12. května 2018 • 19:31

Gólman Olympie čaroval, Opava si musí na postup počkat. Blízko je i Příbram

0
Speciál o Slovácku. Co kouč a kádr? Svědík do Baníku či Plzně? Posunul se, říká Nguyen
SESTŘIH: NY Islanders - Carolina 2:3. Nečas asistencí přiblížil Hurricanes k postupu

Fotbalisté Opavy v 27. kole druhé ligy jen remizovali 1:1 na hřišti Olympie Praha a na postup do nejvyšší soutěže zatím nedosáhli. Slezané v celém utkání na Strahově dominovali, ale z nejméně deseti stoprocentních gólových šancí překonali fantastického domácího brankáře Jana Stejskala jen jednou. K potřebné výhře hostům nepomohla ani přesilovka v druhé části druhého poločasu.Opava má v čele tabulky desetibodový náskok před třetím Hradcem Králové a jedenáctibodový před čtvrtými Pardubicemi.

Slavit mohou Slezané už v neděli, pokud Pardubice nezvítězí ve Varnsdorfu. Opava naposledy hrála nejvyšší soutěž v sezoně 2004/05, kdy sestoupila.

Opavané od začátku jasně dominovali, ale zahazovali jednu vyloženou šanci za druhou. Domácí brankář Stejskal mezi tyčemi doslova čaroval a jen za první půli zlikvidoval nejméně tři gólové možnosti.

Pražský nováček soutěže se skoro nedostával za půlku, ale na začátku druhého poločasu šel nečekaně do vedení. V 50. minutě napřáhl z 30 metrů Gidits a dalekonosnou bombou šokoval početnou skupinu hostujících fanoušků, kteří za týmem dorazili v očekávání postupu.

Hosté odčarovali branku Olympie až po hodině hry. Smola nejprve v 63. minutě trefil tyč, za necelé dvě minuty Kayamba pro změnu s přispěním Stejskala břevno a z dorážky hlavou už se prosadil střídající Puškáč.

Hned za minutu bylo s domácími ještě hůř, protože Verner dostal druhou žlutou kartu a byl vyloučen. Brankář Olympie Stejskal však chytal životní zápas a zneškodnil dalších pět stoprocentních šancí Opavy.

"Nepamatuji si, že bych takový zápas zažil, o výhru jsme se připravili sami. Pokud jsme takhle nakládali s šancemi, tři body jsme si nezasloužili. Bylo to až trochu úsměvné. Možná si to kluci nechali na doma. Chtěli jsme dnes vyhrát, ta euforie a emoce jsou úplně jinde, než když to zjistíte z teletextu v neděli večer," řekl novinářům opavský kouč Roman Skuhravý.

Blízko postupu je i Příbram

Blízko k postupu má také Příbram, která doma zdolala Sokolov 1:0 a na druhém místě tabulky má náskok osmi bodů na Hradec Králové a devět bodů na Pardubice, které ale mají zápas k dobru. Teoreticky se tak může stát, že ve středečním vzájemném duelu budou slavit Opava i Příbram.

Výhru Příbrami zařídil bývalý reprezentant Skácel, který si ve 37. minutě naskočil při standardní situaci na Grajciarův centr a hlavou přesně zakončil. Předtím trefil Hlúpik břevno. Sokolov už na to nedokázal odpovědět.

Důležitý záchranářský souboj posledních týmů tabulky Frýdku-Místku a Vítkovicemi skončil remízou 2:2. Boj o udržení tak zůstává velmi vyrovnaný a posledních pět týmů je namačkáno ve dvoubodovém rozdílu.

Frýdek-Místek přitom brzy vedl o dvě branky, když se dvakrát prosadil Varadi. Bývalý ligový útočník ve 12. minutě využil velké chyby Dramého a sedm minut poté zvýšil hlavou po centru, když dostal hodně prostoru. Vítkovice navíc neproměnily penaltu za ruku. Jenže Twardzik své zaváhání brzy odčinil gólem a v úvodu druhé půle vyrovnal Žondra.

Hradec nečekaně padl s Ústím nad Labem

Fotbalisté Hradce Králové prohráli v předehrávce 27. kola druhé ligy se zachraňujícím se Ústím nad Labem 1:3 a ještě více si zkomplikovali boj o postup. Jejich ztráta zároveň znamená, že vedoucí Opava může už v sobotu slavit návrat do nejvyšší soutěže, pokud v Praze na Strahově porazí domácí Olympii.

Hradec ztrácí z třetího místa na Opavu dál devět bodů a na druhou Příbram pět. Oba týmy navíc mají víkendový zápas k dobru. Bod za Hradcem jsou Pardubice.

Opava v případě sobotní výhry získá jistotu, že už ji bude moci předstihnout pouze jeden tým. Bod by Slezanům stačil k postupu v případě, že o den později Pardubice nezvítězí ve Varnsdorfu. Opava naposledy hrála ligu v sezoně 2004/05, kdy sestoupila.

Hradec na jaře vyhrál v druhé lize všech pět předchozích domácích zápasů, utkání s Ústím mu ale hrubě nevyšlo. Hosté v druhé části první půle získali vedení 2:0, které navíc v 68. minutě druhým gólem v utkání navýšil Alexander Jakubov. Poté už jen snížil Marek Plašil.

Severočeši potvrdili strmý nárůst formy a navázali na týden staré vítězství nad Příbramí, dalším týmem bojujícím o postup. Vyhráli třetí z posledních čtyř zápasů a dostali se těsně nad sestupové příčky na čtrnácté místo. Patnáctý Frýdek-Místek a poslední Vítkovice ale ještě v tomto kole čeká vzájemný souboj.

27. kolo druhé fotbalové ligy:

Olympia Praha - Opava 1:1 (0:0)
Branky:
50. Gidits - 64. Puškáč. Rozhodčí: Julínek - Pelikán, Podaný. ŽK: Vasileiu, Verner, Katidis, Fišl, Stejskal - Kayamba. ČK: 65. Verner. Diváci: 1225.

Příbram - Sokolov 1:0 (1:0)
Branka: 37. Skácel. Rozhodčí: Dubravský - Dresler, Lakomý. ŽK: Matoušek, Kodr - Přeučil, Mráz. Diváci: 1056.

Frýdek-Místek - Vítkovice 2:2 (2:1)
Branky: 12. a 19. Varadi - 38. Twardzik, 54. Žondra. Rozhodčí: Zelinka - Horák, Polák. ŽK: Fukala, Mravec - Twardzik, Dramé. Diváci: 812.

Hradec Králové - Ústí nad Labem 1:3 (0:2)
Branky:
74. Plašil - 29. a 68. Jakubov, 38. Leibl. Rozhodčí: Rejžek - Koval, Kožár. Bez karet. Diváci: 844.

1. Opava 30 18 9 3 76:33 63
2. Příbram 30 18 4 8 56:32 58
3. Pardubice 30 16 3 11 44:30 51
4. Hr. Králové 30 14 8 8 50:36 50
5. Třinec 30 12 11 7 42:30 47
6. Č. Buděj. 30 11 11 8 44:33 44
7. Sokolov 30 12 5 13 34:39 41
8. Vlašim 30 11 5 14 42:49 38