7. listopadu 2023 • 17:02

Poučení pro sešívané před AS: Slavia musí být kompaktní. Mějte odvahu

Autor: Daniel Konečný, ham
Vstoupit do diskuse
0
Video se připravuje ...
TOP VIDEA
SESTŘIH: Man. City - West Ham 3:1. Domácí slaví čtvrtý titul v řadě, zářil Foden
REVIEW Liberce: zemětřesení Kania, pragmatik Nezmar, Kováč pod tlakem. Co Hlavatý?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Z vysněného výjezdu do věčného města se slávistický národ vracel se šrámy na duši. Zasloužená porážka 0:2 následovaná policejní šikanou byla pro Sešívané těžkým direktem. Vršovický ráj navíc po 13 měsících ztratil podprůměrným výkonem s Plzní punc nedobytné pevnosti.  „Čeká nás další velký zápas, v němž můžeme prohru odčinit,“ ví trenér Jindřich Trpišovský, že je na čase zabrat. Svým svěřencům musí vštípit především jedno. Odvahu!Na Stadio Olimpico byl souboj dvou do té doby stoprocentních celků skupiny G Evropské ligy rozhodnut za sedmnáct minut. Vlci mohli díky snovému úvodu hrát bez výraznějších potíží svůj fotbal a Slavia se již nezmohla na gólovou odpověď.

Sešívané výrazně srážel nedostatek sebevědomí. Ten především v úvodu zřetelně vyjadřoval Lukáš Masopust na pro něj atypické pozici ofenzivního středopaře. Když tedy například Tomáš Vlček skvěle vyvezl míč a posunul jej právě na Masopusta, rozhodl se zkušený plejer celou akci zpomalit. Nabízela se mu přitom velmi dobrá příležitost zaútočit.

Lukáš Masopust na netradiční roli ve středu pole Lukáš Masopust na netradiční roli ve středu poleFoto Koláž iSport.cz

Volný prostor před Masopustem při rozehrávce Slavie Volný prostor před Masopustem při rozehrávce SlavieFoto Koláž iSport.cz

Špatné řešení však volili i Masopustovi zkušení parťáci ze středu zálohy. Když Oscar Dorley dostal v závěru půle míč od Andrese Dumitresca, alibisticky jej vrátil zpět Rumunovi, který se ihned ocitl pod ostrým presinkem tří protivníků. Kdyby se však Liberijec s míčem otočil, mohl najít zcela volného Vlčka, nebo Christose Zafeirise.

Oscar vybral nejjednodušší variantu a vystavil Dumitresca do tlaku Oscar vybral nejjednodušší variantu a vystavil Dumitresca do tlakuFoto Koláž iSport.cz

Dumitrescu pod tlakem tří presujících hráčů AS Řím Dumitrescu pod tlakem tří presujících hráčů AS ŘímFoto Koláž iSport.cz

Slavii nadto dělal především v úvodu velké problémy ostrý presink Říma. Ten měl ovšem výpadky a Masopust se po rozkoukání již dokázal příkladně zapojovat do výstavby hry.

Masopust si sbíhá pro míč Masopust si sbíhá pro míčFoto Koláž iSport.cz

Masopust poté rychle posunul míč na Zafeirise Masopust poté rychle posunul míč na ZafeiriseFoto Koláž iSport.cz

Zajímavou akci ovšem zhatil Zafeiris, jenž místo kolmice na Ivana Schranze předržel míč a nakonec ho jen na pár metrů předal Oscarovi.

Zafeiris prováhal pas na Schranze Zafeiris prováhal pas na SchranzeFoto Koláž iSport.cz

Nakonec musel hrát přes Oscara Dorleyho Nakonec musel hrát přes Oscara DorleyhoFoto Koláž iSport.cz

I největší šanci si Slávisté vytvořili, když byli při kombinaci sebevědomí. Přes rezignovanou útočnou dvojici Romelu Lukaku+Stephan El Shaarawy dostali stopeři míč snadno na Zafeirise, který mezi řadami nalezl Matěje Juráska.

Zafeiris příhrávkou mezi řady vysunul Juráska Zafeiris příhrávkou mezi řady vysunul JuráskaFoto Koláž iSport.cz

Dvacetiletý šikula nasadil Ndickovi jesle a vysunul do tutovky Schranze, jenž bohužel sám před gólmanem minul branku. Slavie však ukázala, že když si věří, tak na AS Řím stačí.

Jurásek posílá míč do tutovky Schranzovi Jurásek posílá míč do tutovky SchranzoviFoto Koláž iSport.cz

Schranz selhal v koncovce Schranz selhal v koncovceFoto Koláž iSport.cz

Velký prostor pro zlepšení má Slavia rovněž v presinku. Zatímco Giallorossi dokázali Sešívané dosti nepříjemně mačkat, Slávisté svého soupeře nedostávali do větších potíží. Z části tomu AS Řím předchází tím, že při výstavbě akcí nehraje na přílišné riziko a nezřídka si pomůže nákopem na Lukaka. Přesto Slavia nenapadala dobře.

Při rozehrávce AS Řím od gólmana nedokázalo útočné trio Schranz, Masopust, Van Buren znepříjemnit stoperům soupeře život a naopak nabídlo svým postavením AS Řím dostatek prostoru pro založení nebezpečného útoku.

Neúčinný slávistický presink proti AS Řím Neúčinný slávistický presink proti AS ŘímFoto Koláž iSport.cz

Slavia měla ohromně roztažené hřiště. Když si El Shaarawy seskočil pro míč, který ihned posunul na Bryana Cristanteho, strhnul s sebou i Tomáše Holeše, což vytvořilo ohromnou trhlinu v defenzivě Slavie.

El Shaarawy svým pohybem stáhl Holeše a poté byla slávistická obrana zranitelná El Shaarawy svým pohybem stáhl Holeše a poté byla slávistická obrana zranitelnáFoto Koláž iSport.cz

Cristante rychle posunul míč vpřed Cristante rychle posunul míč vpředFoto Koláž iSport.cz
Cristante do ní ihned adresoval pas na rozběhnutého Lukaka. V tomto případě ovšem dokázali Sešívaní inkasované brance nakonec zabránit. Z pohledu Říma šlo však o snadno vytvořenou hrozbu.
Slavia poté musela uhasit šanci Romela Lukaka Slavia poté musela uhasit šanci Romela LukakaFoto Koláž iSport.cz

Svěřenci trenéra Trpišovského i proti Plzni bránili na obrovském prostoru, což soupeřům nabízí spoustu prostoru pro útoky, které se navíc kvůli velkým mezerám mezi jednotlivci obtížně zastavují. Slavia tak neúčinným a zároveň riskantním presinkem dovolila, že Lukaka s El Shaarawym bránili ve vlastním vápně Holeš s Vlčkem jeden na jednoho. Nebýt obranného zákroku Ogbua, byla z toho tutovka pro AS Řím.

Začátek akce:

Masopust se snaží zastavit záložníka Boveho, nechává za sebou volný prostor Masopust se snaží zastavit záložníka Boveho, nechává za sebou volný prostorFoto Koláž iSport.cz

O 13 sekund později:

Oscar a Ogbu brání útok AS Oscar a Ogbu brání útok ASFoto Koláž iSport.cz

S čím by tedy měla jít Slavia do odvetného utkání? V první řadě si musí věřit. Všechny nebezpečné akce Sešívaných vyvěraly na Stadio Olimpico ze sebevědomých akcí na míči. Bez toho bude opět nesmírně těžké dostávat se vůbec přes první obrannou linii Vlků.

Směrem dozadu musí být Slavia kompaktnější. Jak v Římě, tak doma proti Plzni byli Sešívaní směrem defenzivně špatně organizovaní a navíc nedokázali soupeře dostat pod tlak napadáním, které je celé roky zdobilo.

Pokud se Slavia poučí, může Giallorossi dva týdny starou porážku vrátit. Úkol je to bezpochyby velmi těžký.

SK Slavia Praha Vše o klubu ZDE

Skupina G

Z V R P Skóre B
1. Slavia 6 5 0 1 17:4 15
2. AS Řím 6 4 1 1 12:4 13
3. Servette FC 6 1 2 3 4:13 5
4. Tiraspol 6 0 1 5 5:17 1

Vstoupit do diskuse
0

EURO 2024 v Německu

Program EURO 2024 Los EURO 2024 Vstupenky na ME ve fotbale Kvalifikace na EURO 2024

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a Gruzii.

Fotbal dnes * Evropská liga * Program MS v hokeji

Aktuální zápasy
Články odjinud


Články odjinud