26. června 2018 • 21:54

Island - Chorvatsko 1:2. Postupový sen Seveřanů se rozplynul

Ligový speciál už v pátek v deníku Sport: soupisky, program, rozhovor s Hapalem Ligový speciál už v pátek v deníku Sport: soupisky, program, rozhovor s Hapalem
Fotbal na MS byl úplně jiný než na klubové úrovni. Naprosto chyběl presink, říkají Hřebík a Hašek Fotbal na MS byl úplně jiný než na klubové úrovni. Naprosto chyběl presink, říkají Hřebík a Hašek

Fotbalisté Chorvatska na mistrovství světa v Rusku vyhráli i třetí zápas ve skupině D, když díky gólu Ivana Perišiče z 90. minuty porazili 2:1 Island. Balkánský celek v osmifinále nastoupí proti Dánsku, nováček šampionátu naopak na turnaji skončil.

Chorvatsko mělo už před zápasem jisté místo v osmifinále a trenér Dalič si tak mohl pro duel v Rostovu dovolit udělal hned devět změn v základní sestavě. Z jedenáctky, která v předchozím utkání deklasovala 3:0 vicemistry světa z Argentiny, nastoupili pouze záložníci Luka Modrič a Perišič.

Chorvaté i přesto měli výraznou převahu v držení míče, ale nedostávali se do šancí. Island naopak z minima vytěžil maximum. Brankář Kalinič zlikvidoval přímý kop Sigurdssona, Bjarnason v dobré pozici ani nadvakrát nepropálil obranu a Finnbogasson těsně minul. V závěru poločasu se Kalinič vyznamenal při pohotové dorážce Bjarnasona a technické střele Gunnarssona.

Aron Gunnarsson, kapitán reprezentace Islandu na světovém šampionátu v Rusku

Do druhé půle ale Island vstoupil až příliš pasivně a záhy byl potrestán. V 51. minutě vystřelil zpoza vápna Badelj a trefil břevno. Chvíli nato už se chorvatský záložník dočkal. Po průniku Perišiče do vápna se k míč odrazil k Badeljovi a ten se z voleje nemýlil.

Inkasovaný gól Islanďany probudil a hned se dostal do dvou velkých šancí. Nejprve Kalinič vyrazil Ingasonovu dorážku na roh a po něm hlavičkoval islandský stoper do břevna. Island byl nadále aktivní a v 75. minutě vyrovnal. Lovren zahrál ve vápně rukou a nařízenou penaltu proměnil Gylfi Sigurdsson. Pro Chorvatsko šlo o první inkasovanou branku na turnaji.

Další gól už ale Island přidat nedokázal a naopak v 90. minutě inkasoval, když Perišič dostal míč za obranu a prostřelil brankáře Halldórssona. Chorvaté tak díky němu vyhráli i třetí zápas na turnaji a skupinu vyhráli o pět bodů před druhou Argentinou. Třetí skončila se třemi body Nigérie, poslední Island získal jediný bod.

Domácí: 76. G. Sigurdsson

Hosté: 53. Badelj, 90. Perišić

Domácí: Halldórsson – Sävarsson, Ingason, R. Sigurdsson (70. B. Sigurdarson), Magnússon – Gunnarsson (C), Hallfredsson – Gudmundsson, G. Sigurdsson, B. Bjarnason (90. Traustason) – Finnbogason (85. A. Gudmundsson).

Hosté: L. Kalinić – Jedvaj, Ćorluka, Ćaleta-Car, Pivarić – Modrić (C) (65. Bradarić), Badelj – Pjaca (70. Lovren), Kovačić (81. Rakitić), Perišić – Kramarić.

Domácí: Schram, Rúnarsson, Fridjónsson, Gudmundsson, Sigurdarson, Árnason, Eyjólfsson, Skúlason, Gíslason, Traustason, Bödvarsson, Skúlason

Hosté: Livaković, Subašić, Vrsaljko, Strinić, Lovren, Rakitić, Brozović, Bradarić, Mandžukić, Rebić, Vida

Domácí: Hallfredsson, Finnbogason, Sävarsson

Hosté: Pjaca, Jedvaj

Antonio Mateu – Pau Cebrian, Roberto Diaz (všichni ESP)

Mistrovství světa ve fotbale 2018 v Rusku

Play off - pavouk Čtvrtfinále Semifinále Finále Program a výsledky Soupisky Střelci Systém turnaje Stadiony a města Vstupenky Fantasy k MS Informace

Mistrovství světa ve fotbale 2018 se hrálo od 14. června do 15. července 2018 v Rusku. Závěrečný turnaj, na který fanoušci čekají vždy čtyři roky, hostilo 11 ruských měst a 12 stadionů, finále v Moskvě na stadionu Lužniki vyhráli Francouzi nad Chorvatskem 4:2.