Berbrova výpověď: mluvil čtyři hodiny, o sudích i zpronevěře. Popsal majetek

Druhý den soudního jednání v kauze kolem Romana Berbra přinesl zajímavé události. Bývalý místopředseda Fotbalové asociace ČR (FAČR), který s dalšími 20 lidmi čelí obžalobě za korupci při ovlivňování fotbalových zápasů v letech 2019 a 2020, poprvé před plzeňským okresním soudem vypovídal. Mluvil čtyři hodiny. Co všechno řekl? Projděte si podrobný ONLINE na iSport.cz.
V soudní síni seděl bývalý místopředseda a faktický první muž českého fotbalu ze všech obžalovaných sám. Soudce Vladimír Žák přítomnost ostatních zakázal. „Zatím jsem nikde nehovořil, protože vše, co bych řekl, by bylo použito proti mně,“ uvedl Roman Berbr své vystoupení.
Rozdělil ho na tři části. Ale ještě před tu první předsadil výrok, který pro něj byl patrně zásadní. „Neexistovala žádná organizovaná skupina. Neexistovalo žádné setkání, kde bychom byli ve čtyřech nebo aspoň ve třech.“
V první části své výpovědi poměrně obšírně vysvětloval fungování fotbalu v Česku, strukturu a práci fotbalové asociace a své mnohaleté působení v ní, které zakončil na pozici místopředsedy. Což byl ovšem pouze úvod k tomu podstatnějšímu. A sice k obvinění z ovlivnění pěti utkání České fotbalové ligy. Berbr vysvětloval, že nasazování rozhodčích pro amatérské soutěže se naprosto odlišuje od nasazování v profesionálních soutěžích. „To policie bohužel naprosto nebrala v potaz. Vysvětlím.“
A vysvětloval. „Profi komise rozhodčích nasazuje sudí vždy po každém kole. Komise rozhodčích pro Čechy na celý měsíc dopředu.“ Tím chtěl vysvětlit, že pak logicky častěji dochází ke změnám delegací. „Třeba proto, že na utkání, které nevypadalo třaskavě, byl nasazen slabší rozhodčí, ovšem to utkání se během měsíce třaskavým stalo. Proto docházelo ke změně.“
Proč o tom vůbec hovořil? Z toho důvodu, že obžaloba mu klade za vinu, že u pěti utkání ČFL (to Berbr rozebíral ve druhé části své výpovědi a podrobně o tom píšeme na jiném místě této strany) se svým vlivem a díky svému dominantnímu postavení zasadil o změnu sudího proto, aby nový mohl ovlivnit výsledek utkání. Nejčastěji ve prospěch Slavoje Vyšehrad, kde v roli sportovního manažera působil Roman Rogoz.
O něm, poněkud překvapivě, Berbr prohlásil, že jejich kontakty byl čistě fotbalové, v osobní rovině nulové.
Změny sudích? Prý reakce na kluby
Bývalý místopředseda asociace opakovaně zdůrazňoval, že na výměnu rozhodčích v neprofesionálních soutěžích měl z titulu své funkce právo. Své vystoupení v tomto bodě zakončil: „Změny rozhodčích nepovažuji za úplatek, byla to naše práce reagovat na požadavky klubů. Je to naprosto běžná věc, aby se předešlo stížnostem klubů, které mají s některými rozhodčími negativní zkušenosti. To, co se snaží prezentovat žaloba jako trestný čin, je nepochopení fotbalového prostředí, vybírá si jednotlivosti bez znalosti kontextu.“
A ještě navrch: „Nikomu jsem žádný úplatek nesliboval, nepředával, o ničem jsem nevěděl a ani jsem na toto téma s nikým nediskutoval. Nedostal jsem žádný úplatek od Vyšehradu ani nikoho jiného, a to za celých sedm let, co jsem dělal místopředsedu svazu.“
Pro připomenutí. Součástí obžaloby, která se týká Berbra, není žádný zápas druhé, či dokonce první ligy. Tedy spekulace o možné „titulové dohodě“ se Slavií či jednání se sparťanským funkcionářem Josefem Krulou před finále MOL Cupu se někdejšímu funkcionáři za vinu nekladou.
Jiné to je v případě zpronevěry. To je z pohledu možného trestu nejvážnější prostředek a podle obžaloby vyvedl z kasy Plzeňského krajského fotbalového svazu, jemuž předsedal, více než dva miliony korun. Ať už za fiktivní seminář sudích, nebo za nákup sportovních potřeb.
Vše Berbr popírá. Kdyby policie v den jeho zatčení udělala fotografie v patřičných skladech, zjistila by, že věci skutečně byly zakoupeny. „Policie měla dne 16. 10. 2020 při svém megazásahu udělat fotky na Viktorce, ve skladu v Sušické ulici a ve firmě v Nýřanech. Musela z odposlechů vědět, že máme tři sklady. Policie sklady nenafotila a já již více důkazů nemám. Ale nemá je ani policie,“ prohlásil.
Vysvětloval také, jak přišel ke svému nemalému majetku. „Bude mi 70 let, a kdyby si státní zastupitelství udělalo rešerši, zjistilo by, že jsem celý život pracoval a od devadesátých let podnikám. Zjistilo by si, že jsem zdědil se svým bratrem Vlastimilem nemalé prostředky po amerických příbuzných.“
V samém závěru přešel Roman Berbr do osobní roviny. „Kolik mi zbývá, pět, osm let? Víc to nebude. Odmítám obžalobu v jejím celém rozsahu,“ prohlásil.
Víc se nevyjadřoval a, byť to nevylučuje, ani vyjadřovat nehodlá.
Také státní zástupce Jan Scholle si poprvé vyslechl, jak hlavní podezřelý vidí svou obžalobu. Co o tom soudí? „Každý obžalovaný má právo hájit se, jak uzná za vhodné. Může i lhát, fabulovat, vykládat jednotlivá fakta ve svůj vlastní prospěch. S tím orgány činné v trestním řízení počítají a budou je ověřovat v dalších fázích řízení. Tím, že neodpovídal na další dotazy, neodstranil pochybnosti, které o jeho tvrzeních mohou jiné strany mít.“
Na Romana Rogoze, dvojku kauzy, se nakonec v úterý nedostalo. Kdy přijde na řadu, se neví. Ve středu budou vypovídat Martin Pýcha a Marek Janoch – ten už dříve přiznal vinu.
Zprávy ze dne 19. června 2024
Roman Berbr po první části jednání krátce mluvil s novináři: „Budu se odvolávat, více se později vyjádří moji obhájci.“
Soudce Vladimír Žák jednání přerušuje a dává přestávku do půl jedné, další program odhaduje zhruba na dvě hodiny. Na závěr dopoledního bloku se rozčílil na některé kameramany a fotografy, kteří v síni předčasně vstali a zamířili ke vchodu. To zásadní už každopádně víme.

Vladimír Žák se věnuje činnosti klubu Slavoje Vyšehrad, v němž pracoval dnes soudem jediný odsouzený k nepodmíněnému trestu Roman Rogoz. „Pokud přijmu na nějaké poradě rozhodnutí, že nebudu brát úplatky a budu zbaven trestní odpovědnosti, to je pro nás nedostatečné. Klíčové bylo pro nás hodnocení důkazů, které byly probírány v souvislosti s řadou dalších skutků. Činnost Vyšehradu a.s., která se týká A týmu, byla řízena a ovlivněna velmi malým počtem osob – připomínám pány Rogoze, Klímu, trenéry, maséry, vedoucího a sekretáře. Paradoxně z toho vyplývá, že nejméně jedna z osob, která se podílela na chodu klubu, je přímo zapojena do aktivit v souvislosti s ovlivňováním zápasu. Trenéři, sice ne konkrétně, ale minimálně o jednání ze strany pana Rogoze tušili, to samé hráči.“
Jediný, kdo od soudu odešel zcela očištěn, je manažer Martin Pýcha.
Soudce Žák se nyní věnuje existenci údajné zločinecké organizaci vedené Romanem Berbrem: „Docházelo k páchání některých skutků bez jakékoliv pomoci Romana Berbra, který měl být organizátorem. Je otázkou, zda tohle samo osobě nevyvrací princip organizované zločinecké skupiny.“
„Nedovodili jsme, jaký měl Roman Berbr profit v případě uplácení a přijímání úplatku v souvislosti se Slavojem Vyšehrad,“ říká soudce. „Je zřejmé, že obžalovaný Berbr měl dominantní postavení na FAČRu, v zásadě rozhodoval ve FAČR o zcela zásadních otázkách bez jakékoliv korekce,“ doplňuje.
Soudce Žák: „Z hlediska soudu není podstatné, zda skutečně dojde k ovlivnění zápasu, jak řekl v závěrečné řeči státní zástupce. Důležité je, že někdo úplatek poskytl v domnění, že k takovému jednání dojde. Nedokážeme zpětně posoudit, zda došlo, nebo došlo k ovlivnění a zda to souviselo s úplatky. Jisté je, že finanční prostředky byly poskytovány v souvislosti s výhrami. Klíčová je vůle přijmout a poskytnout úplatek s tím, že v případě potřeby můžu ovlivňovat průběh a výsledek zápasu.“
Soudce Žák: „Jsme přesvědčení o tom. že jednání všech obžalovaných je vysoce amorální, vysoce neetické. Ani u jednoho obžalovaného to není tak, že by se něčeho neetického nedopostil. Všichni jednali v rozporu s vnitřními rozpory FAČR a minimálně se zásady fair play. O tom jsme skálopevně přesvědčeni.“
Soudce pokračuje: „K ovlivňování utkání docházelo všemi možnými prostředky na řadě úrovní. Důkazy naznačují minimálně silná podezření, že k tomu docházelo na pokyny z řad činovníků i samotných rozhodčích jak na domácí i na mezinárodní scéně.“
Soudce Žák: „Co je u nás ve fotbale trestné? Skoro nic, to je základ. Jediné, co je na tom trestného, je poskytování a přijímání úplatku, Základní premisa, které si byl Roman Berbr vědomý, že pokyn typu, že někam vezme nějaké rozhodčí, vymění je, ať k tomu má, nebo nemá pravomoce, tak porušuje předpisy FAČR, ale není to trestné. Není ani trestné to, že sudí zápas ovlivní. Opět porušuje předpisy FAČR. Paradoxně není trestné ani sázení, když si hráč vsadí na zápas vlastního týmu, to žádná norma nezakazuje.“
Soudce teď vysvětluje trest pro Slavoj Vyšehrad, kterému udělil pokutu 500 000 korun. Zmiňuje rozdíl mezi postupem soudu a disciplinární komisí FAČR, která Vyšehrad už potrestala.
Soudce: „Rozhodovali jsme zcela na základě procesně provedených důkazů. Zcela zásadně jsme respektovali, že dohoda o vině a trestu nemá absolutně žádný vliv na rozhodnutí soudu. Má to své důvody.“
Soudce Vladimír Žák dočetl rozsudky, lidé přítomní v síni se mohli posadit. Vzhledem, že odůvodnění rozsudku by zabralo delší čas, soudce avizuje, že v síni sdělí základní kontury toho, jak se rozhodoval. „Veřejnost netrpělivě čeká na výsledek. Ale rovnou říkám, že je mi úplně jedno, co očekává. Budu se věnovat obecnějším úvahám,“ sdělil Žák.
Čtení rozsudku skončilo. Teď bude následovat odůvodnění rozsudku, které bude delší než dosavadní jednání.
Pokračující další zprošťující verdikty, nyní Káník a Rogoz, Berbr v nich už možná nebude figurovat. Berbr, Káník a Rogoz jsou povinni společně nahradit poškozenému Plzeňskému KFS částku přibližně 1,5 milionu plus úroky.
Soudce nyní přechází k bodu II, kde oznamuje zprošťující rozsudky.
Berbr a Káník se zprošťují obžaloby ve věci ovlivnění utkání ČFL Radotín-Dobrovice.
Berbr se zprošťuje ve věci ovlivnění utkání ČFL Vyšehrad-Ústí nad Orlicí.
Berbr a Cihlář se zprošťují ve věci ovlivnění utkání ČFL Vltavín-Vyšehrad.
Berbr se zprošťuje ve věci ovlivnění utkání ČFL Živanice-Vyšehrad.
Berbr se zprošťuje ve věci ovlivnění utkání ČFL Vyšehrad-Litoměřicko.
Soudce pokračuje tresty pro další aktéry kauzy, zejména bývalé sudí:
Hájek: peněžitý trest 160 000 korun, zákaz výkonu funkce rozhodčího, asistenta a delegáta na 3 roky
Cihlář: peněžitý trest 150 tisíc, zákaz výkonu funkce rozhodčího, asistenta a delgáta na 3 roky
Houdek: peněžitý trest a zákaz výkonu funkce v rámci FAČR
Kabyl: peněžitý trest 98 000 korun, zákaz výkonu funkce rozhodčího, asistenta a delegáta na 3 roky
Kříž: peněžitý trest 70 000 korun, zákaz výkonu funkce rozhodčího, asistenta a delegáta na 3 roky
Myška: peněžitý trest 140 000 korun, zákaz výkonu funkce rozhodčího, asistenta a delegáta na 3 roky
Štychová: peněžitý trest 60 000 korun, zákaz výkonu funkce rozhodčího, asistenta a delegáta na 3 roky
Koval: peněžitý trest 100 000 korun a zákaz výkonu funkce rozhodčího, asistenta rozhodčího či delegáta na 3 roky
Musil: peněžitý trest 100 000 korun a zákaz výkonu funkce rozhodčího, asistenta rozhodčího či delegáta na tři roky
Vitner: peněžitý trest 100 000 korun, zákaz výkonu funkce rozhodčího, asistenta a delegáta na 3 roky
Vlasjuk: peněžitý trest 100 000 korun a zákaz výkonu funkce rozhodčího, asistenta rozhodčího či delegáta na tři roky
Martin Svoboda (zákulisní hráč): peněžitý trest 70 000 korun a zákaz výkonu funkce rozhodčího, asistenta rozhodčího či delegáta na tři roky
Martin Uvíra (bývalý hráč): peněžitý trest 280 000 korun a zákaz výkonu funkce rozhodčího, asistenta rozhodčího či delegáta na tři roky
Vyšehrad dostal úhrnný peněžitý trest 500 000 korun.
...a odsuzují se:
Roman Berbr, bývalý místopředseda FAČR, 3 roky s podmínkou pěti let. Peněžitý trest 2 000 000 korun, zákaz výkonu funkce statutárního orgánu obchodní korporace v trvání 3 let.
Michal Káník, bývalý fotbalista a funkcionář, 2,5 roku podmíněně na 5 let. Peněžitý trest 130 000 korun.
Roman Rogoz, bývalý sportovní manažer Vyšehradu, 4 roky nepodmíněně ve věznici s ostrahou. Peněžitý trest 400 000 korun.