Michal Koštuřík
23. července 2009 • 14:33

Mokrý: Očekávám další útoky!

Reklama
Pavel Mokrý
TOP VIDEA
LIGA NARUBY: Baroš odmítl Odezřeno, Škoda setřásl sníh, Rada chválil i zuřil LIGA NARUBY: Baroš odmítl Odezřeno, Škoda setřásl sníh, Rada chválil i zuřil
SESTŘIH: Třinec - Pardubice 3:2. Oceláři vedou sérii, dvakrát se trefil Marcinko SESTŘIH: Třinec - Pardubice 3:2. Oceláři vedou sérii, dvakrát se trefil Marcinko
VŠECHNA VIDEA ZDE

Členové policejního zásahového komanda s pistolemi u pasu ho zatkli v úterý ráno, když byl ještě v pyžamu. Třináct hodin strávil na policejní služebně, k jídlu měl jen dva rohlíky a sýr.Pavel Mokrý, bývalý šéf ČMFS, označuje kauzu kolem údajného daňového úniku firmy Fotbal Trading za akci režírovanou lidmi z fotbalu, kteří se jej snaží zdiskreditovat.

„Tímto to neskončí, další útoky budou následovat," řekl včera nynější ředitel 1. FC Brno.

Z čeho přesně jste podezříván?
„V příkazu k zadržení jsem se dočetl, že společnost Fotbal Trading měla v roce 2004 obdržet od Čedoku 31 milionů korun za prodané vstupenky na EURO. A tu částku údajně nezahrnula do účetnictví. Tím pádem se měla vyhnout daňové povinnosti."

Vy jste byl v té době členem představenstva firmy Fotbal Trading. Došlo k tomuto podvodu?
„Považuji to za nesmysl. Takovou věc by si asi těžko někdo dovolil. Zvlášť když se kolem toho točila řada institucí a orgánů. Generální ředitel, představenstvo, prokurista, dozorčí rada, auditor, výkonný výbor, finanční úřad. Není možné, aby se taková částka nedala do účetnictví. Jestli tam byly nějaké drobné nesrovnalosti, to nevím. Pro mě v úterý vyšetřování skončilo. Bylo mi řečeno, že jsem z případu vyřazen. Mám čisté svědomí. Proto se mi všechno lépe říká. Chci to co nejrychleji uzavřít a věnovat se práci, která má nějaký smysl. Netuším ani, z čeho byl přesně obviněn generální ředitel Malý. Určitě se to vysvětlí."


Chcete doplnit ještě další fakta?
„V novinách i v televizi byly mnohdy zkreslené a smyšlené informace, které bych rád uvedl na pravou míru. Není pravda, že u mě byla provedena domovní prohlídka. Nic takového se nestalo. Já doma ani žádné dokumenty z roku 2004 nemám. Dále nebyly předloženy žádné relevantní důkazy o mé vině. Zaprvé neexistují a zadruhé je ani nikdo nehledal. Nebyl jsem z ničeho obviněn. Také je nutné říct, že se tahle kauza netýká mého působení ve funkci předsedy, jak se taky spekulovalo. Jedná se o rok 2004, kdy jsem ještě předsedou nebyl. Vím, že se tento případ začal šetřit v lednu 2009. A finále akce bylo v úterý, kdy jsme byli zadrženi já, pan Malý a pan Chvála."

Tušíte, proč zrovna vy tři?
„To by mě taky zajímalo. Vůbec tomu nerozumím. V představenstvu byli také pánové Brabec a Hadraba. V dozorčí radě pak Doležal, Baťa, Daněk. Tihle lidé nebyli zadrženi ani předvoláni k podání vysvětlení. (nechápavě) Já jsem byl do té funkce dosazen z titulu člena Výkonného výboru ČMFS, aby akciovka mohla fungovat. Scházeli jsme se asi jednou za půl roku, abychom probrali činnost společnosti včetně finančních toků a ekonomických ukazatelů. Tyhle věci měli na starosti pan Malý, jediný zaměstnanec Fotbal Tradingu, a prokurista pan Epstein. My ostatní jsme neměli žádný přístup k účtům, k distribuci vstupenek, k obchodním jednáním a podobně. Naše role byla víceméně formální, neplacená a nevýkonná. Žádná pochybení jsme za celou dobu nezjistili. Je fakt, že generální ředitel Malý měl k penězům z nás všech nejblíž. Ale neměl jsem pocit, že by mohl udělat takovou věc. Když už nás předvolali tři, asi museli aspoň jednoho obvinit."

Říkal jste, že se policie začala kauzou zabývat už v lednu. To znamená, že asi nepůjde o akci nového vedení ČMFS.
„Přesně tak. Tyhle spekulace odmítám. V lednu nemohl nikdo vědět, kdo bude v červnu zvolen na valné hromadě. Nikoho z nového vedení nepodezírám z nějaké msty. Navíc, jak už jsem říkal, bavíme se o období, kdy jsem nebyl předsedou. Na konci roku 2003 jsem odešel od brněnské policie, kde jsem působil na oddělení hospodářské kriminality. Měl jsem na starosti právě daňové úniky. Neumím si představit, že bych půl roku poté nezdanil jednatřicet milionů korun. To je přece naprostý nesmysl. Je to mimo mé chápání. V těchto záležitostech jsem velmi obezřetný. Proto se mě to úterní divadlo velmi dotklo a poškodilo mě to. Jsem z toho smutný."

Myslíte, že je za tím vším někdo z fotbalu?
„Nebudeme si nic nalhávat. Podle mě to má fotbalové pozadí. Někdo za tím určitě stojí. Někomu jde o to zdiskreditovat mě, mou rodinu i nového zaměstnavatele. Mám představu, kdo by to mohl být. Nikoho ale nebudu jmenovat. Jen zmíním, že předvedení pana Chvály k výslechu přímo z valné hromady Pražského fotbalového svazu provedl stejný člověk, který má na starosti tento spis. Na policii působí také bývalí rozhodčí. Nějaké napojení tam asi bude. To je můj pocit. Důkazy nemám. Nejsem agresivní ani mstivý. Ale když mi právní zástupci doporučí nějaké kroky, zvážím je."

Odstupující předseda ČMFS Pavel Mokrý oslovuje kolegyOdstupující předseda ČMFS Pavel Mokrý oslovuje kolegy


Říká se, že impulz k vašemu vyšetřování dal Jiří Kubíček, bývalý člen výkonného výboru...
„Pan Kubíček mě ve své schizofrenní a paranoidní roli permanentně napadá a osočuje. Trvá to pět nebo šest let. Takže už to neberu vážně. Vede se mnou válku a já nevím proč. Ten člověk má dvě polohy. Dobrou a zlou. Z mého zadržení měl jistě radost. Kubíček přitom není ekonom. Neustále plete jablka s hruškami."

A co další kontroverzní muž Roman Berbr, někdejší rozhodčí, jenž tahá v zákulisí za nitky?
„Taky je v mých úvahách. Dobře víte, kdo na jaké straně stojí. Víc to nechci komentovat."

Jak jste snášel policejní zásah?
„Šlo o značné omezení osobní svobody. Bylo mi oznámeno, že podléhám režimu zadržení. Se všemi důsledky, které tomu odpovídají. Když to řeknu slušně, bylo to ze strany policie nestandardní jednání. Já jsem se nikde neskrýval ani jsem neodmítal podat vysvětlení. Nikdo mě o něj ani nepožádal. První můj kontakt s případem byl takový, že mi nasadili u mě doma pouta. Byl jsem v naprostém šoku, když mě v nich odváželi policejním autem do Prahy. Celé to divadlo musí něčemu sloužit. A někomu zahrálo dobře na notu. Doufám, že takhle to pokračovat nebude."

Už jste se spojil s majitelem Brna Romanem Prosem?
„V úterý jsme si volali asi třikrát a ve středu dopoledne dvakrát. S Romanem mám dlouhodobě velmi pozitivní vztah. V něm problém nevidím. Ale celá věc samozřejmě částečně zdiskreditovala i klub, do něhož jsem nedávno nastoupil jako generální ředitel. Něco takového, co potkalo mě, se přitom může stát komukoliv. Policie vás odveze k výslechu, a pak vás pustí. Jde ale o to, aby se to dělo standardními prostředky. A to se v mém případě nestalo."

MS v hokeji 2018: program a skupiny >>

 Klasická verze
Mobilní verze