Pelta o Berbrovi: Poslechne jen mě, ale odvolat bych ho nezvládl | iSport.cz
21. září 2015 • 20:30

Pelta o Berbrovi: Poslechne jen mě, ale odvolat bych ho nezvládl

Předseda FAČR Miroslav Pelta přiznává, že zařídit odvolání Romana Berbra by nezvládl
TOP VIDEA
Rozhodčí byli vůči Barošovi úzkoprsí, stěžoval si Páník Rozhodčí byli vůči Barošovi úzkoprsí, stěžoval si Páník
Vlasák před čtvrtfinále: Němci? Papírově slabší, nedají to ale zadarmo Vlasák před čtvrtfinále: Němci? Papírově slabší, nedají to ale zadarmo
VŠECHNA VIDEA ZDE

Předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta přiznal, že druhý místopředseda Roman Berbr vládne v českém fotbale obrovským vlivem. Má totiž spřízněné předsedy svazů i okresů, kteří jsou většinou bývalými sudími. „Struktura rozhodčích je prorostlá systémem,“ uznal Pelta v rozhovoru pro internetovou televizi DVTV. Zároveň si ale stojí za tím, že Berbr neovlivňuje ligové zápasy a nedělá nic za jeho zády.Pelta v rozhovoru DVTV s moderátorem Martinem Veselovským popsal, díky čemu má Berbr v českém fotbale takovou moc. „Má ohromnou sílu, protože má spřízněné předsedy okresů a svazů, kteří jsou většinou bývalými rozhodčími a jsou nejlépe organizovaní. Ta komunita sudích je parta, která drží pohromadě,“ řekl.

Proč ale tuto organizovanou skupinu ovládá zrovna Berbr? „Umí s lidmi mluvit a pracovat, takže si je získá a oni jsou mu mentálně oddaní. V tom musím říct, že je geniální. Jeho silná zbraň je vytvářet mezilidské vztahy,“ uvedl Pelta.

Nejvyšší muž FAČR zároveň přiznal, že z velké moci Romana Berbra nadšený není. „Samozřejmě bych si přál, aby byl jeho vliv výrazně menší, protože občas přesahuje hranice,“ uznal.

To již před pár týdny popsal bývalý sudí Libor Kovařík v otevřené zpovědi pro deník Sport. Berbr podle něj sudí prostřednictvím předsedkyně komise rozhodčích a partnerky Dagmar Damkové ovládá. Navíc používá často metody jako vystřižené z komunistického režimu. Ostatně je bývalým agentem StB.

Závažná obvinění Pelta podle vlastních slov bere velice vážně, zároveň je ale zlehčuje. „Každý si Berbrova slova přebere jinak. Devadesáti procentům rozhodčích to třeba nevadí a tomu zbytku jo. Pokud například Liborovi Kovaříkovi řekl, že udělal prasárnu roku, tak mu to nesedne a má z toho blbý pocit. Někomu jinému to přijde jako nic.

„Romanovi vyčítají, že je životním partnerem Dáši Damkové a má náklonnost a vztah ke klubu, kde bydlí, tedy k Plzni. Takže se to dostává do osobní roviny. Já si myslím, že za tím podezřením není nic. Hraje se o velké peníze, jsou v tom emoce a někdy vznikají nešťastné situace,“ dodal Pelta.

Odvolat Berbra by nezvládl

Přestože předseda FAČR uznává, že aféra kolem přehnaného Berbrova vlivu na rozhodčí českému fotbalu výrazně škodí, stojí si za tím, že se zachoval správně. „Naše možnosti ani jiné nejsou, Roman Berbr byl zvolen řádnou valnou hromadou. Musela by se svolat valná hromada a panu Berbrovi vyjádřit nedůvěru. A to si myslím, že v žádném případě nehrozí.“

Pelta ale zároveň tvrdí, že právě on je jediným, na kterého Berbr dá. „Myslím, a za tím si stojím, že jediným člověkem, který na něj má vliv a kterého, když je to vážné, poslechne, jsem já. Takové si myslím, že moje postavení je,“ řekl.

Má tedy Pelta dostatek moci k tomu, aby mohl, pokud by chtěl, Romana Berbra z českého fotbalu „vyštípat“? „Ne, to bych nezvládl. Abych přišel na valnou hromadu a řekl, aby Berbra nezvolili a skutečně se to stalo, vidím jako nemožné,“ přiznal.

 

FORTUNA liga – první fotbalová liga 2018/2019

Program nadstavby Nový hrací model Program a rozpis zápasů Tabulka Aktuální kolo Tabulka střelců VIDEO: momenty a sestřihy Fantasy liga Kluby

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA v sezoně 2018/2019 prožívá revoluci.
Po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin a odehrají nadstavbu.

Profily klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Baník Ostrava

MS v hokeji 2019 (Slovensko): Program * Rozpis * Vstupenky * Tabulky

Hokejová extraliga 2018/2019: Play off * Baráž o extraligu * VIDEO a SESTŘIHY

Články odjinud


Články odjinud