REPORTÁŽ: Českoslovenští „Chilané“ otevřeli výstavu v Sao Paulu | iSport.cz
Stanislav Hrabě
28. června 2012 • 10:49

REPORTÁŽ: Českoslovenští „Chilané“ otevřeli výstavu v Sao Paulu

TOP VIDEA
iSport PODCAST: Proč Kanga nehrál proti Baníku? Získal si Jílek autoritu? iSport PODCAST: Proč Kanga nehrál proti Baníku? Získal si Jílek autoritu?
Třikrát v Lize mistrů, finanční kolaps a obnovená cesta vzhůru. To je Kluž, soupeř Slavie Třikrát v Lize mistrů, finanční kolaps a obnovená cesta vzhůru. To je Kluž, soupeř Slavie
VŠECHNA VIDEA ZDE

FOTOGALERIE | Ve finále mistrovství světa 1962 v Chile náskok československého týmu zlikvidoval Amarildo, jenž zastoupil zraněného Pelého. Na oslavy otevření výstavy v Sao Paulu k 50. výročí tohoto šampionátu ohlášený Pelé nedorazil, ale Amarildo byl opět připraven. „Nejsem nikoho náhradník, na hřišti i tady jsem za sebe,“ odmítal tuto roli tehdy i nyní. Finalistů MS 1962 se v Sao Paulu sešlo požehnaně: Gilmar, Djalma Santos, Zagallo, Altair, Coutinho, Mengálvio, Amarildo, Jair Costa, Pepé na straně vítězů a Masopust, Tichý, Jelínek, Mašek, Štibrányi za poražené. Tentokrát se nestřetli na hřišti, byli nejvzácnějšími hosty otevření výstavy k 50. výročí šampionátu.

Ztichlým sálem zazněly tři výstřely. Přidušené, neděsící, ze vzduchovky. „Tak můj otec oslavoval tři góly, které Brazílie vstřelila do sítě Československa a stala se mistrem světa. Byl jsem šestiletý kluk a hrozně pyšný na vlast,“ vrátil se o 50 let zpět Aldo Rebelo, ministr sportu brazilské vlády. Na její pozvání československá výprava přijela. 

Nesetkala se s Pelém, který účast odmítl pro zaneprázdnění, ale proslýchá se, že nemá nejlepší vztahy se současnou vládou. Nahradil ho opět Amarildo. Jeho vyrovnávací branka ve finále znamenala zásadní obrat.

Zeď brazilské slávy
Zeď brazilské slávy

„Brankáře československého týmu Schrojfa jsem studoval a věděl, že na centry vybíhá předem. Když jsem viděl, jak se hýbá ven, napálil jsem míč k tyči,“ prozradil, že nešlo o náhodu. 

Zlobit se na chytrost po 50 letech? Vyloučeno. „Brazilský fotbal pro mě spojuje všechno krásné, co může divákovi nabídnout,“ složil poklonu pětinásobným mistrům světa Josef Masopust. 

Výstavu hostí úchvatná stavba, dílo Oscara Niemayera, jenž se podílel na výstavbě brazilského hlavního města. Exponáty do ní přispěl i Klub přátel Josefa Masopusta. 

Česká a Slovenská republika pronikla do Brazílie nejúdernější silou – přes fotbal. „Snažíme se naši vlasti co nejvíce popularizovat každodenní piplavou prací. Tohle výrazně převyšuje mnohaměsíční úsilí,“ neskrýval potěšení Viktor Dolista, český konzul v Brazílii. 

Masopust a jeho kolegové se stali těmi nejlepšími vyslanci. 

 

FORTUNA:LIGA - první fotbalová liga 2019/2020

Program a rozpis zápasů Tabulka Změny pravidel Herní model Aktuální kolo Sestřihy zápasů VIDEO momenty Tabulka střelců Fantasy liga Kluby

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA v sezoně 2019/2020 pokračuje v herním systému s nadstavbou: po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin a odehrají nadstavbu. Před novým ročníkem se měnila pravidla. Titul obhajuje Slavia Praha, nováčkem jsou České Budějovice.

Stránky klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Baník Ostrava

Články odjinud


Články odjinud