Novinky v lize: bez „zápasu o Evropu“, šesté střídání, když... Co pyro?
Hned s několika novinkami se rozjede týden po finále EURO, tedy 20. července, nejvyšší fotbalová soutěž v tuzemsku. Tou zásadní je, že Ligová fotbalová asociace sáhne do jejího formátu, což ovšem neznamená, že by se měnil princip nadstavby, tedy rozdělení do tří skupin po třicátém kole. Přibude možnost dalšího střídání nad rámec nynějších pěti, ale pouze za jednoho předpokladu. Projděte si všechny zajímavosti, které od nové sezony přibudou – nebo se o nich mluví...
Místo vstupenky do Evropy peníze
Bylo to suverénně nejdiskutovanější téma spjaté s rozdělením ligových týmů do nadstavbové části. Ten, který se v prostřední „skupině o Evropu“ umístil na sedmé příčce, dostal šanci hrát o poslední zbývající místo v kvalifikaci klubových soutěží UEFA s protivníkem ze „skupiny o titul“. Naposledy jím konkrétně byla pátá Mladá Boleslav, jež vyzvala Hradec Králové (a uspěla). To už se opakovat nebude.
„Osobně bych nechal skupinu hrát tak, jak to je, ale od začátku se objevovaly připomínky, zda není pro někoho lepší skončit sedmý než pátý nebo šestý. Silný argument byl i ten, že pokud tým jede pětatřicet kol na dřeň, dostane se na čtvrté nebo páté místo a pak o svou pozici v Evropě třeba kvůli zraněním či vykartování přijde, je lepší do toho tento prvek nepromítat a nahradit ho čistou finanční motivací,“ řekl dosavadní předseda LFA Dušan Svoboda. Co to znamená? Vítěz „play off o umístění“ (nový název vyřazovací části) a tedy sedmý celek v konečném pořadí bude odměněn třemi miliony korun a volným losem ve 2. kole domácího poháru, poraženému, tudíž osmému v tabulce, připadnou dva miliony.

Střídaní navíc při otřesu mozku
Místo pěti střídání hned šest. Nicméně pouze v určitém případě: to když bude mít tým podezření na to, že nějaký jeho hráč utrpěl otřes mozku. „Bude to na doporučení lékařského týmu, ale může do toho vstoupit i kapitán nebo trenér,“ vysvětlil ředitel LFA Tomáš Bárta. Podle něho je to v souladu se závěry Mezinárodní pravidlové komise (IFAB). „Tuto možnost zařadí do pravidel většina zemí a bude i v soutěžích UEFA,“ dodal Bárta. Pokud mužstvo šesté střídání z uvedeného důvodu využije, může tak bez zdravotního důvodu učinit i soupeř.

Kalamita? Odkládat!
To bylo řečí, rozmíšek, hádek a stížností... Když v zimě do ligového programu zasáhl sníh, široce všichni rozebírali, za jakých okolností se zápasy mají odložit, či nikoli. Teď už by to mělo být jasnější – a posun nastává směrem k tomu raději si počkat na příhodnější počasí a terény. „Došlo ke zpřesnění a doplnění pravidel, včetně situací, kdy dojde na území České republiky či jeho části k vyhlášení kalamitního stavu,“ informovala LFA. „V takovém případě budou utkání až výjimky odkládána,“ ujistila.

S rozhodčím má mluvit kapitán
Na čtvrtečním Ligovém grémiu LFA, které ladilo obsazení svého výboru či schvalovalo rozdělovník financí, vystoupil i předseda komise rozhodčích Libor Kovařík. Ten klubům sdělil, že hodlá i v české lize zavést pravidlo, které platí na právě probíhajícím EURO: na sudího se má obracet jen kapitán. Co se týče videorozhodčího, tak pokud to podmínky umožní, mohl by se důvod jím iniciovaných verdiktů objevovat během utkání na velkoplošné obrazovce.

Zápasy v televizi
Poupravit se má časové schéma vysílání zápasů první ligy, ale podle ředitele Bárty to ještě není upřesněno. Další bod se v tomto směru týká i druhé ligy. Práva na tuto soutěž získala společnost Pragosport. Jak uvedl Bárta, právo první a druhé volby bude mít Česká televize, jinak se jeden dva zápasy objeví na nové stanici Sporty TV. O patro níž se rovněž zvyšuje po vzoru první ligy počet náhradníků na jedenáct a i tam se bude hrát s oficiálním míčem pro ročník 2024/25.
A co pyro? Má s ním někdo hrát?
A jedna (doslova) třaskavá záležitost na konec. Ano, pyrotechnika. V téhle věci se ozval Jaroslav Tvrdík, jehož Slavia nominovala do nového Ligového výboru LFA. Boss z Edenu dokonce vidí jako nutné změny v disciplinárním řádu – nezamlouvá se mu například trest v podobě uzavření tribuny či některých sektorů. „Děláme fotbal pro fanoušky, bez nich to nedává smysl,“ uvedl na svém účtu na síti X. K diskusi či projednání chystá i další body. Svoboda je ovšem opatrnější. „Otázka používání pyrotechniky všechny velmi zajímá, pro část fanoušků je součástí jejich kultury, dotváří atmosféru na stadionu,“ uznal. „Proti tomu stojí zákonné normy v České republice a z toho vychází disciplinární řád a rozhodovací praxe. Na jedné straně jsou stesky fanoušků, že by pyrotechnika měla být povolena, na druhé stesky klubů: Jsme sankcionovány za něco, co nemůžeme ovlivnit, nedá se to uhlídat, nemáme tomu jak efektivně zabránit. Iniciativa směřuje k tomu, abychom to znovu otevřeli a zkusili najít východisko, ale závěry nedokážu odhadnout. Nebavíme se jen na půdě LFA, jde také o vztah s policií. Je to složité a náročné téma,“ upozornil zároveň.