18. listopadu 2015 • 13:33

Blatter a Platini mají smůlu. Odvolání proti suspendaci bylo zamítnuto

Autor: ,
Šéf UEFA Michel Platini má pozastavený výkon všech funkcí
TOP VIDEA
Belgický novinář o posile, která míří do Sparty: Stanciu byl v Anderlechtu flop Belgický novinář o posile, která míří do Sparty: Stanciu byl v Anderlechtu flop
Česká výprava na ZOH je třetí nejpočetnější v historii. Účast mohla být ještě vyšší, lituje Kejval Česká výprava na ZOH je třetí nejpočetnější v historii. Účast mohla být ještě vyšší, lituje Kejval
VŠECHNA VIDEA ZDE

Odvolací komise Mezinárodní fotbalové federace FIFA zamítla odvolání dosluhujícího šéfa Seppa Blattera a předsedy UEFA Michela Platiniho proti suspendaci na 90 dnů. Trest, který oběma na začátku října udělila etická komise v souvislosti s podezřelou platbou z roku 2011, tak zůstává v plném rozsahu v platnosti.Zamítnutí odvolání Platinimu ještě víc zkomplikovalo jeho možnou kandidaturu na post předsedy FIFA. Bývalý slavný francouzský reprezentant byl dlouho největším favoritem na místo po odcházejícím šéfovi Blatterovi, nyní je ale velmi pravděpodobné, že k volbám 26. února nebude připuštěn. Volební komise totiž už dříve avizovala, že Platini nebude moci kandidovat, pokud bude suspendován.

Etická komise pozastavila na začátku října oběma čelním představitelům největších fotbalových organizací světa výkon funkce kvůli vyšetřování podezřelé platby z roku 2011. Tehdy Platini zpětně dostal od Blattera dva miliony švýcarských franků za dřívější práci v roli jeho poradce. Oba tvrdí, že mezi sebou měli ústní dohodu.

Platini s Blatterem se proti verdiktu ještě mohou odvolat k Mezinárodní sportovní arbitráži (CAS) v Lausanne. Očekává se, že v prosinci budou oba vypovídat před šéfem etické komise FIFA Hansem-Joachimem Eckertem.

Podle Platiniho právníka FIFA převrací svá vlastní pravidla. Tvrdí, že odvolací komise rozhodla už 3. listopadu a schválně informovala o rozsudku až nyní, aby ještě víc zkomplikovala Platinimu případnou kandidaturu na post šéfa FIFA.

"Je zcela jasné, že toto šokující zpoždění je výsledkem snahy zbrzdit Michela Platiniho," řekl Platiniho mluvčí agentuře AP. "Tohle rozhodnutí není žádným překvapením. Michel Platini a jeho právníci ho očekávali. Potvrzuje to, že FIFA prostřednictvím svých vnitřních orgánů provádí jednostranné, nespravedlivé a neobjektivní vyšetřování proti Platinimu a opakovaně porušuje jeho právo na obhajobu," doplnil v prohlášení mluvčí.

Platini se do pátku hodlá obrátit na CAS. "Michel Platini má plnou důvěru, že CAS obnoví všechna jeho práva. Poprvé od chvíle, kdy byl suspendován, ví, že s ním bude zacházeno naprosto nezávislým a spravedlivým způsobem. Mezitím zůstává odhodlaným kandidátem na post prezidenta FIFA," dodal mluvčí.

Také Blatter stále věří v očištění jména. "Prezident Blatter doufá, že toto nevysvětlitelné zpoždění není snahou zabránit mu v očištění jména. Těší se na příležitost být vyslechnut a prostřednictvím důkazů prokázat, že se nedopustil žádného pochybení," uvedl Blatterův právník Richard Cullen.

Vše o zimních olympijských hrách 2018 najdete zde >>

Témata:  sport, fotbal, blatter, platini
 Klasická verze
Mobilní verze