Nová éra Slavie: jak Chorý zamíchá formací. Dvě věže jako nezbytné retro

Sedmapadesát. Tolik ligových gólů z minulé sezony má nyní Slavia v útoku. Václava Jurečku, Mojmíra Chytila a Daniela Filu doplnil Tomáš Chorý, tato čtveřice byla v ročníku 2023/24 společně produktivnější než třináct z šestnácti týmů soutěže. Fotbal ale není tak jednoduchý, aby se dalo říct, že tolik branek zajistí „sešívaným“ tento kvartet i v nadcházející sezoně. Jak to Jindřich Trpišovský vepředu poskládá? Sázka na dvě útočné věže by dokončila transformaci slávistického stylu.
Průřez érou Jindřicha Trpišovského ukazuje na jednu věc. Dopředu preferoval trenér vždy běžce – někoho, kdo rozráží obrannou linii soupeře pohybem bez balonu a dělá tak prostor nebezpečným hráčům kolem sebe. I z hlediska minutáže hrotu útoku dominovali ve čtyřech sezonách z šesti Jan Kuchta a Stanislav Tecl.
Slavia měla k dispozici Michaela Krmenčíka, Petara Musu či Júsufa, vysocí hráči se ale neprosadili a více prostoru mnohdy dostával i nepříliš produktivní Mick van Buren. Typologicky zkrátka pasoval více. „Pro mě je měřítkem výkon, pracovitost a kvalita. To stavím nad góly. Pokud si někdo nebude plnit povinnosti na sto procent, hrát nebude,“ shrnuje Trpišovského přístup k útočníkům jeho citát ze začátku sezony 2023/24.
Zrovna ta se ale stala signálem změny v přemýšlení realizačního týmu. Postupem času se totiž jako jednička do útoku vyprofiloval Mojmír Chytil, prakticky první vysoký hlavičkář, který se ve Slavii prosadil. Zaujal totiž i mezihrou a skvělou prací zády k bráně. S ním v tandemu nebo pod ním se začal pohybovat Václav Jurečka, další hráč se skvělým výběrem místa ve vápně.
A nyní se kormidlo otočilo ještě více. Tomáš Chorý, dvoumetrová posila za 80