Jan Vacek
29. dubna 2020 • 04:40

Kapitán Sparty, reprezentant a otec. Rok od smrti Josefa Šurala (†28)

Autor: Jan Vacek
Video se připravuje ...
TOP VIDEA
Dojatý Vácha o Krejčím: Jako fighter Procházka. Vzal štít a kopí, jsem na něho pyšný
Brno - Zlín: Zbrojovka padá do druhé ligy, fans na trávníku skandují na majitele Bartoňka
VŠECHNA VIDEA ZDE

Je to už rok. Rána přesto zůstává otevřená a mimořádně bolestivá. Na den přesně před 12 měsíci totiž tragicky zahynul Josef Šural. Bývalý kapitán Sparty, útočník národního týmu a taky otec dvou malých dcer. Bylo mu pouhých 28 let.Psal se 29. duben 2019, když v ranních hodinách začaly proudit z Turecka hrozivé zprávy, že útočník Josef Šural zemřel. Zprvu se jim nechtělo ani věřit, velmi rychle ale byly bohužel potvrzeny. Český fotbal se rázem ponořil do smutečního hávu, přišel o jednoho z nejvýraznějších fotbalistů posledních let. Skvělého útočníka, kapitána Sparty, člena reprezentace.

„Našeho fotbalistu Josefa Šurala se i přes veškerou péči v nemocnici v Alanyi nepodařilo zachránit. Upřímnou soustrast,“ vypustil tehdy do světa hrozivou novinu Alanyaspor, do kterého Šural o několik měsíců dříve přestoupil právě z Letné.

Co přesně se během osudového rána stalo? Podle zpráv tureckých médií došlo k havárii minibusu, jenž převážel Šurala a šest jeho spoluhráčů z utkání. Zatímco drtivá většina hráčů vyčkala do dalšího dne na letecký spoj, český útočník společně s několika parťáky zvolili cestu po vlastní ose, kterou chtěli pojmout jako výlet. Ten se nakonec stal sympatickému fotbalistovi osudným...

Uplynul rok od tragického úmrtí Josefa Šurala
Uplynul rok od tragického úmrtí Josefa Šurala

Dle dostupných zpráv způsobil neštěstí řidič dodávky, který za volantem usnul. Zatímco zbytek posádky byl při nehodě vtažen do auta, Šural z něj vypadl. Po silnici byl pak vláčen asi deset metrů. Když k němu ostatní přiběhli, jejich kamarád už byl v bezvědomí.

Lékařský personál v soukromé nemocnici v Alanyi dělal, co mohl, aby fotbalistu přivedl zpátky k životu. Bohužel marně. Jeho zranění nebyla slučitelná se životem. „Mnohačetné zlomeniny pacient utrpěl v hlavě, hrudníku, pažích i nohou. Příčina smrti; vnitřní krvácení a hypotermický šok,“ oznámila nemocnice v prohlášení.

Na Letné v bezprostřední blízkosti stadionu prakticky okamžitě vzniklo pietní místo, kam nejen fanoušci Sparty nosili svíčky a vzpomínali na zesnulého útočníka. Klub v nejbližším utkání připravil dojemné vzpomínkové video, kondolence se řinuly ze všech stran. Od spoluhráčů, protihráčů, trenérů, funkcionářů i fanoušků.

Po převezení ostatků do Česka proběhlo poslední rozloučení s Josefem Šuralem začátkem května v Brně. Zúčastnila se ho řada osobnostní tuzemského fotbalu, obřadní síň byla zaplněna do posledního místa. Chybět samozřejmě nemohly ani manželka Denisa s dcerkami Vanesou Alex a Melissou Denisou.

Šural začínal s prvoligovým fotbalem ve Zbrojovce, následně se přes Liberec přesunul až do Sparty. Za letenský celek odehrál celkem 80 zápasů. Nasázel v nich 25 gólů, nosil i kapitánskou pásku. Alanyaspor pro něj představoval vůbec první zahraniční angažmá, které však skončilo tragicky.

Vzpomínky na „Šuryho“ ovšem přetrvávají.

Deník Sport, Sport Magazín i časopis GÓÓÓL kupujte pohodlně ONLINE na iKiosek.cz »

Titulní strana Deníku Sport ve středu 29. dubna Titulní strana Deníku Sport ve středu 29. dubnaFoto deník Sport

Kvalifikace na EURO 2024 v Německu

Program kvalifikace na EURO 2024 Skupina E Skupiny kvalifikace na EURO 2024

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Českou fotbalovou reprezentaci čeká kvalifikační skupina E, ve které se utká s Polskem, Albánií, Faerskými ostrovy a Moldavskem.

Fotbal dnes * Fotbalové vybavení * Fotbalové dresy * Kopačky na Heureka.cz

Články odjinud


Články odjinud