu střelu na tyč

Slavia - Sparta: Kovář slabě vyboxoval míč, Masopust mu ho vrátil z dorážky, 3:0

FORTUNA:LIGA - první fotbalová liga 2023/2024

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA se i v sezoně 2023/2024 odehraje ve formátu s nadstavbou. Vrací se skupina o Evropu, protože české týmy budou mít v nadcházející sezoně opět pět pohárových účastníků. Titul obhajuje Sparta Praha.

Základní část - tabulka a rozpis zápasů Dresy iSport Index Sestřihy zápasů VIDEO momenty Fantasy liga

Stránky klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Bohemians 1905